طرح ویژه وزیر پیشنهادی نیرو برای مدیریت منابع آب
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  پنجشنبه 01 مهر 1400
کد خبر : ۸۲۴۵۲۴
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۳ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۷:۴۶
وزیر پیشنهادی نیرو گفت: اصلاح نظام حکمرانی آب برمبنای ۳ اصل؛ عدالت، شفافیت و قانونمداری در دستور کار وزارت نیرو خواهد بود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 علی اکبر محرابیان، وزیر پیشنهادی نیرو در روند بررسی صلاحیتش در مجلس شورای اسلامی در دفاع از برنامه‌های خود گفت: اطمینان داشته باشید وزارت نیرو در دولت کار و تلاش همت خواهد کرد دغدغه مردم را برطرف کند؛ دولت در زمانی کار خود را شروع می‌کند که قطعی‌های مکرر موجب اختلال در کار مردم شده و بخشی از ظرفیت صنایع و تولید متوقف مانده که این امر باعث بروز ضرر و زیان، بیکاری و افزایش نرخ کالا‌ها شده است البته وضعیت در موضوع آب نیز در برخی نقاط کشور بهتر از برق نیست.

محرابیان تصریح کرد: همگان می‌دانند بنده مسئولیت اجرای چندین نیروگاه و احداث سد را بر عهده داشته‌ام که بر این اساس بیش از ۸ هزار و ۳۰۰ مگاوات برق و ۱۰ میلیارد مترمکعب آب به شبکه سراسری اضافه شده است، این طرح به عنوان مهر ماندگار مورد تفقد رهبر انقلاب قرار گرفته است. باید کارگاهی به وسعت ایران بنا کنیم و کاستی‌ها را جبران کنیم.

وی ادامه داد: حصول اطمینان از تأمین آب و برق پایدار و مطمئن، ارتقاء حکمرانی آب با مبانی عدالت، شفافیت، قانونمداری و توجه به مناطق محروم، بهبود اقتصادی آب و برق به منظور ایجاد تعادل در منابع و مصارف با اولویت افزایش بهره‌وری و راندمان، ارتقاء سطح پژوهش و فناوری متکی بر تقویت توان ساخت داخل، بهبود محیط کسب و کار در صنعت آب و برق از طریق تعامل حداکثری با بخش خصوصی و مردمی که همان مردمی سازی اقتصاد است از جمله اصولی است که در برنامه‌های پیشنهادی‌ام وجود دارد.

وزیر پیشنهادی نیرو تصریح کرد: مهمترین سرمایه ما در صنعت آب و برق نیروی انسانی انقلابی، پاک، دانش آموخته و فرهیخته است لذا اینجانب در تدوین برنامه خود را ملزم به رعایت مفاد اسناد و قوانین بالادستی می‌دانم.

محرابیان ادامه داد: ناترازی تولید و مصرف در تابستان امسال بیش از ۱۳ هزار مگاوات بوده است که برای رفع این موضوع احداث ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه جدید طی ۴ سال با مشارکت و همکای صنایع بزرگ کشور به ویژه صنایع انرژی بر، تکمیل و احداث ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه جدید طی ۴ سال که شامل ۳ هزار مگاوات نیروگاه تا پیک سال آینده، ۵ هزار مگاوات تکمیل سیکل ترکیبی و احداث ۲ هزار مگاوات نیروگاه جدید خواهد بود، احداث ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر با محوریت نیروگاه خورشیدی طی ۴ سال با استفاده از ظرفیت مردمی از جمله مسائلی است که در اولویت کاری وزارت نیرو قرار دارد.

محرابیان تاکید کرد: تامین آب روستایی از برنامه‌های اصلی ما در وزارتخانه است در حال حاضر درصد برخورداری روستا‌ها از آب شرب ۷۵ درصد است که طبق برنامه درصد برخورداری روستا‌ها از آب شرب به ۹۰ درصد خواهد رسید.

