تدوین ۲۵ راهبرد برای رفع چالش‌های بخش کشاورزی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  چهارشنبه 31 شهريور 1400
کد خبر : ۸۲۴۳۵۳
تاریخ انتشار : دوشنبه ۰۱ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۳
وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی در دفاع از برنامه‌های خود:
وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی با اشاره به تدوین برنامه خود برای رسیدن به هدف اقتدار غذایی در خاورمیانه گفت:طرح تحول کشاورزی با استفاده از تمام ظرفیت‌ها تدوین شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 "سید جواد ساداتی‌نژاد" در جلسه علنی نوبت عصر امروز (دوشنبه، یکم شهریور) مجلس شورای اسلامی در دفاع از برنامه‌های خود، گفت: مجلس یازدهم نشان داد که مجلس حامی کشاورزان کشور بوده و امیدوارم این نگاه تا پایان مجلس یازدهم ادامه پیدا کند.

وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی افزود: کاری که نمایندگان مجلس در تعیین شورای قیمت‌گذاری محصولات اساسی انجام دادند، برای رفع درد ۴۰ ساله کشاورزان بود. قانون امنیت غذایی نیز که در دستور کار مجلس بوده، برای رفع دغدغه‌های کشاورزان است و بسترساز یک تحول در این حوزه به شمار می‌آید.

ساداتی‌نژاد از مخالفت مهرداد ویس کرمی تشکر و بیان کرد: کشاورزی ضامن امنیت غذایی کشور ما است و تأمین امنیت غذایی به عهده دولت‌ها است و این مسئله در قانون اساسی کشور‌ها و حتی کشور ما نیز آمده است. امنیت غذایی امروز اولویت اول ما بوده و در دولت‌ها هیچ اولویتی بالاتر از اولویت تأمین غذای مردم نیست.

وی با بیان اینکه امروز در دنیا امنیت غذایی ارتقاء پیدا کرده است، گفت: امروز کشور‌ها به دنبال رسیدن به اقتدار غذایی هستند و این اقتدار غذایی همپای اقتدار نظامی، دو مولفه از اقتدار ملی تعریف می‌شود لذا برای رسیدن به اقتدار غذایی در دنیا رقابت وجود دارد.

وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی تصریح کرد: برای اینکه اقتدار غذایی ایجاد شود، ما به اقتدار کشاورزی نیاز داریم. محصولات کشاورزی تولیدکننده امنیت غذا بوده، اما در شرایط فعلی ما در چه جایگاهی قرار داریم.

ساداتی‌نژاد با بیان اینکه ما در وضعیت خوبی در حوزه منابع انسانی و منابع طبیعی به سر می‌بریم به آماری از حوزه کشاورزی اشاره و عنوان کرد: هم‌اکنون کشورمان دارای ۸۴ میلیون هکتار مرتع، ۱۴ میلیون هکتار جنگل، ۱۲۰ میلیون واحد دامی، ۳۸ میلیون هکتار اراضی دارای شرایط کشت، ۱۸ میلیون هکتار زمین در حال کشت، دو هزار و ۷۰۰ کیلومتر مرز آبی با ظرفیت فوق العاده شیلاتی است.

وی افزود: ۱۱.۶ درصد تولید ناخالص داخلی از کشاورزی و ۱۹ درصد تولید ناخالص داخلی ما از بخش کشاورزی و ۱۹ درصد اشتغال کشور از حوزه کشاورزی بوده و ۲۰ درصد صادرات غیر نفتی نیز از همین حوزه نشأت می‌گیرد ضمن اینکه از همین حوزه ۴.۵ میلیون نفر بهره‌بردار در حوزه کشاورزی وجود دارد و ۱۰ هزار محقق و هیئت علمی در کنار جمع کثیری دانش‌آموخته در این حوزه حضور دارند و این ظرفیت حوزه کشاورزی ما است.

وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی با بیان اینکه ما در خاورمیانه و جنوب غربی آسیا می‌توانیم دارای اقتدار غذایی باشیم، تأکید کرد: متأسفانه امروز با وجود این ظرفیت‌های بی نظیر اقتدار منطقه را در دست نداریم و باید به جایگاه خودمان در حوزه جنوب غرب آسیا بازگردیم.

