اولين جلسه ستاد تدوين لايحه بودجه ۱۴۰۱
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  يکشنبه 04 مهر 1400
کد خبر : ۸۲۴۵۶۶
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۰۴ شهريور ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۵
اولین جلسه ستاد تدوین لایحه بودجه ۱۴۰۱ با حضور رئیس سازمان برنامه و بودجه، معاونان، روسای امور و مشاوران این سازمان تشکیل شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 دکتر میرکاظمی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در این جلسه ضمن گرامیداشت هفته دولت، از شهیدان رجایی و باهنر یاد کرد و گفت: هرچند عمر دولت این شهیدان کوتاه بود ولی بعنوان یک الگوی اسلامی جاویدان ماندند.

دکتر میرکاظمی گفت: ما کشور ثروتمندی هستیم و منابع خدادادی فراوانی داریم، از لحاظ برخورداری منابع و ثروت‌های خدادادی از کشور‌های کم نظیری هستیم، ولی چرا منابع و اثرات آن در جامعه ما کمتر دیده می‌شود؟

وی افزود: در چند سال گذشته خیلی از هم وطنان ما به خط فقر رسیده اند و سطح درآمد خانوار‌ها پایین آمده است، نیرو‌های تحصیلکرده فراوانی، بیکار هستند، همه امکانات برای آبادانی به روستا‌ها رفته ولی کار و اشتغال وجود ندارد. در ۸ ساله گذشته بیش از ۲۷۰۰ هزار میلیارد تومان بودجه هزینه شده است. آیا ما توانسته ایم به اهداف برنامه ۵ ساله برسیم؟ علت این عدم تحقق‌ها چیست؟ اشکال کار کجاست؟ برای تدوین بودجه زحمت زیادی کشیده شده است، زمانی خستگی این زحمات جبران می‌شود که اهداف مورد نظر محقق شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه در ادامه افزود: آیا در چند ساله گذشته توانستیم رشد کنیم؟ چرا رشد نکرده ایم؟ آیا نباید آسیب شناسی کنیم؟ در طول ۴۲ سال گذشته شرایط مختلفی مانند افزایش و کاهش قیمت نفت، تحریم، تغیبر دولت‌ها و ... داشته ایم، مشکل کجاست؟ آیا قبول داریم که مشکل داریم و باید تغییر ایجاد کنیم؟ آیا امکان تغییر وجود دارد؟ البته در کشور در بعضی قسمت‌ها تغییرات جدی انجام شده است.

معاون رئیس جمهور گفت: باید تغییر ایجاد شود و برای این تعییر ضروری است که برنامه داشته باشیم. برای اینکه بازنگری شود و آدرس درست اقتصادی بدهیم باید بودجه¬ای تنظیم شود تا اهداف دقیق برنامه محقق گردد، شفاف باشد، قابل نظارت باشد و منابعش حتی الامکان پایدار باشد.

وی خاطر نشان کرد؛ تنظیم بودجه برای سال آینده باید واقعی، قابل اندازه گیری و قابل رصد باشد تا بتواند از راهبرد‌های اساسی و سیاست‌های کلی کشور پشتیبانی کند. تنظیم بودجه باید از اهداف عالی به سطح پایین بیاید نه از ردیف بودجه‌ای به سمت بالا برود. از ابتدا عملیاتی شدن بودجه مدیریت شود تا هر ماه بتوان عملکرد آن را رصد کرد، از حوزه‌های کوچک سطح کشور گرفته تا سطح کلان، از سازمان‌ها و ادارات تا سطح وزارتخانه‌ها این کار باید انجام شود.

رئیس سازمان برنامه وبودجه کشور گفت: بودجه خط کشی است که ما را به نقطه هدف می‌رساند، اگر خوب تنظیم شده باشد ما را برای رسیدن به نقطه هدف به درستی هدایت می‌کند.

دکتر میرکاظمی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: چرا بهره وری کل و بهره وری سرمایه‌ای ما ثابت و یا منفی است؟ و مجموعا روند آن نزولی بوده است، در حالی که منابع زیادی صرف شده است، اما منجر به تولید موثر نشده است. تسهیل کسب و کار باعث افزایش بهره وری می‌شود. باید رانت‌ها برداشته شود تا بهره وری بالارود. نیاز به یک برنامه ملی، اصلاح راهبرد‌ها و تجدید نظر در برنامه‌ها داریم، باید اهداف برنامه مشخص باشد و اینکه با چه سیاست‌هایی باید مدیریت شود. بودجه باید شفاف، قابل اجرا، نظارت پذیر، پاسخگو و تضمین کننده اهداف عالی کشور باشد. اگر به قانون برنامه و بودجه برگردیم و درست حرکت کنیم همه دستگاه‌ها هم به تبعیت از ما درست حرکت می‌کنند.

میرکاظمی گفت: ادامه روند گذشته برای امروز پاسخگو نیست، باید تجدید نظر جدی انجام شود. اعتقاد دارم که پتانسیل لازم در پرسنل سازمان برنامه و بودجه وجود دارد، با توجه به اینکه تغییر ساختار بودجه بسیار سخت و دشوار است، با توکل بر خدا اگر تغییر اساسی بدهیم می‌توانیم به اثربخش بودن آن امیدوار باشیم. باید وظایف اصلی سازمان مورد توجه و اجرا قرار گیرد، تا بودجه مبتنی بر برنامه با حداقل اجزا، بدون پیچیدگی و به ساده‌ترین وجه ممکن، موثر و پشتیبان اهداف ملی کشور تنظیم و اجرا شود.
 
میرکاظمی گفت: باید منابع، هزینه‌ها و دستگاه‌ها بازنگری شوند، سازمان باید پاسخگوی برنامه‌ها باشد تا انشاءا... مشکلات مردم دنبال و حل شود. اشتغال ایجاد و بیکاری کم شود، بانک‌ها سامان بگیرند. تخصیص به گونه‌ای باشد که برنامه‌ها از سطح ملی تا استانی مدیریت شوند، دولت باید تسهیل گر کسب و کار باشد.
 
در این جلسه برنامه زمان بندی، جهت گیری‌های لایحه بودجه ۱۴۰۱، رویکرد‌های اجرایی بودجه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت؛ و تشکیل کار گروه‌ها برای ادامه کار تدوین لایحه، پیشنهاد و برای بررسی‌های بیشتر به مسولان مربوطه ارائه شد
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۲.۵۹°    ۲۷.۹۹°