علی اوجی: ریشه فساد را از وزارت نفت خواهم کند
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  جمعه 02 مهر 1400
کد خبر : ۸۲۴۴۷۹
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۳ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۵
نمایندگان موافق و مخالفان وزیر پیشنهادی نفت چه گفتند؟
وزیر پیشنهادی نفت با بیان اینکه بازگرداندن لوکوموتیو صنعت نفت به ریل مناسب نیازمند جراحی در سطوح مختلف است تاکید کرد: ریشه فساد را از وزارت نفت خواهم کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
جواد اوجی در نشست علنی نوبت صبح امروز مجلس شورای اسلامی در دفاع از برنامه‌های خود افزود: برادر عزیزم جناب آقای نادران به مسئله‌ای درخصوص اموال شخصی اینجانب اشاره کردند که لازم است توضیحاتی را مطرح کنم، نمایندگان عزیز در پیشگاه خداوند متعال و شما نمایندگان بیان می‌کنم؛ بنده آنچه به عنوان دارایی خود خدمت آقای رئیسی مطرح کردم صحت داشته و هرگونه دارایی که در فضای مجازی به من منصوب شده را به نام خودشان خواهم زد.

اوجی ادامه داد: اینجانب در جریان فعالیت ۳۵ ساله خود در وزارت نفت تاکنون که در بنیاد مستضعفان فعال هستم با پاکدستی خدمت کرده و فردی فسادستیز هستم، همچنین قصد غربت کرده ام که با کمک شما نمایندگان فساد را از وزارتخانه نفت جمع کنم، لذا تاکید می‌کنم؛ هرگونه اموال که در فضای مجازی به من نسبت داده شده را به کسی که مدعی چنین چیزی است می‌بخشم و همچنین همینجا به نام او سند می‌زنم.

وی تصریح کرد: لحظاتی که در خانه ملت گفتگو می‌کنم را توفیق الهی می‌دانم، همچنین از جناب آقای دکتر رئیسی که به اینجانب اعتماد کرده و بنده را به عنوان وزیر پیشنهادی نفت به محضر شما نمایندگان محترم معرفی کرد، تشکر و قدردانی می‌کنم.

وزیر پیشنهادی نفت با بیان اینکه صنعت نفت یکی از اصلی‌ترین مزیت‌های اقتصادی کشور ما است، افزود: این صنعت با دارا بودن سهم بیش از ۹۵ درصدی در تامین انرژی کشور و سهمی مهم در تولید ناخالصی ملی، نقش قابل توجهی در توسعه اقتصادی کشور ایفا می‌کند، این در حالی است که در شرایط تحریمی کشور، صنعت نفت در خط مقدم جبهه اقتصادی قرار دارد.

وی اضافه کرد: عرصه‌های فروش نفت، فرآورده‌های نفتی، محصولات پتروشیمی، تامین کالا‌های خارجی و جذب سرمایه گذاری خارجی در این صنعت، عرصه‌های جهاد روزمره ما با استکبار جهانی است، البته این صنعت در عرصه تمام عیار اقتصادی در بخش‌های مختلف دچار چالش‌ها و آسیب‌هایی شده است که این مهم به علت مشکلات مزمن ساختاری، بی تدبیری ها، ناکارآمدی‌ها و فشار‌های تحریم‌های ظالمانه دشمن بوده است که از حالت متعارف خارج شده، لذا بازگرداندن لکوموتیو صنعت نفت به ریل مناسب نیازمند تحول از طریق اتخاذ تصمیمات جهادی و اعمال جراحی در سطوح مختلف است.

اوجی با تاکید بر اینکه به غیر از مسیر تحول راهکار دیگری برای برون رفت از وضعیت موجود باقی نمانده است، گفت: دست ملت بزرگ ایران هیچگاه از ابزار جهادی و راهکار‌ها خالی نبوده است و در برابر مشکلات و چالش ها، امید و توکل ما در ابتدا به فضل و رحمت الهی است و بعد به مدیریت جهادی و اعتقاد به اصل "ما می‌توانیم" همچنین ظرفیت فراوان کشور، جوانان انقلابی و استفاده از توان بخش خصوصی و حمایت شما نمایندگان محترم است.

وی افزود: در این روز‌ها که خداوند متعال به بنده توفیق داد، برنامه‌های خود را خدمت شما نمایندگان محترم در جلسات کمیسیون ها، فراکسیون ها، اجتماعات و نشست‌ها ارائه کنم، از سویی بیان دغدغه‌ها و مشکلات از سوی شما عزیزان دقیقاً وجه مشترک چالش‌های فراروی این صنعت است، مشکلاتی که شما عزیزان در جلسات با بنده مطرح کردید، چالش‌ها و مشکلات همین صنعت است، این مشکلات عبارتند از؛ فروش نفت خام و میعانات که به دلیل تحریم‌های ظالمانه به شدت کاهش پیدا کرده است که البته در برنامه‌ها اعلام کرده ام چه راهکاری برای برون رفت از این مشکل دارم.

وزیر پیشنهادی نفت دولت سیزدهم افزود: توسعه میادین مشترک و بهره برداری حداکثری از این میادین از چالش‌ها و مشکلات امروز صنعت نفت است، سرمایه گذاری در صنعت نفت که در این چند سال گذشته به شدت کاهش پیدا کرده، حفظ و نگهداشت و افزایش ظرفیت تولید نفت و گاز، بالا بودن شدت مصرف انرژی در کشور و ناترازی گاز از دیگر مشکلات است، همچنین پرهیز از خام فروشی و توسعه زنجیره ارزش به خصوص در صنایع تکمیلی پتروشیمی، بازسازی و نوسازی تاسیسات و تجهیزات صنعت نفت که عمری بالاتر از ۵۰ سال دارد، ساماندهی یارانه پنهان حامل‌های انرژی و... را باید به این مشکلات افزود.

