استانداران باید نگاه اقتصادی داشته باشند
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  يکشنبه 28 شهريور 1400
کد خبر : ۸۲۴۸۹۹
تاریخ انتشار : دوشنبه ۰۸ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۳
وزیر کشور گفت: استانداران حتماً باید مشکلات کنونی کشور را بشناسند و باید نگاه اقتصادی داشته باشند و متدین، پاکدست، معتقد به مبارزه با فساد و خدمتگزار مردم باشد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
آقای احمد وحیدی با حضور در برنامه «نگاه یک» شبکه یک سیما با گرامیداشت شهدای هفتم تیر و به ویژه شهادت شهیدان رجایی و باهنر افزود: این دو شخصیت توانستند الهام بخش باشند و با وجود طول مدت کوتاه خدمتشان، آنچنان خالصانه و صادقانه در صحنه بودند که هنوز هم مردم، آن‌ها را به عنوان الگو‌های برتر در حوزه دولت مداری می‌شناسند.
وی درباره نخستین سفر دولت جدید به استان خوزستان با اشاره به اینکه این استان از ابعاد مختلف، اهمیت ویژه و فراوانی دارد، گفت: این استان بر گردن همه ما دین دارد و مدیون مردم آن هستیم.
آقای وحیدی ادامه داد: آقای رئیسی به درستی، نخستین سفر خود را به این استان اختصاص داد تا از نزدیک، اوضاع و احوال و مشکلات این استان را بررسی کند و تصمیمات لازم برای حل مشکلات گرفته شود.
وزیر کشور گفت: رئیس جمهور از طرح آبرسانی «غدیر» و طرح‌های شبکه‌های فاضلاب بازدید کرد و در شورای عشایر و شیوخ و شورای اداری حضور یافت.
آقای وحیدی افزود: طرحی مشهور به طرح ۵۵۰ هزار هکتاری در آن جا مطرح است که شامل زمین‌هایی است که باید مورد بهره براری کشاورزی قرار بگیرد؛ بخشی از آن با عنایت رهبر معظم انقلاب در سال‌های گذشته انجام شده و بخشی دیگر باقی مانده است که باید انجام شود.
او اضافه کرد: اجرای طرح شبکه آب و فاضلاب هم باید تسریع شود و درباره روان آب‌ها هم تصمیم گیری و درباره برخی محصولات مانند خرما و قیمت آن تصمیم گیری شد تا قیمت‌های تضمینی دولتی اعلام شود و دغدغه کشاورزان، برطرف شود.
وزیر کشور افزود: درباره توسعه برخی صنایع پایین دست پتروشیمی و الگوی کشت و برخی موضوعات متنوع، بحث و بررسی شد.


وزارت کشور باید نقش یکپارچه کننده داشته باشد

وزیر کشور گفت: وزارت کشور باید از یک طرف نقش یکپارچه کننده داشته باشد و از طرف دیگر ظرفیت‌های مختلف را بسیج کند.
آقای احمد وحیدی با اشاره به اهمیت وزارت کشور افزود: حکمرانی عمومی با وزارت کشور است بنابراین نقش تجمیع کننده دارد.
او ادامه داد: اگر کار تجمیع را به خوبی انجام ندهیم ضرر زیادی می‌کنیم و نامتعادلی‌های گوناگونی، بروز می‌کند.
آقای وحیدی، هماهنگ سازی، میدان داری و موتور محرک بودن را از دیگر کارکرد‌های وزارت کشور برشمرد و افزود: این‌ها کارکرد‌های گوناگون حکمرانی است که در وزارت کشور باید اتفاق بیفتد و نخستین برنامه ما در وزارت کشور نیز همین موضوع است.

او ارتقای کیفیت و کفایت حکمرانی را از برنامه‌های این وزارت بیان و اضافه کرد: خلأ‌هایی داریم که باید آن را پر کنیم.
وزیر کشور گفت: حکمرانی فقط مشمول جریانات و دستگاه‌های دولتی نیست بلکه موضوع عمومی است که باید در بین و داخل مردم، کاملاً تعریف شده باشد بین ”دولت و دولت“، «دولت و مردم» و «مردم با مردم».
