وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی از برنامه هایش دفاع کرد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  چهارشنبه 06 بهمن 1400
کد خبر : ۸۲۴۴۳۶
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۲ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۱
وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اهمیت به رسمیت شناختن فناوری‌های نوین در دنیای امروز عنوان کرد: با تکیه بر این فناوری‌ها باید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را چابک کنیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی صلاحیت و برنامه‌های محمدمهدی اسماعیلی گزینه پیشنهادی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را تایید کرد. 
 
مجید نصیرایی سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس، گزارش کمیسیون متبوع خود را در مورد بررسی صلاحیت و برنامه‌های وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی قرائت کرد.

نصیرایی گفت: اولویت‌های کمیسیون فرهنگی در ارزیابی روند صلاحیت وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد موضوعاتی، چون ارزیابی رابطه تحصیلات و تخصص تجربی و میدانی وزیر پیشنهادی، تخصص میدانی، نگاه تحول‌خواه و انقلابی در حوزه وزارتی و میزان اطلاع وزیر پیشنهادی از اسناد بالادستی و توجه به منافع ملی و گام دوم انقلاب، شناخت کافی از آسیب‌های موجود و ارائه راهکار‌های لازم در حوزه وزارتی بود.

نماینده مردم طبس در مجلس شورای اسلامی درباره مدارک تحصیلی وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در مورد مدرک تحصیلی محمد مهدی اسماعیلی وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی از وزارت علوم تحقیقات و فناوری استعلام گردید و این وزارتخانه فارغ التحصیلی ایشان در مقطع دکتری رشته علوم سیاسی از پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی را تایید کرده است.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی درمورد شرح تعهدات شفاهی وزیر پیشنهادی در کمیسیون متبوع خود بیان کرد: تاکید بر توسعه دیپلماسی فرهنگی، مشکلات موجود و تغییرات ساختاری در این سازمان، رشد روز افزون نیاز کشور به فیلم و سریال‌های خانواده محور، برنامه‌های توسعه‌ای با توجه به سبک زندگی ایرانی اسلامی، تقویت و توسعه هنر در زمینه‌های فیلم تئاتر موسیقی و برگزاری جشنواره‌های ملی و منطقه ای، بررسی شرایط و تأمین نیاز‌های اقتصادی و اقتضائات هنری جامعه هنری کشور در رشته‌های مختلف برای اقدامات فوری و ضروری، اقدام در جهت تقویت فرهنگ ایرانی به منظور هویت بخشی به سبک زندگی ایرانی اسلامی، ایجاد تمهیدات لازم و ضروری برای تامین نیاز‌های کارآمد در حوزه‌های فرهنگی، اقدامات جدی برای حل مشکلات عدیده چاپ و نشر از موضوعاتی بود که در کمیسیون بررسی شد.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی گفت: در برنامه ارائه شده وزیر پیشنهادی آسیب‌شناسی دقیق و تامین‌های اولویت‌های فرهنگی در حوزه‌های هنر‌های تجسمی، سینما و تئاتر و تلاش برای حل مشکلات آن‌ها مطرح شده است.

نماینده طبس در مورد تطبیق برنامه‌های وزیر پیشنهادی با اسناد بالا دستی گفت: بررسی کمیسیون نشان می‌دهد که که ۵۶ درصد از برنامه‌ها با اسناد بالا دستی تطابق دارد و ۳۳ درصد همسو بوده است و مغایرتی با اسناد بالادستی یافت نشده است.

نماینده مردم طبس در مجلس شورای اسلامی درباره نتیجه بررسی‌های کمیسیون از سوابق محمد مهدی اسماعیلی گفت: با توجه به تطبیق برنامه‌های ارائه شده با اسناد بالا دستی اعضای کمیسیون فرهنگی با اکثریت آرا صلاحیت ایشان را برای تصدی پست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تأیید کردند.
مخالف وزیر پیشنهادی ارشاد/ خانی: سوابق اسماعیلی متناسب با وظایف وزارت ارشاد نیست
نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس اظهار داشت: وزیر پیشنهادی ارشاد دانش آموخته علوم سیاسی است و با بررسی سوابق ایشان درمی‌یابیم که سوابق ایشان متناسب با حیطه وظایف وزارت ارشاد نیست.

آقای علی اصغر خانی در نشست علنی مجلس نوبت عصر امروز شورای اسلامی در مخالف با برنامه‌های محمدمهدی اسماعیلی وزیر پیشنهادی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: وزارت ارشاد از جمله وزارتخانه‌هایی است که چتر گسترده‌ای بر سر اصحاب رسانه، اهالی سینما، تئاتر، نویسندگان و سایر اهالی فرهنگ و هنر می‌گستراند و اگر همکاران به قانون وظایف و اختیارات این وزارتخانه نگاه کنند، خواهند دید که این وزارتخانه نیازمند چه افرادی است.
نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی افزود: وزیر پیشنهادی معرفی شده دانش آموخته علوم سیاسی هستند و شاید به سختی بتوانم تنها یکی از وظایف پیش بینی شده برای این وزارتخانه را برعهده بگیرند و سوابق ایشان نشان می‌دهد ارتباطی با بدنه و حیطه وظایف این وزارتخانه را ندارند و کار در یک پژوهشگاه و مرکزی همچون مرکز اسناد با کدامین شرح وظایف این وزارتخانه همخوانی دارد.
وی تصریح کرد: ایشان می‌خواهد با کدامین پشتوانه با نویسندگان، مولفان، نویسندگان، سینماگران، کانون‌های فرهنگی، اصحاب رسانه، شاغلان در رسته‌های چند رسانه‌ای و نرم افزاری و دستگاه‌های نظارتی تعامل کند؟ یکی از عمده‌ترین مسائل وزارت ارشاد وظایف حمایتی و صیانتی است و ایشان قرار است مجوز نشریات را صادر کند و مجوز اکران فیلم‌های سینمایی را تأیید نماید و در برنامه‌های ایشان سهم سینمای خانوادگی که بخش اعظمی از مخاطبان را به خود اختصاص داده کجاست و با کدام رویکرد و دیدگاه قادر به بازگشت اعتماد به رسانه‌های داخلی هستند.
عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی خطاب به وزیر پیشنهادی گفت: ایشان باید بداند اکثر ادارات این وزارتخانه در کشور تقریبا بی‌اثر هستند و بعضاً بدیهی‌ترین امورات را نمی‌توانند اجرایی کنند و خارج کردن این وزارتخانه از حالت انفعال نیازمند فردی است که تسلط و اطلاع کافی از مباحث پیچیده آن را داشته باشد و جریان سازی فرهنگی و بیان آرمان‌های انقلاب اسلامی با زبان فرهنگ و هنر از مهمترین وظایف وزارت ارشاد است که با توجه به عدم سابقه اجرایی ایشان در این حوزه تحقق آن بعید به نظر می‌رسد.
خانی تأکید کرد: وضعیت برخی هنرمندان، خبرنگاران، تولیدکنندگان آثار هنری و نهاد‌هایی که متولی امورات فرهنگی و مذهبی هستند، جای برنامه‌ریزی دارد به ویژه اینکه در سال‌های اخیر به موجب کرونا وضعیت معیشتی آن‌ها به هم ریخته است و ما همه روزه شاهد این مشکلات هستیم و برای حل این موضوع ایشان به کدامین تجربه می‌خواهد متوسل شود. تعیین اهداف کمی و کیفی برای غنی‌سازی اوقات فراغت آحاد جامعه و جوانان با همکاری دستگاه‌های سیاست‌گذار با کار‌های پژوهشی و اثر تاریخی قابل پیاده‌سازی نیست و تجربه و دانش می‌طلبد که متأسفانه ما آن را در آقای اسماعیلی نمی‌بینیم.
این نماینده مردم در مجلس یازدهم خاطر نشان کرد: در انتها می‌گویم همکاران با چشم بازتر به این وزارتخانه مهم و امورات آن توجه کنید، گستردگی و مأموریت‌های آن فردی باسابقه، مدیر و توانمند، انقلابی، جهادی و علمی را می‌طلبد که رشته تحصیلی مرتبط و دانش کافی و تسلط به جامعه هدف را همراه داشته باشد و بنده کمتر این شاخصه‌ها را در آقای اسماعیلی می‌بینم و امید است در گام دوم انقلاب که وزارت ارشاد یکی از بانیان اصلی تحقق آن است، گلایه‌ای برای ما باقی نماند.
 
