اولویت های وزارت صمت در دولت سیزدهم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  يکشنبه 02 آبان 1400
کد خبر : ۸۲۴۷۸۰
تاریخ انتشار : شنبه ۰۶ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۲:۵۸
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: اولویت های اصلی وزارت صمت تمرکز بر سه مقوله تجهیزات الکترونیکی، صنعتی و وسایل حمل و نقل است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
"سیدرضا فاطمی امین" که چهارشنبه گذشته (۳ شهریور) در مجلس شورای اسلامی با ۲۰۵ رای موافق و ۶۰ رای مخالف به عنوان وزیر صنعت، معدن و تجارت (صمت) دولت سیزدهم انتخاب شد، در نخستین حضور خود در "تیتر امشب" اولویت‌های وزارت خانه صمت را تشریح کرد و گفت: دولت باید با شرایط و اولویت‌های جدید، کسب و کار‌ها را با منافع ملی همسو کند.
 
نخبگان تسهیل کننده همگرایی منافع ملی هستند
فاطمی امین افزود: اگر از ضرورت تعامل با نخبگان می‌گوییم، هدف مان ضرورتِ به اجماع رسیدن و اقناع آنان است.
 
او درباره گلایه مندی‌های نبود استراتژی صنعتی در کشور گفت: اگر بخواهیم قدرت اقتصادی، ارزش افزوده بالا و اشتغال قابل توجهی داشته باشیم باید به سه مقوله تجهیزات الکترونیکی، صنعتی و وسایل حمل و نقل متمرکز شویم.

وزیر صمت با بیان اینکه باید اهداف و سمت و سوی وزارت صمت باید مشخص باشد، افزود: ۸۰ درصد مشکلات واحد‌های اقتصادی مربوط به تامین مالی، بیمه تامین اجتماعی و مالیات است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت از کاهش مالیات بر عملکرد واحد تولیدی گفت و افزود: از وعده‌های دولت سیزدهم حمایت واحد‌های تولید و کاهش مالیات از ۲۵ درصد به ۱۰ درصد در طی ۴ سال آینده است.
سیدرضا فاطمی امین از مدیریت زنجیره تامین و روابط بین بنگاههای اقتصادی سخن گفت تا علاوه بر ایجاد یک همکاری  محیط رقابتی هم بوجود آید.

راه اندازی سامانه قواعد و مجوزها برای مقابله با امضاهای طلایی، حیات خلوت ها و سلطان ها

وزیر صمت در خصوص مبارزه با فساد در دولت سیزدهم از راه اندازی سامانه قواعد و مجوزها تا پایان سال خبر داد و افزود: با ایجاد یک نظام قاعده گزاری برای ثبات در اجرای مقررات بوجود می آورد. راه اندازی سامانه قواعد و مجوزها برای مقابله با امضاهای طلایی، حیات خلوت ها و سلطان ها خواهد بود. در این خصوص طرح هایی برای شفاف سازی فعالیت های تولید و توزیع کالا و پیشگیری از قاچاق، احتکار و تقلب ارائه کرده ایم.

وزیر صمت گفت: یک کالا از کارخانه تا مصرف کننده حداکثر باید ۱۳ درصد افزایش قیمت داشته باشد، اما در عمل این طور نیست.

فاطمی امین "قیمت دستوری" اجناس و یا "رهاسازی" قیمتها را اشتباه عنوان کرد و گفت: با این کار تولید دچار مشکل می شود و یا سود های هنگفتی ایجاد می شود. باید ضوابط قیمت گذاری ایجاد شود. لازمه این کار شفاف سازی بورس هم بخاطر قیمت فولاد لازم است. بسیاری از پروژه های پیش بینی شده نیاز به ابزار های لازم دارد.
 
او حضور بازرسان و ناظران بر عملکرد بنگاههای اقتصادی را غیر حرفه ای خواند و گفت: اگر جریان کالا و مالی کنترل شود سازمان حمایت بطور خودکار به آسانی می تواند اعمال قانون کند و با گرانفروشی برخورد کند.
 
وزیر صمت طرح صندوق مکانیزه فروش را شکست خورده اعلام کرد و گفت: اطمینان می دهم بر اشراف بر کالای مصرفی خانورار قیمت ها را کنترل و مدیریت کنیم.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره وجود دلالان و تاثیر آنها در افزایش قیمت ها گفت: هزینه ها در نظام توزیع ما بالا است مانند انبارداری، حمل و نقل . ابزار کنترل قیمت را در اختیار نداریم.
 
او راهکار وزارت صمت برای جلوگیری از تکرار خاطرات تلخ قیمت گذاری مرغ درگذشته از پیش بینی دقیق نیاز بازار و میزان مصرف جامعه گفت و افزود:باداشتناطلاعات دقیق از نیاز تولید کنندده و مصرف بازار می توان اقدامات پیشگیرانه انجام داد.
چالش به نام برق جدی است
سیدرضا فاطمی امین گفت: کشور ما سیزده هزار مگاوات کسری برق داریم. در چند سال آینده تولید برق در شهرک های صنعتی شکل بگیرد. باید یک زنجیره تامین تولید برق شکل بگیرد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۹.۷۹°    ۱۴.۵۹°