محرابیان تاکید کرد: من اکنون متعهد می‌شوم با استفاده از ظرفیت‌های جهانی و انقلابی کشور ساختار وزارت را تغییر دهم، ۴ سال آینده شاهد حضور چندصد مدیر متخصص در رأس امور خواهید بود و با همکاری دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقات، پژوهش‌های بنیادی و تولید فناورانه را گسترش دهند و بخش خصوصی را محور حرکت توسعه قرار دهند و از تمامی فعالان دعوت می‌کنم با سرمایه گذاری در حوزه انرژی و آب از ارزش افزوده پر سود بهره‌مند شوند.
 

 

عملکرد گذشته سجادی نشان می‌دهد که می‌تواند به احکام بالادستی پایبند باشد

در جریان بررسی صلاحیت علی اکبر محرابیان وزیر پیشنهادی وزارت نیرو، مصطفی نخعی، سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس گزارش این کمیسیون درخصوص برنامه‌های وزیر پیشنهادی را قرائت کرد و گفت: در برنامه ارائه شده توسط آقای مهندس محرابیان ضمن تشریح وضع موجود و بیان مهمترین چالش ها، اقدامات لازم برای مواجهه با چالش‌های مذکور مطرح شده که وزیر پیشنهادی در طول دوران خدمت متعهد به اجرای آن‌ها است. همچنین برنامه‌های راهبردی و عملیاتی در ۷ محور اصلی تفکیک و با جزئیات تشریح شده است.

بر اساس گزارش کارشناسی معاونت نظارت مجلس شورای اسلامی، برنامه پیشنهادی با اسناد بالادستی شامل شرح وظایف وزارتخانه، سیاست‌های کلی نظام در حوزه عملکرد وزارت نیرو، تکالیف قانونی باقیمانده از برنامه پنجساله ششم توسعه و توجه به تکالیف وزارت نیرو در قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور، منطبق است. البته عملکرد گذشته ایشان نشان می‌دهد که می‌تواند به احکام بالادستی پایبند باشد.
 
 
کمیسیون عمران سجادی را شایسته تصدی وزارت نیرو جمهوری اسلامی ایران تشخیص داد

در ادامه کمال حسین پور،سخنگوی کمیسیون عمران گزارش این کمیسیون درباره برنامه وزیر پیشنهادی نیرو را به شرح زیر قرائت کرد:با توجه به سوابق تحصیلی و پیشینه اجرایی ایشان در سمت وزارت صمت و دستیار ویژه رئیس جمهور و برنامه ­های پیشنهادی، کمیسیون ایشان را در خصوص قانونمندی و قانون‌گرایی، انتخاب و به کارگیری مدیران صالح و کارآمد، عدالت، مبارزه‌طلبی با فساد و افزون‌طلبی، سبک و شیوه مدیریتی و حکمرانی انقلابی، عزت ملی، روابط خارجی و مرزبندی با دشمن و مردم‌گرایی و تعامل با نمایندگان مجلس، فردی توانمند و شایسته ارزیابی نمود.

کمیسیون ایشان را شایسته تصدی وزارت نیرو جمهوری اسلامی ایران تشخیص داد.سپس احد آزادی خواه، سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس، در جریان بررسی صلاحیت علی اکبر محرابیان وزیر پیشنهادی وزارت نیرو، گزارش این کمسیون را درخصوص برنامه‌های وزیر پیشنهادی را قرائت کرد و گفت:مطابق گزارش معاونت نظارت مجلس شورای اسلامی، ۲۶ درصد از برنامه‌های وزیر محترم پیشنهادی منطبق با اسناد بالادستی و ۸۶ درصد در همسویی با این اسناد قابل ارزیابی می‌باشند.

از دیدگاه اعضای کمیسیون کشاورزی از آنجاییکه حوزه‌های ذیربط این وزارتخانه به ویژه بخش‌های مرتبط با آب و برق جزو پرچالش‌ترین حوزه‌ها طی چندسال اخیر در کشور محسوب می‌شود علی ایحال کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس نسبت به انتصاب ایشان به عنوان وزیر نیرو نظر مساعد دارد.

