برنامه ام مستند به قانون اساسی و سند چشم انداز است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 28 دی 1400
کد خبر : ۸۲۴۴۴۵
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۲ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۹:۵۰
موافقان و مخالفان وزیر پیشنهادی کشور در دولت سیزدهم
وزیر کشور پیشنهادی دولت سیزدهم گفت: برنامه من مستند به قانون اساسی، سند چشم انداز، بیانیه گام دوم و سیاست‌های کلی نظام است که ۱۶ مورد از آن به حوزه کاری وزارت کشور مربوط است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
در چهارمین روز از جلسه بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت سیزدهم امروز (سه شنبه) نمایندگان مجلس نظرات خود درباره صلاحیت دکتر "احمد وحیدی" وزیر پیشنهادی کشور را بیان کردند.

وزیر پیشنهادی کشور: برنامه من مستند به قانون اساسی، سند چشم انداز و بیانیه گام دوم است.

دکتر احمد وحیدی با بیان اینکه می‌دانم چه سیاست‌هایی بر زمین مانده است، گفت: برنامه من مستند به قانون اساسی، سند چشم انداز، بیانیه گام دوم و سیاست‌های کلی نظام است که ۱۶ مورد از آن به حوزه کاری وزارت کشور مربوط است.

وحیدی در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی با تشریح برنامه‌های خود برای تصدی وزارت کشور گفت: برنامه‌های من در قالب ۵ فصل، یک مقدمه، یک نقش کارکرد‌های وزارت کشور، مفهوم کلیدی وزارت کشور برای تحول، اقدامات کلیدی و اولویت‌دار است.

دکتر وحیدی با بیان اینکه برنامه‌ای که تهیه شد مستند به قانون اساسی، سند چشم انداز و بیانیه گام دوم، سیاست کلی نظام است، گفت: ۱۶ مورد از سیاست‌های کلی به وزارت کشور مربوط است و نزدیک به ۲۴ سال توفیق دارم که در خدمت این سیاست‌ها هستم و کاملا می‌دانم که چه سیاست‌هایی زمین مانده است که باید اجرا شود.

وزیر پیشنهادی کشور گفت: از قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی، علاوه بر قوانینی که به طور غیر مستقیم وزارت کشور مورد خطاب است، مخاطب مستقیم حداقل ۹ مورد وزارت کشور است. بر این اساس برنامه‌ای در قالب ۱۳ موضوع اساسی، ۱۸ راهبرد کلان و ۱۴۸ اقدام اجرایی و برنامه‌های محوری تنظیم شده است که به کمیسیون ارائه شد.

وی افزود: ۱۶۷ نماینده برنامه‌ها و دغدغه‌های خود را گفتند که این دغدغه‌ها در قالب ۵۰۸ نقطه نظر با تجمیع آن‌ها به ۳۶۵ موضوع و در ۸ فصل بخش بندی و تحلیل شد.

وحیدی افزودد: از این ۸ سرفصل ۸۵ نکته به حوزه شایسته سالاری و کارآمدی توجه کرده بودند، ۶۸ نکته در مورد تعامل دولت و مجلس و ۵۸ نکته درحوزه انتخاب مدیران بود. همچنین ۳۹ نکته آسیب‌های اجتماعی، ۲۹ مورد درباره ثبات و نشاط سیاسی، ۲۹ مورد در حوزه مدیریت بحران، ۲۵ نکته در حوزه تقسیمات کشوری و ۲۳ نکته در حوزه اصلاح قوانین و مقررات بود که قریب به اتفاق این موضوعات در برنامه‌ها دیده شده است.

وزیر پیشنهادی وزارت کشور گفت: مباحثی، چون اعتیاد، ارتقای مدیریت شهری، فعالیت‌های سیاسی و احزاب سیاسی در قالب بند‌های متعدد در برنامه مورد توجه قرار گرفته است.

وی در ادامه به نقش‌ها و کارکرد‌های مورد انتظار وزارت کشور اشاره کرد و افزود: نخستین نقش وزارت کشور بسیج ظرفیت‌های کشور است. در کشور ظرفیت‌ها و قابلیت‌های فراوانی داریم که باید آن‌ها را برای اهداف مدنظر بسیج کنیم. برای این کار یکی از کارکرد‌های وزارت کشور برای بسیج این ظرفیتهاست و استانداران، فرمانداران و در سطح شهر شهرداران باید ایفای نقش کنند.