مخالف وزیر پیشنهادی ارشاد/ یزدی خواه: اسماعیلی سابقه‌ای در وزارت ارشاد ندارد
نماینده مردم تهران در مجلس گفت: وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی هیچ سابقه‌ای در این وزارتخانه ندارد.
آقای سیدعلی یزدی خواه در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی صلاحیت محمدمهدی اسماعیلی وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت سیزدهم در مخالفت با برنامه‌های وی گفت: موافقت بنده با ایشان به دلیل مسائل فردی و شخصی نیست، در قانون و معارف بودجه، بخشی از بودجه تابع قانون محاسبات عمومی است که رئیس دانشگاه با توجه به شرح وظایف و ابلاغیه ها، ماموریت‌ها دستور هزینه کرد می‌دهد. البته بخشی هم خارج از شمول است که رئیس دستگاه دستور هزینه کرد آن را از محل بودجه خارج از شمول می‌دهد.
وی ادامه داد: اسماعیلی در کارنامه اجرایی سوابق خود مدتی معاون سیاسی و امنیتی استانداری اصفهان بود، بودجه خارج از شمول استانداری اصفهان چندصد میلیون بوده است و انضباط مالی در استانداری اصفهان در زمان حضور ایشان مشاهده نمی‌شود و یکی از مدیرانی بودند که بیشترین ماده ۹۱ در میان استانداران در رابطه با او اعمال شده است، در حالی که میزان بودجه‌ای که در استانداری در اختیار داشت، محدود بوده و در حال حاضر اگر سکانداری وزارت ارشاد را در دست بگیرد حدود ۸۵ درصد بودجه آن خارج از شمول است و هیچ ترتیب قانونی بر آن مترتب نیست و به تشخیص رئیس دستگاه با یک یادداشت می‌توان به فرد یا نهاد موسسه فرهنگی بودجه داد.
یزدی خواه افزود: اسماعیلی در مدت محدود فعالیت در استانداری چندین پرونده داشته که برخی از آن‌ها مختومه و تبرعه شده، البته یک الی دو تای آن هنوز باز است و این نشان می‌دهد انضباط مالی در آن حوزه وجود نداشته یا کمتر بوده است؛ و اگر ایشان وزیر ارشاد شود چگونه می‌خواهد با ۲۵۰۰ میلیارد تومان بودجه وزارت فرهنگ رفتار کند، به گونه‌ای در چند صد میلیون تومان چندین پرونده داشته و با ۲۵۰۰ میلیارد تومان بودجه چندین پرونده خواهد داشت؟ البته دیگر پرونده‌ای تشکیل نمی‌شود، زیرا ۸۵ درصد بودجه خارج از شمول است و ما نگران این موضوع هستیم.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: اگر در آن مقطع عملکرد ایشان شفاف و درخشان بود و هیچ پرونده‌ای نداشت نگران نبودیم، چگونه می‌خواهیم در آینده بر عملکرد ایشان نظارت کنیم.
وی با بیان اینکه اسماعیلی در وزارت ارشاد هیچ سابقه‌ای ندارد، گفت: هنوز که وارد وزارتخانه نشده، مجامع صنفی اهالی فرهنگ و هنر علیه ایشان موضع گیری کرده اند، اظهارات اخیرشان در مورد خانه سینما و برخی موارد منطفی نبود؛ اهالی سینما و هنر ضدانقلاب نیستند و نیرو‌های متعهدی در حوزه تئاتر، هنر، شعر و سینما فعالیت می‌کنند و تعدادی از آن‌ها در حال حاضر که حتی نتیجه مشخص نیست، خود را در گاردی وسیع قرار داده اند.

موافق وزیر پیشنهادی ارشاد/ تقوی: اسماعیلی توانایی تعامل با هنرمندان را دارد
نماینده مردم تهران در مجلس گفت: وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی توانایی تعامل با اصحاب رسانه و هنرمندان را برای افزایش مشارکت‌پذیری مردم دارد.
آقای سیدرضا تقوی در نشست علنی مجلس نوبت عصر امروز شورای اسلامی در موافقت با برنامه‌های محمدمهدی اسماعیلی وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای دولت گفت: عصر ما، عصر انفجار اطلاعات و عصر نبرد فرهنگی است. حاکمیت امواج بر زندگی مردم با حضور کامپیوتر و اینترنت و گشت و گذار در فضای مجازی دنیا را به صورت دهکده‌ای درآورده است. رئیس جمهور آمریکا سال ۱۹۵۵ بیان کرده که بزرگترین جنگ در آینده، جنگی برای تسخیر افکار انسان‌ها است.
نماینده مردم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ضمن تقسیم فرهنگ به دو بخش فرهنگ کلاسیک و فرهنگ عمومی تصریح کرد: وزیر فرهنگ و ارشاد عهده‌دار فرهنگ عمومی به وسعت جامعه و عرصه کتاب، هنر، هنر‌های تجسمی و سینما و کانون‌های شعر و ادبیات بوده و فرهنگ کلاسیک مربوط به وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم و تحقیقات است. فرهنگ هر جامعه مایه هویت آن جامعه است، تمدن‌ها فرزند فرزانه فرهنگ‌ها هستند لذا فرهنگ تمدن‌ساز است و بسیاری از دانشمندان انسان را در میان موجودات، موجودی فرهنگی مطرح کردند.
وی با بیان اینکه فرهنگ مجموعه‌ای از بینش‌ها، باور‌ها و گرایشات بوده که از نسلی به نسل دیگر منتقل می‌شود، ادامه داد: رسالت فرهنگ این است که در رفتار انسان‌ها در راستای نظام ارزشی و آرمان‌های جامعه تغییر ایجاد کند. مدیریت این حوزه باید آزاداندیش باشد که آقای اسماعیلی به مشارکت‌پذیری در مقوله فرهنگ اعتقاد دارد. فرهنگ مقوله‌ای عام داشته و در تعامل انسان‌ها باید به نتیجه برسد لذا نیاز به جلب مشارکت مردم دارد. توسعه اصلاح و تربیت بدون همکاری مردم امکان‌پذیر نیست. گرایش ذهنی و درونی مدیر فرهنگی باید ذاتی باشد در غیر این صورت نمی‌تواند با اصحاب فرهنگ و هنر ارتباط مناسبی برقرار کند از این رو آقای اسماعیلی گرایش درونی برای ارتباط فرهنگی دارد.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: ایمان و دینداری در جامعه اسلامی زمینه و بستر بسیار مناسبی برای توسعه فرهنگی بوده در این مسیر فرهنگ نظام اسلامی و ارزش‌های دینی نقش ارزشمندی ایفا می‌کنند و اساساً فرهنگ جامعه اسلامی در بستر آموزش‌های دینی صورت می‌گیرد از این رو مدیر فرهنگی باید دیندار باشد و فرهنگ را با ارزش‌های دینی تکمیل کند.

