کمیسیون عمران برنامه‌ها و صلاحیت وزیر پیشنهادی راه را تایید کرد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 01 آبان 1400
کد خبر : ۸۲۴۳۶۸
تاریخ انتشار : دوشنبه ۰۱ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۸:۱۶
سخنگوی کمیسیون عمران با قرائت گزارش کمیسیون متبوع خود در جلسه علنی مجلس ارزیابی این کمیسیون برنامه‌ها و صلاحیت رستم قاسمی را مثبت ارزیابی کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 عبدالجلال ایری عصر دوشنبه در صحن علنی مجلس در خصوص تایید سوابق وزیر راه و شهرسازی رستم قاسمی اظهار داشت: اصالت مدرک تحصیلی رستم قاسمی و مدرک کارشناسی ارشد مهندس رستم قاسمی در رشته عمران از دانشگاه صنعتی امیرکبیر تایید شد.

وی ادامه داد: در خصوص دو موضوع مسکن و شهرسازی و راه و ترابری در کمیسیون عمران بحث و گفتگو شد؛ که سالانه یک میلیون واحد مسکونی در حریم شهر با توجه به بافت فرسوده شهری، توسعه محدوده شهر‌ها با اولویت شهر‌های کوچک و متوسط، توسعه و افزایش سرعت قطار‌های حومه به منظور کاهش زمان سفر، مشارکت در توان افزایی اقتصادی دهک‌های کم‌درآمد برای تهیه مسکن، بازنگری سیاست‌های آمایش سرزمین و توسعه ملی مبتنی بر حمل و نقل و جلوگیری از توسعه بدون توجه به زیرساخت‌های حمل و نقلی، یکپارچه سازی هویت اسلامی در شهرسازی و شهر‌های زیارتی، تدوین سند ملی و پیاده‌سازی افزایش و تاب آوری شهر‌ها در مقابله با حوادث غیرمترقبه، تکمیل توسعه زیرساخت‌های امنیتی درمانی، آموزشی و رفاهی برای سکونت پذیر کردن در شهر‌ها و شهرک‌های جدید و یکپارچه سازی طرح سازی نظام کنترل و اجرای برنامه‌های توسعه پایدار شهری از برنامه‌های وزیر پیشنهادی راه است.

این نماینده مجلس عنوان کرد:ساخت بیمارستان‌های مجهز در زمان شایع بیماری‌های همه گیر، حمایت از فعالیت‌های توسعه گر‌ها انبوه ساز‌ها با استفاده از واگذاری مدیریت راهبردی و اجرایی، اصلاح ساختار و روش‌های کنترل ساختمان، بازنگری در مقررات ملی ساختمان، ایجاد تقارن اطلاعات بین سازندگان و خریداران و افزایش مشاوره‌هایی برای به کارگیری روش صنعتی، حمایت از ایجاد شرکت ساختمانی فن آوری دارای فناوری‌های نوین، ترویج و کنترل الگوی معماری و نمای ساختمان در راستای توسعه پایدار بر الگوی ایرانی اسلامی، ارائه الگوی ساخت متناسب با زمینه اجتماعی فرهنگی، همچنین در حوزه راه و ترابری اصلاح ساختار و کسب و کار در سازمان شرکت‌های تابعه حمل و نقل، آماده سازی پروژه‌های نظامند کردن عوارض و ... از سایر برنامه‌های وزیر پیشنهادی در حوزه راه و ترابری است.

ایری در ادامه عنوان کرد: رستم قاسمی حدود ۱۷۵ برنامه در حوزه مسکن و شهرسازی و راه و ترابری ارائه کرد که تدوین شده که از لحاظ تناسب و واقع گرایی و صراحت و انسجام و جامعیت و آینده نگری مطلوب از لحاظ شفافیت سنجش پذیریم و زمان بندی و مطلوب ارزیابی شد.

وی در خصوص انطباق برنامه‌های ارائه شده در حوزه بالا دستی عنوان کرد: برنامه‌های تدوین شده از سوی آقای قاسمی بر اساس انطباق با قانون اساسی، سیاست‌های کلی نظام، برنامه ششم توسعه و قوانین تکلیفی وزارتخانه ذیربط کاملا همسو و مرتبط است.

ایری در خصوص بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی تصریح کرد: سوابق تحصیل، پیشینه او در وزارت نفت، قانونمندی و قانون گرایی، انتخاب مدیران صالح و کارآمد، عدالت و مبارزه با فساد، ثبت و شیوه مدیریتی و حکمرانی انقلابی، عزت ملی و روابط خارجی، مرزبندی با دشمن و مردم گرایی و تعامل با نمایندگان مجلس شورای اسلامی فردی توانمند و شایسته ارزیابی شده است.

عضو کمیسیون عمران اظهار داشت: این کمیسیون آقای قاسمی را مناسب تصدی وزارت راه و شهرسازی جمهوری اسلامی تشخیص داد و ملاحظات ویژه و انتظاراتی که کمیسیون عمران ازآقای قاسمی دارد این است که به صورت ویژه ساخت یک میلیون واحد مسکونی را در سال طبق تعهدات انجام دهد همچنین ایجاد و نگهداری راه‌های روستایی در اولویت برنامه وزارت راه قرار دهد.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه سازمان هواشناسی زیر مجموعه وزارت راه است کمیسیون کشاورزی نیز اعلام کرد که با توجه به تجربیات قبلی وزیر قاسمی در زمینه متعدد اجرایی و مدیریت پیشین قرارگاه خاتم الانبیا و وزارت نفت کمیسیون کشاورزی آقای قاسمی را شایسته تصدی در وزارت راه و شهرسازی تشخیص داد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۶.۷۹°    ۱۰.۹۹°