آقای وحیدی با تأکید بر اینکه جریان حکمرانی، چند لایه است، افزود: باید به مردم نقش بیشتری داده شود.
او با بیان اینکه جریان حکمرانی باید با الگوی اسلامی ایرانی همخوانی داشته باشد، اضافه کرد: باید این جریان را بازسازی کنیم و بر اساس الگو‌های بومی ما شکل بگیرد در این صورت بسیاری از مسائل، قابل حل است.
وزیر کشور گفت: هر قدر از نقش و تصدی گری دولت به نفع مردم حرکت کنیم بهتر است.
آقای وحیدی با اشاره به اینکه برنامه‌های بخشی، استانی و ملی داریم، افزود: اگر این برنامه‌ها در تعادل قرار نگیرد حتماً ایجاد مزاحمت می‌کند.
وی اضافه کرد: سند‌های بالادستی از جمله سند آمایش سرزمین باید به درستی اجراء شود و باید برای توسعه، استان‌ها را محور قرار دهیم.
وزیر کشور با بیان اینکه استانداران و فرمانداران، اختیارات کمی دارند، گفت: آن‌ها باید اختیارات کافی داشته باشند و این اختیارات را باید به خوبی تعریف و بودجه‌ها را در حد امکان، استانی بنویسیم.
آقای وحیدی افزود: استانداران حتماً باید مشکلات کنونی کشور را بشناسند و باید نگاه اقتصادی داشته باشند و متدین، پاکدست، معتقد به مبارزه با فساد و خدمتگزار مردم باشد.
او اضافه کرد: در انتخاب مسئولان حتماً باید از مشاوره همه افراد صاحب نظر، معتمدان مردم و نمایندگان مردم استفاده کنیم تا به بهترین‌ها برسیم.
وزیر کشور با تاکید بر اینکه معیار، شایسته سالاری است و از نخبگان استفاده می‌کنیم، گفت: تلاش می‌شود شایسته‌ها از جوانان انتخاب شود؛ باید ساز و کار کادرسازی‌ها را ایجاد کنیم و اولویت با جوانان است.
آقای وحیدی با اشاره به اینکه محدودیت‌های کرونایی باید به شکل هوشمند، مدیریت شود، افزود: دستورالعمل کلان برای همه جا شاید پاسخگو نباشد، زیرا اوضاع و احوال در استان‌ها و شهر‌های مختلف، فرق می‌کند.
او اضافه کرد: برای هوشمندسازی محدودیت ها، بر روی پلتفرمی کار خواهد شد تا به سرعت، آن را عملیاتی کنیم.
آقای وحیدی با بیان اینکه باید اختیارات استان‌ها بیشتر و ساختار‌های قرارگاهی مبارزه با کرونا تقویت شود، افزود: باید از همه ابزار‌های نرم و سخت استفاده و به ابهامات و پرسش‌های مردم پاسخ داده و تغییر وضعیت‌ها رصد شود.

امنیت مرز‌ها با حضور نیرو‌های مسلح و نیروی انتظامی خوب است

وزیر کشور گفت: امنیت مرز‌ها با حضور نیرو‌های مسلح و نیروی انتظامی بسیار عالی است و ما مشکلی امنیتی در مرز‌ها نداریم.
آقای احمد وحیدی درباره شرایط امنیت مرز‌ها هم گفت: امنیت مرز‌ها با حضور نیرو‌های مسلح و نیروی انتظامی بسیار عالی است و ما مشکلی امنیتی در مرز‌ها نداریم البته دشمن تلاش دارد که این امنیت را خدشه دار کند، ولی استحکام نیرو‌های مسلح و نیروی انتظامی این تلاش‌ها را بی حاصل کرده است و از این به بعد هم همینطور خواهد بود؛ البته گروه‌های تروریستی در مرز‌های غربی و شرقی هستند و برای نفوذ تلاش می‌کنند و گاهی کار‌های تروریستی انجام می‌دهند و نمی‌توان برای مرز‌های طولانی کشور نیرو گذاشت، ولی با مسدود کردن فنی و الکترونیکی مرز تلاش شده است تا امنیت مرز تامین شود و این به عنوان یک کار مستمر ادامه پیدا خواهد کرد. وی گفت: موضوع آسیب‌های اجتماعی بسیار مهم است و توجه به آن خواست رهبر معظم انقلاب و مردم است که یک ضرورت فوری می‌باشد.

