سند دانشگاه اسلامی در دستور کار وزیر پیشنهادی علوم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  چهارشنبه 10 آذر 1400
کد خبر : ۸۲۴۴۳۰
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۲ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۷
وزیر پیشنهادی علوم ، تحقیقات و فناوری: سند دانشگاه اسلامی بسیار جامع، علمی و کاربردی است و در دستور کار من قرار خواهد گرفت، زیرا کاملا کارشناسی و عملیاتی است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
بررسی صلاحیت سیزدهمین وزیر پیشنهادی دولت سیزدهم که محمد علی زلفی گل، وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری بود، در جلسه نوبت صبح مجلس آغاز و با دفاع وی از برنامه هایش در ابتدای نوبت عصر پایان یافت.

دکتر محمدعلی زلفی گل، وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری در دفاع از خود و برنامه هایش در محضر نمایندگان ملت گفت: در جمهوری اسلامی هر مدیر و مسئولی در هر رده و سطحی چنانچه در راستای اهداف شهدا و امام شهدا حرکت نکند یقینا عاقبت به خیر نخواهد شد. به عنوان یک سرباز علمی، الگوی خودم را شهید دکتر چمران، شهدای هسته‌ای قرار داده و الگوی نظامی ام را، مصداق گذشت و ایثار و شهادت؛ سردار دل ها؛ سردار سلیمانی قرار می‌دهم چراکه این عزیزان عاقبت به خیر شدند.

وی افزود: به لطف خداوند بزرگ فتنه ۸۸ را به گونه‌ای مدیریت کردیم که کسی آسیب ندید. فتنه ۸۸ سرآغاز مشکلات خارجی برای ما شد و دشمن به خیال خام خود به براندازی نظام امیدوار شد. سیاستمداران امریکا بدانند دست سردار ما را قطع کردند و کمترین هزینه اش؛ قطع دست آن‌ها از منطقه خواهد بود.

زلفی گل تاکید کرد: اگر مورد اعتماد شما قرار بگیرم سعی خواهم کرد نظام پیشنهادات را برای کاربردی کردن تحقیقات ایجاد کنم. باید با ایجاد سیستم جدید، بستر سخت افزاری و نرم افزاری را برای تحقق و هدفمندی پژوهش ایجاد کنیم.

وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری تاکید کرد: دانشگاه‌ها هستند که موجب تحقق آرمان‌های یک جامعه می‌شوند، زیرا تحقق آرمان‌های جامعه بدون علم و دانش مقدور نیست، به همین دلیل دانشگاه‌ها مورد توجه ویژه هستند، برای آنکه دانشگاه‌ها بتوانند آرمان‌های یک جامعه را محقق کنند، باید براساس اسناد بالادستی، سند چشم انداز، نقشه جامع علمی کشور، بیانیه گام دوم مقام معظم رهبری و سند دانشگاه اسلامی حرکت کنند و خداوند خیر دهد افرادی را که سند دانشگاه اسلامی را تدوین کردند.

وی تصریح کرد: سند دانشگاه اسلامی بسیار جامع، علمی و کاربردی است و در دستور کار من قرار خواهد گرفت، زیرا کاملا کارشناسی و عملیاتی است.
 

 

موافقت کمیسیون آموزش مجلس با برنامه های وزیر پیشنهادی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

رضا حاجی پور، سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس گزارش کمیسیون اقتصادی مجلس درخصوص برنامه های وزیر پیشنهادی را قرائت کرد و گفت: بررسی برنامه های کتبی و شفاهی پیشنهادی جناب آقای دکتر زلفی گل نشان دهنده تسلط نسبی وی بر مسائل آموزش عالی کشور بوده و با عنایت به اینکه ایشان دارای پیشینه مناسب در مدیریت دانشگاه و انجام تحقیقات و پژوهشهای علمی فراوان می باشند و همچنین برنامه هایی برای ایجاد تحولات مناسب در دانشگاهها ارائه نموده اند و متعهد به بکارگیری مدیران توانمند، جوان و انقلابی در مدیریت دانشگاهها برای اجرای برنامه های مذکور گردیدند، در مجموع کمیسیون با پیشنهاد تصدی ایشان برای پست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، موافقت نمود.