وحیدی اظهار کرد: بسیج ظرفیت‌ها سه هدف را دنبال می‌کند؛ یکی گذر از مشکلات اقتصادی به منظور بهبود معیشت عمومی، هدف میان مدت درباره پرداختن به ریشه‌های محرومیت و محرومیت زدایی است چرا که معنا ندارد که کشور ما دارای محرومیت باشد. در حال حاضر ۲۷۰۰ نقطه از این حیث شناسایی شده که باید در برنامه‌ها قرار بگیرد و با بسیج ظرفیت‌ها و مردمی در مدت اندکی می‌توان آن‌ها را حل کرد.

وی افزود: هدف سوم و اصلی پیشرفت عمومی کشور است. کشور باید جایگاه خود را در سطح جهان پیدا کند. اعتقاد من این است با بسیج و برنامه ریزی خوب می‌توانیم در عرض ده تا ۱۵ سال کشور را در بین ۱۰ اقتصاد برتر دنیا قرار بگیریم.
 

وزیر پیشنهادی کشور به احزاب و شورا‌ها قدرت دهد

"محمدرضا صباغیان بافقی" عضو کمیسیون شورا‌ها و امور داخلی مجلس یازدهم بعنوان نخستین مخالف وزیر پیشنهادی کشور درباره کمرنگ شدن نقش بخش‌های انتخاباتی و نهاد‌های مردمی، گفت: احمد وحیدی وزیر پیشنهادی کشور باید به تشکل‌ها، اصناف و احزاب توجه کند تا مردم و کارگران بتوانند حرف بزنند.

صباغیان بافقی گفت: وحیدی از افراد انقلابی و متعهد به انقلاب و با تدبیر است و وجود او را در نظام خار چشم دشمنان به ویژه رژیم صهیونیستی می‌دانم.

نماینده مردم ابرکوه، بافق، خاتم و مهریز (استان یزد) افزود: نظام ما مستقل است و قدرت دفاعی و نظامی عالی داریم و دارای رهبری توانمند و شجاع هستیم، اما در عین نقاط قوت و نقاط ضعفی هم داریم که باید کاهش پیدا کند. امروزه اعتیاد مادر تمام بیماری‌ها است و این پیشگیری و برخورد و برنامه‌ریزی بر عهده وزارت کشور است. در حالی که متولی اعتیاد، وزارت کشور است.

صباغیان بافقی ادامه داد: در این زمینه باید درباره جلوگیری از ترانزیت مواد مخدر اقداماتی انجام شود که در برنامه شما به آن اشاره‌ای نشده است. پاسخ دهید که چه کسی مسوول است؟

وی عنوان کرد: امروز بخش‌های انتخاباتی و نهاد‌های مردمی هر روز ضعیف‌تر می‌شوند. آقای وزیر این موضوعات حوزه شماست که باید به شورا‌ها قدرت دهید.

این نماینده مردم افزود: وحیدی اقداماتی انجام دهد تا احزاب شناسنامه‌دار شوند و به وظایف خود عمل کنند. زیرا در بیشتر موارد زمانی که نهاد‌ها و تشکل‌های صنفی حرف می‌زنند اخراج می‌شوند، زیرا پشتوانه ندارند و قدرت کارفرما بیشتر است.

عضو کمیسیون شورا‌ها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: وحیدی باید به تشکل‌ها، اصناف و احزاب توجه کند تا مردم و کارگران بتوانند حرف بزنند.

او گفت: باید از تشکل‌ها حمایت کرد.
 «وحیدی» کارنامه درخشانی دارد
"سید البرز حسینی" موافق برنامه‌های وزیر پیشنهادی کشور هم گفت: هر کجا دشمنان اسلام نسبت به موضوعی در کشور ما عصبانی هستند بدانید که انتخاب شما درست بوده است.
 
