آمریکا آخرین پایگاه سیا در افغانستان را منهدم کرد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 30 شهريور 1400
کد خبر : ۸۲۴۷۹۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۰۷ شهريور ۱۴۰۰ - ۰۷:۴۶
مقامات واشنگتن اعلام کردند: نیرو‌های آمریکایی آخرین پایگاه سیا را در خارج از فرودگاه کابل موسوم به «پایگاه عقاب» منهدم و تخریب کردند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
نیویورک تایمز نوشت: انفجار این پایگاه به این علت انجام شد تا تضمین شود تجهیزات و اطلاعات به جا مانده در آن، به دست طالبان نیفتد.

پایگاه عقاب در سراسر جنگ افغانستان مورد استفاده قرار می‌گرفت. مردم محلی افغانستان، اطلاعات کمی در مورد این پایگاه داشتند.

از سوی دیگر، کاخ سفید آمریکا گزارش داد که مشاور امنیت ملی آمریکا به جو بایدن، رئیس جمهوری این کشور گفته است که احتمالاً یک حمله تروریستی دیگر در کابل انجام شود و بایدن مجوز حمله به اهداف داعش در افغانستان را به مقاماتش داده است.

طبق بیانیه کاخ سفید، بایدن به فرماندهان و ارتش اختیار کامل داده است تا عملیات‌هایی را علیه اهداف داعش در خراسان آغاز کنند.

بایدن همچنین هشدار داده است که چند روز آینده ماموریت تخلیه از افغانستان خطرناک‌تر خواهد بود.

*
سخنگوی طالبان گفت: تاریخ تشکیل دولت را تعیین نکرده ایم؛ در این زمینه با هیچ شخصی صحبت نشده است.
ذبیح الله مجاهد گفت: برای هماهنگی بیشتر در امور دولت، با احزاب مختلف رایزنی خواهیم کرد. مجاهد افزود: برای تصمیم‌گیری درباره کمک قطر و ترکیه در مدیریت فرودگاه کابل، هنوز زود است. سخنگوی طالبان با اشاره به عملیات اخیر پنتاگون در خاک افغانستان گفت آمریکا باید برای هرگونه عملیات در افغانستان به ما اطلاع دهد.
*
نیرو‌های احمد مسعود نیز ورود نیرو‌های طالبان به پنجشیر را تکذیب کردند. یک مقام طالبان اعلام کرد نیرو‌های آنان روز شنبه از چند جهت بدون درگیری وارد خاک پنجشیر شدند، اما رییس هیات گفتگو کننده جبهه مخالف طالبان گفت: در پنجشیر هیچ جنگی نیست و کسی داخل نشده است.
*
خبرگزاری فرانسه گزارش داد: پس از حمله انتحاری اطراف فرودگاه کابل، نیرو‌های آمریکایی برای جلوگیری از تکرار چنین حملاتی، همکاری نزدیک‌تری با طالبان دارند. نخست‌وزیر انگلیس گفت: طالبان باید روابط خود را با کشور‌های غربی و ناتو تقویت کند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۶.۹۹°    ۲۶.۹۹°