جبران عقب ماندگی ها با کار جهادی میسّر است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  يکشنبه 04 مهر 1400
کد خبر : ۸۲۴۶۷۶
تاریخ انتشار : جمعه ۰۵ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۰:۲۷
رئیس جمهور در نشست شورای اداری استان خوزستان گفت: مشکلات استان با تلاش مضاعف وکار جهادی قابل حل است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

   حجت الاسلام و المسلمین "سید ابراهیم رئیسی" عصر امروز(جمعه) در نشست شورای اداری استان خوزستان که در محل استانداری برگزار شد، گفت: استفاده از همه ظرفیت‌های موجود در خوزستان برای تحقق رشد اقتصادی این استان ضروری است. در همین راستا شورای راهبردی خوزستان تشکیل می‌شود تا از این طریق دولت با عملکرد بهتری به مشکلات این استان رسیدگی کند.

سیدابراهیم رئیسی در نشست با سران عشایر استان خوزستان افزود: دولت توجه ویژه‌ای به ایجاد فرصت‌های جدید شغلی در استان خوزستان خواهد داشت. بکارگیری ظرفیت‌های موجود می‌تواند در این زمینه بسیار تاثیرگذار باشد؛ لذا به همین منظور فعال شدن شورای برنامه ریزی خوزستان نیز باید با جدیت بیشتری در دستور کار قرار گیرد.

رئیس جمهوری اضافه کرد: در این راستا واحد‌های صنعتی نیمه فعال نیز باید مورد توجه قرار گیرند؛ همچنین بهره برداری از واحد‌های تولیدی با ظرفیت‌های مناسب انجام خواهد شد.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی به تکمیل زنجیره تولید ویژه صنایع پتروشیمی در استان خوزستان اشاره کرد و گفت: فعال شدن چنین واحد‌های تولیدی می‌تواند گام موثری در ایجاد ظرفیت‌های جدید اقتصادی و اشتغالزایی برای استان باشد.

رئیس جمهوری کشورمان گفت: با توجه به شرایط خاص استان خوزستان و برای رفع مشکلات موجود نیازمند استقرار مدیران در استان هستیم و مدیران پروازی نمی‌توانند بر مشکلات استان فائق آیند.

حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی که در یک سفر اعلام نشده به خوزستان سفر کرده است عصر جمعه در نشست شورای اداری استان خوزستان که در محل استانداری در حال انجام است گفت: مدیران پروازی باید از چرخه مدیریت استان خوزستان حذف شوند و به هیچ عنوان نمی‌پذیرم که مدیری در استان خوزستان پروازی باشد و این در برخی دیگر از استان‌ها هم باید انجام شود و مدیران پروازی از چرخه مدیریت حذف شوند.

وی به سابقه هشت سال دفاع مقدس در استان خوزستان اشاره کرد و گفت: همانگونه که مردم و مسئولان استان خوزستان در هشت سال دفاع مقدس توانستند بر مشکلات فائق آیند اکنون نیز می‌توانند با برنامه ریزی و کار جهادی بر این مشکلات پیروز شوند و معتقدم مشکلات استان با تلاش مضاعف وکار جهادی قابل حل می‌باشد.

دکتر رئیسی افزود: یکی از کار‌هایی که باید در اولویت قرار گیرد نظارت علی الدوام بر کارهاست که بایستی با جدیت انجام شود؛ این نظارت هم باید از درون دولت انجام شود و مدیران دولتی نظارت قوی بر کار‌ها شود البته دستگاه‌های نظارتی بیرون از دولت مانند دیوان محاسبات وسازمان بازرسی هم

وظیفه نظارتی خود را انجام خواهند داد که این نظارت برون سازمانی است.

رئیس جمهوری گفت: در صورت نظارت مدیران دستگاه‌ها بر امور اجرایی، قطعا شاهد اثرات و نتایج قابل لمس در امر خدمت به مردم خواهیم بود.

اشتغال جوانان اولویت کار دولت سیزدهم

او موضوع اشتغال در استان خوزستان را یک اصل و اولویت دولت سیزدهم عنوان کرد و گفت: در همین راستا، طرح‌ها و مطالعات کاربردی در دست اقدام است که اجرایی شدن آن‌ها با استقبال دولت همراه خواهد بود.

دکتر رئیسی با اشاره به ظرفیت‌ها و استعداد‌های خوزستان در بخش کشاورزی اذعان کرد: در این زمینه باید توجه خاص و ویژه‌ای به استان خوزستان صورت گیرد تا از این طریق به رفع مشکلات موجود در حوزه اشتغال منجر گردد.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی با تاکید بر اینکه در ارتباط با به کارگیری از ظرفیت‌های خالی صنایع و واحد‌های تولیدی باید اهتمام جدی صورت گیرد ادامه داد: همچنین کارخانجات و واحد‌های تعطیلی یا نیمه تعطیل باید در جهت تولید مجددا احیا و در چرخه اقتصاد قرار گیرند تا هم مشکل بیکاری جوانان حل شود و هم اقتصاد

کشور شکوفا شود.

