تشریح نشست آخرین تحولات دستگاه قضا
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  جمعه 02 مهر 1400
کد خبر : ۸۲۴۹۶۴
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۹ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۹
خدائیان» در نخستین نشست خبری خود در کسوت سخنگوی قوه قضائیه، امروز (سه‌شنبه نهم شهریور ماه) به سوالات خبرنگاران رسانه‌های مختلف پاسخ داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
رئیس قوه قضائیه هفته گذشته طی حکمی ذبیح الله خدائیان را به سمت سخنگویی دستگاه قضا منصوب کرد. از این رو طبق روال هر هفته در روز‌های سه شنبه، نشست خبری سخنگوی قوه قضائیه با اصحاب رسانه برگزار شد؛ در این نشست آخرین تحولات دستگاه قضا تشریح و به سوالات خبرنگاران در این حوزه پاسخ داده شد.

اخلال در نظم و برخی جرایم علیه امنیت؛ اتهام وکلای بازداشتی

سخنگوی قوه قضائیه پیرامون آخرین وضعیت وکلای بازداشتی گفت: ۹ نفر در این ارتباط به مرجع قضایی معرفی شدند که چهار نفر از آن‌ها همان روز اول آزاد و ۵ نفر با قرار تامین بازداشت شدند. دو نفر از این ۵ نفر هم با پذیرش قرار تامین آزاد شده‌اند، اتهام اخلال در نظم و برخی جرایم علیه امنیت متوجه انهاست. پرونده در مرحله مقدماتی است.

ادامه روند کاهش اطاله دادرسی/ میانگین رسیدگی به هر پرونده به ۸۳ روز کاهش پیدا کرد

خدائیان گفت: در نتیجه اقدامات دستگاه قضا شاهد کاهش اطاله هستیم. در ابتدای سال ۹۹ میانگین رسیدگی به هر پرونده ۱۱۰ روز بوده است. در پایان سال ۹۹ به ۹۲ روز رسیده است و ظرف همین مدت به ۸۳ روز کاهش پیدا کرده است.

آخرین وضعیت استجازه رهبری و تداوم قانونی شدن دادگاه‌های مبارزه با مفاسد اقتصادی

خدائیان پیرامون آخرین وضعیت استجازه رهبری و تداوم قانونی شدن دادگاه‌های مبارزه با مفاسد اقتصادی گفت: قوه قضائیه با همکاری نمایندگان مجلس طرح اصلاح قانون مبارزه با اخلالگران در نظام اقتصادی را به مجلس تقدیم نموده این طرح در کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در حال رسیدگی است. اگر ریاست کمیسیون ترتیبی اتخاذ کنند سریعتر به این طرح رسیدگی شود و در دستور کار مجلس قرار بگیرد ممکن است ما بتوانیم در این فرصت باقی مانده با استفاده از قانون ادامه کار دادگاه‌ها را داشته باشیم وگرنه باز نیاز است از مقام معظم رهبری اذن ادامه این کار را داشته باشیم.
 
تشکیل سه پرونده مرتبط با واکسن‌های تقلبی در دادسرای تهران
سخنگوی قوه قضائیه گفت: در ارتباط با واکسن‌های تقلبی در دادسرای تهران سه پرونده تشکیل شده است، در یک پرونده دو نفر تحت تعقیب قرار گرفتند، در این پرونده اعتراف کردند با تهیه و توزیع واکسن‌های تقلبی به حدود ۳۰ نفر تزریق انجام دادند. در یک پرونده دیگر دو نفر تحت تعقیب قرار گرفتند. در پرونده سوم یک نفر تحت تعقیب است. در دادسرای البرز نیز پرونده‌ای تشکیل شده است که ۴۹ شاکی وجود دارد.

صدور حکم محکومیت در بخشی از پرونده درگیری نماینده مجلس با سرباز راهور

سخنگوی قوه قضاییه درباره آخرین وضعیت پرونده درگیری نماینده مجلس با سرباز راهور گفت: در مورد ایراد ضرب بدون آثار، حکم محکومیت در مرحله بدوی صادر شد که با اعتراض طرفین پرونده به مرجع تجدید نظر ارجاع شد، شاکی نسبت به شکایتش اعلام گذشت کرده است و پرونده همچنان در مرجع تجدید نظر است و منتظر تصمیم این مرجع هستیم.