وی اضافه کرد: توجه جدی به نیرو‌های انسانی و ساماندهی آن‌ها و نیرو‌های ارکان ثالث یکی دیگر از مشکلات این صنعت است، پیگیری گازرسانی به روستاها، توجه جدی به مسئولیت اجتماعی به خصوص در مناطق محروم و کم برخوردار را باید به این مشکلات افزود. توسعه صنعت نفت به صورت همه جانبه، متوازن و پایدار، مبارزه با فساد که عمده موضوع مطرح شده در جلسات بود، مورد توجه بنده است که ان شالله به کمک شما ریشه فساد را از این وزارتخانه خواهیم کند.

وی ادامه داد: استفاده از مدیران کارآمد، انقلابی و فسادستیز، حمایت از ساخت داخل، ارتقاء و اثربخشی دانشکده صنعت نفت، استفاده از توان شرکت‌های دانش‌بنیان و دیپلماسی قوی انرژی از جمله مواردی است که دغدغه نمایندگان بوده و چالش‌های اصلی امروز صنعت نفت است و رویکرد اصلی در برنامه پیشنهادی در صورتی که رأی اعتماد را اخذ کنم توجه به همین دغدغه‌ها و مشکلات و اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی است.

اوجی افزود: هر چند که دستاورد‌ها و زحمات پرنسل خدوم صنعت نفت طی سال‌ها برای تأمین انرژی کشور، توسعه گازرسانی و تولید محصولات پتروشیمی را در بحران جنگ اقتصادی نباید نادیده بگیریم.

وزیر پیشنهادی نفت در تشریح اهداف برنامه‌های خود در وزارت نفت گفت: تلاش برای مقابله با تحریم و فروش حداکثری نفت خام و میعانات؛ پس از اعمال تحریم‌های ظالمانه آمریکا بر علیه ملت ایران، میزان صادرات نفت و گاز و میعانات گازی، کاهش قابل ملاحظه‌ای داشته و رقبا بخشی از بازار‌های صادراتی ما را تصاحب کردند و برون رفت از تحریم‌ها و احیای بازار‌های از دست رفته مستلزم اقدامات جهادی و حرفه‌ای است که با حمایت و پشتیبانی دولت، مجلس انقلابی و شورای عالی امنیت ملی عبور از این شرایط سخت امکان‌پذیر خواهد بود و وزیر نفت برای مقابله با تحریم‌ها باید رویکرد فعال در پیش بگیرد یا موضع انفعالی و منتظر اقدامات محافل سیاسی و بین‌المللی باشد و روی دشمن برای رفع تحریم‌ها حساب باز کند و یا به توانمندی جوانان برای بی‌اثر کردن تحریم‌ها تکیه کنیم؟

وی یادآور شد: اطمینان می‌دهم که با عنایت خداوند و با استفاده از نیرو‌های متخصص و توانمند و پتانسیل همه نیرو‌های خدوم کشور رویکرد فعال برای دور زدن و بی‌اثر کردن تحریم‌ها را در پیش بگیرم و با استفاده از روش‌های موجود، تجربیات گذشته و سایر روش‌ها که به دلیل سوء استفاده دشمن، امکان بازگو ندارند اقدامات مهمی را برای فروش نفت در پیش بگیرم و از ظرفیت بخش خصوصی و تمام دستگاه‌های اجرایی در تحقق این مهم استفاده خواهم کرد.

اوجی ادامه داد: در رابطه با روش تهاتر نفت با کالا یا تهاتر نفت با سرمایه‌گذاری در کشور؛ در زمان فعالیتم در گاز، این صنعت تحریم شد و واردات و فروش فرآورده‌های گاز به لطف الهی با تهاتر کالا با گاز وارداتی تحریم‌ها را دور زدیم و بهترین روابط را با ترکمنستان داشتیم و هیچ مشکلی در واردات گاز و همین طور فروش نفت نداشتیم.

وزیر پیشنهادی نفت با تأکید بر اینکه بازار‌های جدید نفت را شناسایی خواهم کرد، گفت: برای انجام و تحقق این مهم نیاز به اصلاح بودجه ۱۴۰۰ است که آن را به صورت متمم در اسرع وقت تقدیم مجلس خواهیم کرد البته در بحث فروش نفت که دغدغه نمایندگان است با اراده جدی برای فروش و استفاده از تمامی ظرفیت‌ها این مهم را انجام خواهیم داد؛ دومین اقدامی که در دستور کار قرار خواهم داد و به رئیس جمهور قول دادم توسعه و تولید حداکثری از میادین مشترک نفت و گاز است، به طور کامل بر قرارداد‌ها اشراف دارم، منابع و ذخایر زیرزمینی، نفت و گاز جزو انفال و متعلق به تمامی مردم است بنابراین از انجام هر اقدامی که منجر به افزایش ظرفیت تولید صیانت شده نفت و متناسب با ذخایر موجود کشور است، دریغ نخواهم کرد.

وی یکی از برنامه‌های خود را جمع‌آوری گاز‌های همراه میادین نفتی، جلوگیری از گازسوزی و استفاده بهینه از آن دانست و افزود: پایداری سوخت مورد نیاز نیروگاه‌های کشور و تأمین سوخت مورد نیاز با همکاری وزارت نفت و پیگیری گازرسانی به مناطق روستایی که دغدغه بخشی از نمایندگان است را مورد توجه قرار خواهم داد. در زمان فعالیتم در شرکت گاز به بیش از ۱۵ هزار روستا گازرسانی شد و ۴۰ هزار روستا را هم در دستور کار داشتم، در زمینه تأمین سوخت مورد نیاز، افزایش ذخیره سازی گاز در مخازن طبیعی که متأسفانه مغفول مانده است، تنها دو میلیارد به دو مخزن گازی، ذخیره سازی انجام شده و شرکت ملی گاز در طول ۵۰ سال عمر خود به لطف الهی و همکاران در همان زمان فعالیتم، تکمیل طرح‌های پالایش گاز، احداث خطوط انتقال گازرسانی به صنایع جدید و تعیین تکلیف قرارداد واردات گاز از کشور ترکمنستان، اصلاح الگوی مصرف و کاهش شدت انرژی از جمله مواردی خواهد بود که در دستور کار قرار خواهم داد؛ در حال حاضر به اصلاح الگوی مصرف توجه نمی‌شود و همچنین اصلاح نظام تعرفه‌گذاری پلکانی افزایشی پرمصرف را در پیش خواهم گرفت.

