شروط پیاده سازی سیستم هوشمند مالیاتی سودمند
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  يکشنبه 02 آبان 1400
کد خبر : ۸۲۴۹۲۴
تاریخ انتشار : دوشنبه ۰۸ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۹:۴۸
یک کارشناس امور مالیاتی معتقد است: زمانی می‌توانیم سیستم هوشمند مالیاتی مفید‌ی پیاده سازی کنیم که اطلاعات و داده‌ها خام نباشند و اطلاعات کاربردی و پالایش شده باشند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
محمود علیزاده در گفتگوی ۱۸:۳۰ با اشاره به ارکان نظام مالیاتی گفت: این نظام بر سه رکن دستگاه مالیات ستان، قوانین و مقررات و مؤدیان مالیاتی استوار است و روابط میان دستگاه مالیات ستان و مؤدیان مالیاتی، رکن قوانین مالیاتی را مشخص می‌کند.

او افزود: نظام مالیات ستانیِ سنتی، بر قواعد و شواهد مبتنی است که در آن کمترین استفاده از اسناد می‌ شود. چگونگی اخذ مالیات در این سیستم متکی بر اطلاعات و داده‌ها است، به طوری که هرچه میزان اطلاعات بیشتر باشد،  مالیات ستانی بهتر انجام می‌شود.

معاون سازمان امور مالیاتی در تشریح نظام مالیات ستانی هوشمند و تفاوت‌های آن با نظام مالیات ستانی سنتی تاکید کرد: مبنای این نظام مالیات ستانی، قوانین و مقرراتی است که وضع می‌شود و تجزیه و تحلیل میزان مالیات نیز درون فرآیند‌های مالیاتی تعریف می‌شود.

او ادامه داد: به زبان ساده، مهمترین تفاوت این دو نظام اینست که در نظام مالیاتی هوشمند اتکا بر اسناد و داده‌هایی است که در فرآیند تولید شکل می‌گیرد و این اطلاعات تبدیل به یک داده فرآوری شده می‌شود؛ سپس در اختیار نظام مالیاتی قرار می‌گیرد.
 
علیزاده تاکید کرد: عامل انسانی دخالتی در این نظام ندارد و بر اساس تحلیل‌ها، سیستم میزان درآمد افراد را تشخیص می‌دهد.

او گفت: اما در مالیات ستانی دو بحث مکانیزاسیون و هوشمندسازی هم مطرح است که تفاوت‌هایی با هم دارند.


معاون سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه کل فرایندهای مالیاتی کشور مبتنی بر قانون است، گفت: وقتی ما از مالیات ستانی به شکل مدرن یا سنتی صحبت می کنیم، یعنی پارادایم شدن از نظامی به نظام دیگر و در این گذر، ملاک و مبنا؛ داده های اطلاعاتی است.

در بخش دیگری از این گفتگو کارشناس امور مالیاتی گفت: باوجود اینکه 20 سال است به دنبال اجرای طرح جامع مالیاتی هستیم، هنوز ممیز محوری به جای داده محوری حاکم است.

او افزود: یکی از مشکلات اساسی ما در نظام مالیاتی، نحوه مدیریت است.

غفارزاده سپس با انتقاد از وضع موجود مالیات ستانی در کشور گفت: در نظام مالیاتی ما به جای اینکه اصل صحت حاکم باشد، اصل بر این است که همه ناسالم هستند، مگر اینکه عکس آن ثابت شود!

او ادامه داد: ما زمانی می توانیم سیستم هوشمند مالیاتی مفید و موثر داشته باشیم که اطلاعات و داده ها خام نباشند و به اطلاعات مفید، کاربردی و پالایش شده تبدیل شوند.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۸.۷۹°    ۱۳.۵۹°