متهمان پرونده انتشار فایل صوتی «ظریف» احضار می‌شوند

سخنگوی قوه قضائیه پیرامون پرونده انتشار فایل صوتی «ظریف» و اینکه نقش «آشنا» در این موضوع بررسی شده و آیا به جرم احتمالی ایشان رسیدگی شده است یا خیر گفت: در ارتباط با انتشار این فایل صوتی پرونده‌ای در دادسرای تهران تشکیل شده است. جهت مستندسازی پرونده و جمع آوری دلایل و مدارک تعداد زیادی از افرادی که به طور مستقیم و غیرمستقیم به این فایل دسترسی داشتند به عنوان مطلع احضار شدند و از آن‌ها تحقیق به عمل آمد.در روز‌های آتی نسبت به احضار متهمان این پرونده اقدام خواهد شد.
رئیس دستگاه قضا عنایت خاصی به حفظ حقوق زندانیان دارند

خدائیان در ادامه توضیحات تکمیلی خود پیرامون اتفاقات اخیر پیرامون زندان اوین گفت: در فیلم‌ها مشخص است تخلفاتی در حال وقوع هستند. اینکه صحنه‌هایی که در این فیلم‌ها مشاهده می‌شود برخی مربوط به کارکنان و مامورین زندان‌ها است که جرم و قابل تعقیب است. با انتشار این تصاویر این تصور به وجود می‌آید که ما هر روز درگیری و نقض حقوق زندانی داریم؛ خیر. این فیلم‌ها حاصل کنار هم گذاشتن این قبیل تصاویر در طول چند سال است. رییس دستگاه قضا عنایت خاصی به حفظ حقوق زندانیان دارند.

آخرین اقدامات صورت گرفته در ارتباط با موضوع متخلفین اوین

خدائیان پیرامون حواشی ایجاد شده در خصوص زندان اوین گفت: صحنه‌هایی که در فیلم‌های منتشره از اوین مشاهده شده مغایر قانون و توجیه ناپذیرند. قوه قضاییه بر برخورد با متخلفین اصرار دارد،کمیته‌ای از طرف دادستان کل به زندان اوین رفتند و سه روز در آنجا مستقر بودند. ۴ نفر به دادسرای نظامی و ۲ نفر به دادسرای تهران معرفی شدند. دو نفر دیگر دستور احضارشان صادر شده است. نباید تخلف چند سرباز وظیفه یا کارمند متخلف سازمان زندان‌ها را به پای همه کارکنان این سازمان بنویسیم. با برخی متخلفین در زمان خودش برخورد شده است. 

برنامه رئیس جدید قوه قضاییه برای معیشت کارکنان دستگاه قضا

سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به این سوال که آیا رئیس قوه قضائیه برای معیشت کارکنان دستگاه قضا برنامه‌ای دارند؟ گفت: ریاست قوه قضائیه چه رئیس فعلی قوه قضائیه و چه رئیس سابق از وضعیت معیشت قضات و کارکنان دستگاه قضا گله‌مند بودند، وضعیت حقوقی همکاران ما به نسبت سایر دستگاه‌ها وضعیت مناسبی نیست، در خیلی از دستگاه‌ها علاوه بر حقوق و مزایای ثابت، رفاهیات و مزایایی پرداخت می‌شود، اما قوه قضاییه چنین امکانی ندارد. در دوره ریاست  رئیسی طرحی در مجلس به عنوان طرح تسری به تصویب رسید که دستگاه‌هایی همانند سازمان زندان‌ها از آن استفاده می‌کنند. در صورت تصویب این طرح تا حدودی معیشت همکاران تامین می‌شود. در صورت تصویب طرح در مجلس شاهد ترمیم حقوق همکاران خواهیم بود.

آخرین وضعیت پرونده شرکت آبفا خوزستان از زبان سخنگو

خدائیان در این نشست خبری در پاسخ به سوال خبرنگاری گفت: در ارتباط با شرکت آبفا خوزستان پرونده‌ای در دادسرای اهواز تشکیل شده، ۸ نفر به اتهام تشکیل شبکه اختلاس، ارتشا و کلاهبرداری تحت تعقیب قرار گرفتند. حسب گزارش اداره کل بازرسی استان و اداره کل اطلاعات سوء استفاده‌هایی در ارتباط با قرارداد‌هایی که شرکت آبفا با پیمانکار داشت اتفاق افتاده است، متاسفانه با وجود تخصیص اعتبارات لازم هنوز کار تصفیه خانه به اتمام نرسیده است. پرونده در مرحله تحقیقات مقدماتی است.

تعیین هزینه دادرسی برعهده قوه قضاییه نیست

سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به سوالی درباره اینکه افزایش هزینه‌های دادرسی بر چه اساسی اعمال می‌شود؟ گفت: تعیین هزینه دادرسی برعهده قوه قضاییه نیست. تعیین این هزینه در بودجه سالانه برعهده مجلس است. اگر مجلس نسبت به افزایش هزینه‌ها اقدام نکند دستگاه قضایی نمی‌تواند هزینه بیشتری از مردم اخذ کند.

دو انتصاب در دستگاه قضا

سخنگوی دستگاه قضا در ابتدای نخستین نشست خبری خود با اصحاب رسانه از دو انتصاب در دستگاه قضا خبر داد.

وی گفت: رئیس دستگاه قضا در احکام جداگانه‌ای «محمد کاظمی فرد» را به عنوان رئیس مرکز آمار و فناوری قوه قضائیه و همچنین «محمد باقر الفت» را به عنوان معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه منصوب کرد.


 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۹.۵۹°    ۲۴.۹۹°