موافق وزیر پیشنهادی ارشاد/ شریعتی: تعیین تکلیف وضعیت مدیریت فرهنگی کشور برنامه اسماعیلی
نماینده مردم زرند و کوهبنان در مجلس، گفت: تعیین تکلیف وضعیت مدیریت فرهنگی کشور یکی از برنامه‌های اسماعیلی وزیر پیشنهادی ارشاد است.
خانم عفت شریعتی کوهبنانی در نشست علنی نوبت عصر امروز مجلس شورای اسلامی در موافقت با برنامه‌های آقای محمدمهدی اسماعیلی وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت: کشور ما کشوری عظیم و باعظمتی است و انقلاب ما، انقلابی است در جهان بشریت بی نظیر و به فرمایش امام راحل (ره) انقلاب و کشور ما، انقلاب فرهنگی است.
نماینده مردم زرند و کوهبنان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در برنامه گام دوم انقلاب اسلامی به فرمایش مقام معظم رهبری، برای رسیدن به تمدن اسلامی برنامه‌های عظیم فرهنگی نوشته شده است. باید فرهنگ اسلام راستین و با عظمت قرآن در جهان اسلام سایه گستر شود و امروز در انقلاب اسلامی، جامعه بشری به ویژه جامعه اسلامی بهره مندی خاص خود را از آن بگیرند.
وی تصریح کرد: در این عصر و زمان ایران انقلاب ولایی به برکت شهیدان انقلاب اسلامی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نقشی تعیین کننده در تمدن نوین جهان اسلام خواهد داشت مگر نه این است که با فرهنگ راستین اسلام می‌توان همه موانع را پشت سر گذاشت.
شریعتی تاکید کرد: امروز بر این باور و اعتقاد هستیم شهیدان گرانقدر و امام راحل (ره) و همچنین فرمایشات مقام معظم رهبری سرمایه گرانسنگ فرهنگ انقلاب اسلامی ایران است. پس باید به سمت تکامل فرهنگی در این انقلاب الهی پیش برویم آن هم با سرمایه گذارانی که شهیدان گرانسنگ ما از جمله حاج قاسم سلیمانی بوده اند.
نماینده مردم زرند و کوهبنان در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: امروز افتخار می‌کنیم که در این کشور و در مجلس شورای اسلامی خدمتگزار مردم هستیم و امروز می‌خواهیم برنامه ریزی کنیم برای آن که فرهنگ اصیل اسلامی در وزارت فرهنگ و ارشاد ایران اسلامی تقویت شود.
وی با اشاره به ویژگی‌های شخصیتی وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت: تعیین تکلیف وضعیت مدیریت فرهنگی کشور یکی از محور‌های برنامه این وزیر پیشنهادی است. اسماعیلی به درستی یکی از مشکلات اساسی دستگاه‌های فرهنگی کشور را احصاء و برای رفع آن برنامه دارد و آن هم تعدد مراکز تصمیم گیر در حوزه فرهنگ و هنر است.
این نماینده مردم در مجلس یازدهم، ادامه داد: پیشنهاد تشکیل معاونت فرهنگی در نهاد ریاست جمهوری برای فرماندهی قرارگاه دستگاه‌های فرهنگی کشور و ارتقاء جایگاه‌های عالی انقلاب فرهنگی در مقام تصمیم سازی و تصمیم گیری از برنامه‌های وی است. اسماعیلی چهره‌ای محبوب میان جوانان انقلابی کشور است و شخصیت قابل احترام در میان اساتید دانشگاهی از جمله دانشگاه تهران است.
شریعتی تاکید کرد: وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی از چهره‌های خوشنام رسانه‌های مکتوب و تصویری کشور است و طی همین چند روز بیش از ۳۰ رسانه بزرگ در کشور با جهت گیری‌های مختلف نشست‌های بسیار صمیمی و ۴ ساعته‌ای را با وی برگزار کرده اند.
نماینده مردم زرند و کوهبنان در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: مراجع تقلید عظام و اساتید و فضلای حوزه همواره اقدامات وزارت فرهنگ و ارشاد را زیر نظر دارند و در صورت لزوم تذکرات ارشادانه خود را مطرح می‌کنند که این موارد در سال‌های اخیر فزونی یافته است. اسماعیلی به دلیل تحصیل در رشته‌های مرتبط با حوزه به دلیل اشراف کامل به مباحث شرعی و دینی حتما می‌تواند نظر مراجع معظم تقلید را در این وزارتخانه جلب کند.
وی گفت: ارتباط گسترده و منظم و مداوم اسماعیلی با علمای انقلاب و نمایندگی رهبری انقلاب در استان‌ها و همچنین با علما و فضلای حوزه علمیه و طلاب جوان برنامه‌ها را کاملا می‌تواند اجرا کند. این وزیر پیشنهادی استاد فرهنگ است و می‌تواند اعمال نظر قابل توجهی داشته باشد.
این نماینده مردم در مجلس یازدهم تصریح کرد: یکی از برنامه‌های اسماعیلی برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خودکفایی در ابزارآلات و لوازمات فرهنگی و هنری است که برای تقویت برنامه‌های فرهنگی این موارد تقویت بیشتری خواهد شد.
شریعتی خطاب به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، تاکید کرد: ما در مسائل فرهنگی سه نکته مهم را باید مورد توجه قرار دهیم، فرهنگ و مسائل فرهنگی و امور فرهنگی در کشور از اقتدار لازم برخوردار باشد و دیگر آن که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید فضای معنوی و معرفتی جامعه را برای پیشبرد همه ابعاد کلان فرهنگی تقویت کند.
وی تصریح کرد: نکته آخر نیز آن است که مسئولان فرهنگی باید با قاطبه مردم در ارتباط باشند و همان خلق اصیل نبوی را ضمیمه کار خود قرار دهند.
مخالف وزیر پیشنهادی ارشاد/ نماینده ماکو: نامتناسب بودن سوابق تحصیلی اسماعیلی
نماینده مردم ماکو در مجلس با بیان اینکه سوابق تحصیلی وزیر پیشنهادی ارشاد تناسبی با این وزارتخانه ندارد گفت: اسماعیلی چه برنامه‌ای برای حمایت از هنرمندان در دوران کرونا دارد؟