ساداتی‌نژاد افزود: برای اقتدار کشاورزی ما به تحول در حوزه کشاورزی نیاز داریم. برنامه‌ای که در دولت سیزدهم برای وزارت جهاد کشاورزی نوشته شده با افق رسیدن به اقتدار غذایی در خاورمیانه نگاشته شده بنابراین طرح تحول کشاورزی با استفاده از تمام ظرفیت‌ها تدوین شده است.

وی ادامه داد: در برنامه پیشنهادی ۱۶ چالش بخش کشاورزی شناسایی شده و بر اساس آن و بر مبنای تفکر سیستمی ۲۵ راهبرد ارائه شده است که البته پذیرای نقد همه کارشناسان در این حوزه هستیم.

وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی با بیان اینکه ۴ اصل در این برنامه حاکم است که اصل نخست آن شعار همه با هم که شعار جهاد کشاورزی است، نامگذاری شده، گفت: تلاش داریم با همین شعار شرایط را برای توزیع عادلانه امکانات و توسعه کشاورزی پیش ببریم.

موافقت کمیسیون کشاورزی با وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی

احد آزادیخواه، نماینده مردم ملایر در ادامه جلسه علنی نوبت عصر امروز (دوشنبه، یکم شهریور) مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی رأی اعتماد به ساداتی‌نژاد وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی گزارش کمیسیون کشاورزی را قرائت کرد.

وی گفت: ساداتی‌نژاد در مقطع کارشناسی و ارشد و رشته مهندسی منابع طبیعی تحصیل و دکترای خود را از دانشگاه مسکو دریافت کرده است؛ مدرک وی مورد استعلام قرار گرفته و دکترایش تائید شده است.

آزادیخواه ادامه داد: وزیر پیشنهادی کشاورزی کار خود را از وزارت جهاد آغاز کرده و ریاست کمیسیون کشاورزی در مجلس یازدهم و ریاست فراکسیون آب در مجلس دهم را بر عهده داشته است. ساداتی‌نژاد در سال‌های اخیر پست‌های متعددی در وزارت علوم داشته است.

وی در تشریح برنامه‌های وزیر پیشنهادی کشاورزی گفت: جایگاه بخش کشاورزی، هوشمندسازی کشاورزی، تولید ۱۰۰هزار تن تخم‌مرغ، ۲۳۰هزار تن مرغ، ممنوعیت اشتغال مدیران در شرکت‌های دولتی و خصوصی به صورت همزمان، اجرای طرح هزار هکتاری در ایلام و خوزستان و طرح آبیاری ۴۶هزار هکتاری دشت سیستان از برنامه‌های مهم وزیر پیشنهادی است.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس، ساداتی‌نژاد را فردی عملگرا، امین، معتقد به بکارگیری مدیران جوان و انقلابی خواند و گفت: کمیسیون کشاورزی با توجه به بررسی برنامه‌های وزیر پیشنهادی، با رأی‌اعتماد به وی موافق است.

برنامه‌ «ساداتی‎نژاد» به آسانی قابل دسترس نیست

"مهرداد ویس‌کرمی" در جلسه علنی نوبت عصر امروز (دوشنبه، یکم شهریور) مجلس شورای اسلامی در مخالفت با برنامه‌های وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی گفت: امروز کشاورزی محور اقتصاد و خودکفایی کشور است چرا که ۲۶ درصد صادرات غیر نفتی کشور، ۲۰ درصد اشتغال، ۸۵ درصد غذای کشور، ۱۱ درصد تولید ناخالص ملی را به خود اختصاص داده است این در حالی است که علیرغم تحریم‌ها، رشد ۴ درصدی در کشاورزی داشته‌ایم لذا کشاورزی محور اقتصاد و خودکفایی کشور در حال و آینده است.

نماینده مردم خرم‌آباد و چگنی در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ۹۲ هزار نیروی انسانی در وزارت جهاد کشاورزی کار می‌کنند و در جهاد کشاورزی و سازمان‌های وابسته ۸۵۹ وظیفه حاکمیتی و تصدی‌گری وجود دارد این در حالی است که به یقین نظارت پیشینی از نظارت پسینی بهتر است بنابراین نباید فضای مجلس را آنقدر سنگین کرد که نتوان وزیر تأیید نشده را نقد کرد.