 

زلفی گل باید تبری خود را از اهالی فتنه اعلام کند 

سیدعلی یزدی خواه، نماینده مردم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس به عنوان اولین نماینده مخالف وزیر پیشنهادی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: وزارتخانه علوم بسیار کلیدی است و سرنوشت آینده کشور به آن مرتبط است. موضع وزیر پیشنهادی علوم درقبال مهاجرت نخبه‌های کشور خنثی است و انگیزه‌ای برای متقاعد کردنشان برای ماندن ندارد و می‌گوید "اشکالی ندارد، بروند! "

وی افزود: در ۸ سال اخیر که بسیاری از اساتید دانشگاه با مشکلات فراوان روبرو بودند، ایشان هیچ موضع شفافی اتخاذ نکرد.


یزدی خواه ادامه داد: تفکر سیاسی زلفی‌گل مانند وزیر خارجه دولت دوازدهم است، اعتقادی به شعار‌های انقلاب ندارد. مرگ بر این و مرگ بر آن برای وی موضوعیتی ندارد. وزیر پیشنهادی شرح صدر زیادی ندارد و کمتر از این موضوع برخوردار است، وقتی در مورد فتنه از وی سوال می‌شود، عصبانی می‌شود چرا که فتنه به کشور آسیب‌های فراوانی زد و در این موضوع ما خواستار واکنش شفاف وی هستیم. معتقد است به غیر از بنی صدر، تندیس روسای جمهور قبلی را باید ساخت و در پارک‌ها از آن‌ها استفاده کرد. این سخن سنجیده‌ای نیست. به عنوان مسئول جمهوری اسلامی باید تبری خود را از اهالی فتنه اعلام کند
 
 
وزارت علوم، وزارت تخصص هاست
 
روح اله ایزدخواه، نماینده مردم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس از باقیمانده وقت نماینده قبلی برای مخالفت استفاده کرد و گفت: دکتر زلفی گل، استاد تمام شیمی و استاد نمونه هستند، اما علم شیمی را توسعه دهند و دانشگاه را اداره کنند، چه نسبتی با وزارت دارد.

وی با انتقاد از اینکه نیمی از وزرا برنامه تحول ندارند، گفت: برنامه‌های زلفی گل سیاست‌های کلی و حرف‌های قشنگی است، اما ما انتظار داریم در ۶ ماهه اول تحول را ببینیم لذا آقای رئیسی باید دولت را اصلاح کند و به سمت دولت جوان حزب اللهی برود و ما نیز از آن‌ها حمایت خواهیم کرد.
 

 

زلفی گل کارنامه موفقی در دوران فتنه ۸۸ داشته است

محمد خدابخشی، نماینده مردم الیگودرزبه عنوان اولین موافق وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری گفت: موافقت‌ها و مخالفت‌های ما باید بر مبنای معیار‌هایی باشد که در آموزه‌های دینی ما و چارچوب‌های شایسته سالاری آمده است. وی دارای روحیه جهادی است.

وی افزود:صد‌ها مقاله‌ای که ایشان دارند، نشان دهنده توانایی ذهنی وی است. دکتر زلفی گل هم می‌تواند مدیریت زمان و هم مدیریت تیمی را انجام دهد.

خدابخشی در پاسخ به برخی انتقادات به وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری بیان کرد: شخصیت ایشان انقلابی و بابصیرت است و کارنامه موفقی در دوران فتنه ۸۸ داشته است، در دانشگاه بوعلی سینای همدان از حضور چهره‌های مسئله دار جلوگیری کرد و از آیت الله العظمی نوری حمایت قاطع کرد، در دورانی که برخی افراد به مواضع انقلابی ایشان انتقاد می‌کردند. همچنین تزریق مدبرانه نیرو‌های بسیجی در دانشگاه ثابت کرده که در مسیر اسلام، انقلاب و استکبارستیزی گام برمی دارد.
 
