حضرت زینب(س)، اسارت را به آزادگی تبدیل کرد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  يکشنبه 04 مهر 1400
کد خبر : ۸۲۴۷۵۹
تاریخ انتشار : شنبه ۰۶ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۶
وبینار «نقش زن در رویارویی با مستکبران»
آیت‌الله اختری با بیان اینکه حضرت زینب (س) یک انقلاب فراگیر علیه دستگاه حاکمیت یزید را به وجود آورد، تصریح کرد: حضرت زینب همان شخصیت است که توانست شکست را به پیروزی و اسارت را به آزادگی تبدیل کند و یزید را رسوا و اسیر جنایات خود کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
بنیاد بین‌المللی عاشورا با همکاری مرکز امت واحده وبینار مجازی بین المللی با عنوان «نقش زن در رویارویی با مستکبران» حضرت زینب به مناسبت بزرگداشت شهادت ابا عبدالله الحسین علیه السلام وواقعه کربلا و نقش حضرت زینب در این رساندن پیام قیام عاشورا کرد.

در این همایش بین‌المللی مجازی تعدادی از علما، و پژوهشگران تاریخی در جهان و همچنین شخصیت‌های خارجی در استرالیا و اروپا و آفریقا شرکت کردند.

آیت‌الله محمدحسن اختری، مدیرعامل بنیاد بین‌المللی عاشورا درباره نقش مردان و زنان در قبول مسئولیت اجتماعی و انجام امانت الهی که بر دوش دارند مطالبی ایراد کرده و برانجام تکالیف الهی انسان‌ها بعنوان خلیفه الله بر روی زمین تاکید کرد.

وی درباره نقش قهرمانانه و بزرگ حضرت زینب علی‌ها السلام از قبل حضور در کربلا و پس از واقعه دلخراش عاشورا، اظهارداشت: رهبری خردمندانه حضرت زینب (س) در حفظ خاندان اهل بیت و اسرا و رویارویی با حاکم ظالم و برهم زدن موازنه قوا نشان از درک واقعی و انجام تکالیف الهی می‌باشد و شجاعتی که حضرت زینب از خود نشان داد تمامی معادلات و پیش‌بینی‌های یزید را برهم زد و رسوا نمود و جنایات بنی امیه را افشا کرده و تمامی موازین قوا را بر هم زد.

آیت‌الله اختری با بیان اینکه حضرت زینب (س) یک انقلاب فراگیر علیه دستگاه حاکمیت یزید را به وجود آورد، تصریح کرد: حضرت زینب همان شخصیت است که توانست شکست را به پیروزی و اسارت را به آزادگی تبدیل کند و یزید را رسوا و اسیر جنایات خود کند.

وی افزود: حضرت زینب سلام الله علی‌ها الگو زیبنده برای همه مردم جهان می‌باشد و باید بیاموزیم که چگونه یاور مظلومین باشیم تا پیروز شویم و چگونه تهدید را به فرصت تبدیل کنیم.

در ادامه این وبینار «شیخ عبدالقادر ترنینی» شاعرو استاد دانشگاه در ابتدا با سرودن شعر زیبایی درباره واقعه کربلا که دارای مفاهیم و مضامین وفاداری و افتخار و سربلندی اهل بیت است، گفت: حضرت زینب به جهانیان آموخت که اسلام این شایستگی را دارد که باید برای آن جان‌ها داد.

وی افزود: نقش رسالت‌مدار حضرت زینب در معرفی نهضت عاشورا و رسوا کردن دستگاه یزید و بنی امیه یک پیروزی به شمار می‌رفت و حضرت زینب توانست غلبه ظاهری ارتش بنی امیه را به یک شکست و فضاحت تاریخی بکشاند و مقدمه‌ای برای سرنگونی امویان گردد.

در ادامه این وبینار خانم «هویدا جبق» رئیس مجمع زنان اهل بیت اروپا در کشور ایتالیا درباره الگو بودن در نهضت عاشورا مطالب ایراد و سوالاتی راجع به نقش زن در رویارویی با جنایتکاران و ظالمان مطرح نموده و تاکید کرد: نقش زن در کشور‌های غربی که با محدودیت‌ها و غربت مواجه هستند زنان می‌توانند در غربت فرزندان و جامعه خود را بر اساس محبت اهل بیت تربیت کنند.

