رئیسی: در برخورد با فساد خط قرمز نداریم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  يکشنبه 02 آبان 1400
کد خبر : ۸۲۴۵۳۶
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۳ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۸:۰۶
رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه هیچ‌گونه فسادی را در دولت تحمل نمی‌کنیم، گفت: معرفی وزرای پیشنهادی به مجلس براساس شاخص‌هایی بود که نسبت به آن شاخص‌ها در انتخابات به مردم قول داده بودم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 حجت‌الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رئیسی، رئیس جمهور عصر امروز (چهارشنبه، ۳ شهریور) در جلسه رأی اعتماد به وزرای پیشنهادی دولت سیزدهم و در دفاع از وزرای پیشنهادی گفت: ابتدا لازم می‌دانم هفته دولت را گرامی بدانم و به ارواح مطهر دولت، مجلس و نظام مقدس جمهوری اسلامی درود بفرستم و یاد شهیدان باهنر و رجایی را گرامی بدارم و برای همه خدمتگزاران کشور و خادمان ملت آرزوی توفیق و سعادت کنم.

وی افزود: این روزها پزشکان، پرستاران و کار درمان مجاهدانه از جان مردم صیانت می‌کنند و باید از کادر درمان متشکر باشیم.

رئیس جمهور با تشکر از مجلس، کمیسیون‌ها و نمایندگان و هیئت رئیسه به خاطر بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی گفت: این جلوه‌ای از مردم سالاری دینی است که نمایندگان مردم با دغدغه‌مندی و حساسیت صلاحیت کاندیداها را بررسی می‌کنند و بیان این حساسیت‌ها هم برای وزرا و هم عموم مردم کار مفیدی است.

حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی با اشاره به معرفی اعضای کابینه گفت: معرفی وزرای پیشنهادی به مجلس براساس شاخص‌هایی بود که نسبت به آن شاخص‌ها در انتخابات به مردم قول داده بودم. کارآمدی، تخصص، مردمداری، فسادستیزی و صداقت با مردم این شاخص‌ها هستند که محور همه اینها کارآمدی است.

رئیس‌جمهور با اشاره به سامانه مردم‌یار برای تعیین وزرای پیشنهادی بیان کرد: این سایتی که اعلام کردیم، مورد استقبال نخبگان قرار گرفت. نام دو وزیر (وزیر دفاع و وزیر اطلاعات) در این سایت نبود، زیرا مجموعه‌های امنیتی بودند. البته من درباره وزیر دفاع از مجموعه وزارت دفاع نظرخواهی کردم. نام ۱۷ وزیر دیگر از ۲۰ تا ۶۰ مرتبه در این سامانه تکرار شده بود.

وی با بیان اینکه من در مبارزه با فساد به هیچ عنوان کوتاه نخواهم آمد، گفت: شرط ضمنی مردم برای انتخاب بنده، مبارزه با فساد بود.

وی افزود: اگر گزارش متقنی به من برسد که کسی در دولت مرتکب با فساد شده است، در برخورد با او درنگ نخواهم کرد.

رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه در برخورد با فساد خط قرمز نداریم، گفت: خط قرمز ما فقط بی‌استناد سخن گفتن است، اما اینکه فردی وابسته به چه کسی باشد، برای ما خط قرمز نیست.

ضرورت همکاری دولت و مجلس

حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی با بیان اینکه من همراهی و همکاری مجلس و دولت را ضروری می‌دانم، گفت: مردم تاب تحمل اختلاف دولت و مجلس را ندارند و از تکرار خاطرات تلخ گذشته سخت در رنج هستند.

وی تأکید کرد: شرایط کنونی می‌طلبد فعالیت دولت جدید سریعا آغاز شود.

رئیس‌جمهور گفت: امیدواریم با رأی اعتماد مجلس به وزیران پیشنهادی، بتوانیم شرایط معیشتی فعلی مردم و بیماری کرونا را تغییر دهیم.

جوانان کابینه، کار را می‌شناسند

حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی بیان کرد: برخی گلایه‌هایی درباره سن کم و تجربه کم وزرای پیشنهادی داشتند که باید مطرح کنم اگر صلاحیت علمی و عملی همه وزرا را احراز نمی‌کردم، آن‌ها به مجلس معرفی نمی‌شدند.