حسینی در موافقت با برنامه‌های وزیر پیشنهادی کشور افزود: سردار وحیدی یکی از افراد باسابقه کشور در سطوح مدیریتی است.
نماینده مردم خدابنده در مجلس در نشست علنی مجلس در روز چهارم بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی و در نوبت سوم امروز (سه شنبه، ۲ شهریور ماه) با اشاره به اظهارات صباغیان در مورد ایشان گفت: باید توجه کرد که در مجلس انقلابی اگرچه شاید نماینده‌ای پشت تریبون قرار گیرد و یا بحثی را خارج از موضوع و در مورد بخشی از مسائل مطرح کند، اما مفهوم انقلابی بودن این است که آستانه تحملمان را افزایش دهیم البته این نماینده مسائلی را عنوان کرد که شاید بخشی از آن متوجه وزیر پیشنهادی نبود.

نماینده مردم خدابنده در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه معرفی سردار وحیدی نیازی به پشت تریبون آمدن نداشت، افزود: ایشان یکی از افراد باسابقه کشور در سطوح مدیریت‌های متفاوت است و نیازی به معرفی ندارد؛ در طول معرفی کابینه پیشنهادی تمامی رسانه‌های معاند و رژیم صهیونیستی که از نظر ما وجود خارجی ندارد، عصبانیت خود را از معرفی وحیدی نشان دادند و هر جا مشاهده کردید که دشمنان اسلام نسبت به موضوعی در کشور عصبانی هستند بدانید انتخاب و حرکت شما درست بوده است.

وی با یادآوری اینکه وزیر پیشنهادی کشور کارنامه درخشانی دارد، گفت: سردار وحیدی برای مردم ایران آشنا هستند؛ کسی که در بدو ورود به سپاه جزو افرادی بود که بنیانگذار سپاه قدس بودند و در دانشگاه دفاع عالی در حوزه‌های مختلف تحصیل کرده و به موضوعات مختلف کشور آشنا بوده و رئیس دانشگاه عالی دفاع، رئیس مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی، عضو هیأت امنای آستان قدس، عضو شورای روابط خارجی و عضو هیأت عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام و ۴ سال وزیر دفاع بوده است نیازی به معرفی ندارد.

عضو کمیسیون عمران مجلس با تبریک روز پزشک به پزشکان کشور و همچنین مجلس ادامه داد: وقتی تابلوی پزشک متخصصی را می‌بینند می‌شناسند، اما کسی داروسازان را نمی‌شناسد، در واقع سردار وحیدی مانند پزشکی است که در خفا و خاموش برای توسعه و امنیت کشور گام برمی‌دارد.

حسینی خطاب به سردار وحیدی گفت: وزارت کشور، وزارتخانه مادر، وصل کننده امورات تمام حوزه اجرایی کشور به ویژه در استان‌ها است و باید وزیر در رأس آن قرار گیرد که در حوزه‌های مختلف تبحر خاصی داشته باشد و این مشخصه در سردار وحیدی وجود دارد؛ بخشی از وظایفی که به حوزه مأموریت شما مربوط می‌شود که باید به عنوان رگولاتور تمامی مسائل حوزه‌ها را جمع‌بندی کند، با مشکلاتی مواجه است از جمله مدیریت بحران، تقویت بازارچه‌های مرزی، ارتقاء دیپلماسی اقتصادی با کشور‌های همسایه، نیاز است که گا‌م‌های اساسی برداشتم.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم ادامه داد: با پیچیدگی زندگی شهری از جمله سکونت، حمل و نقل و تمامی مواردی که در این حوزه وجود دارد وظایف این وزارتخانه را بسیار سنگین کرده است و نزدیک به ۱۳۴۵ شهرداری، ۳۷ هزار و ۸۰ نفر دهیاری در این کشور وجود دارد و بخشی از امورات جاری شهر‌ها به وزارت کشور مربوط است و نیاز است فردی جامع‌الشرایط که ذووجهین بوده و می‌تواند همگرایی ایجاد کند و میان حوزه‌های مالی، اقتصادی، اجتماعی راهبری ایجاد کند؛ وحیدی به تعبیری شهیدی زنده است و ما قدر آن‌ها را نمی‌دانیم؛ کاش خودشان در این جلسه حضور نداشتند.

نماینده مردم خدابنده در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برنامه سردار وحیدی منطبق بر احکام بالادستی است، گفت: ایشان به خاطر وجهه مثبتی که در میان سیاستمداران کشور دارند و دانش آموخته دانشگاه عالی دفاعی و در حوزه توسعه استان‌ها ظرفیت‌های اقتصادی همسایگان و طرح جامع کویر متبحر است؛ امروزه در استان‌ها لیست‌هایی بابت مسئولان حوزه شما منتشر می‌شود که نیاز است به تخصص فرمانداران و استانداران توجه شود.
 