وی افزود: حیطه‌های بسیار گسترده‌ای مانند شیلات، منابع طبیعی، مراتع، جنگل‌ها، آبخیزداری، صنایع تبدیلی، دامپزشکی و ... تنها مثال‌هایی از این وزارتخانه عریض و طویل هستند که نیاز به ساماندهی دارند، اما کسی می‌تواند چنین وزارتخانه‌ای را اداره کند که چند خصوصیت شاخص داشته باشد: ۱- در علم و تخصص سرآمد باشد، ۲- زوایای مخفی جهاد کشاورزی را بشناسد و ۳- دارای برنامه واقع‌بینانه و علمی باشد.

عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس با بیان اینکه گردش مالی در جهاد کشاورزی به نفت پهلو می‌زند، گفت: دکتر ساداتی‌نژاد باید خود را در ۳ توانمندی فوق به مجلس ثابت کند؛ این در حالی است که رزومه ایشان در حوزه کشاورزی بسیار معمولی است و همانند آقای ساداتی نژاد در استان‌های مختلف صد‌ها نفر وجود دارند، با همین تحصیلات، تجربیات و البته پژوهش بیشتر.

ویس‌کرمی افزود: جهاد کشاورزی با دارا بودن ۸۵۹ وظایف حاکمیتی و تصدی‌گری، مسئولیت سختی را بر دوش متصدی آن می‌گذارد بنابراین هر کسی این فضا را نشناسد سرش کلاه می‌رود و مدیریتش خواهند کرد؛ بنابراین معتقدم با این میزان گستردگی وزارتخانه و شناخت اندکی که ایشان دارند نمی‌توانند جلوی فساد و رانت موجود در مرغ، تخم مرغ، بذر، نهاده و ... را بگیرد.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم اظهار کرد: متأسفانه سوابق وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی در حد فراکسیون آب مجلس است، این نوع فراکسیون‌ها در مجلس زیاد هستند که باید بگویم در ۴۰ سال گذشته چه خدمتی به مردم کرده‌اند؛ در واقع عملکرد فراکسیون‌ها مهم است، فراکسیون یعنی چند نفر یک جایی را امضا می‌کنند و هیأت رئیسه تشکیل می‌شود بنابراین نباید مردم را گول بزنیم، بنا بود شفاف باشیم.

وی ادامه داد: ۵ سال نمایندگی که عمدتا در کمیسیون آموزش بوده، معاونت پارلمانی وزارت علوم، معاونت دانشجویی دانشگاه شهرکرد و ریاست دانشگاه کاشان به عنوان رزومه آقای ساداتی نژاد چه ربطی به کشاورزی دارد، اگرچه ایشان عضویت کوتاه مدت در جهاد کشاورزی داشته، اما می‌توان تنها سابقه مفید وی را معاونت آبخیزداری شهرستان کاشان در دهه ۷۰ دانست.

عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس اظهار کرد: جالب است که آقای ساداتی نژاد دکترای خود را از یک دانشگاه در شهر مسکو که جزء صد دانشگاه برتر دنیا است، اخذ کرده، اما ایشان در حوزه آب برنامه‌ای ارائه نکرده است. همچنین در زمینه مهار آب‌ها که از کشور خارج می‌شوند، حفاظت از منابع و آب ژنتیک و تهیه اطلس زیست بوم کشور، برنامه ندارد.

ویس کرمی تصریح کرد: یکی از افتخارات ایشان دو طرح امنیت غذایی و سنددار کردن زمین‌های کشاورزی است که البته طرح امنیت غذایی هنوز تصویب نشده و طرح دوم نیز پس از چندین بار رد شدن، طی یک پیشنهاد نجات پیدا کرد.