وی تصریح کرد: وزرای پیشنهادی توانایی عملی، اجرایی و علمی لازم را دارند. ممکن است فردی ۳۰ سال در یک دستگاه مشغول بوده باشد، می‌توان درباره عملکرد وی تصمیم گرفت، اما کسی که ۱۰ سال در یک مجموعه مشغول به کار بوده مورد سوال قرار می‌گیرد.

رئیس جمهور ادامه داد: به اول انقلاب و ادوار مختلف برگردیم که امام راحل چگونه به جوانان اعتماد کردند. مگر بنده و آقای دکتر قالیباف چند سالمان بود که ایشان تیپ و لشگر را اداره می‌کردند و بنده دادستان یک استان بودم. ما بیست و چند سال بیشتر نداشتیم.

رئیس کابینه دولت سیزدهم گفت: مگر جوانانی که در حال حاضر در مجلس میدرخشند پیش از ورود به خانه ملت توانایی آن‌ها مشخص بود؟ آیا روشن بود که آن‌ها آشنا به مسائل کشور و نسبت به مسائل اجتماعی، سیاسی و اقتصادی حساس هستند؟ آن‌ها با اعتماد مردم به مجلس آمدند و توانستند نماد و نمود پیدا کنند.

رئیس جمهور با بیان اینکه اگر به جوانان میدان ندهیم، چگونه مسئله جوان گرایی پا بگیرد، دغدغه برخی افراد مبنی بر اینکه کسی که تجربه ندارد، چگونه می‌تواند عملکرد درستی داشته باشد را دغدغه درستی خواند و گفت: آنچه مهم است در وهله نخست این است که افراد دانش کار را داشته باشند و دوم آنکه به قول ما طلبه‌ها بالجمله نیست، فی الجمله معلوم شود او در این کار ارتباطی با اجرا و عملیات اجرایی دارد و توانسته ارتباطی با دستگاه مورد نظر برقرار کند، ولو برخی استعداد‌های وی فعلیت پیدا نکرده باشد.

وی ادامه داد: حضرت آقا در جلسات عمومی و خصوصی فرمودند که امام راحل به جوانان اعتماد داشت، من هم اعتماد کردم و مشاهده می‌کنیم که برخی انتصابات ایشان سابقه اجرا در یک بخش را ندارد، اما ایشان به این افراد اعتماد کرده و میدان دادند.

حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی با بیان اینکه ما سعی کردم کابینه ترکیبی از جوان گرایی و تجربه باشد، تصریح کرد: منظور از جوان گرایی فردی نیست که تازه از دانشگاه فارغ التحصیل شده، بلکه کسی است که با کار ارتباط برقرار کرده است. جوانانی که در کابینه معرفی شده اند، هیچکدام اینگونه نبوده که به محض گرفتن مدرک دکتری به عنوان وزیر معرفی شده باشند، بلکه سابقه ارتباط با کار و مدیریت را دارند.

وی ادامه داد: مطرح می‌شود که وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش که چند سال سابقه تجربه داشته یا قوم و خویشی با افراد دارد، باید پرسیده شود که این فرد آیا این فرد مدرک تحصیلی متناسب دارد یا خیر؟ یا در کارنامه خود تجربه مدیریت دارد؟ وی مدیریت مجموعه‌های آموزشی را در کارنامه خود دارد.

رئیس کابینه دولت سیزدهم اضافه کرد: اگر به دنبال معرفی افرادی هستیم که تجربه بسیاری دارند، افرادی معرفی شوند که سال‌های زیادی حضور داشتند. ما به دنبال آن هستیم که در کنار جوان گرایی، تحول گرایی را دنبال کنیم. همچنین وزرا در کنار روحیه جوان، تجربه نیز داشته باشند که این امر منجر به تحول می‌شود و در شرایط کنونی تحول یکی از ضرورت‌ها به شمار می‌رود.

رئیس جمهور با بیان اینکه کابینه افرادی هستند که با اقدام و عمل آنها، پیگیری ما و نظارت شما می‌درخشند، اضافه کرد: با این افراد می‌توان تحول در یک وزارتخانه، ایجاد کرد.

