انتخاب رشته کارشناسی ارشد؛ امروز
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  يکشنبه 02 آبان 1400
کد خبر : ۸۲۵۰۱۸
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۰ شهريور ۱۴۰۰ - ۰۷:۵۴
فرایند انتخاب رشته دوره‌های کارشناسی ارشد دانشگاه‌های سراسری و آزاد از امروز آغاز می‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
  همزمان با انتشار کارنامه اولیه کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۰، سازمان سنجش آموزش کشور با صدور اطلاعیه‌ای جزییات انتخاب رشته در این آزمون را اعلام کرد.

طبق آمار این سازمان، بیش از ۴۰۶ هزار نفر مجاز به انتخاب رشته در کنکور کارشناسی ارشد شده اند که برای انتخاب رشته باید به سایت سازمان سنجش به آدرس sanjesh.org مراجعه کنند.

علاقمندان برای انتخاب کد/ رشته‌های ارشد دانشگاه آزاد باید به سایت azmoon.org مراجعه کنند.

انتخاب رشته ارشد دانشگاه‌های دولتی تا ۱۳ شهریور و دانشگاه آزاد تا ۱۹ شهریور است.

زمان انتشار دفترچه انتخاب رشته
دفترچه راهنمای انتخاب رشته‌های تحصیلی (شماره ۲) این آزمون که شامل شرایط، ضوابط و ظرفیت پذیرش رشته‌ها است از چند روز پیش در درگاه اطلاع‌رسانی این سازمان قابل دریافت است.

این سازمان به متقاضیان مجاز به انتخاب رشته‌های تحصیلی توصیه کرد ابتدا نسبت به مطالعه دقیق دفترچه راهنمای انتخاب رشته‌های تحصیلی (دفترچه شماره ۲) اقدام کرده و با توجه به نتیجه اعلام شده در کارنامه اعلام نتایج اولیه، کد رشته محل‌های مورد نظر خود را استخراج و به ترتیب علاقه مرتب کنند.

متقاضیان پس از آن در فرم پیش‌نویس درج کنند و پس از اطمینان از صحت رشته محل‌های انتخابی خود، از امروز چهارشنبه ۱۰ شهریورماه تا ۱۳ شهریورماه نسبت به انتخاب رشته اقدام کنند.

نحوه انتخاب رشته
داوطلبان مجاز شده، برای انتخاب رشته با وارد کردن اطلاعات کارت اعتباری، شماره شناسنامه یا کد رهگیری که در پایان ثبت‌نام اولیه توسط سیستم به متقاضی داده شده است، نسبت به ثبت کد رشته محل‌های انتخابی (حداکثر تا ۱۰۰ کدرشته‌محل) و تکمیل فرم مذکور اقدام کنند.
پس از تایید نهایی رشته‌های انتخابی توسط متقاضی، رسید انتخاب رشته از طریق سیستم در اختیار وی قرار داده خواهد شد، در غیر این صورت انتخاب رشته آنان تکمیل نشده است.
هر زمان مشخص شود متقاضی حقایقی را عمدی یا سهوی کتمان کرده است، در هر مرحله (پذیرفته‌شدن، حین تحصیل و ...) که باشد، از این آزمون محروم خواهد شد.
متقاضیانی که در ردیف پذیرفته شدگان نهایی قرار بگیرند و به هنگام ثبت‌نام در موسسه محل قبولی، دارای مغایرت معدل باشند با توجه به مصوبات و دستورالعمل‌های مربوط ابتدا از آنان ثبت‌نام مشروط به عمل خواهد آمد و پس از بررسی وضع علمی چنانچه نمره قبولی را دارا نباشند قبولی آنان لغو خواهد شد.
پس لازم است متقاضیان معدل خود را براساس مفاد بند «تذکرات مهم در رابطه با معدل» مندرج در صفحه پنج دفترچه راهنمای انتخاب رشته‌های تحصیلی (شماره ۲) این آزمون مورد بررسی قرار دهند تا بین معدل اعلام شده به این سازمان و معدلی که به هنگام قبولی ارایه می‌کنند، مغایرتی نداشته باشند.

چنانچه فردی در ردیف پذیرفته‌شدگان این آزمون قرار بگیرد و تا تاریخ ۳۱ شهریورماه موفق به دریافت مدرک کارشناسی خود نشود، قبولی وی باطل خواهد شد. اگر داوطلبان به دلایلی احتمال فارغ التحصیلی خود را تا تاریخ فوق نمی‌دهند لازم است حداکثر تا تاریخ ۲۰ شهریورماه درخواست انصراف از گزینش در رشته‌های انتخابی را به همراه تصویر شناسنامه یا کارت ملی (به روش الکترونیکی که در زیر توضیح داده می‌شود) به سازمان سنجش ارسال کنند تا از گزینش نهایی حذف شوند.
متقاضیان رشته محل‌های دارای شرایط خاص ضمن مطالعه دقیق شرایط و ضوابط این گونه رشته‌ها، توجه داشته باشند فقط مجاز به انتخاب حداکثر ۲ کد رشته محل از این نوع کد رشته محل‌ها هستند؛ در این مورد، اطلاعیه سازمان سنجش در خصوص معرفی شدگان چند برابر ظرفیت و برنامه زمانی مصاحبه و سایر مراحل گزینش از طریق درگاه اطلاع‌رسانی این سازمان در تاریخ ۲۲ شهریورماه منتشر می‌شود.
انتخاب کد رشته محل‌های تحصیلی دانشگاه‌های شاهد، امام صادق (ع) و دانشگاه غیرانتفاعی خاتم از شرط محدودیت انتخاب حداکثر ۲ کد رشته محل رشته‌های دارای شرایط خاص و بورسیه مستثنی است.