وحیدی نگین درخشانی در هیات دولت سیزدهم است
نماینده دوم موافق وزیر پیشنهادی کشور و عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شورا‌ها مجلس در تایید برنامه های کاری وزیر پیشنهادی کشور با بیان اینکه وحیدی ۲۴ برنامه اجرایی برای مبارزه با موادمخدر و تقویت احزاب دارد، گفت: وحیدی هشت راهکار درباره مواد مخدر و ۱۶ برنامه جامعه درخصوص احزاب و نهاد‌های مردمی دارد که باید نمایندگان مطالعه کنند.

«قدرت الله حمزه شملزاری در موافقت با «احمد وحیدی» وزیر پیشنهادی کشور گفت: در برنامه وزیر پیشنهادی کشور هشت محور درباره مواد مخدر و ۱۶ محور درباره احزاب و نهاد‌های مردمی آمده است که بسیار جامع است و بهتر است نمایندگان این برنامه‌ها را مطالعه کنند.

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شورا‌ها افزود: برنامه‌های دکتر وحیدی در دولت سیزدهم توجه به اسناد بالادستی و سیاست‌های کلی نظام، قوانین، مصوبات مجلس شورای اسلامی، مصوبات شورا‌های عالی کشور و سازمان‌های مربوطه تدوین شده است.

وی با بیان اینکه وحیدی نگین درخشانی در هیات دولت سیزدهم است، افزود: برنامه‌های وی با اشاره به چهار سطح قوانین، اسناد بالادستی، سیاست‌های کلی نظام، قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی و مصوبات شورا‌های عالی کشور تدوین و ساماندهی شده است.

نماینده مردم اردل و فارسان در توضیح مهمترین برنامه‌های وزیر پیشنهادی کشور اظهار داشت: معیشت، سرمایه اجتماعی، لزوم آرامش سیاسی، سلامت عمومی، معیشت مردم و صیانت از محیط زیست از جمله برنامه‌هایی است که نشان دهنده اشراف و جامعیت و توجه وحیدی به مسائل کشور است.

شلمزاری ادامه داد: در برنامه پیشنهادی وحیدی بخشی با عنوان چشم انداز وزارت کشور در افق ۱۴۰۴ ارائه شده است که این موضوع نشان می‌دهد وزیر پیشنهادی کشور برای مسیر راه، آینده مطلوبی را با صراحت و شفافیت ترسیم کرده است.

وی توجه به حوزه‌های سیاسی، امنیتی، انتظامی، اقتصادی، مدیریت بحران، اجتماعی، عمرانی، هویت ایرانیان و دولت الکترونیک را ازدیگر برنامه‌های وزیر پیشنهادی کشور عنوان کرد و گفت: در مجموع وزیر پیشنهادی کشور ۱۴۸ برنامه در موضوعات گفته شده دارد.

وی با تاکید بر برنامه وزیر پیشنهادی کشور برای همکاری با مجلس در حوزه تقنینی جهت رفع مشکلات گفت: اصلاح قوانین در حوزه‌های انتخابات، شورا‌های شهر و روستا و تقسیمات کشوری در برنامه‌های وحیدی قابل مشاهده است.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم بیان کرد: وحیدی به جهت نقش موثر در تدوین برنامه‌های پنجم و ششم توسعه و سیاست‌های کلی انتخابات و همچنین عضویت در کمیسیون سیاسی و امنیتی مجمع تشخیص مصلحت نظام نگاه و اشراف کامل و جامعی به مسائل سیاست داخلی دارد.

شلمزاری خاطرنشان کرد: وحیدی به واسطه توانمندی‌های علمی و پژوهش‌های صورت گرفته در دانشگاه عالی دفاع در حوزه توسعه استان‌ها، توسعه سواحل مکران، ظرفیت‌های اقتصادی همسایگان، طرح جامع کویر و ... رویکرد جامعی در جهت ارتقاء سطح اقتصادی منطقه دارد.