محمد علی پور در نشست علنی امروز در جریان بررسی صلاحیت محمدمهدی اسماعیلی وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت سیزدهم در مخالفت با برنامه‌های وی با تاکید بر اهمیت حوزه فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: فرهنگ مانند هوا بوده، چنانچه مسموم باشد، برای انسان مشکل ایجاد می‌کند. امروز کشور ما به اشکال مختلفی مورد تهاجم قرار می‌گیرند که یک از اشکال آن تهاجم فرهنگی است.
نماینده مردم ماکو و چالدران و پلدشت و شوط در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حوزه فرهنگ همواره مورد تاکید رهبر معظم انقلاب بوده است، افزود: رهبر معظم انقلاب در ابتدای شروع به کار مجلس یازدهم دو مقوله اقتصاد و فرهنگ را از اولویت‌های مجلس یازدهم برشمردند.
وی با بیان اینکه علت مخالفت من بیان چالش‌ها و دغدغه‌هایی است که در عرصه فرهنگ داریم، ادامه داد: البته یکی از ایرادات وارد به وزیر پیشنهادی عدم تناسب بین رشته تحصیلی وی با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است، همانطور که از نام این وزارتخانه مشخص است، این وزارتخانه متولی مسائل بسیار مهم و حیاتی کشور است و در عرصه‌های فرهنگ، رسانه و هنر نقش دارد.
علی پور با تاکید بر اینکه فردی که به عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی انتخاب می‌شود، باید وجاهت قابل قبول برای این حوزه داشته باشد، یادآور شد: در برنامه وزیر پیشنهادی راهکاری برای جبران خسارت اهالی فرهنگ در دوران کرونا دیده نشده است، اهالی فرهنگ در دو سال گذشته در حوزه‌های مطبوعات، فرهنگ و هنر با مشکلات عدیده‌ای مواجه بودند که در این زمینه هیچ برنامه عملی ارائه نشده است.
این نماینده مردم در مجلس یازدهم با اشاره به وجود شورای فرهنگ عمومی در همه استان ها، عنوان کرد: این شورا ظرفیت بسیار خوبی برای ترویج سبک زندگی ایرانی اسلامی است که باید در استان‌ها تقویت شود.
وی با اشاره به مشکلات موجود در تامین کاغذ برای مطبوعات گفت: آقای وزیر توضیح دهد چه برنامه‌ای برای تامین کاغذ مطبوعات به ویژه در استان‌های محروم دارد؟
نماینده مردم ماکو و چالدران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه به دلیل کمبود بودجه و شیوع ویروس کرونا بسیاری از پروژه‌های سینمایی رو به تعطیلی رفته است، این سوال را مطرح کرد که وزیر برای ساماندهی این حوزه چه برنامه‌ای دارد؟
علی پور حمایت از هنرمندان و توجه به شبکه نمایش خانگی را در مقطع کنونی ضروری برشمرد و تصریح کرد: برنامه‌های فرهنگی در کشور باید به نحوی حمایت شود که جوانان ما به سمت تماشای شبکه‌های ماهواره‌ای سوق داده نشوند.
مخالف وزیر پیشنهادی ارشاد/ برنامه اسماعیلی کلی و فاقد راهکار است
نماینده مردم اقلید در مجلس گفت: یکی از ضعف‌های برنامه آقای اسماعیلی وزیر پیشنهادی ارشاد کلی بودن، فاقد راهکار و استراتژی بودن برای رسیدن به هدف است.
آقای مسلم صالحی در نشست علنی مجلس نوبت عصر امروز مجلس شورای اسلامی در مخالفت با محمدمهدی اسماعیلی وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: یکی از ضعف‌های برنامه آقای اسماعیلی کلی بودن، فاقد راهکار و استراتژی بودن برای رسیدن به نقاط هدف است. قرار بود برنامه شما بر مبنای نقاط قوت، ضعف و فرصت‌های وزارتخانه تدوین و به مجلس ارائه شود، اما امروز مشاهده کردیم هیچ خبری از این موارد نیست همانند برنامه وزرای قبلی شاهد کلی‌گویی بودیم.
نماینده مردم اقلید در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه نقطه امیدی برای جامعه فرهنگی در برنامه شما مشاهده نشد و از سوی دیگر شاهد تناقض‌گویی بسیاری بودیم، ادامه داد: شما دم از مهندسی فرهنگی می‌زنید، اما از سوی دیگر فرهنگ را امری خودجوش و درونی می‌دانید، باید تکلیف مشخص کنید.
وی افزود: برنامه شما برای هم‌افزایی نهاد‌های متولی عرصه فرهنگ چیست؟ در حال حاضر بسیاری از دستگاه‌های متولی فرهنگ در سطح جامعه وجود دارند، اما نمی‌دانیم استراتژی شما برای آن‌ها چیست.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: برای امرار معاش و بازنشستگی هنرمندان چه برنامه‌ای دارید؟ هنرمندان یکی از مهمترین ذینفعان شما هستند، اما در برنامه ارائه شده از سوی شما خبری از چگونگی حمایت از این قشر نیست.
صالحی با اشاره به اینکه قرار است برنامه ارائه شده از سوی شما توسط نیروی انسانی وزارتخانه اجرا شود، ادامه داد: آیا می‌دانید در برخی از شهرستان‌ها، ادارات شما با دو نفر اداره می‌شوند؟ چگونه می‌خواهید با وجود کمبود نیروی انسانی برنامه‌ای با این حجم را اجرا کنید؟ در برنامه وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی خبری از کمبود نیروی انسانی و رفع آن نیست.
این نماینده مردم در مجلس یازدهم با اشاره به اینکه در برنامه آقای اسماعیلی هیچ اشاره‌ای به نظارت بر فعالیت‌های فرهنگی، هنری و تبلیغاتی اقلیت‌های دینی و مذهبی شناخته شده در قانون اساسی نشده است، ادامه داد: همان گونه که بر فعالیت‌های فرهنگی اکثریت‌های دینی نظارت دارید باید بر فعالیت‌های اقلیت‌های دینی نیز نظارت کنید، هیچ‌گونه تحقیقاتی پیرامون مسائل فرهنگی انجام نداده‌اید تا از نتایج آن‌ها برای بهبود امور استفاده کنید.
نماینده مردم اقلید در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه اساس خانواده توسط شبکه‌های خارجی معاند تحت حمله قرار گرفته و روز به روز این بنیان سست‌تر می‌شود، عنوان کرد: در حال حاضر دختربچه‌ها و پسربچه‌های ۵ ساله پای شبکه‌های ماهواره‌ای جم نشسته‌اند، برنامه شما برای مقابله با این موضوع چیست؟ آیا قصد دارید ۴ سال دیگر بنشینید و این موارد را ارزیابی کنید.
وی با بیان اینکه شاید اگر کسی از جنس فرهنگ و باتجربه از بدنه وزارتخانه معرفی می‌شد، می‌توانست متولی بهتری برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باشد، افزود: چهره فرهنگ به اندازه کافی غبارآلود شده، امیدواریم در دولت سیزدهم غبار جدید دیگری از مظلومیت بر رخسار فرهنگ این مرز و بوم ننشیند، آنچه که ما گفتیم دغدغه‌ها و انتظارات است.
 