 
زلفی گل نخبه ای شناخته شده در جامعه علمی جهان است
 
عبدالناصر درخشان، نماینده مردم ایرانشهر، سرباز، دلگان، فنوج ، لاشار، بنت، آشار و آهوران در ادامه زمان موافق اول پشت تریبون مجلس آمد و گفت:دکتر زلفی گل محرومیت را خوب می شناسد، با حمایت از آقای زلفی‌گل این پیام را به جامعه دانشگاهی مخابره می کنیم که نگاه مجلس در مسیر اقتدار ملی است.

وی افزود بزرگترین چالش و مساله کشور تولید علم در کشور است، تولید علمی که منجر به خلاقیت و فناوری می شود، آقای زلفی گل در برنامه های خود به خوبی این موضوع را تبیین کردند.

درخشان تاکید کرد: مگر ممکن است کسی که مدارج علمی را اینگونه طی کرده و به این جایگاه رفیع علمی رسیده است، نتواند در جایگاه وزارت عمل کند؟ مگر وزرای سابق ما، سابقه وزارت داشته اند؟ زلفی گل نخبه ای شناخته شده در جامعه علمی جهان است.
 
 
تک بعدی بودن زلفی گل مانع از نگاه جامع به همه رشته های دانشگاهی است

مهرداد ویس کرمی، نماینده مردم خرم‌آباد و چگنی به عنوان مخالف دوم زلفی گل برای تصدی وزارت علوم تحقیقات و فناوری گفت: سوابق علمی آقای زلفی‌گل قابل تقدیر و ایشان از مفاخر علمی رشته شیمی هستند اما به نظر اینجانب تک بعدی بودن ایشان مانع از نگاه جامع به همه رشته های دانشگاهی و رشته‌های نوین و میان رشته‌ای است. بنا نیست وضع موجود که به روزمرگی نزدیک شده است ادامه پیدا کند و پذیرفته نیست در گام دوم انقلاب اسلامی، تربیت بی‌هدف دانشجو، رساله‌های سزاوار بایگانی و ارتقاء صوری اساتید دانشگاه ادامه پیدا کند بلکه بایستی گام‌های موثری در تراز گام دوم انقلاب برداشته شود.

وی افزود: فقدان برنامه در مورد ایجاد تعامل جدی و محصول‌محور در میان علوم مرتبط حوزوی و دانشگاهی، از دیگر مسائلی است که باید به آن توجه می‌شد. مشکل بانک و بیمه اسلامی را چه کسی باید برطرف کند؟ فقدان برنامه عملیاتی در ارتباط با برنامه موثر میان دانشگاه و نخبگان خارج از دانشگاه، فقدان برنامه در مورد ارتباط موثر دانشگاه با رسانه و توده مردم در جهت رفع مشکلات اولیه جامعه اسلامی، عدم برنامه در مورد ایجاد علوم میان رشته‌ای و کاربردی میان بانکداری اسلامی در تعامل با حوزه‌های علمیه کشور (اینکه چند روحانی با لباس روحانیت در دانشگاه تدریس کنند بیانگر وحدت میان حوزه و دانشگاه نیست)، عدم برنامه در مبارزه با فساد، رانت و تعارض منافع، عدم برنامه موثر در جذب دانشجو از سایر کشورهای جهان به منظور ترویج فرهنگ غنی ایرانی – اسلامی، عدم برنامه عزیمت از تقلید ترجمه‌محوری در دانشگاه‌ها و حرکت به سوی تولید علم و تبدیل کشور به پایگاه علمی منطقه، جهان، اسلام و کل دنیا، عدم برنامه برای ساماندهی مربیان حق‌التدریس آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای و تبدیل وضعیت نیروهای قراردادی وزارت علوم و توجه خاص به قشر کارمند در این وزارتخانه از دیگر مسائلی است که در برنامه وزیر پیشنهادی وجود ندارد.