وی ادامه داد: آسیب‌های اجتماعی از ریشه‌های مختلفی برخوردار است گاهی به جای برخورد با آسیب به معلول برخورد می‌کنیم؛ با معلول برخورد کردن آسیب را به صورت فوری و کوتاه مدت به نظر حل می‌کند، ولی حتما این طور نیست حتی وقتی با علت هم برخورد می‌کنیم باز مشکل را حل نمی‌کند بلکه باید زمینه‌ها و ریشه‌های عمیق را بررسی کنیم، بستر‌هایی که آسیب‌های اجتماعی در آن شکل می‌گیرد.
آقای وحیدی گفت: آسیب‌های اجتماعی از پدیده‌های مختلفی برخوردار است مثلا حاشیه نشینی گاهی از حاصل کارکرد‌های غلط نظام اداری پیش می‌آید؛ وقتی منابع به شکل مناسب توریع نشود و توازن‌های منطقه‌ای اتفاق نیفتد و اشتغالزایی ایجاد نکنیم مهاجرت از روستا‌ها به سمت شهر‌ها اتفاق می‌افتد.
وزیر کشور تصریح کرد: در حال حاضر حدود ۹۰ هزار سکونتگاه وجود دارد که ۳۰ درصد آن‌ها خالی است؛ سکونتگاه‌هایی که بعضاً دارای امکانات خوبی هم هستند، ولی فاقد سکنه است، چون به همراه آن شغل ایجاد نشده است که منجر به حاشیه نشینی می‌شود که نباید این اتفاق بیفتد بنابراین بخشی از این مربوط به نگاه آمایشی است که باید برطرف شود؛ زمانی که در جایی می‌توانیم شغل خوبی راه اندازی کنیم مردم به سکونتگاه‌های قبلی خود بر می‌گردند.
آقای وحیدی گفت: بعضی از آسیب‌های اجتماعی مربوط به محرومیت هاست که در داخل حتی شهر‌ها وجود دارد، مناطق محروم باید شناسایی و هدف گذاری شوند که هدف حل مشکل آن محله باشد، بر اساس برآورد حدود دو هزار و ۷۰۰ محله داریم که دچار آسیب هستند که باید برای آسیب‌های آن‌ها برنامه ریزی شود و مشکلات آنجا حل شود؛ البته کار‌های خوبی هم در حال شکل گیری است و امیدواریم نتایج خوبی داشته باشد.
وزیر کشور از صدا و سیما به دلیل گزارش‌های خوب در جهت به نمایش گذاشتن معضلات اجتماعی تشکر کرد و افزود: گاهی خبرنگاران صدا و سیما این معضلات اجتماعی را شناسایی می‌کنند و خبرنگار، یک موضوع را از شمال شرق کشور پیگیری می‌کند و جواب آن را در جنوب غرب شناسایی می‌کند و آن را پخش می‌کند، کاری که باید دستگاه‌های رسمی کشور انجام دهند، خبرنگاران به خوبی انجام می‌دهند و البته از ظرفیت بسیار خوب صدا و سیما استفاده خواهیم کرد.
وی درباره برنامه مبارزه با قاچاق گفت: در موضوع قاچاق باید نگاه سیتسمی داشت و برخورد جزئی در یک نقطه خاص مشکل را حل نمی‌کند؛ نگاه سیستمی یعنی نگاه از مبدا تا مصرف که این نگاه را اگر تجزیه و تحلیل کنیم با توجه به سامانه‌های لازم که برای این کار باید طراحی کنیم و ارتباط این سامانه با همدیگر، می‌توانیم جلوی این کار را بگیریم و باید گمرک، سیستم راهداری، سیستم انبار همراه با مبدا کالا را رصد کنیم و مرز‌های آبی و خاکی را کنترل کنیم که این مسیر یک مسیر روشنی است که سامانه‌های مختلفی طراحی شده است که باید با هم ارتباط پیدا کنند و نظام بانکی هم باید حواسش باشد، چون پول قاچاق ممکن است بخواهد وارد سیستم بانکی شود که باید دقت داشته باشیم.