موافق وزیر پیشنهادی ارشاد/ نماینده سردشت: آغاز فعالیت فرهنگی اسماعیلی از دهه هفتاد
نماینده مردم سردشت گفت: وزیر پیشنهادی ارشاد از فعالان فرهنگی، رسانه‌ای و سیاسیِ باسابقه و از چهره‌های فرهنگی و علمیِ نخبه جبهه انقلاب است که فعالیت‌های فرهنگیِ خود را از سردبیری و مدیرمسئولی چندین نشریه فرهنگی‌اجتماعی در دهه ۷۰ آغاز کرده است.
کمال حسین پور در نشست علنی امروز در جریان بررسی صلاحیت محمدمهدی اسماعیلی وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت سیزدهم در موافقت با برنامه‌های وی با تاکید بر اهمیت حوزه فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: سخنم را با فرمایشی از پیشوای متقیان، حضرت علی علیه‌السلام آغاز مـی کـنم. آن حضرت خطاب به مالک اشتر می‌فرمایند: «در کار کارگزارانت بِنگر و آنان را نه به سببِ دوستی، بلکه پس از آزمایش و امتحان و با مشورت با دیگران به کار بگیر، کارگزارانت باید با تجربه، محجوب و با اصالت باشند.»
وی ادامه داد: پیام انتخابات شورانگیز و حماسی ۲۸ خرداد بسیار صریح و روشن بود و این انتخابات که نمـادی از مردم سالاری دینی و نمونه‌ای بارز از اراده جمعی مردم برای تغییر وضعیت نابسامان موجود و بهبود شرایط اقتصادی، معیشتی، اجتماعی و فرهنگـی از طریـق صندوق‌های رأی بود؛ به راستی که پیروز این انتخابات مردم شریف ایران بودند که نشان دادند از دولت‌های کدخدا باور و غرب گرا خسته اند و دولتی خداباور و خودباور و مردمی می‌خواهند. نشان دادند که دیگر تاب سستی، فساد، تبعیض، رانت‌خواری و نگاهِ به بیرون را ندارند و دنبال تغییر روند و وضعیت موجود هستند. پیام انتخابات، مُهر پایانی بود بر تمام تفکّراتی که غرب را نجات بخش می‌دانست.
نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: فرهنگ زیربنای توسعه پایدار و تقویت کننده هُویّت جامعه است، انقلاب شکوهمند اسلامی، خاستگاهش فرهنگی بود و در جبهه فرهنگی دشمنان زیادی داشته و دارد؛ متأسفانه در حوزه فرهنگ در هشت سال گذشته، کشور عزیز اسلامی مان دچار چالش‌های متعددی شد و سیاستگذاریِ غلط در این حوزه، عدم هدفگذاری متناسب با سیاست‌های کلانِ جامعه، نگرشِ دستورالعملی در حوزه‌ی فرهنگ، کم توجهی به تکنولوژی‌های در حال رشد فرهنگی و مدیریت نادرست، مشکلاتی را برای کشور به وجود آورد.
حسین پور یادآور شد: خوشبختانه رئیس جمهور عزیز، با درک صحیح از وضعیت فرهنگی کشور و شناخت کامل چالش‌های فرهنگی، وزیری کارآمد را برای این وزارتخانه به مجلس معرفی کرده است؛ اسماعیلی از فعالان فرهنگی، رسانه‌ای و سیاسیِ باسابقه و از چهره‌های فرهنگی و علمیِ نخبه‌ی جبهه‌ی انقلاب است که فعالیت‌های فرهنگیِ خود را از سردبیری و مدیرمسئولی چندین نشریه فرهنگی‌اجتماعی در دهه ۷۰ آغاز کرده است.
وی افزود: اسماعیلی از جمله مدیران تحول‌گرایِ راهبردیِ سازمان صداوسیما است که به عنوان مجری طرحِ نظامِ جامعِ ارزیابی تولیدات صداوسیما، مدیریت مرکزِ افکارسنجیِ سازمان، مدیرکل ارزیابی برنامه‌های تولیدی سیما و مؤسس قرارگاه رسانه‌ی سازمان نوید بخش تحول در رادیو و تلویزیون بوده است؛ اسماعیلی دارای مدیریت میدانی و روحیه جهادی است.
حسین پور گفت: ایشان شخصیتی با کارنامه‌ای درخشان و با برنامه است. ایشان با بدنه وزراتخانه و حوزه فرهنگ و ارشاد آشنایی کاملی داشته و بر مختصّات این وزارتخانه اِشراف کامل دارد و در تدوین برنامه مفصّل خود که به مجلس ارائه شده، بر فرهنگ عمومی تأکید کرده و به آسیب شناسی از حوزه‌های مختلف فرهنگی و هنری پرداخته و راه کار‌هایی را برای بِهینه سازی این موارد ارائه کرده است.
عضو کمیسیون عمران مجلس یادآور شد: در جای جای برنامه ایشان بر رسیدگی به وضع معیشتی هنرمندان، تقویت صندوق هنر و پرهیز از تصّدی گری دولتی و پرداختن به امور نظارتی، هدایتی و حمایتی آن تاکید شده است و برای تحقق اهداف مد نظر در حوزه فرهنگِ عمومی، به صورتی دقیق، در مورد برنامه زمانی و حتی نهاد‌های مجری صحبت شده و فردی متعهد، متخصص، با ذکاوت، خوش فکر، معتقد به چند صدایی در رسانه ها، توانا در جذب منابع مالی برای وزارت متبوع و دارای نقشه راه است.
وی اضافه کرد: برنامه‌های او مُنطبِق و همسو با سیاست‌های کلی نظام و اسناد بالادستی است. در برنامه‌های ایشان چالش‌ها و مشکلات موجود در حوزه‌های هنر‌های نمایشی، موسیقی، سینما، کتاب، مطبوعات و فرهنگ عمومی توصیف و راهکار‌هایی برای رسیدن به وضع مطلوب ارائه شده است.
این نماینده مردم در مجلس یازدهم با بیان اینکه ضرورت ایجاد کرسی‌های آزاداندیشی از برنامه‌های دکتر اسماعیلی است تا کسی از بیان نقد سازنده و مُنصِفانه واهمه نداشته باشد، گفت: واقعیت این است که امروز وضعیت وزارتخانه‌های کشور چندان مناسب نیست و مردم نیز وضعیت خوبی ندارند. نرخ تورم بالاست، مشکلات معیشتی امان مردم را بریده است، وضعیت اشتغال جوانان مناسب نیست، کشور با کسری بودجه دست به گریبان است و ویروس کرونا همه چیز را تحت تأثیر قرار داده است و کرونای بی مدیریتی و بی برنامگی نیز مزید بر علت شده است.
این نماینده افزود: بزرگواران نباید دولت را معطّل کرد، باید هر چه زودتر کابنیه دولت تحول آفرین برای حل مشکلات مردم شکل بگیرد لذا از همکاران عزیزم انتظار دارم کـه در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری، دولت و کابینه جدید را یاری کنند و به وزرای پیشنهادی اعتماد کنند.