وی افزود: یکی از راهکار‌های دور زدن تحریم‌ها کاهش خام فروشی و تبدیل نفت به فرآورده است که در این مسیر برنامه‌های ویژه‌ای در وزارتخانه تدوین شده و قانون حمایت از صنایع پایین دستی مصوب مجلس می‌تواند ما را در حمایت از زنجیره تولید در این حوزه کمک کند.

اوجی ادامه داد: توسعه پترو پالایشگاه‌ها و تامین منابع مالی برای توسعه در صنعت نفت و صنعت تامین و سرمایه گذاری ساختارمند برای جذب و تشویق سرمایه گذاران مردمی و مردمی سازی اقتصاد نفت و گاز و محقق شدن تهاتر نفت خام و میعانات با پیمانکاران و همچنین تامین مالی از محل سپرده‌های صندوق توسعه ملی و پارک‌ها و بنگاه‌ها از دیگر برنامه‌های راهبردی پس از تصدی وزارت نفت است.

وزیر پیشنهادی نفت خاطرنشان کرد: استفاده از توافق جامع با کشور‌های همسو و حفظ سرمایه انسانی موجود در صنعت نفت و مهندسان و کارکنان متخصص و توانمندی که در سال‌های اخیر مورد بی مهری قرار گرفته و شاهد خروج آن‌ها بودیم بخش دیگری از برنامه‌های آتی من در وزارت نفت خواهد بود. ضمن آنکه توجه ویژه به ارکان وزارت نفت نیز در دستورکار قرار خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه شفافیت و مبارزه با فساد در وزارت نفت که گلوگاه سرمایه‌ها در کشور است بسیار مهم و حیاتی است، گفت: برخورد با فساد و مدیریت تعارض منافع و تقویت شفافیت در قرارداد‌ها و استقرار تجهیزات شفاف سازی و اندازه گیری و جایگزین کردن مقررات و به روزرسانی سامانه هوشمند کارت سوخت بخشی از برنامه‌ها در جهت ارتقاء شاخص‌های شفاف سازی و توسعه فساد ستیزی است.

اوجی توجه به مسئولیت‌های اجتماعی و محرومیت زدایی را یکی دیگر از رسالت‌های صنعت نفت دانست وگفت: من خود را نماینده مناطق محروم می‌دانم و مسئولیت اجتماعی و توجه به محرومان در برنامه‌های خود قرار دادم و اختصاص بخشی از درآمد‌های صنعت نفت به اجرای پروژه‌های محرومیت زدایی و تامین قیر برای راه‌های روستایی را در دستورکار قرار داده ام.

وی با بیان اینکه ارتقاء فناوری و توجه به دانش بومی اولویت وزارت نفت در دوره جدید خواهد بود، خاطرنشان کرد: حمایت از شرکت‌های دانش بنیان و خرید تضمینی کالا‌های استراتژیک صنعت نفت در دستورکار وزارت نفت قرار خواهد گرفت و در همین راستا دستورالعمل‌هایی برای حمایت از دانشمندان جوان و علوم نوین بومی و داخلی تدوین خواهد شد، همچنین رونق دیپلماسی انرژی و نقش آفرینی موثر در مجامع بین المللی نفت، گاز و انرژی و روابط سازنده با کشور‌های همسایه در بهره برداری از میادین مشترک یکی دیگر از راهبرد‌های کشور در دور جدید وزارت نفت خواهد بود.

وزیر پیشنهادی نفت تصریح کرد: تنظیم سازمان‌های نفتی زیرمجموعه و تنظیم اساسنامه شرکت صنایع پتروشیمی و تعیین تکلیف نقش دولت در سازمان‌های تابعه نفت و اصل مالکیت بر شرکت‌های نفت و شفاف سازی رابطه مالی دولت نیز در برنامه‌ها به طور جدی و دقیق تدوین شده است.

وی در پایان تاکید کرد: لازم است یک بار دیگر در خصوص منابع و دارایی‌های خود شفاف اعلام کنم من خودروی شخصی خود را اعلام کرده ام و خدا شاهد است اگر خود مازراتی را ببینم تشخیص نمی‌دهم چیست، چون نمی‌دانم و هرگز نداشته ام.
 
 
موافقت کمیسیون انرژی با وزیر پیشنهادی نفت

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی از موافقت این کمیسیون با برنامه‌های وزیر پیشنهادی وزارت نفت خبر داد.

به نقل از خانه ملت، مصطفی نخعی در نشست علنی نوبت صبح امروز مجلس در جریان بررسی صلاحیت جواد اوجی وزیر پیشنهادی وزارت نفت، گزارش کمیسیون انرژی مجلس درخصوص برنامه‌های وزیر پیشنهادی را قرائت کرد.
متن گزارش کمیسیون انرژی بدین شرح است:

با سلام احترام؛ مستند به ماده (۲۰۲) آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، به پیوست گزارش کمیسیون انرژی در خصوص بررسی صلاحیت و برنامه‌های ارائه شده آقای جواد اوجی وزیر پیشنهادی وزارت نفت به منظور قرائت در صحن علنی ارائه می‌شود.