رئیس جمهوری کشورمان با اشاره به وجود فهرست تهیه شده از ۱۰۰ واحد تولیدی استان که با مشکلات اولیه روبرو هستند گفت: موانع پیشرفت این واحد‌ها باید رفع شود تا زمینه ایجاد فرصت‌های جدید شغلی در استان فراهم گردد.

وی به اهمیت ارزش افزوده و جلوگیری از خام فروشی با ایجاد صنایع پایین دستی پتروشیمی اشاره کرد و گفت: در صورت توجه به این حوزه، امکان بهره مندی استان از فرصت‌های تازه در حوزه اشتغال را شاهد خواهیم بود.

رئیس جمهوری افزود: موضوع صنایع تبدیلی و فرآوری در بخش کشاورزی نیز باید با جدیت دنبال و پیگیری شود؛ لذا این حوزه نیز زمینه ساز ایجاد فرصت‌های شغلی متعددی در استان خواهد شد.

وی به نگرانی‌های پیش آمده در زمینه قمیت گذاری خرما هم اشاره کرد و گفت: خرما محصول استراتژی و مهمی است که امکان ایجاد صنایع تبدیلی متعددی را در استان دارد.

رئیس دولت سیزدهم بیان داشت: وزیر جهادکشاورزی طی روز‌های آینده در خصوص قیمت گذاری این محصول مهم استان تصمیم گیری خواهد کرد تا نگرانی‌های پیش آمده در بین نخلدارن نیز رفع شود.

تکمیل طرح ۵۵۰ هزار هکتاری مقام معظم رهبری در دستور کار دولت

رئیس جمهوری به ضرورت تکمیل طرح ۵۵۰ هزار هکتاری مقام معظم رهبری در استان خوزستان اشاره کرد و گفت: از معاون اول دولت خواسته می‌شود تا سریعا با تشکیل نشست‌های کارشناسی و تصمیم گیری برای تکمیل این طرح در استان برنامه ریزی لازم را در دستور کار قرار دهد.

وی بیان داشت: این طرح علاوه بر ایجاد فرصت‌های متعدد شغلی در استان، باعث رونق و رشد اقتصادی کشور و به خصوص استان خوزستان خواهد شد.

مدیریت آب در خوزستان امری ضروری است

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی در بخش دیگری از سخنان خود به مسئله آب و مدیریت منابع آبی اشاره کرد و گفت: با وجود اینکه کشور با کمبود نزولات آسمانی روبرو شده، اما مدیریت آب در استان خوزستان همواره باید با دقت و به شکل صحیح دنبال و در دستور کار قرار گیرد.

وی به ظرفیت شورای عالی آب برای رفع مشکلات مربوط به این حوزه به ویژه در استان خوزستان اشاره کرد و گفت: در این بین نیز، معتقد هستیم که مدیران باید با مردم حرف بزنند؛ لذا اگر محدودیتی اعمال می‌شود باید از پیش کشاورزان را در جریان بگذارند و اقناع سازی صورت گیرد.

رئیس جمهوری با بیان اینکه مدیران باید الگوی کشت مناسب در شرایط فعلی را برای کشاورزان تبیین کنند گفت: در این راستا از اتحادیه‌های مربوط به بخش کشاورزی باید استفاده شود.

وی از اتحادیه کشاورزان به عنوان بازوان دولت نام برد و گفت: باید در تصمیم گیری‌ها از چنین ظرفیتی استفاده شود تا از این طریق قشر کشاورز ضرر و زیانی را متحمل نشود.

اجرای طرح فاضلاب در خوزستان اولویت کار مدیران باشد

رئیس جمهوری همچنین به ضروزت اجرای طرح‌های آب و فاضلاب در استان خوزستان اشاره کرد و گفت: این طرح‌ها در شهرستان اهواز به عنوان یک اولویت باید مورد پیگیری قرار گیرد تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن، اجرایی و عملیاتی شوند.

وی بیان داشت: در این خصوص، اعتبارات لازم باید تخصیص داده شود تا عملیات اجرایی طرح‌ها با قوت انجام شود

حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی با بیان اینکه به وزیر جهادکشاورزی ماموریت داده شده تا در زمینه محصولات کشاورزی برنامه‌ای مدون ارائه نماید تا دست دلالان قطع و کار کشاورزی با صرفه اقتصادی بیشتری برای کشاورز همراه باشد گفت: نباید اجازه داد که فعالیت‌های به شکل دلالی باعث ضرر و زیان کشاورزان شود.

وی به موضوع پیگیری خسارات کشاورزی در استان خوزستان اشاره کرد و گفت: پرداخت این خسارات مدتی است که به طول انجامیده شده که نباید پرداخت آن بیش از این طولانی شود.
 
دکتر رئیسی به تشکیل شورای راهبری استان خوزستان اشاره کرد و گفت: همانگونه که قبلا گفته شد، این شورا می‌تواند در پیگیری مشکلات استان خوزستان تاثیرگذار باشد؛ بنابراین تلاش می‌شود که مسائل استان از طریق این شورا با حضور نمایندگان مجلس، مسئولان مربوطه، صاحب نظران پیگیری تا مشکلات به حد اقل ممکن برسد.