کمیسیون عمران صلاحیت و برنامه‌های احمد وحیدی گزینه پیشنهادی وزارت کشور را تایید کرد

حدود ۴۰ عنوان در حوزه عمران شهر‌ها و روستا‌ها و مدیریت بحران از برنامه پیشنهادی وزیر کشور است.
"عبدالجلال ایری" در تایید سوابق و بررسی صلاحیت احمد وحیدی وزیر پیشنهادی کشور گفت: مدرک تحصیلی احمد وحیدی مورد استعلام و تایید قرار گرفت و مدرک دکتری مدیریت تخصصی او از دانشگاه دفاع ملی تایید شد.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، توجه به عدالت جغرافیایی و کاهش شکاف مرکز و پیرامون از طریق نقش آفرینی پروژه‌های عمرانی، استفاده از بخش خصوصی برای تعریف پروژه‌های عمرانی و سیاست‌های حمل و نقل عمومی، انجام وظایف پشتیبانی و هماهنگی، نظارت در امور شهرداری‌ها براساس قوانین و مقررات مربوط به منظور بهبود مدیریت و آموزش شهرداری‌ها تا ساماندهی حاشیه شهر‌ها و سکونت گاه‌ها با توزیع امکانات مناسب در شهر‌های کوچک آسیب‌شناسی وضع موجود در پیشرفت پروژه‌های عمرانی و تقویت نقش شورای عالی هماهنگی ترافیک شهر‌های کشور از برنامه‌های وزیر پیشنهادی کشور در حوزه عمران و شهرسازی عنوان کرد.

ایری افزود: برنامه‌ریزی جهت احیای بافت‌های فرسوده، تهیه طرح جامع خطرپذیری و احیا حوادث طبیعی، برگزاری منظم جلسات شورای عالی مدیریت بحران و برنامه‌ریزی به منظور پیاده‌سازی طرح‌های پیشگیرانه، تقویت سازمان مدیریت بحران به ویژه از طریق بازبینی از ضوابط بخشی را سایر برنامه‌های وزیر پیشنهادی کشور است.

وی در بررسی معیار‌های برنامه ارائه شده وحیدی عنوان کرد: حدود ۴۰ عنوان در حوزه عمران شهر‌ها و روستا‌ها و مدیریت بحران در برنامه پیشنهادی وزیر کشور تدوین شده که از لحاظ تناسب، واقع گرایی، صراحت، انسجام و جامعیت و آینده نگری مطلوب و از لحاظ شفافیت، سنجش پذیری و زمان‌بندی خوب ارزیابی شده است.

این نماینده مجلس، برنامه‌های وزیر پیشنهادی کشور را با اسناد بالادستی، سیاست‌های کلی نظام در برنامه ششم توسعه و قوانین تکلیفی ذیربط کاملاً همسو و مرتبط ارزیابی کرد.

ایری در بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی ادامه داد: با توجه به سوابق تحصیلی و پیشینه اجرایی احمد وحیدی در سمت وزارت دفاع و ریاست دانشگاه عالی دفاع ملی، با توجه به برنامه پیشنهادی کمیسیون درباره قانونمندی و قانون‌گرایی، انتخاب مدیران صالح، کارآمد، عدالت محور و مبارزه طلبی با فساد، شیوه مدیریت انقلابی، مردم گرایی و تعامل با نمایندگان مجلس، او فرد شایسته و توانمندی است.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این کمیسیون، سردار وحیدی را برای تصدی وزارت کشور شایسته تشخیص داد، گفت: این کمیسیون سه ملاحظه ویژه اعم از همکاری با وزیر کشور با وزیر راه و شهرسازی برای تامین یک میلیون واحد مسکونی، ساماندهی مدیریت بحران و توجه ویژه به حمل و نقل عمومی شهری را دارد.

کمیسیون امنیت ملی صلاحیت وزیر پیشنهادی کشور را تایید کرد
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی از بررسی برنامه‌ها و سوابق وزیر پیشنهادی کشور توسط این کمیسیون خبر داد و صلاحیت احمد وحیدی برای تصدی این وزارتخانه را مورد تایید کمیسیون اعلام کرد.

«محمود عباس زاده مشکینی» در چهارمین روز جلسه علنی مجلس شورای اسلامی در بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی (سه‌شنبه)، گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی درباره صلاحیت و برنامه‌های «احمد وحیدی» وزیر پیشنهادی کشور را قرائت کرد و گفت: براساس اطلاعات و اسناد مدارک موجود، وحیدی دارای مدرک تحصیلی مهندسی صنایع از دانشگاه علم و صنعت و دکترای تخصصی در رشته مدیریت راهبردی از دانشگاه دفاع ملی است. وی گردش مدیریت بسیار گسترده‌ای داشته و فرماندهی نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به مدت هشت سال از جمله سوابق وی است.

