خواسته درست و به حق مردم باید پیگیری شود
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 06 مهر 1400
کد خبر : ۸۲۵۲۱۲
تاریخ انتشار : جمعه ۱۲ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۹:۵۴
رئیس جمهور گفت: خواسته درست و به حق مردم باید پیگیری شود، در این سفر بسیاری از مشکلات مطرح شد که امیدوارم بتوانم با همه توان آن‌ها را پیگیری کنم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
رئیس جمهور شامگاه جمعه در آخرین مرحله از سفر به استان سیستان و بلوچستان، برای بررسی مسائل مطرح شده در دیدار‌ها و مشاهدات میدانی دو روز اخیر، در نشست شورای اداری استان سیستان و بلوچستان حضور یافت.


سید ابراهیم رئیسی با تسلیت شهادت امام سجاد (ع) اظهارداشت: امید است خداوند متعال معرفت نسبت به این امام بزرگوار را به ما مرحمت کند تا بتوانیم حجت‌شناسی و امام شناسی داشته باشیم و با تاسی از ایشان سعادتمان رقم بخورد.

او افزود: توفیقی بود که در سفر دو روزه به استان سیستان و بلوچستان به شهرستان‌های آن رفتیم و صمیمانه باید از تلاش‌های همه مدیران که در جای جای استان به خدمتگزاری به مردم مشغول هستند، تشکر کنم.

رئیس جمهوری بیان با اشاره به ویژگی‌های مدیریت در نظام اسلامی با فرهنگ دینی گفت: در مدیریت سخن بسیار است، ویژگی‌های مدیریت در نظام اسلامی این است که مدیر قبل از هر کسی خود را در محضر پروردگار ببیند و خود را پاسخگوی او بداند و این نوع مدیریت به رفتارش به گونه‌ای جهت بدهد که خود کنترلی نسبت به خویش داشته باشد و خود را در مقابل پروردگار حس کند.

آقای رئیسی ادامه داد: طبق مدیریت در فرهنگ نظام اسلامی مدیر باید خود را پاسخگو به عموم شهروندان، مردم، ارباب رجوع و سلسله مراتب اداری و نظارتی بداند.

او با بیان اینکه اعتمادسازی اصل مهمی است، گفت: باید این اعتمادی که در مردم آسیب‌دیده بازسازی شود و این مهم در گرو عمل به وعده هاست تا مردم احساس کنند که صادق القول هستیم.

رئیس جمهوری تصریح کرد: طبق مفهوم مدیریت در نظام اسلامی با فرهنگ دینی نگاه مدیر به مردم نگاه خاص است، نظام‌های مدیریتی دیگر می‌گویند مشتری‌مداری، که این نهایت توجه به مردم و ارباب رجوع نیست؛ نهایت آنچه در فرهنگ دینی داریم این است که باید مردم را دوست داشت، اولیای دین به عنوان بهترین انسان‌ها دارای این ویژگی بودند.

او افزود: محبت به مردم، مرتبه نازله محبت الله است به تعبیر شهید مطهری فقط خدا، اما بدانید راه خدا از میان خلق می‌گذرد.

او ادامه داد: در سیره امام سجاد (ع) بسیار دیده‌ایم که ایشان توجه به فقرا را در زندگی پیش رو داشتند و این مهم سمت و سوی ماست، امام سجاد (ع) می‌فرماید بدن پدرم صد پاره بود، اما در پشت پدرم زخمی ایجاد شده بود که مربوط به عاشورا نبود بلکه مربوط به اقدامی بود که در مدینه انجام و به خانه فقراء اقلامی را می‌بردند.

رئیس جمهوری گفت: بنابر آنچه گفته شد شاخص دوم در مدیریت از نگاه نظام اسلامی محبت به مردم است، اگر انسان مردم را دوست داشته باشد مثل اولیای الهی خواهد بود؛ امروز رهبری نیز همین گونه مردم را دوست دارند، باید حقیقتاً به مردم علاقه‌مند بود، در سخنان امام حسین (ع) این است که اگر مردم به شما بگویند گرفتاریم از نعمت‌های خداست.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی با بیان اینکه نکته سوم در مدیریت از نگاه نظام اسلامی این است که قبل از اینکه به بازرسی‌های بیرونی توجه داشته باشد به بازرسی‌های درونی توجه کند، افزود: وظیفه ما این است که از مجموعه سازمان‌های اداری صیانت کنیم که دچار آسیب نشوند.