وی با بیان اینکه انتخاب وزرای جوان پیام امید به جوانان کشور است، به این معنی که اگر جوانی با استعداد است، حاضریم کار را به وی بسپاریم، گفت: اگر به جوانان باکفایت و فاضل اعتماد کنیم، ضرر نمی‌کنیم و امیدوارم که مجلس این موضوع را مورد عنایت قرار دهد.

رئیس جمهور با بیان اینکه برنامه تفصیلی خود را تقدیم نکردم، افزود: این برنامه در مقام بیان نبود و برنامه ارائه شده، برنامه مختصری که نماد و نمودی از برنامه تفصیلی بود، مطرح شد، اما حق شماست که از برنامه مطلع شوید.

وی ادامه داد: در جلسه تنفیذ گفتم که مبتنی بر برنامه هفتم، برنامه دولت سیزدهم با موضوعات مختلف شناسایی و راهکار‌ها و علت وقوع مشکلات و راهبرد‌ها به صورت تفصیلی ذکر شده و حاوی حدود ۳۰ مسئله کشور است که بخشی از این برنامه فراوزارتخانه‌ای است و تقدیم نمایندگان خواهد شد؛ حق شما نمایندگان است که در جریان قرار بگیرید و آگاهی شما برای ما ارزنده خواهد بود.

رئیس جمهور افزود: پس از رأی اعتماد، فردا صبح (پنجشنبه) نخستین جلسه دولت برگزار خواهد شد و بدون هیچ وقفه‌ای شبانه‌روز کار خواهد کرد؛ ما گرفتار مسائلی هستیم که یک ساعت غفلت جایز نیست و مسئله کرونا بر واکسیناسیون از مسائل مهم کشور است، در ارتباط با ارزی که باید برای واکسن تأمین شود و همچنین به لطف خدا گشایش‌های جدی نسبت به بخش‌های مختلف در حال ایجاد شدن است.

حجت‌الااسلام والمسلمین رئیسی یادآور شد: به موضوع کرونا و معیشت مردم که درد مضاعف است، ورود خواهیم کرد و امیدواریم با فعالیت و حمایت شما نمایندگان و پیگیری‌ها بتوان شاهد تغییر شرایط باشیم، ما این وضعیت را شدنی و دست یافتنی می‌دانیم برخلاف آن که برخی می‌گویند که با این وضعیت اعتبارات و دشمنان خارجی آیا امکان دارد، اما با وضعیت فعلی و امکانات مادی و معنوی و نیروی متراکم کارآمد امکان برون‌رفت از مشکلات امکان‌پذیر است و ما با تأسی از بزرگان و فرهنگ حاج قاسم می‌گوییم ما می‌توانیم.

راه برون‌رفت از مشکلات، توجه به اقتصاد مقاومتی است

رئیس‌جمهور گفت: برخی از کار‌ها و قدم‌ها برداشته شده، اما اقتصاد مقاومتی و سیاست‌های اعلامی رهبر انقلاب می‌توانست کشور را از مشکلات خارج کند و متاسفانه این کار‌ها را انجام نداند.

وی تاکید کرد: تصمیم ما این است که سیاست اقتصاد مقاومتی که اعلام شده به عنوان یک دستور کار مورد توجه قرار گیرد، نه اینکه استفاده از آن به عنوان یک شعار یا فقط نوشتن آن در یک برنامه باشد؛ حقیقتا راه برون‌رفت از مشکلات ضمن ایستادگی و مقاومت، توجه به اقتصاد مقاومتی است، بنابراین بنای ما نیز این است که محور‌های سیاست اقتصاد مقاومتی را دنبال کنیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی درخصوص دغدغه نمایندگان درباره وزرای پیشنهادی، گفت: علیرغم همه توضیحاتی که در بخش‌های مختلف ارائه شده است، ممکن است به علت محدودیت زمان به برخی مسائل پرداخته نشده باشد، یا به تمام سوالاتی که در ذهن نمایندگان سوال کننده یا مخالف بوده، پاسخ داده نشده باشد.

 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۱.۵۹°    ۱۴.۷۹°