وی با اشاره به اینکه وحیدی وزیر دفاع، رییس دانشگاه عالی دفاع ملی، عضو شورای راهبردی روابط خارجی به مدت هشت سال، عضو هیات عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام و عضو حقیقی مجمع تشخیص مصلحت نظام بوده است، گفت: وزیر پیشنهادی کشور سابقه مدیریتی خوبی در سطوح مختلف دارد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وزارت کشور یک وزارت راهبردی است و حساس‌ترین و حیاتی‌ترین نقش را در کارآمدی دولت برعهده دارد، خاطرنشان کرد: وظایف این وزارتخانه در چهار محور سیاسی-اجتماعی، امنیتی-انتظامی، هماهنگی امور اقتصادی و شورا‌ها و مدیریت امور شهرداری‌ها و روستا‌ها قابل طبقه بندی است.

وی ادامه داد: در ذیل این چهار بخش، حدود ۱۴ وظیفه برای وزارت کشور تعریف شده است که در راس آن‌ها امور سیاسی، احزاب، تشکل‌های سیاسی، اقلیت‌های دینی، فرهنگی، اجتماعی، امور امنیتی-انتظامی، شوراها، توسعه مدیریت منابع انسانی، ثبت احوال، آموزش و پژوهش، دولت الکترونیک، بانوان و امور خانواده، ستاد مبارزه با مواد مخدر قرار دارند.

عباس‌زاده مشکینی تصریح کرد: وزارت کشور در بین دستگاه‌های اجرایی دقیقا مانند نخ تسبیح است و در استان ها، استاندارانش و در شهرستان ها، فرماندارانش و در بخش ها، بخشدارانش همین نقش را ایفا می‌کنند. در حقیقت، سه هزار و ۵۰۰ مدیر ستادی و صفی این وزارتخانه مانند این نخ تسبیح عمل می‌کنند. وزیر کشور در کابینه به همین خاطر شیخ الوزرا نامیده می‌شود.

وی افزود: اگر ما از دولت انتظار کارآمدی داریم کارآمدی دو مولفه دارد که یکی کارآمدی تک تک وزیران است و دیگری که بسیار مهم است مولفه هماهنگ کننده و هم‌افزاست. مولفه دوم وظیفه وزارت کشور و وزیر کشور است. وزارت کشور وزارت داخله و مسئول امور داخل کشور است. باتوجه به گزارشی که وزیر پیشنهادی کشور در کمیسیون ارائه کردند برای تغییر و تحول در هر چهار حوزه برنامه دارند. متاسفانه این وزارتخانه با این عظمت، الان به قرارگاه نیرو‌های قرضی تبدیل شده است و امیدواریم آقای وحیدی با تجربه مدیریتی خوبی که دارند وضعیت این وزارتخانه را بهبود بخشند.

کمیسیون شورا‌ها وزیر پیشنهادی کشور را کارآمد و توانمند ارزیابی کرد
سخنگوی کمیسیون شورا‌ها و امور داخلی کشور در مجلس گفت: کمیسیون شورا‌ها وزیر پیشنهادی کشور را مشروط به اجرای کامل برنامه‌ها و تعهدات اعلامی فردی توانمند، کارآمد و شایسته و مطلوب ارزیابی کرد.

"روح‌الله نجابت" با تشریح اقدامات کمیسیون متبوع خود اظهار کرد: دکتر وحیدی در جلسه ۱۴۰۰/۵/۲۳ کمیسیون حاضر و رئوس برنامه‌ها و تعهدات خود را اعلام کرد.

وی اضافه کرد: استفاده حداکثری از نیرو‌های انقلابی در ساختار اداری و اجرایی وزارتخانه، احصاء اختیارات و وظایف استانداران، فرمانداران و مدیران در راستای تمرکززدایی با اولویت استان‌ها و شهرستان‌های مرزی، پیگیری نهایی شدن لایحه جامع تقسیمات کشوری، لایحه جامع انتخابات و لایحه استخدامی شهرداری‌ها و دهیاری‌ها، اخذ مشورت از کمیسیون تخصصی و نمایندگان، توجه به حکمرانی مطلوب در به‌کارگیری مدیران جوان و انقلابی، توجه به مسائل اجتماعی، اهتمام جدی به نقشه راه پیشرفت و توسعه کشور مبتنی بر سند آمایش استان‌ها از محور‌های برنامه وزیر کشور پیشنهادی است که در ۱۳ محور ارائه شد.