نماینده مردم خرم آباد و چگنی در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برنامه تحولی وزیر پیشنهادی کشاورزی اغراق‌آمیز است، گفت: به عنوان مثال ایشان در برنامه خود آورده است که تولید کلزا که اکنون ۳۸۰ هزار تن است را به ۵ برابر و سویا را به ۸ برابر خواهد رساند. همچنین کشت آبی ۴.۴ میلیونی را به ۱۰ میلیون برساند که این برنامه‌ها بیشتر شبیه معجزه است، آیا با یک جستجوی ساده نمی‌توان چنین برنامه‌ای را نوشت؟ در حالی که باید گفت چنین برنامه‌ای به آسانی قابل دسترسی نیست.

وی تصریح کرد: متأسفانه حرفی را در مجلس رواج داده‌اند مبنی بر اینکه اجازه دهید همکاران ما در مجلس با رأی بالا به دولت بروند، این حرف دهان به دهان می‌چرخد، اما این گذاره مبنی بر کدام دلیل و برهان و تجربه عقلی و شرعی است در حالی که در آیین‌نامه داخلی مجلس اصل بر عدم پذیرش استعفای نماینده است، این چه فشاری است که همکاران وارد می‌کند که مخالف صحبت نکند.

عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس ادامه داد: آیندگان در مورد رفتار ما صحبت خواهند کرد، امیدوارم مجلس یازدهم از این آزمون سربلند بیرون آید.

علی نیکزادثمرین نایب رئیس مجلس که ریاست جلسه را برعهده داشت، در پاسخ به اظهارات و انتقادات ویس کرمی نماینده خرم آباد و چگینی نسبت به مجلس، گفت: جو مجلس سنگین نیست که امکان ادای وظیفه نمایندگی نباشد.

وی خطاب به ویس کرمی بیان کرد: برادر ما شما حداکثر ۱۵ دقیقه فرصت داشتید تا در مخالفت با وزیر پیشنهادی کشاورزی صحبت کنید که این کار را انجام دادید و ما نیز استفاده کردیم. باید حرمت مجلس را نگاه داشت و از کمیسیون‌های مجلس دفاع کرد.

نیکزادثمرین در واکنش به اظهارات نماینده مردم خرم آباد و چگینی نسبت به حجت‌الاسلام آزادی خواه، گفت: طلبه بودن هم شرف و هم افتخار است.

انطباق برنامه‌های وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی با اسناد بالادستی

"غلامعلی کوهساری" در نشست علنی نوبت عصر امروز (دوشنبه، یکم شهریور) مجلس شورای اسلامی در موافقت با برنامه‌های وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی، گفت: آقای ساداتی نژاد معرف حضور همه نمایندگان بوده و اگر امروز من از وی حمایت می‌کنم علت آن حمایت از بخش کشاورزی است.

نماینده مردم رامیان و آزادشهر در مجلس شورای اسلامی با طرح این سوال که از ابتدای انقلاب تاکنون کدام وزیر را سراغ دارید که بر تمام حوزه‌های تخصصی خود مسلط باشد، افزود: آقای ساداتی‌نژاد در حوزه آب، مرتع داری، شیلات، زراعت و دامپزشکی تخصص دارد. هرکس به عنوان وزیر انتخاب شود فقط در یک یا دو حوزه متخصص است، اما آقای ساداتی نژاد قابلیت مدیریت در حوزه‌های مختلف را دارد.

وی با بیان اینکه وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی در حوزه علمی و دانشگاهی در یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های کشور مسئولیت داشته است، ادامه داد: آقای ساداتی نژاد به دنبال ارتباط حوزه دانشگاهی و بخش کشاورزی است.

کوهساری از مخالفان ساداتی نژاد درخواست کرد حداقل یک بار برنامه‌های ۶۷ صفحه‌ای وزیر پیشنهادی را مطالعه کنند. با وجود تحریم‌هایی که کشور ما با آن درگیر بود، اما رشد اقتصادی در بخش کشاورزی طی سالیان گذشته مثبت بوده که این مسئله نشان از قابلیت‌های بالای بخش کشاورزی دارد.

این نماینده مردم در مجلس تصریح کرد: طی ۴۰ سال گذشته بخش کشاورزی با بی مهری‌های بسیاری مواجه بوده، اما توانسته ۸۰ درصد امنیت غذایی کشور را تامین کند. امروز بیکاری یکی از معضلات به ویژه در میان قشر جوان است که در حال حاضر ۴.۵ میلیون بهره بردار در بخش کشاورزی فعال هستند.