وی گفت: ان شاء الله با توکل بر خدا و با رأی بالایی که مجلس به آقای محمد مهدی اسماعیلی وزیر پیشنهادی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌دهد، نظام عزیز اسلامی به سمت اهداف عالی و مترقی خود در حوزه فرهنگ و ارشاد اسلامی با سرعتی بیشتر حرکت خواهد کرد و امیدواریم ایشان هم با تعامل با مجلس و نمایندگان و انتخاب همکارانی قوی و تصمیم گیری مدبرانه و توجه ویژه به نقش و مشارکت مردم در چهارچوب‌های کلیشه‌ای وزارت فرهنگ و ارشاد حرکت کند.
موافق وزیر پیشنهادی ارشاد/ موحد: استفاده اسماعیلی از توان همه نیرو‌های متعهد و متخصص
نماینده مردم کهکیلویه در مجلس گفت: وزیر پیشنهادی ارشاد از توان همه نیرو‌های متعهد و متخصص شاغل در وزارتخانه صرف نظر از دیدگاه‌های سیاسی آن‌ها برای پست‌های مدیریتی بهره خواهد برد.
آقای سیدمحمد موحد در نشست علنی نوبت عصر امروز مجلس شورای اسلامی در موافقت با برنامه‌های محمدمهدی اسماعیلی وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی، اظهار داشت: ما در موقعیت خطیری قرار داریم، از یک طرف شرایط سخت روی کار آمدن دولت و از طرفی ما نمایندگان تا پای جان دل در گرو نظام داریم و مصمم هستیم که در کنار مردم شرایط را تغییر دهیم.
وی افزود: تاریخ و تمدن ایران گواه این موضوع است که فرهنگ و هنر مهم‌ترین و موثرترین مولفه ایجاد قدرت، همدلی و نشاط در سرزمین ما بوده است و جمهوری اسلامی یادگار امامی است که اندیشه‌های فرهنگی و دینی او اندیشه‌های مادی جهان معاصر را به چالش کشید.
این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: فرهنگی که از نظر مقام معظم رهبری مثل روحی است که در کالبد همه فعالیت‌های گوناگون کلان کشوری باید حضور و جریان داشته باشد و از آن به عنوان هوا و اکسیژن یاد می‌کنند که نبود هوا و اکسیژن یعنی عدم حیات.
وی افزود: بنابراین در این دوران سخت و هجمه‌های همه جانبه فرهنگ منحط غرب و شبیه خون فرهنگی به فرموده مقام معظم رهبری به فرهنگ، هویت، باور‌ها و اعتقادات مردم نجیب به ویژه جوانان عزیز این مرز و بوم، بر ماست که در انتخاب وزیر و برنامه‌های آن توجه جدی داشته باشیم و برای پویایی و شکوفایی فرهنگ و هنر و تعمیق باور‌ها و ارزش‌های ایران اسلامی تلاش مضاعف و اهتمام جدی بورزیم.
نماینده مردم کهکیلویه، بهمنی، چرام و لنده در مجلس شورای اسلامی با اشاره به برنامه‌های ارائه شده از سوی وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد، گفت: در گفت وگویی که با جناب آقای دکتر اسماعیلی داشتم، به این باور رسیدم که آمده است تا همه توان و ظرفیت خود را برای حمایت از اصحاب فرهنگ، هنر، رسانه و مسجد بکار ببندد و با مشورت و استفاده از نخبگان دینی، علمی و فرهنگی هنری کشور این مهم را سامان ببخشد.
موحد افزود: حاشیه‌هایی که در ارائه برنامه‌های ایشان به وجود آمده، تحلیلی بود که به ایشان داده بودند و همانطوری که چندین بار اعلام کرده اند، این باور و نگاه من نیست و، چون ایشان را انسانی صادق می‌دانم، بر این گفته صحه می‌گذارم.
وی خطاب به نمایندگان، هنرمندان، صاحبان قلم و اندیشه، ادامه داد: دکتر اسماعیلی آمده است تا با استعانت از خداوند متعال و همکار شما بزرگواران و با عنایت به نزدیکی و شناخت عمیقی که ریاست محترم جمهور از ایشان دارند، با احترام به همه وزرای محترم قبلی این وزارتخانه، موارد ذیل را انجام دهد.
موحد تصریح کرد: امیدوارم برنامه‌های ایشان در جهت ارتقاء نقش و جایگاه فرهنگ و هنر و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تصمیم گیر‌ها وتصمیم سازی‌ها در کشور به ویژه هیات دولت، افزایش بودجه فرهنگ و هنر و توجه جدی به حمایت از اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه به ویژه مناطق محروم و کم برخوردار، تولید و حمایت از محصولات فرهنگی و هنری مبتنی بر فرهنگ و هویت ایرانی _ اسلامی، حمایت مادی و معنوی از اصحاب قلم، فرهنگ، هنر و رسانه و تولیدات آن‌ها جهت عرضه در جامعه جهانی، همچنین ایشان مصمم است تا موضوع بیمه تامین اجتماعی، بیمه تکمیلی و بیمه بیکاری که دغدغه جدی کانون‌های مساجد، هنرمندان و اصحاب فرهنگ ورسانه بوده است و یک بار برای همیشه به سرانجام برسد.
این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی افزود: در مذاکره‌ای که با ایشان داشتم فرمودند مگر می‌شود بدون مشورت و بهره بردن از نقطه نظرات و ظرفیت‌های این قشر فرهیخته به ویژه پیشکسوتان، ماموریت‌ها و رسالت این وزارتخانه را به سرانجام نیکی رساند.
وی گفت: وزیر پیشنهادی معتقد است که از توان همه نیرو‌های متعهد و متخصص شاغل در وزارتخانه صرف نظر از دیدگاه‌های سیاسی آن‌ها برای پست‌های مدیریتی بهره خواهد برد. این آن چیزی است که در شعار‌های رئیسی آمده بود و به درستی فرهیختگان جامعه چنین انتظاری دارند.
نماینده مردم کهکیلویه، بهمنی، چرام و لنده در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: باور به گفتگو و همکاری با همه‌ی نهاد‌ها و سازمان‌های دولتی و خصوصی و اصناف مرتبط و برون سپاری بخش زیادی از فعالیت‌ها به آن‌ها از برنامه‌های کلیدی ایشان است.
نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی در پایان تصریح کرد: یکی از دغدغه‌های همیشگی اصحاب سینما، تئاتر، موسیقی، تجسمی، رسانه و ... این بود که سلایق شخصی در صدور مجوز بعضا جای قانون را گرفته و دخالت سایر دستگاه‌ها در این حوزه روز به روز زیادتر می‌شود. برای رفع این معضل اسماعیلی تلاش خواهد کرد تا صاحبان این حرفه‌ها به راحتی و آسودگی با کمترین استرس به خلق اثر بپردازند.
فناوری‌های نوین را برای چابک‌سازی وزارت فرهنگ به رسمیت بشناسیم