فریدون حسنوند؛ رئیس کمیسیون انرژی: گزارش کمیسیون انرژی در خصوص بررسی صلاحیت و برنامه‌های ارائه شده آقای جواد اوجی وزیر پیشنهادی وزارت نفت

بخش اول: مقدمه

در اجرای ماده (۲۰۲) قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، کمیسیون انرژی طی جلسه رسمی در تاریخ ۲۳/ ۰۵/ ۱۴۰۰ با حضور جناب آقای جواد اوجی وزیر محترم پیشنهادی نفت به بررسی سوابق و برنامه ایشان پرداخت. در این جلسه اعضای کمیسیون ضمن استماع توضیحات ایشان برای عملیاتی نمودن برنامه پیشنهادی، مهم‌ترین چالش‌های پیش رو در حوزه عملکرد وزارت نفت را مطرح و اولویت‌های مورد نظر کمیسیون را در این زمینه تشریح کردند که اهم آن‌ها به شرح ذیل می‌باشد:

انجام تعهدات قانونی وزارت نفت در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی برای تکمیل پروژه‌های عمران و آبادانی مناطق هم‌جوار با تأسیسات نفت و گاز به ویژه استان‌های جنوبی؛ ساماندهی مسائل رفاهی و استخدامی نیروی انسانی شاغل در صنعت نفت شامل حقوق و دستمزد و قراردادها؛ حفظ و نگهداشت نیروی انسانی متخصص در صنعت نفت؛ رسیدگی به وضعیت تراز گاز کشور؛ اجرای برنامه‌های گسترده نگهداشت توان تولید میدان گازی پارس جنوبی، تکمیل طرح‌های توسعه و فشارافزایی این میدان؛ رفع موانع تأمین سوخت زمستانی کشور؛ رفع موانع اجرایی «قانون حمایت از توسعه صنایع پایین دستی نفت خام و میعانات گازی با استفاده از سرمایه گذاری مردمی» برای توسعه پتروپالایشگاه‌ها و کاهش خام فروشی؛ اصلاح ساختار حکمرانی انرژی در کشور و شفاف سازی رابطه مالی دولت با وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران؛ استفاده از ظرفیت‌های دیپلماسی انرژی برای جذب سرمایه گذاری خارجی با اولویت کشور‌های همسایه.

بخش دوم: شرح استعلامات (شامل مدرک تحصیلی و سابقه ایثارگری)؛ کمیسیون انرژی طی نامه تاریخ ۲۳/ ۰۵/ ۱۴۰۰ از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری وضعیت مدرک تحصیلی جناب آقای اوجی را استعلام نمود که آن وزارتخانه در پاسخ، اصالت مدرک کارشناسی مهندسی نفت ایشان از دانشگاه صنعت نفت آبادان را تأیید کرد.
بخش سوم: اهم توضیحات و تعهدات شفاهی وزیر پیشنهادی در کمیسیون؛ استفاده حداکثری از ظرفیت‌های صنعت نفت برای جهش تولید و صادرات؛ تعهد بر بکارگیری مدیران شایسته و فساد ستیز در وزارت نفت؛ حل مشکلات مربوط به مسائل رفاهی و استخدامی کارکنان صنعت نفت؛ استفاده از ظرفیت بخش خصوصی برای فروش نفت و طراحی روش‌های نوین از جمله تهاتر کالا و سرمایه گذاری خریداران نفت در صنعت نفت؛ تکمیل مخازن سوخت نیروگاه‌ها تا شهریورماه سال جاری با سوخت مایع برای رفع مشکل ناترازی گاز در زمستان؛ اولویت دهی به خط لوله سراسری یازدهم و مخزن گازی خانگیران برای تأمین پایدار گاز شمال شرق کشور؛ تقویت دیپلماسی انرژی برای حل و فصل اختلافات با طرف‌های قرارداد و توسعه همکاری با کشور‌های همسایه؛ تعیین تکلیف میادین مشترک نفت وگاز اعم از اکتشاف، توسعه، تکمیل توسعه و برداشت و بهره برداری تا پایان دولت سیزدهم؛ تأکید بر استفاده از ظرفیت‌های قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی برای بهینه سازی مصرف سوخت در کشور.

بخش چهارم: بررسی معیار‌های عمومی برنامه وزیر پیشنهادی و انطباق آن با اسناد بالادستی در برنامه ارائه شده توسط آقای مهندس اوجی ضمن تشریح وضع موجود و بیان مهمترین چالش ها، اقدامات لازم برای مواجهه با چالش‌های مذکور مطرح گردیده که وزیر پیشنهادی در طول دوران خدمت متعهد به اجرای آن‌ها است. همچنین برنامه‌های راهبردی و عملیاتی در ۱۱ محور اصلی تفکیک و با جزئیات تشریح شده است.
همچنین بر اساس گزارش کارشناسی معاونت نظارت مجلس شورای اسلامی، برنامه پیشنهادی با اسناد بالادستی شامل شرح وظایف وزارتخانه، سیاست‌های کلی نظام در حوزه عملکرد وزارت نفت، تکالیف قانونی باقیمانده از برنامه پنجساله ششم توسعه و توجه به تکالیف وزارت نفت در قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور، منطبق است.

در برنامه ایشان به برخی از احکام فوق الذکر اشاره‌ای نشده است که از جمله مهمترین احکام ذکر نشده می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:
- توسعه صنعت خدمات سوخت‌رسانی به کشتی‌ها (بانکرینگ) و خدمات جانبی آن در خلیج فارس و دریای عمان، عرضه گازطبیعی در بورس انرژی، توسعه زیرساخت‌های سوخت گاز مایع و تقویت پدافند غیرعامل در صنعت نفت.

