بایدن: برای جنگ رفته بودیم، نه ساختن!
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  پنجشنبه 01 مهر 1400
کد خبر : ۸۲۵۰۲۴
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۰ شهريور ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۶
جو بایدن بر خلاف تبلیغات و برخی از توهمات، تصریح کرد قرار نبود با اشغال افغانستان این کشور را بسازیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 جو بایدن، در نخستین سخنرانی خود پس از پایان اشغال افغانستان از خارج کردن ارتش این کشور دفاع کرد و در کل، اشغال 20 ساله افغانستان را موفقیتی فوق العاده خواند.

رئیس جمهور آمریکا در سخنانی که از شبکه‌های تلویزیونی آمریکا پخش شد، اظهار داشت که مسولیت تصمیمی را که گرفته است، بر عهده می‌گیرد.

وی اضافه کرد که بیش از ۹۰ درصد شهروندان آمریکایی از افغانستان تخلیه شدند، اما هنوز ۱۰۰ تا ۲۰۰ آمریکایی در افغانستان هستند که خودشان می‌خواستند بمانند.

بایدن مدعی شد متعهدیم هر کس تمایل به خروج از افغانستان داشته باشد، برای آن‌ها گذرگاه امن ایجاد کنیم.

رئیس جمهوری آمریکا به توافق دولت ترامپ با طالبان و درباره وضعیت این گروه در زمان به ریاست جمهوری رسیدن خود اظهار داشت بر اثر توافق دولت قبلی آمریکا، طالبان در بهترین موقعیت نظامی خود بود و نصف افغانستان را کنترل می‌کرد. یا باید خارج می‌شدیم یا منازعه افزایش می‌یافت.

وی علاوه بر انتقاد از دونالد ترامپ، از اشرف غنی رئیس جمهوری سابق افغانستان نیز به رغم داشتن ۳۰۰ هزار نیروی آموزش دیده و مجهز از سوی آمریکا بشدت انتقاد کرد.

خط و نشان برای داعش در افغانستان
بایدن با بیان اینکه علاقه‌ای به ماندن در افغانستان نداریم، درعین حال گفت با وجود خروج از افغانستان، ماموریت ما در آن‌جا به پایان نرسیده است.
رئیس جمهوری آمریکا خطاب به داعش در افغانستان نیز گفت که کار آمریکا با این گروه تمام نشده است.
وی با اشاره به الشباب در سومالی و القاعده و داعش در کشور‌های دیگر اضافه کرد به جنگ با تروریسم در افغانستان و دیگر کشور‌ها بدون جنگ زمینی ادامه خواهیم داد.

هزینه روزانه ۳۰۰ میلیون دلاری اشغال افغانستان برای آمریکا
بایدن در سخنانش همچنین اظهار داشت، جنگ افغانستان به مدت دو دهه برای آمریکا روزانه ۳۰۰ میلیون دلار هزینه داشت. آمریکا در افغانستان با دو گزینه خروج یا افزایش منازعه نظامی روبرو بود.

رئیس جمهوری آمریکا بار دیگر با صراحت گفت که ماموریت ما جنگ بود نه کمک برای ساختن افغانستان! و افزود: همچنان به مبارزه با تروریسم ادامه می دهیم تا حال و آینده خود را بسازیم.

وی همچنین اذعان کرد که روزانه ١٨ سرباز معلول از جنگ، در آمریکا خودکشی می‌کنند.

ادامه تقابل با چین و روسیه
بایدن اظهار داشت که درگیر رقابت جدی با چین و درگیر چالش‌هایی با روسیه و حمله سایبری و اشاعه هسته‌ای هستیم. می‌توانیم به این کار‌ها برسیم. با تروریسم مبارزه کنیم و آینده خود را بسازیم.

بایدن با بیان اینکه دنیا در حال تغییر و تحول است، گفت که چین و روسیه آرزو دارند ما ۱۰ سال دیگر در افغانستان درگیر و گرفتار باشیم.

رئیس جمهور امریکا  ادامه داد از ادامه جنگی که منافع مردم ما را تامین نمی‌کرد، خودداری کردم.
وی با توجه به استدلال هایش خروج آمریکا از افغانستان را تصمیم درست، عاقلانه و بهترین تصمیم برای آمریکا دانست.

پنتاگون روز دوشنبه ۳۰ اوت ۲۰۲۱ (۸ شهریورماه ۱۴۰) خروج کامل نیرو‌های آمریکایی از افغانستان و اتمام ماموریت آمریکا پس از دو دهه اشغالگری در این کشور را تایید کرد.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۴.۵۹°    ۲۸.۹۹°