محمدمهدی اسماعیلی همزمان با نوبت بعدازظهر چهارمین روز بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت سیزدهم در مجلس شورای اسلامی (امروز سه شنبه)، در ابتدای سخان خود با درود به روان پاک شهید سلیمانی که فرهنگ شهادت را جان و تعریف دیگری بخشید، گفت: نمایندگان و مردم عزیز ایران، جمهوری اسلامی امروز در طلیعه گام دوم فرصت‌های طلایی را پیش رو دارد.

وی با تشکر از مجلس شورای اسلامی و هیات رئیسه نمایندگان فرهیخته و همه کسانی که در موافقیت یا مخالفت او صحبت کردنند، افزود: تشکر ویژه از کمیسیون‌های مختلف و جلسات خوبی که برگزار و نکات بسیار خوبی مطرح شد که عمق نخبگی مجلس را از نزدیک مشاهده کردم.

وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: نکات خوب و گفتگو‌ها و تعامل‌های خوبی شکل گرفت که‌ای کاش دوبین‌ها می‌توانستد بحث‌های کمیسیون‌ها را ضبط و در اختیار مردم قرار می‌دانند.

این استاد دانشگاه همچنین با تشکر از اصحاب جراید و خبرنگاران که جلسات صحن علی مجلس را پوشش و در معرض دید مردم قرار داده اند، گفت: امروز آنچه در مجلس می‌گذرد نمایش ارزشمندی از مردم سالاری دینی است و کجایند مدعیان مردم سالاری تا ببینند که امام عزیز امت و رهبر معظم انقلاب چقدر زیبا مردم سالاری دینی را هدایت کرده اند.

اسماعیلی افزود: در این چند روزی که بحث وزارت پیش آمد بسیاری از بزرگان اهل اندیشه و تفکر به من لطف کردند و از آن‌ها تشکر می‌کنم و دوستان زیادی هم پیشنهادات و انتقاداتی داشتند؛ به روی چشم به همه آن‌ها احترام می‌گذاریم.

وی ادامه داد: فرهنگ مجموعه‌ای از بینش ها، گرایش‌ها عادات و سبک زندگی در جامعه و در یک کلمه هوای فردی و اجتماعی است. فرهنگ حال و هوای مردم، جامعه و خود ما است و فضای تنفس جامعه است.

وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این که فرهنگ مثل هواست، گفت: فرهنگ فضای تنفس جامعه است و وقتی فرهنگ پاکیزه باشد جامعه را پویا می‌بینیم و وقتی آلوده باشد هوا را آلوده می‌کند. فرهنگ ریشه اصلی انقلاب اسلامی بوده و هست. همه قیل و قال‌های ایسم‌های اجتماعی و سیاسی ریشه در فرهنگ دارد. اصل انقلاب ما امری فرهنگی و دفاع مقدس و دفاع از حرم هم امری فرهنگی هستند. تمام مجاهدت‌های مجاهدان در عرصه علم و فناوری و سازندگی ریشه‌شان در فرهنگ است.

وی با اشاره به تقابل فرهنگ اصیل توحیدی در برابر فرهنگ‌های غیر توحیدی در دنیای امروز اظهار داشت: فرهنگ انقلاب اسلامی در برابر فرهنگ استکباری ایستاده و فرهنگ امید و نشاط در برابر فرهنگ پوچ گرایی صف آرایی کرده است. در این تقابل فرهنگی و تمدنی در عرصه مدیریت فرهنگ و هنر، سینما، نمایش، ادبیات و شعر و موسیقی سنگر‌هایی مهم و راهبردی برای ما هستند.

وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: امروز جنگ اصلی در دنیا جنگ شناخت‌ها جنگ تبلیغاتی و جنگ رسانه‌ای است. تمدن شیطانی با موسیقی و سینما تلاش می‌کند رفتار ملت‌ها را به نفع سلطه خود دستکاری کند. آن‌ها به زور رسانه‌های جهنمی شان با زر و زور و تزویر می‌خواهند ملت‌ها را از فرهنگ خود منصرف یا منزجر کنند.

اسماعیلی با تاکید بر این که تمام هنر‌ها و صنایع فرهنگی برای ما مهم و عزیز هستند توضیح داد: هنرمندان و عناصر فرهنگی ما دارند با کمترین امکانات در مبارزه با یک تمدن استکباری دست و پنجه نرم می‌کنند. این عرصه عرصه نبرد است. مجاهدان در خط مقدم هستند و حمایت از آن‌ها وظیفه شرعی، عقلی و قانونی است. این فرهنگ ارزش جان دادن دارد. هنرمندی که برای درد جامعه اش می‌نویسند، می‌سراید و می‌پردازد، حق ستایش بر گردن امثال بنده دارد.

وی با بیان این نکته که بار اصلی کارزار فرهنگی ما بر دوش اصحاب اندیشه و فرهنگ و هنر و رسانه خواهد بود تاکید کرد: تلاش خود را برای حمایت از آثار ارزشمند به کار خواهم بست. برخی دوست دارند دولت در عرصه فرهنگ یک موجود ناتوان یا بی اراده یا ناظر منفعل باشد. ما این رویکرد را قبول نداریم. ما می‌توانیم از ظرفیت‌های بزرگ انجمن‌ها استفاده کنیم. وزارت فرهنگ ارشاد نمی‌خواهد تصدی گری کند. می‌خواهد انجمن‌ها را به کار گیرد.

وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی یکی از چالش‌ها را مشکلات معیشتی خواند و افزود: شیوع کرونا یک بلای همه گیر بوده که بیشترین زیانش به حوزه فرهنگ و هنر رسیده است. تعطیلی مشاغل فرهنگی ضربه‌های سختی را به حوزه فرهنگ وارد کرده است. رکود اقتصادی باعث افزایش چند برابری محصولات فرهنگی شده و کاهش قدرت خرید مردم را در پی داشته است.

وی تولید و توزیع غیرقانونی محصولات را دیگر چالش مهم خواند و گفت: به محض این که کتاب خوب ناشر به فروش می‌رسد در میدان انقلاب به صورت افست چاپ می‌شود.

اسماعیلی با تاکید بر این که گسترش فناوری‌های نوین بسیاری از موضوعات را تغییر داده است، اظهار داشت: باید فناوری‌های نوین را به رسمیت بشناسیم و متناسب با این تغییرات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را چابک کنیم.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یک وزارتخانه منفعل و کم اثر شده است و در اکثر شهرستان‌ها ادارات آن با حداقل نیرو و امکانات کار می‌کنند. از طرفی هم این وزارتخانه به کار‌های حداقلی تقلیل پیدا کرده و از حوزه سیاست گذاری خارج شده است.

وی با طرح این پرسش که آیا مناطق مختلف ما تاریخ و فرهنگ کهنی ندارند؟، گفت: ایران مثل یک رنگین کمان از قومیت‌ها است. از سیستان و بلوچستان و خراسان یا استان‌های شمالی که هر کدام ظرفیت‌ها و توانایی‌های خاص فرهنگی خود را دارند و باید مورد توجه قرار گیرند.
اسماعیلی افزود: تبریز، ارومیه و اردبیل با آن تاریخ شفاهی ارزشمند، کردستان قهرمان و فرهنگ دلاوری در این منطقه باید مورد توجه قرار گیرند.

وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه به ظرفیت‌های استان خوزستان اشاره کرد و گفت: این استان عزیز به عنوان بزرگ‌ترین استان کشور با ظرفیت‌های موجودش مهمترین فرصت برای حضور ما در کشور‌های غرب آسیا است و ما نسبت به این فرصت‌های بزرگ کم توجه بوده‌ایم.