خانم نوال شداد روزنامه نگار از کشور استرالیا نیز با قرائت قصیده‌ای در مورد جهاد حضرت زینب، گفت: تجارب زنان در غرب در رویارویی با استکبار جهانی و حاکمیت تبلیغاتی غرب می‌توانند زینب را بعنوان الگو خود قرار دهند و بر مبنای سیره حضرت زینب فرهنگ و معارف اهل بیت را ترویج کنند.

در ادامه شیخ «توفیق علویه» پژوهشگر اسلامی در سخنان خود سه ویژگی از شخصیت حضرت زینب را بر اساس مبانی قرآن و احادیث پیامبر بیان کرد و اصطلاح رجل سیاسی را شرح داده وبیان کرد: این اصطلاح مخصوص زنان نمی‌باشد بلکه معنی رجولت و مردانگی یعنی شجاعت، دلاوری و ایستادگی در برابر سختی‌ها است و حضرت زینب در قامت رجولت و مردانگی در مقابل طاغوتیان ایستاد.

این استاد دانشگاه درباره مقوله رجولت و مردانگی حضرت زینب، اظهارداشت: این بانوی والامقام تمامی مشخصات یک شخصیت علمی و انقلابی و فرهنگی را داشت، زیرا ایشان در مکتب پدرش حضرت امیر المومنین علی علیه السلام و دو برادرش امام حسن و امام حسین پرورش یافت و، اما از لحاظ نژاد وی از بنی هاشم و علوی است و توانست یک خانواده پاک و موفقی را تشکیل دهد و این خاندان فرزندان خود را در روز عاشورا و واقعه کربلا فداو تقدیم نمود.

وی افزود: ویژگی‌های دیگری در حضرت زینب مانند صبر، شجاعت، بلاغت وجود داشت و با کمال قدرت و شجاعت در مجلس یزید و بن زیاد حضور یافت و پایه‌های کاخ ستم این حاکمان جنایتکار را لرزاند، نقش رسالت مدار و تبلیغاتی حضرت زینب نشان از درک او از اهمیت تبلیغ در اسلام می‌باشد.

شیخ «محمد عزالدین» استاد دانشگاه درباره ابعادفکری نهضت امام حسین (ع) تصریح کرد: متاسفانه جامعه امروزه به دور از درک حق و فهم از دین قرار گرفته و دچار آسیب‌ها و مشکلات فراوانی می‌باشند و تنها راه نجات آنان آموختن عبرت‌ها و آموزه‌های عاشورا است.

سید «فادی السید» رئیس مرکز امت واحده نیز درباره نقش زنان در بیداری امت و توانایی آنان در رویارویی با استعمارگران و مستکبرین مطالبی را ایراد نمود و با ذکر آیاتی از قرآن مجید شواهدی از نقش تاریخی و رسالت مدار حضرت زینب به عنوان یک الگو برای زنان جهان مطالبی را بیان کرد و گفت: نقش آسیه دختر حضرت عمران به عنوان یک الگوی برجسته که توانست در برابر ظلم فرعونیان ایستادگی کند و نیز حضرت مریم در حفظ عفاف و پاکدامنی و تربیت حضرت مسیح مثال زدنی است رسالت حضرت زینب علیهاالسلام نیز در افشای جنایات یزید و بنی امیه با ایراد سخنرانی‌های افشاگرایانه و کوبنده بسیار مهم بود.

وی افزود: حضرت زینب شجاعت و بلاغت و صبر را از مکتب اسلام و در بزگوارش حضرت امیر مومنین علی علیه السلام آموخت.

سید فادی السید مطالب تاریخی از کتاب‌های مربوط به زندگی حضرت زینب از جمله کتاب نورالدین جزایری خصائص زینبیه درباره ویژگی‌های مشترک حضرت مریم و حضرت آسیه دختر عمران مطالبی را بیان و درباره معانی صبر و شجاعت و ایستادگی که حضرت زینب از خود در برابر فرعونیان زمان خود یعنی یزید و عبیدالله ابن زیاد از خود نشان داد مطالبی را ایراد نمود.

در پایان مدیر بخش مطالعات مرکز امت واحده با جمع‌بندی مطالب این نشست مجازی بر نقش رهبری تاریخی حضرت زینب در افشای ماهیت ضداسلامی حکام ستمگر بنی امیه و دگرگون کردن معادلات راهبردی واقعه کربلا و شورش وقیام مردم علیه دستگاه بنی امیه و یزید تاکید نمود و گفت جامعه امروزه نیاز به زنانی مانند زینب دارد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۷.۶۲°    ۲۷.۹۹°