 
برنامه زلفی گل نه قابل ارزیابی است و نه قابل سنجش
 
ویس کرمی زمان باقیمانده از نطق مخالف خود را به حسین رجایی، نماینده مردم لنجان داد که این نماینده نیز در مخالفت با وزیر پیشنهادی علوم ، تحقیقات و فناوری گفت: برنامه وزیر پیشنهادی بازه زمانی را مشخص نکرده است، یعنی به عبارتی این برنامه نه قابل ارزیابی است و نه قابل سنجش. برنامه های وزیر پیشنهادی از یکسری موضوعات هم غافل است که من برخی از آنها را تیتروار مطرح می کنم. موضوع تامین اعضای هیات علمی مغفول است، ساماندهی کارکنان دانشگاه ها، دانشگاه های بلاتکلیف مانند علمی- کاربردی، موضوع مهم تعارض منافع در دانشگاه های خصوصی مغفول مانده است. دانشگاه های خصوصی به بنگاه های اقتصادی تبدیل شده اند و به کارخانه مدرک صادر کردن تبدیل شده است.
وی افزود: وزارت علوم باید وزارت تربیت نیروهای متخصص و انقلابی و متعهد باشد. آیا این وزارتخانه نیاز به یک وزیر با گفتمان انقلابی ندارد. باید وزیر پیشنهادی دیدگاه های خود را در این زمینه شفاف اعلام کند، چرا برخی جریانات سیاسی از شما حمایت می کنند؟
 
 
 
 
مواضع انقلابی زلفی گل زبانزد دوستان همدانی است
 
احمد نادری، نماینده مردم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس به عنوان موافق وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری گفت: برنامه‌های زلفی‌گل جامع بوده و هدفمند کردن آموزش و پژوهش و عملیاتی کردن آن در سرلوحه برنامه‌های وی قرار دارد.

وی افزود: آیا ما قبول داریم که وزارتخانه، نمونه بزرگتری از یک دانشگاه است؟ مسائل دانشگاه و وزارتخانه تقریبا یکی است. یکی از سخنرانی‌های او در محضر رهبر انقلاب منجر به ایجاد بنیاد ملی نخبگان شد.

نادری ادامه داد: در سال ۸۸ ایشان درِ دانشگاه همدان را مقابل فتنه‌گران بست و مواضع انقلابی وی زبانزد دوستان همدانی است و اینکه می‌گویند چرا برخی افراد خاص از او حمایت می‌کنند باید گفت پاسخ ایشان این بوده که برخی از آن‌ها را حتی یک بار هم ندیده ضمن اینکه باید نظر متدینین انقلابی مانند کامران دانشجو را هم دید که وی را تأیید کرده است.

وی در ادامه برنامه‌های وزیر را جامع دانست و هدفمندسازی آموزش و پژوهش و عملیاتی کردن آن را از سرلوحه‌های او برشمرد و گفت: شهادت می‌دهم تمام حرف‌هایی که علیه وی در رسانه‌ها گفته شده ناروا است.
 
 
 

زلفی گل برنامه مشخصی برای تقویت ارتباط بین صنعت و دانشگاه دارد

بهزاد رحیمی، نماینده مردم سقز و بانه نیز به عنوان موافق وزیر پیشنهادی علوم ، تحقیقات و فناوری پشت تریبون مجلس رفت و گفت: آقای زلفی گل برنامه مشخصی برای اجرای روش های آموزشی جدید، به کارگیری اساتید انقلابی و تقویت ارتباط بین صنعت و دانشگاه دارد.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم افزود: شجاعت و صراحت کلام وزیر پیشنهادی برای این وزارتخانه و اجرای روش های آموزشی جدید و همچنین به کارگیری اساتید انقلابی از اهمیت بسیاری برخوردار است، آقای زلفی گل همچنین طرحی برای برقراری ارتباط صنعت و دانشگاه دارد که این طرح کارآمد می تواند عینی و قابل اجرا باشد. با انتخاب این وزیر پیشنهادی نقطه عطفی را در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری رقم خواهیم زد. 

 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۸.۷۹°    ۱۰.۹۹°