اجرای غیرتبعیض آمیز کنوانسیون منع سلاح‌های شیمیایی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  پنجشنبه 01 مهر 1400
کد خبر : ۸۲۵۱۶۲
تاریخ انتشار : جمعه ۱۲ شهريور ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۴
سفیر و معاون نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل اعلام کرد: ایران خواستار اجرای کامل، مؤثر و غیر تبعیض آمیز کنوانسیون منع سلاح‌های شیمیایی است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 زهرا ارشادی روز پنجشنبه به وقت محلی در سخنانی در خصوص تحولات خاورمیانه با موضوع پرونده شیمیایی سوریه گفت: ما دوباره حمایت کامل خود را از کنوانسیون منع سلاح‌های شیمیایی و تقویت اقتدار آن اعلام می‌کنیم و به عنوان یک عضو مدافع این کنوانسیون مهم، از هیچ تلاشی برای تحقق اهداف آن دریغ نخواهیم کرد.

دیپلمات ارشد ایران در سازمان ملل بیان کرد: ما خواستار جهان شمولی کنوانسیون بوده و معتقدیم برای تحقق این هدف اساسی، رژیم اسرائیل باید مجبور شود بدون هیچ پیش شرط یا تأخیری به این کنوانسیون بپیوندد.

ایران استفاده از سلاح‌های شیمیایی را محکوم می‌کند

ارشادی بیان کرد: ایران به عنوان قربانی بزرگ استفاده گسترده از سلاح شیمیایی در تاریخ معاصر، استفاده از این سلاح‌ها توسط هر کسی، در هر نقطه و تحت هر شرایطی را شدیدا محکوم می‌کند.

وی گفت: جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از اعضای فعال سازمان منع سلاح‌های شیمیایی، بر اهمیت تضمین فعالیت مستقل، بی طرفانه و حرفه‌ای این سازمان تأکید دارد.

معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل اضافه کرد: این امر در رابطه با مسائل مربوط به اجرای تعهدات کشور‌های عضو از جمله جمهوری عربی سوریه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

قدردانی ایران از سوریه

وی بیان کرد: ما از تلاش‌های جدی دولت سوریه در اجرای تعهدات خود تحت کنوانسیون تقدیر می‌کنیم.

ارشادی گفت: تخریب کامل برنامه سلاح‌های شیمیایی سوریه در کمترین زمان ممکن و در شرایط استثنایی، نشان‌دهنده اهمیت این تلاش‌های دولت سوریه است.

سفیر و معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل افزود: ما از اقدام اخیر سوریه در ارائه نود و سومین گزارش ماهانه خود در مورد فعالیت‌های آن درباره تخریب سلاح‌های شیمیایی و تأسیسات تولید آنها استقبال می‌کنیم.

اظهار تأسف از سیاسی شدن پرونده ایران

این دیپلمات جمهوری اسلامی ایران گفت: ما همچنین اقدامات جاری برای تمهید نشست مدیرکل سازمان منع سلاح‌های شیمیایی و وزیر امور خارجه سوریه و همچنین برگزاری بیست و پنجمین دور رایزنی با تیم ارزیابی اظهارنامه‌ها را مثبت قلمداد می‌کنیم.

معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل بیان کرد: مایه تأسف است که پرونده شیمیایی سوریه توسط گروه خاصی از کشور‌ها سیاسی شده است.

وی افزود: این روند که اقتدار کنوانسیون و اعتبار سازمان منع سلاح‌های شیمیایی را تضعیف کرده است، باید متوقف شود. این به نفع کنوانسیون، سازمان مذکور، حاکمیت قانون و حفظ صلح و امنیت بین المللی است.

ارشادی اضافه کرد: ما با حمایت از رویکرد جدید سازمان منع سلاح‌های شیمیایی و سوریه برای انجام گفتگوی سطح بالا، هر دو طرف را به همکاری سازنده در این روند تشویق می‌کنیم و امیدواریم این ابتکار نتایج مثبتی در پی داشته باشد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۰.۷۹°    ۲۷.۹۹°