وی اهداف محوری وزارت کشور در دولت سیزدهم را استحکام ساخت درونی قدرت ملی، ارتقاء کیفیت و کفایت حکمرانی از طریق ایفای نقش محوری وزارت کشور عنوان کرد.

نماینده مردم شیراز در مجلس افزود: با در نظر گرفتن چالش‌های فعلی جامعه و ظرفیت‌های موجود در وزارت کشور و دغدغه‌های نمایندگان مجلس و کمیسیون شورا‌ها و امور داخلی مجلس، رئوس برنامه‌های اجرایی پیشنهادی برای وزارت کشور به ترتیب در حوزه‌های مختلف ارائه شد و به موارد ذیل در برنامه‌های وزیر پیشنهادی پرداخته شد.

نجابت افزود: تضمین حقوق و آزادی‌های اساسی ملت براساس قانون اساسی، استفاده از ظرفیت وزارت کشور برای کمک به کسب و کار‌های آسیب‌دیده از بیماری کرونا، بهره‌گیری از ظرفیت بازارچه‌های مرزی در اقتصاد و امنیت پایدار، پیشرفت دانش‌بنیان از طریق استفاده از ظرفیت وزارت کشور به ویژه استانداران برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان در پارک‌های علم و فناوری را از رئوس برنامه‌های وزیر پیشنهادی کشور است.

وی درخصوص انطباق برنامه‌های ارائه شده با اسناد بالادستی گفت: انطباق برنامه‌های وزیر پیشنهادی کشور با اسناد بالادستی مورد ارزیابی قرار گرفت و براساس گزارش کارشناسی معاونت نظارت، برنامه‌های پیشنهادی منطبق و همسو بوده و موردی مبنی بر مغایرت برنامه‌ها با اسناد بالادستی یافت نشد.

این نماینده مجلس یازدهم درخصوص بررسی صلاحیت، برنامه‌ها و تعهدات وزیر پیشنهادی اظهار کرد: با توجه به ارتباط تحصیلات و سوابق اجرایی احمد وحیدی در تصدی پست‌های متعدد اجرایی و علمی در مجمع تشخیص مصلحت نظام، وزارت دفاع، دانشگاه عالی دفاع ملی، آستان قدس رضوی و آستان احمدبن موسی شاهچراغ، این کمیسیون از منظر مولفه‌های قانونمندی و قانون‌گرایی، انتخاب و به‌کارگیری مدیران صالح و کارآمد، عدالت، مبارزه طلبی با فساد و افزون‌طلبی، سبک و شیوه مدیریتی و حکمرانی انقلابی، عزت ملی، روابط خارجی و مرزبندی با دشمن مردم‌گرایی و تعامل با نمایندگان مجلس، وزیر پیشنهادی را مشروط به اجرای کامل برنامه‌ها و تعهدات اعلامی فردی توانمند، کارآمد و شایسته و مطلوب ارزیابی کرد.

نجابت در جمع‌بندی صلاحیت و انطباق برنامه‌های ارائه شده با اسناد بالادستی وزیر پیشنهادی کشور در دولت سیزدهم گفت: کمیسیون شورا‌ها و امور داخلی کشور در مجلس، احمد وحیدی را فردی شایسته، توانمند و مطلوب جهت تصدی وزارت کشور تشخیص داد.

وی افزود: کمیسیون انتظار دارد وزیر پیشنهادی کشور اهتمام ویژه در اجرای برنامه‌های خود در زمان رای اعتماد داشته باشد و اقدامات اصلاحی درخصوص عملکرد این وزارتخانه به ویژه در حوزه انتصاب استانداران، فرمانداران و مدیران محلی با روحیه جهادی و انقلابی و همچنین هماهنگی میان قوای مقننه و مجریه را در اولویت برنامه‌های اجرایی آن وزارتخانه قرار دهد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۱.۲۱°    ۲.۹۹°