وی در ادامه با اسم بردن از تمامی استان‌های کشور افزود: کجای تاریخ می‌توانیم بزرگانی که در دو استان هرمزگان و بوشهر رشد کرده‌اند را پیدا کنیم. همه این‌ها دارایی‌های بزرگ ما هستند که باید به آن‌ها توجه شود.

اسماعیلی با تاکید بر اینکه فرهنگ یعنی به رسمیت شناختن اقوام و قومیت‌ها، گفت: در حوزه فرهنگ باید عُرضه داشته باشیم و فضای رشد را برای این کشور بزرگ ۷ هزار ساله درست کنیم.
وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: کشور ایران با تاریخ و فرهنگ غنی و بزرگی که دارد باید در دولت مردمی تمامی ظرفیت‌های بلقوه آن به فعلیت برسد.

وی با بیان اینکه ما در حوزه محتوایی و نظارت نیازمند قدرت بیشتری هستیم، توضیح داد: همین امروز با حضور در کمیسیون‌های مختلف مجلس نمایندگان عزیز ما به این دو موضوع نقد‌ها و گله‌های بسیاری داشتند و ما حتما به این موضوعات توجه جدی خواهیم داشت.

اسماعیلی با تاکید بر اینکه ۲۳ سال است که در حوزه فرهنگ فعالیت می‌کنم، گفت: انشالله تلاش می‌کنم در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به تمامی موضوعات مورد توجه نمایندگان و همه تجربه ۲۳ ساله خود بحث‌ها و موضوعات مختلف را پیگیری کنم.

وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: میزان موفقیت دستگاه‌ها را بر مبنای پایش‌ها در ابعاد شهری، استانی و کشوری به صورت دایم و فصلی پیگیری خواهیم کرد.

وی شورای فرهنگ عمومی را یکی از ظرفیت‌های مهم کشور دانست و گفت: ما در حوزه فرهنگ عمومی کشور باید رشد کنیم. متاسفانه شنیده‌ام در برخی استان‌ها ۲ یا ۳ سال است که شورای فرهنگ عمومی تشکیل نشده؛ دولت مردمی برای همین تدبیر‌ها آمده است.

اسماعیلی همچنین به باز تعریف آرایش رسانه‌ای کشور اشاره کرد و افزود: رهبر معظم انقلاب نیز در مراسم تنفیذ اشاره کردند که آرایش رسانه‌ای کشور نیاز به باز تعریف دارد. باید از موضع پدافندی در مقابل رسانه‌های معاند به موضع آفندی برسیم.

وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر تقویت اقتصاد فرهنگ و بهبود کسب و کار‌های قانونی، گفت ایران عزیز ما آنقدر استعداد دارد که اگر در حوزه صنایع فرهنگی به درستی سرمایه گذاری کنیم نیازی به نفت نداریم.

وی به پیگیری و خودکفایی در حوزه نشر اشاره کرد و تاکید کرد: جالب است عرض کنم ۹۰ درصد کاغذ ما وارداتی است. ۹۰ درصد فیلم و زینک، جوهر، دستگاه تکثیر انتشارات همه وارداتی است. آیا شرکت‌های دانش بنیان ما ظرفیت این کار را ندارد. قطعا اگر سرمایه گذاری کنیم حتما این اتفاق خواهد افتاد.

اسماعیلی تاکید کرد: هدفمند سازی یارانه‌ها در حوزه فرهنگ باید تصحیح شود. دوستان می‌گویند برخی یارانه می‌گیرند، اما آن پول‌ها را در جایی غیر از فضای فرهنگی و خلاف استفاده می‌کنند.

این استاد دانشگاه گفت: در این جایگاه به عنوان وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی تلاش خواهم کرد تا بیانیه گام دوم انقلاب را به عنوان منشوری برای آگاهی ملت ایران و راهبردی برای نهادینه سازی انقلاب و نقشه راه فرهنگی کشور برای تحقق آرمان‌های اسلامی، تکمیل پروژه نظام سازی، جامع پردازی و تمدن نوین اسلامی در صدر برنامه ریزی‌ها قرار دهم.
وی افزود: بر این باورم که اصحاب فرهنگ این سرزمین، مردمانی از قیبله بارانند که با روحی پاک و جانی چالاک بر مزرعه خشک و نارس جوامع طراوت بخشیده و گنج شایگان فرهنگ و هنر این دیار را رایگان به آنان تقدیم و در بازار غوغازده عالم خاکی سجاد سحر می‌گستراند.

اسماعیلی اظهار داشت: معتقدم با صیانت از این سیاست دردانه گامی بلند در فراخوان بشریت به فرهنگ و هنر ایران اسلامی این جغرافیای جان و سرزمین خورشید برداشته خواهد شد.
به گفته وی، ایران عزیز ما رنگین کمانی زیبا و چشم نواز از مجموعه خوبی هاست و امروز انقلاب اسلامی ملت ایران منادی پیام معنویت و اسلام رحمانی در جهان مادی است؛ ایرانی که چشم امید غرب به خورشید گرمابخش فرهنگ و هنر انسانی و اخلاق آن دوخته شده است.
وی ادامه داد: ایثارگران این سرزمین امروز در حوزه‌های مختلف از جمله در حوزه فرهنگ باید در پیشتازی این عرصه قرار گیرند.

وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی در خاتمه برای آینده ایران اسلامی، شعری ناب از نادر ابراهیمی را نقل کرد که محمد نوری آن را سروده است. ما برای آن که ایران گوهری تابان شود خون دل‌ها خورده ایم. ما برای آن که ایران خانه خوبان شود رنج دوران برده ایم.

 رئیس جمهوری روز چهارشنبه (۲۰ مرداد) فهرست وزیران پیشنهادی دولت سیزدهم را تقدیم مجلس شورای اسلامی کرد که محمد مهدی اسماعیلی به عنوان گزینه پیشنهادی تصدی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به قوه مقننه معرفی شده است.

اسماعیلی متولد ۱۳۵۴ و از طلاب دانش‌آموخته مدرسه عالی شهید مطهری و دارای مدرک دکترای علوم سیاسی از پژوهشگاه علوم‌انسانی و مطالعات فرهنگی است.

عضو هیات علمی و مدیر گروه جامعه‌شناسی سیاسی موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران، مدیرکل ارزیابی برنامه‌های تولیدی سیما و مؤسس قرارگاه رسانه سازمان صدا وسیما، معاون فرهنگی و اجتماعی مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری، معاون سیاسی، امنیتی، فرهنگی و اجتماعی استاندار اصفهان، عضویت در کارگروه تحول فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، رئیس دفتر تحقیقات اجتماعی آستان قدس رضوی، مشاور فرهنگی و اجتماعی رئیس قوه قضاییه و معاون پژوهشی مرکز اسناد انقلاب اسلامی بخشی از سوابق اجرایی اسماعیلی است.

بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی دولت سیزدهم در مجلس شورای اسلامی از ۳۰ مردادماه آغاز شده است و هنوز ادامه دارد.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵.۷۹°    ۷.۹۹°