جهانگیر نظام‌العلما درگذشت
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  پنجشنبه 01 مهر 1400
کد خبر : ۸۲۵۱۳۶
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۱ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۷
جهانگیر نظام‌العلما، خوشنویس و پیشکسوت عرصه مطبوعات، شب گذشته در ۸۶ سالگی از دنیا رفت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
   "رضا قوی‌فکر" نایب‌رئیس انجمن پیشکسوتان مطبوعات گفت: استاد نظام‌العلما در ۲۴ اسفند ۱۳۱۴ در تهران متولد شد. او فرزند عباس نوه کمال‌الوزرا، نمایشنامه‌نویس عصر مشروطه و از موسسان تئاتر کمدی در ایران بود.
 
عشق به خوشنویسی و آثار "میرزا غلامرضا اصفهانی" باعث شد که او پس از تحصیل در دارالفنون به هنرستان کمال‌الملک برود و خوشنویسی را به صورت علمی و حرفه‌ای دنبال کند.
 
او گفت: عشق به خوشنویسی باعث شد که او پس از تحصیل در دارالفنون به هنرستان کمال‌الملک برود و خوشنویسی را به صورت علمی و حرفه‌ای دنبال کند. سپس با گروهی از استادان بنام خطاطی، انجمن خوشنویسان ایران را بنا نهاد.
 
استاد نظام‌العلما که خود شاگرد استاد علی‌اکبر کاوه از بزرگان خوشنویسی ایران بود و در محضر او مشق خط می‌کرد، شاگردان بسیاری را در زمینه خوشنویسی تعلیم داد. او که هفت دوره عضو شورای‌عالی انجمن خوشنویسان ایران و از اعضای شورای ارزشیابی هنری مرحله نهایی آزمون این انجمن بود در سن ۲۳سالگی به عنوان جوان‌ترین خطاط ایرانی شناخته شد. استاد نظام‌العلما سال‌ها با روزنامه‌های اطلاعات و کیهان همکاری می‌کرد.

قوی‌فکر افزود: لوگو روزنامه اطلاعات که هنوز از آن استفاده می‌شود از یادگار‌های این استاد بزرگ بود
. استاد نظام‌العلما در چندین نمایشگاه خوشنویسی در داخل و خارج کشور شرکت داشت و به پاس سال‌ها خوشتویسی، نشان درجه اول هنری دریافت کرد.
استاد نظام‌العلما کوهنوردی حرفه‌ای نیز بود و در سال ۱۳۳۸ موفق شد قله دماوند را فتح کند. او در یک مصاحبه مطبوعاتی در ۸۰ سالگی گفته بود «من به پیری و مرگ فکر نمی‌کنم و همواره با تلاش در زمینه خوشنویسی و کوهنوردی به زندگی عشق می‌ورزم».

نظام‌العلما که مدتی دچار بیماری فراموشی شده بود شب گذشته(چهارشنبه) در خانه‌اش در کوی نویسندگان از دنیا رفت.
 
لوگوی روزنامه اطلاعات که هنوز از آن استفاده می‌شود از یادگار‌های اوست.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳.۹۹°    ۲۳.۹۹°