نیاز به اصلاح اساسی واکسیناسیون در کشور
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 01 آبان 1400
کد خبر : ۸۲۴۸۵۱
تاریخ انتشار : يکشنبه ۰۷ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۳
رئیس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کرونا: هنوز یک چهارم جمعیت پر خطر بالای ۶۰ سال هنوز در کشور واکسینه نشده اند و این نشان دهنده این است که بر پایه خطر واکسیناسیون را انجام نداده ایم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

بیش از دو ماه از شروع پیک پنجم کرونا در کشور می‌گذرد و همچنان نیز ادامه دارد. بر این اساس وضعیت و روند کنترل و مدیریت بیماری کرونا در کشور موضوع گفتگوی ۱۸:۳۰ شبکه خبر بود و دکتر حمید سوری، رئیس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کرونا با حضور در این برنامه با اشاره به خبر خوش "روز بدون فوتی در استان سیستان و بلوچستان" درباره عوامل این موفقیت گفت: کنترل بیماری در سیستان و بلوچستان حاصل کار جمعی بود، مدیریت و برنامه مناسب، حضور مستمر، نظارت و پایش کافی روند اپیدمی، پیدا کردن ضعف‌ها و اشکالات اساسی، اصلاح فرآیند‌ها و پروتکل‌های بهداشتی متناسب با شرایط بومی منطقه از علل موفقیت در کنترل بیماری بود.

وی افزود: دو تجربه و طرح بسیار موفق در مبارزه با کرونا، یکی طرح شهید سلیمانی و دیگری طرحی است که در استان سیستان و بلوچستان اجرا شد. اما برای مثال طرح شهید سلیمانی نواقصی داشت که نیاز به به روزرسانی و رفع آن وجود داشت.

سوری با تاکید بر نیاز به اصلاح اساسی واکسیناسیون در کشور گفت: تست‌ها به اندازه کافی و هوشمند نیست و هنوز یک چهارم جمعیت پر خطر بالای ۶۰ سال هنوز در کشور واکسینه نشده اند و این نشان دهنده این است که بر پایه خطر واکسیناسیون را انجام نداده ایم. نباید در ضمن واکسیناسیون گروه های کم خطرتر، از واکسیناسیون گروه‌های پرخطر غفلت کنیم.

رئیس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کرونا درباره دلیل مشارکت نکردن یک چهارم جمعیت بالای ۶۰ سال در واکسیناسیون گفت: ما همین مشکل را در استان سیستان و بلوچستان داشتیم، اما با راه اندازی پویش‌ها و سهولت در دسترسی به واکسن، میزان واکسیناسیون را از ۲۰ به ۷۰ درصد رساندیم. در نتیجه باید دلایل استقبال نکردن این افراد را بررسی کنیم.

توکلی درباره امکان باز شدن مدارس در اول مهر نیز گفت: برای اینکه بفهمیم پیک پنجم را رد کرده ایم، باید ۲ دوره از بیماری بگذرد و آمار‌ها روند کاهشی را نشان بدهد. در نتیجه ما هنوز در پیک قرار داریم و هیچ کشوری در این شرایط مدرسه‌ها را باز نمی‌کند. از طرف دیگر راهکار‌هایی که برای بازگشایی مدارس باید انجام شود، هنوز انجام نشده است.

نادر توکلی - معاون درمان ستاد مقابله با کرونای تهران در ارتباط زنده با این برنامه درباره شرایط کرونایی پایتخت گفت: نمودار آمار‌های شهر تهران سینوسی است و به همین دلیل نمی‌توان تحلیل خاصی از افزایش یا کاهشی بودن بیماری ارائه داد.

وی افزود: تهران همچنان در پیک بیماری است و شرایط مساعدی ندارد و تعداد بستری‌ها در پایتخت تغییر نکرده است. آمار‌ها نشان می‌دهد با توجه به اینکه بیشتر گروه‌های سنی بالای ۶۰ سال واکسینه شده اند، مرگ و میر در این رده کاهش و در افراد ۳۰ تا ۵۰ سال افزایش داشته است، اما خوشبختانه مراجعه بیماران سرپایی ۳ تا ۵ درصد کاهش یافته است.

توکلی با اشاره به افتتاح یک مرکز بستری موقت دیگر در تهران تاکید کرد: هم اکنون ۷۰ مرکز بستری موقت در تهران فعال است که کمک بسیاری به کاهش ورودی بیمارستان‌ها می‌کند.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵.۷۹°    ۹.۹۹°