وی افزود: قاچاق مسئله‌ای نیست که نتوانیم بر آن فائق شویم و قاچاق، تولید را آزار می‌دهد و اقتصاد زیر زمینی ایجاد می‌کند که حتماً باید با این مسئله به شکل هوشمندانه برخورد کرد.
وزیر کشور اضافه کرد: موضوع کوله بری یک اتفاق بدی است که باید آن را برطرف کرد؛ اگر اقتصاد مرز‌های ما به خوبی طراحی شود مرز‌های ما می‌تواند جزو شکوفاترین نقاط برای فعالیت‌های اقتصادی باشد و باید پدیده کوله بری را جمع کنیم و با یک طرح مناسب این افراد را وارد فعالیت‌های مفید اقتصادی کنیم.
وزیر کشور افزود: مسئله مواد مخدر از موضوعات اساسی است که چند موضوع با هم ترکیب می‌شود اول دیپلماسی ما با کشور‌هایی که این شرایط در آنجا اتفاق می‌افتد مثلاً افغانستان که با ملت آن یک رابطه تاریخی، دینی، مذهبی و فرهنگی وجود دارد و تولید مواد مخدر در آنجا اتفاق می‌افتد که باید از دولتمردان افغانستان به طور جدی بخواهیم که با این پدیده برخورد کنند و یک دیپلماسی جدی در این حوزه لازم دارد و دوم موضوع اطلاعاتی است که باید با باند‌های بزرگ مواد مخدر برخورد شود که این باند‌ها جنایت علیه بشریت انجام می‌دهند و باید اعتراف کنیم که این اتفاقات بعد از حضور آمریکایی‌ها در افغانستان خیلی بیشتر شده است یعنی تولید مواد مخدر ده‌ها برابر شده است که متهم اصلی هم خود آمریکایی‌ها هستند و سوم کنترل مرزهاست و مبارزه در داخل کشور است؛ اما مسئله اصلی‌تر ما این است که باید تقاضا را کاهش دهیم یعنی اگر مواد مخدر وارد شد متقاضی نداشته باشد که این یک موضوع فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی است که اینجا نقش خانواده‌ها بسیار موثر است و امنیت آفرینی اجتماعی در حوزه امنیت اجتماعی باید نقش آفرینی کند؛ البته روش‌های کارآمد برای ترک مواد مخدر هم مهم است.
آقای وحیدی از پرسنل نیروی انتظامی تشکر کرد و گفت: واقعاً نیروی انتظامی یک فداکاری شبانه روزی مداوم دارد که باید قدردان باشیم و باید به اقتدار نیروی انتظامی ارج بگذاریم و اقتدار نیروی انتظامی نباید توسط هیچ کسی خدشه دار شود و این بسیار مهم است و هدف نیروی انتظامی تامین امنیت فردی و اجتماعی مردم است و اگر فردی به خودش اجازه داد که اقتدار نیروی انتظامی را خدشه دار کند باید مورد اعتراض همگانی قرار گیرد.
وی افزود: باید تلاش کنیم مشکلات پرسنل نیروی انتظامی برطرف شود و کمبود‌های آن‌ها را حل کنیم و از نظر حقوق و مزایا باید آن‌ها را حمایت کنیم؛ مهم این است نیروی انتظامی که نهاد قدرت داخلی در کشور است باید از بهترین تجهیزات و امکانات برخوردار شود البته کار‌های بسیار خوبی انجام شده که باید برای سرزمینی مثل ایران با این مرز‌های طولانی کمک فراوان شود.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۴.۵۹°    ۲۳.۹۹°