بخش پنجم: پیشنهادات، انتظارات و موارد لازم به توضیح در صحن علنی؛ با توجه به سابقه اجرایی جناب آقای اوجی در صنعت نفت و آشنایی ایشان با ظرفیت‌های موجود و پتانسیل‌های توسعه در این صنعت، ضرورت دارد ایشان در جلسه علنی ضمن تشریح استراتژی‌های اجرایی برای برنامه پیشنهادی، اهداف کمّی مورد انتظار در حوزه‌های تولید و صادرات نفت خام، گاز طبیعی، میعانات، فرآورده و محصولات پتروشیمی که امکان تحقق آن‌ها وجود دارد را به صورت آمار و ارقام ارائه کرده و همچنین برنامه زمانی اجرای آن‌ها را پیش بینی کنند؛ در این صورت سنجش اجرای برنامه‌ها از نظر میزان واقع بینی توسط نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی قابل ارزیابی است و همچنین امکان نظارت از سوی کمیسیون‌های تخصصی مجلس در آینده فراهم می‌شود.
 

موافقت کمیسیون صنایع و معادن مجلس با وزیر پیشنهادی

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: آقای اوجی در بین مدیران عامل گاز بالاترین شخصیتی است که انعقاد قرارداد گاز را با پاکستان، عراق و سایر کشور‌ها داشته است از این جهت می‌تواند بهترین و مناسب‌ترین شخصیت در این حوزه باشد.

روح اله عباس پور در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی صلاحیت جواد اوجی وزیر پیشنهادی، نفت گزارش کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی را قرائت کرد.

متن گزارش به شرح زیر است:
با سلام و احترام؛ مستند به ماده ۲۰۲ آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی به پیوست گزارش کمیسیون صنایع و معادن در خصوص بررسی صلاحیت و برنامه‌های ارائه شده رضا اوجی وزیر پیشنهادی نفت به منظور قرائت در صحن علنی ارائه می‌شود. عزت الله اکبری تالارپشتی؛ رئیس کمیسیون صنایع و معادن
شرح توضیحات: مهم‌ترین برنامه‌ها و راهبرد‌ها و تعهدات وزیر پیشنهادی در ارتباط با موضوعات تخصصی کمیسیون عبارتند از: توسعه متوازن و پایدار زنجیره ارزش نفت و گاز در جهت جلوگیری از خام فروشی؛ تامین پایدار نفت، گاز، سوخت و خوراک موردنیاز؛ اکتشاف، توسعه، حفظ و نگهداشت تولید با اولویت میادین مشترک؛ بازاریابی و فروش نفت، گاز، میعانات گازی و فرآورده‌های نفتی؛ ارتقاء بهره وری و بهینه سازی زنجیره تولید با مصرف انرژی؛ تامین منابع مالی و جذب سرمایه در صنعت نفت از مسیر مشوق‌های لازم؛ ارتقاء فناوری و حمایت از شرکت‌های دانش بنیان با هدف افزایش ساخت داخل؛ دیپلماسی غربی و تنظیم روابط بین الملل در حوزه انرژی؛ اشتغال، مسئولیت اجتماعی و محرومیت زدایی؛ حکمرانی و تجدید ساختار صنعت نفت، گاز و شرکت‌های تابعه؛ اهمیت دادن و ساماندهی منابع انسانی و تربیت نیرو‌های متخصص و متعهد؛ انطباق برنامه‌های ارائه شده با اسناد بالادستی: تطبیق برنامه وزیر پیشنهادی نفت با اسناد بالادستی حکایت از آن دارد که ۶۴ درصد برنامه‌های پیشنهادی با احکام فوق الذکر منطبق و ۲۷ درصد موارد افزون. نتایج حاصله نشان می‌دهد ۹ درصد به احکام اشاره‌ای نشده است می‌توان گفت بالاترین برنامه‌ای است که تطبیق مناسب با قوانین بالادستی را دارد.

بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی: با توجه به تحصیلات، سابقه اجرایی و حرفه‌ای و هم راستایی با جهت گیری‌های رئیس جمهور محترم صلاحیت ایشان را تائید می‌نماییم. br/ نتیجه گیری کمیسیون: ایشان را برای تصدی وزارت نفت با اکثریت مطلق آراء مناسب تشخیص داد.

عباس پور در ادامه عنوان کرد: از وزیر توقع و انتظار داریم این است که متعهد باشد، مردمی و انقلابی باشد، همچنین تحصیلات متناسب با وزارت مربوطه خود باشد، تخصص لازم در این حوزه داشته باشد.

وی ادامه داد: مهم‌ترین مسئله‌ای که مطرح است و برخی موارد به دیگران اشکال می‌گرفتیم این بود که افراد معرفی شده در بدنه وزارتخانه نبوده و تجربیات لازم را در این حوزه ندارند، اما جناب اوجی هم تجربیات لازم را در این زمینه دارند، او در زمینه کارشناسی و مدیرعاملی تجربه لازم را داشته است و مدیرعامل ملی نمونه بوده است.

این نماینده مجلس تاکید کرد: اگر در وزارت نفت نبوده است در بنیاد مستضعفین مسئول هولدینگ انرژی سینا گستر بوده است که در بین ۱۱ هولدینگ بالاترین سود را داشته است. بعد از شهید تندگویان تنها وزیر پیشنهادی است که در بدنه وزارت نفت است که مورد استقبال تمام کارکنان شرکت نفت قرار گرفته و ایشان با عنایت به این موضوع می‌تواند موفق‌ترین شخصیت در این موضوع باشد.
 
 
چنارانی؛ مخالف وزیر پیشنهادی

نماینده مردم نیشابور در مجلس گفت: وزیر پیشنهادی نفت درباره استفاده از میادین مشترک گازی و نفتی، جلوگیری از مصرف انرژی بی رویه که در ایران ۲.۵ برابر میانگین جهانی است، چه برنامه‌ای دارد؟

خانم هاجر چنارانی در نشست علنی نوبت صبح امروز مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی صلاحیت آقای جواد اوجی وزیر پیشنهادی نفت دولت سیزدهم در مخالفت با برنامه‌های وی گفت: ما در مجالس قبلی به دنبال ارائه لایحه از سوی دولت بودیم نه اینکه نمایندگان با تدوین طرح ها، به دنبال رفع دغدغه‌های مردم باشند، اما امروز مجلس نمی‌تواند منتظر ارائه لایحه از سوی دولت باشد.

نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس شورای اسلامی افزود: وزیر پیشنهادی، مناطق محروم را درک می‌کند، اما دولت باید در اولین فرصت لوایحی که مشکلات مردم را حل می‌کند را به مجلس ارائه دهد.

وی اضافه کرد: دنیا به دنبال انرژی تجدیدپذیر و سرمایه گذاری در آن است و در دهه‌های آینده استخراج انرژی‌های فسیلی موضوعیت خود را از دست می‌دهد، بنابراین باید حجم ذخایر زیرزمینی به بهترین نحو مورد استفاده قرار گیرد.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم ادامه داد: وزیر پیشنهادی نفت درباره استفاده از میادین مشترک گازی و نفتی، جلوگیری از مصرف انرژی بی رویه که در ایران ۲.۵ برابر میانگین جهانی است، چه برنامه‌ای دارد.

چنارانی تصریح کرد: ادغام وزارتخانه‌های نفت و نیرو به ابرچالش تبدیل شده و هر چند که همه دولت‌ها به این موضوع پرداخته اند، اما این موضوع فراموش شده است. هیچ دولتی زیر بار سنگین ادغام این وزارتخانه نمی‌رود.

وی با بیان اینکه در راستای همگرایی با وزارت نیرو و سازمان محیط زیست، وزیر پیشنهادی چه برنامه‌ای دارد؟ افزود: برای مناطقی که تمام منابع نفت و گاز ذیل شرکت‌های بزرگی در آن مناطق به دست می‌آید، اما هیچ سودی از آن نمی‌برند، چه برنامه‌ای دارید؟

این نماینده مردم در مجلس یازدهم تصریح کرد: برای ظلم‌ها و بی عدالتی‌هایی که شرکت‌های نفت و گاز غرب، نفت و گاز مرکزی، شرکت ملی نفت و... در حق مناطق دارای نفت و گاز انجام می‌دهند، چه برنامه‌ای دارید؟ با چه برنامه‌ای به دنبال محرومیت زدایی و فقرزدایی هستید؟

چنارانی با طرح این پرسش که با توجه به بحران انرژی به ویژه در زمینه آب، تکلیف صنایع آب بر نفتی مانند پالایشگاه‌های اصفهان، تهران و شازند، چه برنامه‌ای دارید؟ ادامه داد: مجلس در راستای برنامه‌های فسادستیزی و عدالت محوری طرح‌هایی با هدف رفع محرومیت در مناطق روستایی، تدوین کرد، اما متاسفانه در سال‌های اخیر صادرات قیر افزایش چشمگیری داشته، باید دید برنامه اوجی برای مبارزه با قاچاق این فرآورده نفتی چیست؟

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با بیان اینکه در حوزه انتخابیه من برخی روستا‌ها با وجود هزار نفر جمعیت، اما راه روستایی آسفالت شده چندانی ندارند و سیلاب‌های بهاره و تابستانه راه آن‌ها را از بین می‌برد، ادامه داد: بیشترین تذکر نمایندگان درباره راه روستایی است.

وی با بیان اینکه نمایندگان قیر را برای خودشان نمی‌خواهند و با پیمانکاران قرارداد نمی‌بندند و لابی نمی‌کنند، تصریح کرد: فریاد من فریاد مردم روستا‌های نیشابور، شمال، جنوب و غرب کشور است، حتی برخی نقاط جنوبی تهران نیز از نظر جاده آسفالت با مشکلات بسیاری روبرو است.

چنارانی خطاب به وزیر پیشنهادی نفت با بیان اینکه اگر دیوان محاسبات نمی‌پذیرد قیر را به صورت تن تحویل دهند، شما چه برنامه‌ای در راستای تامین این فرآورده دارید؟ گفت: در بودجه ۱۴۰۰ میزان ۱۵ هزار میلیارد تومان برای این موضوع پیش بینی شده، چه برنامه‌ای برای خرید قیر از ۷ شرکت بزرگ مافیایی تولیدکننده قیر دارید؟ و چگونه قانون مجلس را اجرایی می‌کنید؟

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با طرح این پرسش که چه افرادی با شما در وزارت نفت همکاری خواهند کرد، به قرارداد‌های ایران با کشور‌های همسایه اشاره و گفت: ما از این قرارداد‌ها آسیب بسیاری دیده ایم. آقای اوجی چه برنامه‌ای برای دیپلماسی بین المللی، توتال، فاز ۱۱ پارس جنوبیو سرما‌های سوزناک زمستان و کمبود گاز دارید؟

وی با بیان اینکه ما انتظار ارائه دیپلماسی مهندسی داریم، گفت: چه راهکاری برای سهم صندوق توسعه ملی از سفره‌های زیرزمینی دارید تا بتوان برای آیندگان برنامه ریزی کرد؟ برنامه شما برای توسعه پایدار صنعت نفت چیست؟ آیا بهتر نیست با اولویت قرار دادن اصل پیشگیری به جای اصلاح در تمام حوزه‌ها عمل کرد؟

چنارانی با بیان اینه وزیر پیشنهادی برنامه‌ای برای حوزه زیست محیطی ندارد، گفت: شما چه راهکاری برای مدیریت مصرف گاز، تجارت گاز، سوآپ نفت، تکمیل زنجیره پتروشیمی، بی نیازی از واردات دارو‌های مرتبط با حوزه نفت، احداث و ایجاد واحد‌های پتروپالایشی و به روز رسانی سامانه هوشمند کارت سوخت دارید؟

نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس یازدهم با اشاره به ضرورت ادغام وزارت نیرو و نفت بیان کرد: ایران سرزمین آفتاب و باد است و باید به سمت استفاده از انرژی‌های نو و جایگزین کردن نیروگاه‌های آبی و بادی به جای نیروگاه‌های حرارتی برویم.
 