برگزاری آزمون عملی برای چند کد رشته محل
با توجه به مصوبه یازدهمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی، شرکت در آزمون عملی و تشریحی در کد رشته‌های امتحانی ۱۳۵۰، ۱۳۵۱، ۱۳۵۲، ۱۳۵۶، ۱۳۵۷، ۱۳۵۸، ۱۳۶۰، ۱۳۶۲ و ۱۳۶۴ فقط برای متقاضیانی که بر اساس کارنامه نتایج اولیه در دوره‌های روزانه و نوبت دوم (شبانه) مجاز به انتخاب رشته باشند و تمایل به انتخاب رشته محل‌های دوره روزانه و نوبت دوم (شبانه) در فرم انتخاب رشته خود داشته باشند، ضرورت دارد.
به عبارت دیگر برای متقاضیانی که در دوره روزانه و نوبت دوم (شبانه) مجاز نشوند یا در فرم انتخاب رشته خود رشته محل‌های دوره‌های غیرانتفاعی، پردیس خودگردان، پیام نور و مجازی را درج یا برای انتخاب رشته محل‌های دانشگاه آزاد اسلامی اقدام کنند، آزمون عملی برگزار نخواهد شد.
ملاک پذیرش در رشته محل‌های دوره‌های غیرانتفاعی، پردیس خودگردان، پیام نور، مجازی و دانشگاه آزاد اسلامی نمره کل نهایی بدون احتساب آزمون‌های عملی و تشریحی حسب مورد در هر یک از کد ضریب‌ها خواهد بود.
متقاضیان مجاز به انتخاب رشته در دوره‌های روزانه و نوبت دوم (شبانه) برای اطلاع از زمان برگزاری آزمون‌های عملی، تشریحی و پروژه (که از هفته آخر شهریور ماه خواهد بود) به اطلاعیه این سازمان که در تاریخ ۲۲ شهریورماه از طریق درگاه اطلاع رسانی این سازمان منتشر می‌شود، مراجعه کنند.
هزینه اعلام علاقه مندی به دانشگاه‌های پیام نور و غیردولتی
آن دسته از متقاضیانی که در تقاضانامه ثبت‌نامی برای انتخاب رشته‌های دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و دانشگاه پیام‌نور، اعلام علاقه مندی نکرده اند، در صورتی که حداقل نمره علمی لازم را برای انتخاب رشته‌های این دانشگاه‌ها کسب کرده باشند، در ذیل بند الف (مشخصات ثبت‌نامی) پیغامی را مبنی بر امکان انتخاب این رشته‌ها در کارنامه اعلام نتایج اولیه مشاهده خواهند کرد.
این دسته از متقاضیان در صورتی که علاقه‌مند به انتخاب رشته‌های مربوط به دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و دانشگاه پیام نور هستند، پس از واریز مبلغ ۱۳ هزار و ۷۰۰ تومان بابت اعلام هر مورد علاقه مندی به رشته‌های تحصیلی دانشگاه پیام نور یا مؤسسات غیرانتفاعی، از طریق سیستم اینترنتی و توسط کارت‌های بانکی عضو شبکه شتاب، نسبت به اعلام علاقه مندی اقدام کنند.

انتخاب رشته برای رشته‌های دانشگاه آزاد اسلامی با استفاده از کد دسترسی مندرج در کارنامه اعلام نتایج اولیه آزمون به طور مجزا و از طریق دانشگاه مذکور انجام می‌پذیرد. متقاضیانی که در یکی از رشته‌های دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی یا دانشگاه آزاد اسلامی پذیرفته شوند، به دلخواه خود فقط در یکی از مؤسسات ثبت‌نام و مشغول به تحصیل شوند.

تاریخ اعتراض به کارنامه کنکور
پس از مشاهده کارنامه نتایج اولیه آزمون، آن دسته از متقاضیانی که در خصوص مندرجات کارنامه (به غیر از معدل کاردانی و کارشناسی، نام رشته تحصیلی و یا نام محل اخذ مدرک کارشناسی) خود سوالی دارند، ضمن توجه به توضیحات مربوط به کارنامه که در دفترچه راهنمای انتخاب رشته و درگاه اطلاع رسانی این سازمان درج شد تا ۱۲ شهریورماه فقط از طریق سیستم پاسخگویی اینترنتی در درگاه اطلاع‌رسانی این سازمان اقدام کنند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۸.۷۹°    ۱۳.۵۹°