فواد حسین: دیدار‌های ایران و عربستان با میانجیگری عراق ادامه دارد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  جمعه 30 مهر 1400
کد خبر : ۸۲۴۷۷۶
تاریخ انتشار : شنبه ۰۶ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۰:۵۴
وزیر امور خارجه عراق تاکید کرد که در حاشیه «اجلاس منطقه‌ای در حمایت از عراق» نشست‌های دو جانبه بین کشور‌های مختلف برگزار شده و دیدار‌های ریاض و تهران با میانجیگری بغداد ادامه دارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
  "فواد حسین" بعد از ظهر امروز (شنبه) در کنفرانس مطبوعاتی پایانی اجلاس در خصوص برگزاری نشست‌های حاشیه‌ای بین کشور‌های مختلف از جمله جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی و همچنین قطر و مصر تاکید کرد که نمی‌تواند درباره برگزاری این نشست‌های دوجانبه سخنی بگوید و تاکید و اعلام این گونه نشست‌ها به خود این کشور‌ها ارتباط دارد، اما می‌توانم تاکید کنم که جلسات حاشیه‌ای برگزار شده است.

وی اضافه کرد که بغداد پیش از این اجلاس منطقه ای، میزبان دیدار‌های دوجانبه بین ایران و عربستان سعودی بوده و این دیدار‌ها همچنان ادامه دارد.

به گفته وی، دو کشور جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی تمایل جدی برای به سرانجام رساندن مثبت این دیدار بین دو کشور دارند.

فواد حسین افزود که اجلاس بغداد سریالی خواهد بود و «بغداد ۲» و «بغداد ۳» نیز در راه است و مشارکت در این اجلاس توسعه خواهد یافت.

وزیر خارجه عراق گفت: جمع اضداد (در اجلاس) به نفع عراق خواهد بود.

حسین درباره دعوت نشدن سوریه به اجلاس بغداد تصریح کرد: همواره خواهان بازگشت سوریه به نشست‌های عربی بودیم و غیبت آن کشور به این علت است که قضیه سوریه همچنان محل اختلاف است و خواستیم از مسائل اختلافی در این اجلاس دوری کنیم.

وی افزود: سوریه موضع عراق را درک می‌کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه عراق نیز در گفت وگوی اختصاصی با ایرنا از بیان جزییات دیدار‌های احتمالی بین کشور‌های طرف اختلاف در اجلاس بغداد خودداری کرد.

«احمد الصحاف» تاکید کرد که اینگونه اجلاس‌ها معمولا فرصتی برای دیدار‌های دو جانبه و چند جانبه است و اجلاس بغداد این فرصت را برای این کشور‌ها فراهم کرده است.

وی خاطرنشان کرد که این فرصت‌ها بدون شک از طرف کشور‌های شرکت کننده در راستای منافع مشترک و توسعه مناسبات و تحولات مثبت مورد بهره برداری قرار گرفته است.

وی تاکید کرد که اجلاس بغداد با همه این ارزیابی‌ها تاکنون موفق بوده و فرصت‌های استثنایی برای اقتصاد و سرمایه گذاری برای کشور‌های شرکت کننده فراهم کرده است.

اجلاس یک روزه بغداد امروز در بغداد با حضور کشور‌های همسایه عراق به استثناء «بشار اسد» رییس جمهوری سوریه و برخی کشور‌های منطقه و خارجی به علاوه دبیرکل اتحادیه عرب و دبیرکل اتحادیه شورای همکاری خلیج فارس برگزار شد.

برخی رسانه‌های عراق بعد از ظهر امروز گزارش دادند که «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهوری مصر و «شیخ تمیم بن حمد» امیر قطر در بغداد با همدیگر دیدار کرده اند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۸.۵۹°    ۱۸.۹۹°