هشدار ایران درباره تحریم های یکجانبه علیه سوریه
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 30 شهريور 1400
کد خبر : ۸۲۴۴۶۱
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۳ شهريور ۱۴۰۰ - ۰۸:۰۶
سفیر و معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل گفت: اعمال تحریم های یکجانبه علیه سوریه از علل اصلی به خطر افتادن وضعیت انسانی در این کشور است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
سفیر و معاون نمایندگی دائم ایران در سازمان گفت: اجرای کامل و توام با حسن نیت قطعنامه ۲۵۸۵ فراتر از رفع نیاز‌های فوری بشردوستانه مردم سوریه می‌تواند به ایجاد سطح خاصی از اعتماد که لازمه همکاری جهت حل و فصل مسالمت بحران سوریه است، منجر شود.

ارشادی دیروز سه شنبه به وقت محلی در نشست شورای امنیت در خصوص تحولات سیاسی و بشردوستانه سوریه افزود: شورای امنیت طی قطعنامه ۲۵۸۵ از تمام کشور‌های عضو خواسته است گام‌هایی عملی برای رفع نیاز‌های فوری مردم سوریه اتخاذ کنند.

این دیپلمات ارشد ایران اضافه کرد: همچنین این تاکید شورا دارای اهمیت است که فعالیت‌های بشردوستانه موضوعی فراتر از تأمین نیاز‌های فوری مردم نیازمند بوده و حمایت از طرح‌های زودبازده در زمینه خدمات ضروری نظیر آبرسانی، بهداشت، آموزش و مسکن را نیز شامل می‌شود.

وی تصریح کرد: بر این اساس، با توجه به اینکه اعمال تحریم‌های غیرقانونی یکجانبه علیه سوریه از سوی برخی کشور‌ها یکی از علل عمده وضعیت بشردوستانه کنونی در آن کشور است، شورا عملا خواستار حذف چنین تحریم هایی، حداقل در زمینه‌هایی نظیر طرح‌های زودبازده شده است.

معاون نمایند گی ایران در سازمان ملل ادامه داد: با این حال، این درخواست نباید به گونه‌ای تعبیر شود که گویا اعمال تحریم در سایر زمینه‌ها قابل قبول بوده یا کمک به سوریه در سایر زمینه‌ها بویژه بازسازی کم اهمیت‌تر است.

وی اظهار داشت: از آنجاکه قطعنامه ۲۵۸۵ نتیجه مصالحه از جمله توسط کشور‌های اصلی تحریم کننده است، ما از آن‌ها می‌خواهیم به وعده‌های خود عمل نمایند، تعهدات خود طبق آن قطعنامه را جدی بگیرند و تمام تحریم‌های غیرقانونی علیه سوریه را لغو کنند.

ارشادی اظهار داشت: تحت شرایطی که شورا از آن به عنوان یک وضعیت پیچیده بشردوستانه اضطراری یاد کرده است، حذف تحریم‌های یکجانبه از جمله به این دلیل نیز ضروری است که آن‌ها کارایی عملیات بشردوستانه در سوریه را که توسط سازمان ملل یا سازمان‌های غیردولتی بین المللی انجام می‌شوند، بطور جدی تضعیف می‌کند.

سفیر و معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد گفت: از آنجا که بیشتر عملیات‌های بشردوستانه از داخل سوریه انجام می‌شود، باید این عملیات‌ها از جمله از طریق افزایش قابل توجه کمک‌های اختصاص داده شده تقویت و اطمینان حاصل شود که میزان آن‌ها متناسب با اندازه جمعیت نیازمند در مناطق تحت پوشش چنین عملیات‌هایی است.

وی اظهار داشت: همچنین کمک رسانی از طریق فرامرزی باید در تطابق کامل با اصول ارائه کمک‌های اضطراری بشردوستانه سازمان ملل بوده و تضمین شود که از این سازوکار برای حمایت مستقیم یا غیرمستقیم از گروه‌های تروریستی در داخل سوریه استفاده نمی‌شود.

دیپلمات ارشد ایران گفت: ما معتقدیم اجرای کامل، موثر و توأم با حسن نیت قطعنامه ۲۵۸۵، می‌تواند فراتر از رفع نیاز‌های فوری بشردوستانه مردم سوریه، پیامد‌های مثبتی در زمینه‌های دیگر نیز داشته باشد و به ایجاد سطح خاصی از اعتماد که لازمه همکاری جهت حل و فصل مسالمت آمیز این بحران است، منجر شود.

ارشادی گفت: ما دوباره تأکید می‌کنیم که بحران سوریه باید به صورت مسالمت آمیز و طبق اصول حقوق بین الملل بویژه احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی دولتها، عدم مداخله در امور داخلی یا خارجی آن‌ها و حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات بین المللی حل شود.

سفیر و معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل اظهار داشت: برای ایجاد زمینه مساعد برای پایان دادن به درگیری در سوریه، همه نیرو‌های خارجی ناخوانده باید بدون هیچ پیش شرط و تاخیری آن کشور را ترک کنند و با گروه‌های تروریستی نیز مقابله شود.

وی اضافه کرد: بعلاوه، شورا باید رژیم اسرائیل را وادار کند فورا به تجاوزات خود علیه حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه پایان دهد. اینگونه اقدامات ماجراجویانه نقض آشکار حقوق بین الملل بوده و صلح و امنیت منطقه‌ای و بین المللی را تهدید می‌کند.

ارشادی گفت: ما از فعالیت کمیته قانون اساسی که باید بر اساس آئین نامه آن و بدون دخالت خارجی یا جدول زمانی تحمیلی از خارج ادامه یابد، حمایت می‌کنیم و امیدواریم نشست بعدی آن به زودی آغاز شود.

وی تصریح کرد: ما کماکان متعهد به کمک به مردم و دولت سوریه برای اعاده وحدت و تمامیت ارضی سوریه و غلبه بر چالش‌های عظیمی که با آن مواجه هستند، هستیم.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۵.۵۹°    ۲۲.۹۹°