 

سوابق تحصیلی آقای محرابیان ارتباطی با حوزه وزارت نیرو ندارد

حسین حق وردی، نماینده مردم شهریار، قدس و ملارد به عنوان اولین مخالف وزیر پیشنهادی وزیر نیرو گفت: سوابق تحصیلی آقای محرابیان ارتباطی با حوزه وزارت نیرو ندارد.ر حوزه وزارت نیرو تحصیل کرده های بسیاری داریم که صاحب برنامه برای مدیریت وزارت نیرو هستند. اگر اصراری بر معرفی ایشان بعنوان وزیر بوده، باید بعنوان وزیر صنعت، معدن و تجارت معرفی می شد! ایشان با ساختار و تشکیلات دیوانی وزارت نیرو آشنایی ندارند و از بدنه این وزارتخانه نیستند.

وی افزود: برنامه های وزیر نیرو کلی، فاقد راهبرد، توصیفی، غیرقابل ارزیابی در کوتاه مدت و میان مدت و غیرقابل اجرایی است.در برنامه های آقای محرابیان برای حل رفع بحران ها (بحران انرژی، قطع مکرر برق و کم آبی در سطح کشور) قابل مشاهده نیست.

حق وردی گفت: محرابیان برای مقابله با مافیا تنها توجیه بخش خصوصی را مطرح می کند، در صورتی که با رفع انحصاری شدن و با گسترده تر شدن بخش خصوصی می توان مسئله را حل کرد، اما برنامه ای در این مسیر ارائه نشده و حتی برای جبران کمبود انرژی برنامه ای برای انرژی های نو و تجدیدپذیر مطرح نشده است و در برنامه های محرابیان به تولید برق از انرژی هسته ای که مورد تاکید مقام معظم رهبری است اشاره ای نشده و گفته نشده با پذیرش معاهده پاریس تا چه اندازه می توان مشکل کمبود برق را حل کرد.

 

محرابیان دارای نشان درجه دوم سازندگی در پروژه های وزارت نیرو است

عبدالعلی رحیمی مظفری، نماینده مردم سروستان و کوار و خرامه به عنوان اولین موافق محرابیان، وزیر پیشنهادی نیرو گفت: مجلس جوان انقلابی زمینه ایجاد دولت جوان انقلابی بود. به اسم بی تجربگی و کار نکردن، جوانان دولت را مورد هجمه قرار ندهید. چک سفید امضا دست هیچکس نمی‌دهیم

وی افزود: محرابیان از جنس مردم بوده و با درد آن‌ها آشنا است، از سوی دیگر اهل تعامل و مشورت است. محرابیان در بحرانی‌ترین و سخت‌ترین شرایط جرأت کرد که مسئولیت وزارت نیرو را به دست بگیرد. در شرایطی که با کمبود آب، قطعی برق روبرو هستیم. محرابیان در ۳۵۰ پروژه به عنوان دستیار ویژه رئیس جمهور در وزارت نیرو حضور داشته و نشان درجه دوم سازندگی از این پروژه‌ها گرفته است و تجربه دریافت دو بار رأی اعتماد از مجلس را نیز دارد.
 
 

عملکرد محرابیان در پروژه‌های «مهر ماندگار» نشانه تسلط وی بر حوزه آب و برق است

پرویز محمدنژاد نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی هم در موافقت با برنامه‌ها و صلاحیت علی اکبر محرابیان اظهار داشت: بخشی از تحصیلات آقای محرابیان مرتبط با ماموریت‌های وزارت نیرو است و ما نیز در حال تعیین مدیر هستیم و مدیر باید داشته‌های سازمان زیر مجموعه خود را بشناسد و برای آن برنامه داشته باشد و آقای محرابیان این ویژگی را دارد.