وی با بیان اینکه انتخاب وزیر جهاد کشاورزی در مقطع کنونی یکی از مهم‌ترین انتخاب‌ها به شمار می‌آید، افزود: سوابق آقای ساداتی نژاد نشان می‌دهد که او کاملا با این حوزه آشنا بوده و سفر‌های نظارتی وی به نقاط مختلف کشور شناخت دقیقی از ظرفیت‌های کشاورزی سراسر کشور به وی داده است.

این نماینده مردم در مجلس افزود: در برنامه‌های ارائه شده از سوی وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی به چالش‌ها و برنامه‌ها اشاره شده که با توجه به اسناد بالادستی و سیاست‌های کلی نظام تدوین شده است. افزایش بهره وری آب نیز یکی از برنامه‌های اصلی وزیر پیشنهادی بوده که در شرایط خشکسالی بسیار اهمیت دارد.

کوهساری تعامل وزارت جهاد کشاورزی و نیرو را در مقطع کنونی بسیار ضروری برشمرد و گفت: حفاظت از خاک و اجرای برنامه‌های آبخیزداری یکی از برنامه‌های آقای ساداتی نژاد بوده که با نگاه به برنامه‌های وی در می‌یابیم که نکات مهم این حوزه در این برنامه دیده شده است.

عضو مجمع نمایندگان استان گلستان افزود: در برنامه ۶۷ صفحه‌ای وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی انطباق بالایی با اسناد بالادستی وجود دارد که ۵۰ درصد از این برنامه منطبق و ۴۰ درصد آن همسو است و هیچ موردی مغایر با اسناد بالادستی وجود ندارد.

 

«ساداتی‌نژاد» تخصص لازم را دارد

"رحمت‌الله نوروزی" در جریان بررسی صلاحیت سیدجواد ساداتی نژاد وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی دولت سیزدهم در موافقت با برنامه‌های وی، گفت: امروز همه تشکل‌های بخش کشاورزی و بدنه وزارت جهاد کشاورزی در سراسر کشور و تمام خطه‌های دارای کشاورزی مانند گیلان، مازندران، گلستان و... از انتخاب هوشمندانه آقای ساداتی‌نژاد بسیار خرسند و راضی هستند، چرا که وی دارای تخصص و تعهد است.

نماینده مردم علی آباد در مجلس یازدهم ادامه داد: آقای ساداتی نژاد با اهتمام جدی برای راه اندازی شورای قیمت گذاری محصولات کشاورزی خدمت بزرگی را در سال حمایت از تولید به کشور انجام داد.

وی با بیان اینکه وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی تا ساعت ۱۰ شب در کمیسیون کشاورزی مجلس در حال تلاش در جهت حل مشکلات موجود است، افزود: برگشت قانوع انتزاع یکی دیگر از تلاش‌های آقای ساداتی نژاد است.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم تصریح کرد: در جریان بررسی بودجه سال ۱۴۰۰ جلسات مکرری را با حضور مسئولان وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و نیرو داشتیم که ثمره آن پیش بینی ۲۷ هزار میلیارد تسهیلات برای بحث تولید و اشتغال، ۴ هزار میلیارد برای بیمه کشاورزی، ۲۰ هزار میلیارد بودجه محرومیت زدایی برای روستا‌ها با راهنمایی آقای ساداتی نژاد بود.

نوروزی با بیان اینکه آقای ساداتی نژاد در تلاش برای استفاده از تمامی ظرفیت‌ها و متخصصان است، گفت: یکی از نگرانی‌های اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس از دست دادن ایشان است، چرا که وزیر پیشنهادی در سال گذشته جلسات متعددی را با وزرای جهاد کشاورزی و صمت برای موضوعاتی مانند کمبود تخم مرغ، مرغ، سم، کود، نهاده‌ها و... انجام داد. همچنین وی دغدغه حمایت از دامداران، منابع طبیعی، کشاورزی و... را دارد.

 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۳۱.۳۹°    ۳۱.۳۹°