اصلی‌ترین راهبرد کشور واردات واکسن است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  يکشنبه 02 آبان 1400
کد خبر : ۸۲۵۱۴۹
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۱ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۹:۳۱
عضو کمیته ملی واکسن کرونا:
عضو کمیته ملی واکسن کرونا گفت: اصلی‌ترین راهبرد بخش بهداشت و درمان تمرکز بر واردات واکسن کرونا است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
  دکتر "مصطفی قانعی" عضو کمیته ملی واکسن کرونا عصر پنج شنبه با بیان اینکه تولید واکسن به مقدار نیاز کشور  تا بهمن ماه می رسد افزود: در حال حاضر باید بر واردات واکسن و شتاب در روند واکسیناسیونتمرکز کنیم. این اقدام باید در کمترین زمان ممکن انجام شود به عبارتی در کوتاه‌ترین مدت باید پوشش وسیعی فراهم شود.

وی ادامه داد: تزریق واکسن کرونا، بخشی از اقدامات پیشگیرانه برای مقابله با این بیماری است، نه اینکه واکسن همه اقدامات پیشگیرانه باشد و مردم بعد از واکسیناسیون نباید نسبت به توصیه‌های بهداشتی ساده انگاری کنند.

عضو کمیته ملی واکسن کرونا، کاهش مرگ و میر را از مهم‌ترین ویژگی‌های واکسیناسیون علیه کرونا دانست و گفت: تزریق واکسن به طور قطعی در کاهش مرگ و میر در پیک پنجم اثر داشت، به عبارتی مرگ بالای ۷۰ سال را در ایران کاهش داده است.

قانعی افزود: هرچند کسانی که واکسن تزریق کردند، ممکن است باردیگر مبتلا به ویروس کرونا شوند، اما در حال حاضر هدف اصلی از تزریق این واکسن، کاهش میزان فوت هموطنان است که این موضوع تاکنون محقق شده است.

تاکنون بخش خصوصی موفق به واردات واکسن کرونا نشده است

وی در پاسخ به این سوال که آیا تاکنون بخش خصوصی موفق به واردات واکسن شده است؟، تصریح کرد: هرچند امیدواریم واردات از سوی بخش خصوصی هم انجام شود، اما تاکنون این بخش موفق به واردات نشده است.

دبیر ستاد زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری افزود: بخش خصوصی اگرچه اعلام کرد که ما امکان ورود ۲۰ میلیون دز واکسن خاصی را داریم، اما تاکنون مجموعه‌های بخش خصوصی که مجوز واردات را دریافت کرده، موفق به واردات واکسن کرونا نشده اند.

قانعی خاطرنشان کرد: هر مجموعه‌ای که تمایل به واردات واکسن دارد، باید تاییدیه واکسن اصلی را از شرکت تولیدکننده دریافت کرده باشد، به عبارتی واکسن‌های وارداتی نباید از بازار آزاد تامین شود.

وی تصریح کرد: شرکت‌های تولید کننده در قالب زنجیره سرد اقدام به تحویل واکسن می‌کنند، از این جهت تاکنون بخش خصوصی موفق نشده است، مگر تعدادی اندک که برای مجموعه خودشان مثلا یک شرکت دارویی برای کارمندان خودش وارد و آن را تزریق کرده است.

براساس آخرین آمار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تا صبح پنج شنبه (۱۱ شهریور) نزدیک به ۲۸ میلیون و ۵۰۰ هزار دز واکسن خارجی و تولید داخلی در کشور تزریق شده است.
برچسب ها: واکسن ، دکتر قانعی ، تزریق
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۸.۷۹°    ۱۳.۵۹°