عسگری؛ مخالف وزیر پیشنهادی

نماینده مردم کرج در مجلس گفت: مسئله اصلی سنجش تناسب گزینه پیشنهادی نفت، اولویت‌های این وزارتخانه است در حالی که تجربه آقای اوجی حوزه گاز بوده و مسئله اصلی ما در حوزه تحریم نفتی است.

آقای مهدی عسگری در نشست علنی نوبت صبح امروز مجلس شورای اسلامی در مخالفت با جواد اوجی وزیر پیشنهادی نفت گفت: امروز یکی از مهمترین تصمیمات دولت و مجلس رقم خواهد خورد، انتخاب وزرا با رئیس جمهور و اعتماد با آن‌ها با مجلس است، آنچه که ما امروز می‌خواهیم محصول آن را مردم ۴ سال آینده برداشت خواهند کرد.

نماینده مردم کرج، اشتهارد و فردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اهمیت و سنگینی مسئولیتی که بر دوش ما است، بر کسی پوشیده نیست و رسالت امروز مجلس مردمی، نه توجیه تصمیمات دولت و نه تضعیف عملکرد آن است برای تعامل برای تکامل است.

وی اضافه کرد: دسته‌ای از وزارتخانه‌ها دارای عایله سنگین و زیاد هستند مثل وزارت آموزش و پرورش و بهداشت که دقت بالا در رأی به وزرای پیشنهادی را می‌طلبد، یکسری دیگر از وزارتخانه‌ها نقش تأمین منابع برای تأمین دولت را دارند که سایر وزارتخانه‌ها سر سفره آن‌ها می‌نشینند؛ نفت، اقتصاد و صمت از مهمترین این وزارتخانه‌ها هستند.

‏عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در شرایط جنگ تمام عیار اقتصادی، وضعیت کرونایی و آغاز گام دوم انقلاب، پیشنهاد می‌شود؛ برای ترازیابی وزرا در کنار شاخص‌هایی مانند تعهد، تخصص و تجربه معیار «تناسب» نیز لحاظ شود. تناسب با شرایط پیچیده کشور، وضع اقتصادی دولت و مردم، محیط بین‌المللی، شرایط داخلی وزارت مذکور و ورود به قرن جدید با توجه به بیانیه گام دوم انقلاب در نسبت با توان، تجربه و برنامه وزیر پیشنهادی.

عسگری با بیان اینکه امروز گلوگاه اصلی وزارت نفت بحث تحریم نفتی است، گفت: اگرچه موضوعات فنی – مهندس، اکتشاف، توسعه، میادین مشترک، تعیین تکلیف سهم ۱۴.۵ درصدی شرکت ملی نفت و شفافیت آن، انتقال گاز و ظرفیت مردمی سازی این وزارتخانه پس از گذشت ده‌ها سال از ملی شدن صنعت نفت مسئله مهمی است، اما اولویت این وزارتخانه بحث تجارت، فروش نفت، بازگشت درآمد حاصل از آن به کشور است.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم بیان کرد: آقای اوجی مانند اغلب وزرا دارای تخصص و تعهد مطلوبی است، اما مسئله اصلی سنجش تناسب گزینه پیشنهادی با شرایط موجود و اولویت‌های این وزارتخانه است در حالی که تجربه ایشان بیشتر در حوزه گاز بوده، اما مسئله اصلی ما در حوزه تحریم نفتی است، در حوزه گاز معمولا ما خریدار هستیم و اگر هم فروشنده باشیم بر پایه قرارداد‌های بلندمدت است که مدل و قیاس آن با نفت یک قیاس مع‌الفارق است بنابراین دولت باید توضیح دهد این تفاوت و نقیصه را چگونه جبران خواهد کرد.

نماینده مردم کرج، اشتهارد و فردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: وزیر پیشنهادی توضیح دهد؛ اکنون چه میزان نفت می‌فروشیم؟ مشخصاً چه میزان از ارز آن به کشور بازمی‌گردد؟ و ایشان در چه بازه زمانی به چه میزان آن را افزایش می‌دهد؟ و اکنون چه مقدار سرمایه گذاری در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی انجام می‌شود؟ و بر اساس چه برنامه‌ای آن را به چه میزان افزایش خواهند داد.
 

نقد علی؛ مخالف وزیر پیشنهادی

نماینده مردم خمینی شهر گفت: ما برای فروش نفت و کسب درآمد ارزی حاصل از این موضوع به فردی جسور و با سابقه در این حوزه نیازمندیم.

محمدتقی نقدعلی در نوبت صبح نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی در مخالفت با برنامه‌های جواد اوجی وزیر پیشنهادی نفت، تصریح کرد: در مقاطع مختلف پس از انقلاب ما از آموزه‌های دینی و اسلامی دور مانده ایم در حالی که وعده خداوند این است که ذیل جندالله و اهل ایمان قرار بگیریم و اگر اهل ایمان باشیم در بن بست فرعون پشت سر و رود نیل پیش رو سربلند خواهیم شد.
 
وی افزود: حالا که از دولتی واگرا که به جای چشم داشتن به خدا به کدخدا امید داشت به مجلس و دولتی خدا باور رسیده ایم، باید برنامه ریزی نوینی داشته باشیم. در باب بودجه و درآمد‌ها سه راه بیشتر نداریم، یک درآمد‌های مالیاتی، دوم منابع حاصل از فروش نفت و سوم سایر درآمدها.

