رئیسی بر افزایش روابط اقتصادی و تجاری ایران و پاکستان تاکید کرد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  پنجشنبه 25 شهريور 1400
کد خبر : ۸۲۴۶۲۶
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۰۴ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۱:۲۵
جزئیات دیدار رئیسی و وزیر خارجه پاکستان
رئیس جمهور در دیدار وزیر خارجه پاکستان گفت: روابط اقتصادی و تجاری دو کشور رضایت‌بخش نیست و جمهوری اسلامی ایران آماده افزایش این روابط است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
  حجت الاسلام والمسلمین "سید ابراهیم رئیسی" عصر امروز (پنجشنبه) در دیدار «شاه محمود قریشی» وزیر امور خارجه پاکستان، روابط تهران و اسلام‌آباد را دیرینه، اعتقادی و مبتنی بر رویکرد مردم محور دانست و اظهار داشت: روابط اقتصادی و تجاری دو کشور رضایت‌بخش نیست و باید با برنامه‌ریزی مناسب سطح این گونه روابط را برای منافع ملت‌های خود افزایش دهیم.
 
رئیسی افزود: تقویت روابط دوجانبه می‌تواند زمینه‌ساز توسعه و تحکیم همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی ایران و پاکستان باشد.

رئیس جمهور، خروج آمریکا از افغانستان را نقطه عطفی برای تعامل همه اقوام و گروه‌های افغانستانی برای صلح و امنیت و ثبات در افغانستان دانست و گفت: بی تردید حضور آمریکا در افغانستان و منطقه امنیت‌ساز نیست و کشور‌های منطقه باید کمک کنند تا گروه‌های مختلف در افغانستان یک حکومت فراگیر و مشارکتی تشکیل دهند.

رئیسی با رد هرگونه رویکرد مبتنی بر قیم مآبی در قبال افغانستان گفت: قیم مآبی در قبال افغانستان، الگوی شکست خورده امریکاست و ظرفیت ایجاد صلح و ثبات پایدار در افغانستان را ندارد.
او گفت: نقش سایر کشور‌ها از جمله همسایگان نیز صرفا باید تسهیل کننده استقرار حکومت فراگیر و مشارکتی با حضور همه اقوام و گروه‌های افغانستانی باشد.

رئیسی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران خواهان همکاری‌های منطقه‌ای بدون دخالت بیگانگان است، گفت: حضور آمریکا و بیگانگان در منطقه نه تنها امنیت ساز نیست بلکه خودشان مشکل‌زا هستند و کشور‌های منطقه به ویژه ایران و پاکستان با همکاری یکدیگر می‌توانند زمینه تعامل اقوام و گروه‌های فعال در افغانستان را برای ایجاد امنیت و آرامش در این کشور فراهم کنند تا آن‌ها بتوانند سرنوشت خودشان را رقم بزنند.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه سیاست جمهوری اسلامی ایران در چهار دهه گذشته حمایت از مردم افغانستان بوده است، اظهار داشت: ایران میزبان حدود ۴ میلیون نفر از مردم افغانستان است و همواره حامی و پشتیبان مردم افغان بوده و خواهد بود.

"شاه محمود قریشی" وزیر امور خارجه پاکستان نیز در این دیدار روابط ایران و پاکستان را تاریخی و عمیق دانست و با اشاره به مواضع مشترک دو کشور در بسیاری از مسائل منطقه‌ای و بین المللی، اظهارداشت: پاکستان بدنبال تعمیق و تحکیم روابط دو کشور در زمینه‌های مختلف اقتصادی، سیاسی و منطقه‌ای است و مصمم هستیم سطح مناسبات خود را بیش از پیش ارتقاء دهیم.

وزیر امور خارجه پاکستان در ادامه اهمیت همکاری و هماهنگی تهران و اسلام آباد را برای استقرار صلح و ثبات پایدار در افغانستان مورد اشاره قرار داد و گفت: جمهوری اسلامی ایران، نقش آفرین بزرگی در تحولات منطقه‌ای است لذا معتقدیم با همکاری یکدیگر می‌توانیم در ایجاد و تقویت صلح و ثبات در منطقه بویژه افغانستان همکاری‌های مثبت و مفیدی داشته باشیم.

وی با بیان اینکه مردم ایران عزت خودشان را در برابر تحریم‌ها حفظ کرده اند، اظهارداشت: روابط مردم پاکستان و ایران کلیشه‌ای و رسمی نیست بلکه قلبی است و بی صبرانه منتظر استقبال گرم از رئیس جمهوری اسلامی ایران در پاکستان هستیم.
برچسب ها: قریشی ، پاکستان ، رئیسی
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۳۲.۷۹°    ۳۳.۵۹°