وی به ظرفیت‌های موجود خوزستان در زمینه جذب سرمایه گذاری‌های جدید اشاره کرد و گفت: این موضوع باید با جدیت در دستور کار دستگاه‌های مربوطه قرار گیرد و از همه توان در این راستا استفاده شود.

۲۰۰ تخت جدید بیمارستانی به ظرفیت استان اضافه می‌شود

رئیس جمهوری کشورمان همچنین به وضعیت ناراحت کننده کرونا در استان خوزستان اشاره کرد و گفت: امروز به همراه وزیر بهداشت و دیگر مسئولان مربوطه از بیمارستان رازی اهواز سرکشی شد و از نزدیک مسائل مربوطه مورد پیگیری قرار گرفت.

او بیان داشت: طبق اعلام مسئولان دانشگاه علوم پزشکی استان ۲۰۰ تخت جدید بیمارستانی برای استان نیاز است که طی ۲ روز آینده، نسبت به تامین ۱۰۰ تخت اقدام فوری صورت می‌گیرد و ۱۰۰ تخت دیگر نیز در اولین فرصت به استان اختصاص خواهد یافت.

آقای رئیسی اضافه کرد: در این زمینه همچینن از تلاش‌های نیرو‌های مسلح برای کمک به کادر درمان تشکر می‌شود؛ این درحالی است که به کمک سپاه، به زودی ظرفیت بیمارستانی جدیدی با راه اندازی بیمارستان طالقانی به شهرستان اهواز اضافه خواهد شد.

رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه هیچ بیماری نباید بر روی زمین بماند گفت: تلاش می‌شود که شرایط بستری در استان خوزستان طی روز‌های آینده بهبود یابد؛ علاوه بر این از رسانه‌ها درخواست می‌شود که تلاش بیشتری برای اقناع مردم برای رعایت شرایط بهداشتی را در دستور کار قرار دهند.

وی به حقوق معوق بخشی از کادر درمان اشاره کرد و گفت: پرداخت مطالبات کادر درمان به عنوان یک اولویت باید دنبال شود و نباید حقوق این قشر به هیچ عنوان با عقب افتادگی و تاخیر پرداخت مواجه شود.

اقدامات کوتاه مدت برای فاضلاب خوزستان در دستور کار قرار گیرد

رئیس جمهوری به ضرورت اقدامات کوتاه مدت وزارت نیرو در حوزه فاضلاب شهر‌های استان خوزستان قبل از شروع فصل پاییز اشاره کرد و گفت: این اقدامات باید از ایجاد چالش برای مردم پیشگیری کند.

وی همچنین با بیان اینکه موضوع لایروبی رودخانه‌های استان باید با استفاده از تجهیزات و کمک از دیگر استان‌های همجوار مورد توجه قرار گیرد گفت: در این زمینه سریعا باید اقدام شود و همکاری استان‌های همجوار با خوزستان ضروری است.

انجام واکسیناسیون عمومی اولویت اصلی دولت است

رئیس جمهوری به اهمیت انجام واکسیناسیون عمومی به عنوان یک مسئله جدی در کشور اشاره کرد و گفت: به هر نحو، این امر از طریق تولید و یا واردات واکسن باید با جدیت مورد پیگیری قرار گیرد.

رئیسی تاکید کرد: علاوه بر این باید توجه داشت که مراقبت و نظارت‌های وزارت بهداشت بر واکسن‌های وارداتی امری ضروری است؛ لذا این موضوع به سلامت مردم مربوط می‌شود و حتما باید با نظارت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همراه باشد.

رئیس جمهوری اضافه کرد: تلاش می‌شود که در سفر آینده نتیجه تصمیمات امروز به اطلاع مردم برسد و انتظار می‌رود با تلاشی که صورت می‌گیرد، تاثیر این تصمیمات در زندگی مردم مشهود باشد.

وی در پایان ضمن عذرخواهی از مردم استان خوزستان گفت: این سفر به دلیل شرایط کرونایی با دیدار مردمی همراه نشد و امیدوارم با بهبود اوضاع در آینده نزدیک این دیدار با مردم خوب خوزستان میسر شود.
 
 رئیس جمهور که روز چهارشنبه گذشته(سوم شهریور ) ۱۸ نفر از وزرایش از مجلس رای اعتماد گرفتند از دیروز با حضور در مرقد امام رسما کار خود را آغاز و امروز جمعه در یک سفر اعلام نشده به همراه رئیس سازمان برنامه و بودجه و چهار وزیر کشور، نیرو، جهاد کشاورزی و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای بررسی مسائل و مشکلات مردم خوزستان سفری یک روزه به استان خوزستان داشت.
برچسب ها: خوزستان ، رئیسی ، خرما ، کرونا ، اهواز
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۷.۶۲°    ۲۷.۹۹°