نقدعلی تصریح کرد: در باب درآمد‌های مالیاتی با توجه به وضع صنوف و مشکلات معیشتی و اقتصادی و درآمد پایین مردم نمی‌توانیم انتظار بالایی داشته باشیم. سایر درآمد‌ها نیز وزارتی ندارند لذا باید در شرایط تحریمی و مشکلات این چنینی برای درآمد نفتی برنامه ریزی کنیم و وزارت مهم نفت را به کسی بسپاریم که می‌تواند جسارت فروش نفت را داشته باشد.

نماینده مردم خمینی شهر تاکیدکرد: حال که به برکت مجلس انقلابی و اقدام شجاعانه قانون لغو تحریم‌ها توانستیم اندکی در بحث فروش نفت نفس بکشیم و به حدود یک میلیون بشکه نفت برسیم، باید برنامه ریزی دقیق‌تر و صحیح تری بکنیم. من از آقای فتاح رئیس هولدینگ نفت وگاز بنیاد مستضعفان در خصوص آقای اوجی سوال کردم و ایشان تاکید کردند که آقای اوجی در فروش گاز سابقه خوبی دارند، اما موضوع فروش نفت مسئله متفاوت است.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی تصریح کرد: گشایش در فروش نفت و ورود ارز به داخل کشور نیاز اصلی و مسئله اصلی کشور است و باید برای آن برنامه ریزی ویژه‌ای داشت و اگر جرات و جسارت کافی برای این موضوع نباشد نمی‌توان موفق بود. نمایندگان برای این مسئولیت آقای رستم قاسمی را مناسب می‌دانستند و دیدیم که در زمان معرفی و ارائه برنامه‌ها ایشان دائم از وزارت نفت سخن می‌گفتند.

وی خاطرنشان کرد: آقای اوجی باید اموال خود را شفاف بگوید و بگوید که چگونه زندگی کرده است، ما وزیر با اموال هزار میلیاردی و وزیری با ۱۲۰ شرکت را فراموش نکرده ایم. ما در عرصه وزارت نفت سوالات زیادی داریم. ایشان در برنامه‌های خود مسئله معیشت بدنه وزارت نفت و کارکنان عملیاتی و قشر زحمتکش نیرو‌های میدان‌های نفتی را به خوبی تشریح و توضیح نداده بودند و ما از برنامه‌های ایشان اطمینان کافی را حاصل نکردیم.
 
 
نادران؛ مخالف وزیر پیشنهادی

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس پاکدستی وزرا را دارای اهمیت بالا خواند و گفت: وزیر پیشنهادی نفت درباره میزان اموال و دارایی‌هایش خلاف واقع صحبت می‌کند.

آقای الیاس نادران در نشست علنی نوبت صبح امروز مجلس شورای اسلامی در مخالفت با برنامه‌های جواد اوجی وزیر پیشنهادی نفت ضمن تبریک هفته دولت به تمام مدیران اجرایی کشور گفت: آنچه برای ما در سال‌های اخیر اهمیت بسیار پیدا کرده اینکه مردم به جریان انقلابی و پاکدست از مجلس، دولت و شورا‌ها اعتماد کردند و انتظار دارند جریانات اداری نیز بر این مدار حرکت کند.

نماینده مردم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس با بیان اینکه در موافقت و مخالفت با وزرای پیشنهادی بیش از آنکه به جنبه کارآمدی وزرا توجه کنم به موضوع پاکدستی توجه کرده ام، افزود: در مجالس گذشته پیرامون موضوع حیف و میل کردن بیت‌المال بحث می‌کردیم که آیا حیفش بدتر است یا میل و به این نتیجه رسیدیم که تا میلی نباشد، حیفی اتفاق نمی‌افتد.

وی با تأکید بر اینکه نفوذ از پنجره فساد امروزه وارد کشور می‌شود، اظهار داشت: اگر فخری‌زاده‌های ما را مورد هدف قرار می‌دهند به دلیل وجود فساد در برخی بخش‌ها است. خدمت آقای خطیب (وزیر پیشنهادی اطلاعات) نیز گفتم که آنچه درباره فتنه سال ۸۸ یا جریانات قم می‌گویند به کنار، شما با آن فساد‌هایی که در وزارت شکل گرفته چه خواهید کرد. ما مدیران پاکدست می‌خواهیم و مدیران اطلاعاتی و امنیتی باید از سلامت‌ترین افراد باشند. خدمت آقای اوجی نیز گفتم که قصد من راستی آزمایی است و نه اقرار گرفتن.

نادران یادآور شد: در جلسه‌ای که با وزیر پیشنهادی نفت داشتم به او گفتم که لیست اموال وی در شبکه‌های اجتماعی پخش شده، آیا دیده‌اید، اما وی گفت که در جریان این موضوع نیست. سپس از وی پرسیدم که چند خانه داری و آقای اوجی پاسخ داد که ۳ خانه؛ یکی در منطقه هروی تهران، یک خانه که از ارث همسرم به ما رسیده و یکی هم خانه پسرم است، اما با توجه به استعلامی که از مراجع ذیصلاح گرفتم مشخص شد که وی ۹ مورد اموال دارد لذا باید درباره کسی که به این صراحت خلاف واقع می‌گوید، تأمل کرد.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم ادامه داد: در خصوص موضوع دیگر نیز آقای اوجی گفت که آقای رستم قاسمی و کس دیگری کاری کرده اند، اما فرد شاکی علیه من صحبت کرده است و من گفتم اگر قرار بود داستان‌پردازی می‌کردند باید علیه آقای قاسمی صحبت می‌شد، اما وی به گزارش‌های اطلاعاتی استناد می‌کرد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس یادآور شد: به آقای مخبر نیز گفتم پرونده دیمیتریس کامبیس وقتی رو شد که دکل‌ها گم شد و کشتی‌ها را خوردند، این پرونده وقتی رو شد که او از فرودگاه حضرت امام (ره) از کشور خارج شد، نهاد‌های اطلاعاتی و امنیتی آن زمان کجا بودند؟
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۲.۷۹°    ۲۶.۹۹°