اتحاد و همکاری تنها راه مقابله با چالش‌های منطقه
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 01 آبان 1400
کد خبر : ۸۲۴۷۷۵
تاریخ انتشار : شنبه ۰۶ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۰:۴۷
بیانیه پایانی نشست بغداد
شرکت کنندگان در اجلاس بغداد در بیانیه پایانی آن بر لزوم وحدت بخشیدن به تلاش‌های منطقه‌ای و بین المللی برای ایجاد ثبات و امنیت در منطقه تاکید کردند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
  در نشست همکاری و مشارکت بغداد که در سطح رهبران و مقامات کشورهای منطقه بعلاوه رئیس جمهور فرانسه بعنوتان نماینده شورای امنیت برگزار شد، شرکت کنندگان به منظور حمایت از عراق و بحث در خصوص چالش ها، مسایل مشترک و چشم انداز‌های پیش رو گرد هم جمع آمدند.

شرکت کنندگان از تلاش‌های جمهوری عراق به منظور برگزاری این نشست که با هماهنگی با جمهوری فرانسه و مشارکت رهبران و مسوولین کشور‌های منطقه برگزار شد، ابراز تشکر کردند و اعلام داشتند که در کنار دولت و ملت عراق خواهند ایستاد؛ همچنین بر ضرورت یکپارچگی تلاش‌های منطقه‌ای و بین المللی به شکلی که تاثیری مثبت بر ثبات منطقه داشته باشد، تاکید کردند.

شرکت کنندگان همچنین از تلاش‌های مصرانه و دیپلماتیک عراق برای رسیدن به زمینه‌ای از نقاط اشتراک با سطوح منطقه‌ای و بین المللی در راستای تقویت اشتراکات سیاسی، اقتصادی و امنیتی و همچنین در دستور کار قرار دادن گفتگوی سازنده و تحکیم تفاهم‌ها بر اساس منافع مشترک استقبال کردند؛ آن‌ها همچنین تاکید کردند که میزبانی بغداد از این نشست، دلیلی واضح بر دنبال شدن سیاست متوازن و همکاری مثبت در روابط خارجی از سوی عراق است.

شرکت کنندگان مجددا حمایت خود را از تلاش‌های دولت عراق به منظور تقویت موسسات حکومتی بر اساس مکانیزم‌های قانون اساسی و برگزاری انتخابات پارلمانی که نمایندگان ملت عراق را در بر گیرد، اعلام داشتند؛ همچنین آن‌ها از خواست عراق به منظور انجام نظارت بین المللی برای تضمین پاکی و شفافیت عملیات رای گیری اعلام حمایت کردند.

شرکت کنندگان اعلام داشتند که منطقه با چالش‌های مشترکی رویاروست که نیازمند تعامل کشور‌های منطقه با آن بر اساس مشارکت، همکاری، امنیت مشترک و منافع متبادل است.

همچنین شرکت کنندگان تلاش‌ها و جان فشانی‌های بزرگ عراق را در راستای جنگ علیه تروریسم و تحقق پیروزی علیه آن ستودند و از پیشرفت توانمندی‌های نظامی و دفاعی عراق به شکلی که در تامین و تقویت امنیت در منطقه سهم ایفا کند، استقبال کردند. آن‌ها همچنین مجددا هر شکل و گونه‌ای از تروریسم و اندیشه‌های افراطی را مردود شمردند.

شرکت کنندگان همچنین تلاش‌های دولت عراق را در راستای تحقق اصلاحات اقتصادی به شیوه‌ای که پیام‌های مثبتی را به منظور تشویق سرمایه گذاری در بخش‌های مختف را در پی داشته باشد، ستودند، امری که در راستای منافع همگان بوده و جو اقتصادی مناسبی را خلق کرده و فرایند توسعه پایدار و ایجاد فرصت‌های اشتغال را تقویت می‌سازد.

شرکت کنندگان بر حمایت از تلاش‌های دولت جمهوری عراق در بازسازی و ارائه خدمات و پشتیبانی از زیر ساخت‌ها و تقویت نقش بخش خصوصی تاکید کردند؛ همچنین تلاش‌های دولت را در تعامل با پرونده آوارگان و تضمین بازگشت داوطلبانه و آبرومندانه آن‌ها به مناطقشان پس از بسته شدن طومار تروریسم، ستودند.

شرکت کنندگان بر ضرورت ادامه همکاری‌ها به منظور مقابله با همه گیری ویروس کرونا از طریق تبادل تجارب موفقیت آمیز به منظور واکسیناسیون و حمایت از بخش‌های بهداشتی و انجام همکاری فعالانه برای مقابله با این چالش مشترک و تاثیرات بهداشتی، اجتماعی و اقتصادی بزرگ آن تاکید کردند.

همچنین بر ضرورت یکپارچگی تلاش‌ها برای تعامل با چالش‌های پیش آمده از تغییرات آب و هوایی و گاز‌های گلخانه‌ای و تثیرات جدی آن بر منطقه و ایجاد مکانیزم عملی برای تقویت همکاری بر اساس توافقنامه‌های بین المللی ذیربط، بویژه توافقنامه تغییرات آب و هوایی پاریس، توافق به عمل آمد.

عراق نسبت به حضور فعال رهبران کشور‌های دوست و برادر، وزرای خارجه، سازمان‌های منطقه‌ای و بین المللی و نمایندگی‌های دیپلماتیک به عنوان شرکت کننده یا ناظر در نشست همکاری و مشارکت بغداد ابراز تشکر و تقدیر نمود.
 
اجلاس حمایت منطقه‌ای از عراق عصر امروز (شنبه) با حضور هیات‌هایی از همسایگان عراق و برخی کشور‌های منطقه و جهان بجز سوریه در بغداد برگزار شد.

"حسین امیرعبداللهیان" وزیر امور خارجه ایران،  "امانوئل مکرون" رئیس جمهوری فرانسه، "عبدالفتاح السیسی" رئیس جمهوری مصر، "شیخ تمیم" امیر قطر، "عبدالله دوم "پادشاه اردن، حاکم دبی و وزیران خارجه سعودی و ترکیه در این اجلاسحضورداشتند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۷.۷۹°    ۱۳.۹۹°