اعزام هواپیمای آتش نشان برای اطفاء حریق تالاب انزلی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 30 شهريور 1400
کد خبر : ۸۲۵۰۴۲
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۰ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۲
با دستور وزیر دفاع انجام شد؛
با دستور وزیر دفاع به مرکز کنترل و پشتیبانی اطفاء حریق هوایی وزارت دفاع،هواپیمای آتش نشان جهت اطفاء حریق درتالاب انزلی به این منطقه اعزام شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
به نقل از وزارت دفاع، خلبان محمد مهدی نوری آل آقا، رئیس مرکز کنترل و پشتیبانی اطفاء حریق هوایی وزارت دفاع در خصوص اعزام هواپیمای آتش نشان به تالاب انزلی، اظهار داشت: برابر اعلام حریق توسط سازمان محیط زیست و مدیریت بحران استان گیلان در روز دوشنبه ۸ شهریور بلافاصله نسبت به اعزام بالگرد اطفاء حریق با سبد ۴۰۰۰ لیتری به تالاب انزلی اقدام لازم صورت گرفت و حریق اطفاء شد، اما به دلیل وسعت و باد شدید در منطقه مجددا آتش شعله ور و منجر به ادامه عملیات تا امروز شد.

وی ادامه داد: در حال حاضر جهت مهار آتش بیش از ۵۰ سورتی پرواز انجام شده و بیش از ۱۵۰ هزار لیتر آب ریخته شده است و با توجه به احساس نیاز فوری جهت اطفاء سریعتر در منطقه هماهنگی با یگان عملیات هوایی نیروی هوا فضای سپاه انجام و پرواز هواپیمای ایلوشین با ظرفیت ۴۰ تن آب در دستور کار قرار گرفته است.

وی تصریح کرد: شرایط تالاب انزلی به واسطه نبود ارتفاعات بلند و یک سطح بودن به شکلی است که قابلیت استفاده از هواپیما را دارد و با توجه به وسعت آتش، اثر گذاری بالاتری را نسبت به بالگرد ایجاد می‌نماید.

رئیس مرکز کنترل و پشتیبانی اطفاء حریق هوایی وزارت دفاع، اضافه کرد: تالاب امیر کلایه که طعمه حریق شده به دلیل دارا بودن گونه‌های جانوری و زیست محیطی خاص آن از اولویت ویژه‌ای برخوردار است.

وی با اشاره به اینکه تا کنون ۱۰ هکتار از نیزار‌های تالاب انزلی طعمه حریق شده است، تصریح کرد: استفاده از بالگرد برای مهار حریق با این وسعت پاسخگو نیست و باید از هواپیمای آتش نشان استفاده شود.

وی خاطر نشان کرد: در هر جایی که نیاز به استفاده از ظرفیت هواپیما باشد و از نظر موقعیت اثرگذاری جهت اطفاء حریق را داشته باشد، از این ظرفیت همانند گذشته مثل تالاب هور العظیم استان خوزستان استفاده خواهیم نمود.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۰.۵۹°    ۲۵.۹۹°