وی با اشاره به سابقه وزیر پیشنهادی در حوزه نیروگاه‌سازی در زمان مسئولیت دستیار ویژه رئیس جمهور در دولت دهم گفت: ایشان در طرح مهر ماندگار حدود ۱۳ پروژه نیمه تمام نیروگاهی را تکمیل کرد که ۶ هزار مگاوات به ظرفیت نیروگاهی کشور اضافه شد و ۳۸ طرح سدسازی را با آورده ۱۲ هزار مترمکعب به سبد ذخیره آبی کشور مدیریت کرد.

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: محرابیان با پروژه‌هایی که در آن دوران اجرا کرد افراد تحت پوشش شبکه آب و برق کشور را از ۲۲ میلیون نفر به ۲۴.۵ میلیون نفر رساند که نشان از توان حرفه‌ای و تخصصی ایشان دارد.

 

 محرابیان در وزارت صنایع مدیران انقلابی و کارآمد را کنار گذاشت

امیرحسین بانکی پورفرد نماینده مردم اصفهان در مجلس در صحن علنی مجلس در مخالفت با وزیر نیرو، اظهار داشت: مجلس در این چند روز نشان داد که نسبت به اعتماد بسیار جدی است و این مصداق بارز حمایت از آیت الله رئیسی است چرا که مجلس وضعیت وزرا را شناسایی می کند.

وی با بیان اینکه دلیل مخالفت با محرابیان برای تصدی وزارت نیرو در سه حوزه کارنامه، برنامه و آب است، افزود: انتقاداتی به کارنامه آقای محرابیان در وزارت صنایع است و آن عزل بی مورد مدیران انقلابی و کارآمد بوده است که البته در این زمینه جلساتی با ایشان برگزار و توضیحاتی ارائه شد.

بانکی پور با تاکید بر اینکه در مدیریت ایشان برخی بی تدبیری‌ها صورت گرفته است، تصریح کرد: یکی از این بی‌تدبیری‌ها قطع صادرات فولاد برای کنترل بازار بوده است که ضربه بزرگی به صنعت می‌زند چرا که فولاد هم کیفیت صنعت را بالا می‌برد و هم بازارهایی که با دردسر بدست آوردیم یکجا از دست می‌دهیم که البته آقای محرابیان این نقد را قبول داشت و در عین حال تاکید داشت که شرایط فرق دارد و ما در شرایط دولت گاها این تصمیم ها را می‌گرفتیم.

 برنامه محرابیان بلندپروازانه است

مهدی طغیانی، دیگر نماینده مردم اصفهان هم در مخالفت با وزیر نیرو، اظهار داشت: آب و برق مهمترین مشکلی که امروز در کشور وجود دارد و قعطی‌های امسال یاد و خاطره قعطی‌های دهه ۶۰ و جنگ تحمیلی که در ذهن مردم ما فراموش شده بود را دوباره زنده کرد.

وی با بیان اینکه متاسفانه عملکرد غلط دولت یازدهم و دوازدهم در حوزه آب و برق امروز دامن گیر کشور شده است، خاطرنشان کرد: همه ما باید در مورد قطعی برق و آب به مردم پاسخگو باشیم که رودخانه دائمی و دریاچه خششکیده و اکنون در آذربایجان، خوزستان، یزد، اصفهان، کرمان و ... مشکل آب داریم و این نتیجه حکمرانی درخشان دولت یازدهم و دوازدهم در حوزه آب و کسانی که خود را صاحب نظر می‌دانستند، است.

نماینده مردم اصفهان در مجلس با بیان اینکه امروز با شرایطی که با آن مواجه هستیم باید یک انتخاب حیاتی را با در نظر گرفتن چالش‌ها صورت دهیم، گفت: عدم تعیین تکلیف وام‌های اخذ شده که در برنامه وزیر پیشنهادی نیامده یکی دیگر از چالش‌های پیش روی وزارت نیرو است؛ برخلاف سایر وزرا که یا در حوزه آب و یا در حوزه برق متخصص بودند، آقای محرابیان متخصص حوزه اقتصاد هستند و شاه کلید مسئله امروز این حوزه بحث اقتصادی است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه برنامه محرابیان بلندپروازانه است، گفت: مشخص نیست که رقم افزایش ظرفیت ۳۰ هزار مگاواتی از چه محلی تأمین خواهد شد. همچنین در برنامه پیشنهادی آمده است ۱۰ هزار مگاوات برق تجدیدپذیر تولید خواهد شد که منبع این مهم نیز مشخص نیست که چطور ظرف ۴ سال می‌خواهیم به این ارقام برسیم.

وی اضافه کرد: برای انجام این مهم آقای وزیر برای ۴ سال آینده رقمی معادل ۵۵۰ هزار میلیارد تومان به علاوه ۲۲.۵ میلیارد یورو بودجه درخواست کرده‌اند که چنین ارقامی در بودجه وجود ندارد.

محرابیان دارای کارنامه درخشانی است

حجت‌الاسلام موسی احمدی نماینده عسلویه در مجلس شورای اسلامی در موافقت با وزیر پیشنهادی نیرو اظهار داشت: وزیر پیشنهادی دارای کارنامه اجرایی و مدیریتی درخشانی دارد، محرابیان شخصیتی است که در دو مرحله از مجلس را اعتماد گرفته است و امروز برای سوم برای برای وزارت انتخاب خواهد شد، ایشان وزیر صنایع و معادن و دستیار ویژه رییس مجمهور و مجری طرح مهر ماندگار است، آن‌هایی که در بحث سابقه مدیریتی این شخصیت سخن می‌گویند توجه کنند وی ۹۰۰ طرح و پروژه اثرگذار را به اتمام رساند.

نماینده مردم دیر گفت: وی ریاست ستاد تبصره ۱۳، مجری نوسازی ناوگان خودرویی کشور، عضو شورای عالی فنی کشور، عضو شورای عالی پول و اعتبار و ده‌ها مسئولیت بززگ در کارنامه درخشان دارد، علاوه بر این‌ها تحصیلات دانشگاهی وی با وزارتخانه پیشنهادی ارتباط کامل دارد، وی دانشجوی اقتصاد در مقطع دکترا در آستانه دفاع از پایان نامه می‌باشد و موضوع پایان نامه ایشان “آزاد سازی تعرفه برق در رشد اقتصادی و رفاه خانوار با رویکرد اقتصاد مقاومتی است.

وی ادامه داد: اتمام ۱۳ طرح نیمه تمام نیروگاهی و اتمام ۳۸ طرح نیمه تمام سد، افزایش ذخیره آب کشور، اتمام ۱۲ شبکه فاضلاب و افزایش تحت پوشش قرارگرفتن جمعیت شهری و…فقط بخشی از اقدامات ایشان است. محرابیان درد و مشکلات مردم را خوب می‌داند و با نمایندگان مردم در مجلس برای رفع مشکلات تعاملا خوبی دارد.

 
محرابیان توانایی حل مشکلات کشور را در حوزه آب و برق دارد
علی اصغر خانی، نماینده مردم شاهرود و میامی به عنوان موافق وزیر پیشنهادی نیرو اظهار کرد: آقای محرابیان در سمت‌های مختلفی خدمت کرده که از جمله آن‌ها مشاور رئیس جمهور در طرح‌های ویژه دولت نهم و طرح لایحه ساماندهی مصرف سوخت و گسترش حمل و نقل عمومی و حمایت از صندوق خودروسازی و بخش صنایع جانبی است و همچنین بسط این موارد در تبصره ۱۳ لایحه بودجه و رئیس و نماینده رئیس جمهور در ستاد تبصره ۱۳ و همچنین نماینده رئیس جمهور در کارگروه مسکن کشور و عضو شورای عالی فنی کشور از جمله سوابق پیشنهادی نیرو است. این مسئولیت‌ها نشان دهنده تعهد، تخصص، توانمندی، روحیه انقلابی و جهادی و عملکرد هدفمند و اجرایی ایشان است.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۰.۷۹°    ۲۷.۹۹°