توسعه یافتگی در سیستان و بلوچستان باید براساس سند آمایش سرزمینی باشد
او بیان کرد: توسعه یافتگی در سیستان و بلوچستان باید براساس سند آمایش سرزمینی باشد و اگر طبق این سند پیش رود برنامه هفتم نیز انجام خواهد شد، زیرا اساس این برنامه نیز بر این سند خواهد بود.

مرزها فرصت هستند نه تهدید
رئیس جمهوری همچنین مرز را یک فرصت دانست و گفت: باید از مرز‌ها به عنوان فرصت استفاده کنیم و مرز باید باعث تعامل بین کشور‌ها شود که قطعاً امنیت و رفاه را به ارمغان خواهد آورد.

آقای رئیسی با اشاره به اینکه ما باید راه بازارچه‌های مرزی و راه‌هایی که برای صادرات قانونی وجود دارد را باز کنیم، افزود: فرصت‌های بسیاری در سیستان و بلوچستان وجود دارد که سواحل مکران از این فرصت هاست، باید از فرصت این طبیعتی که خدا به این مردم داده، استفاده شود.

وی ادامه داد: اقتصاد گردشگری و اقتصاد دریا از این فرصت‌ها است که باید آن را تقویت کنیم؛ ما پنج هزار کیلومتر با دریا ارتباط داریم این اقتصاد دریا باید به دست همین مدیران توانمند و کارشناسان فعال شود.

رئیس قوه مجریه با اشاره به اینکه ما استفاده از ظرفیت نیروی انسانی سیستان و بلوچستان را اولویت می‌دانیم، گفت: استفاده از نیروی انسانی که دارای انگیزه و کارآمد باشد دارای اهمیت است.

پروژه‌های نیمه‌تمام در سیستان و بلوچستان در اولویت است
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی اظهارداشت: پروژه‌های نیمه‌تمام در سیستان و بلوچستان در اولویت است، چون اگر سال به آن بگذرد فرسوده می‌شود حتماً پروژه‌های نیمه‌تمام در اولویت قرار بگیرد به ویژه پروژه‌هایی که در حوزه آب و فاضلاب است.

رئیس جمهوری با بیان اینکه برای حل مشکل آب راهکار وجود دارد اظهارداشت: یکسری راهکار‌های طولانی مدت مثل انتقال آب از دریای عمان از این موارد است.

مشکل آب سیستان و بلوچستان حل شود
او خاطرنشان کرد: یکسری طرح‌های زود بازده مثل استفاده از فناوری آب ژرف وجود دارد که امروز سه تا چهار چاه ژرف در این منطقه حفر شده است و می‌تواند افزایش این چاه‌ها آب را به دست مردم برساند.

رئیسی ادامه داد:، اما راه‌حل بسیار کوتاه‌مدت هم وجود دارد و آن اینکه ما از ظرفیت چاه نیمه‌ها استفاده کنیم سریعاً آقای استاندار، آقای فرماندار، مسئولان آب در منطقه اقدام کنند نسبت به حفظ آبی که در چاه نیمه‌ها موجود است.

او تصریح کرد: مسئولان این آب چاه نیمه‌ها را به مخازن منتقل کنند و این انتقال برای مدت قابل توجهی مشکلات مردم را حل می‌کند.

مسئله حق آبه هیرمند نیازمند دیپلماسی فعال است
رئیس جمهوری تاکید کرد: مسئله حق آبه هیرمند حقی متعلق به این مردم است از این حق نه ما می‌گذریم و نه مردم از آن خواهند گذشت در این زمینه ما نیازمند دیپلماسی فعالی هستیم که این حق مسلم مربوط به مردم منطقه احیا شود.

او افزود: ما باید یک سری امتیازات برای سرمایه گذاری در سیستان و بلوچستان بگذاریم و باید سرمایه‌گذاران در این منطقه احساس کنند که این سرمایه گذاری آنان سودآوری دارد همچنین احساس کنند که از معافیت‌ها برخوردارند تا این مهم جاذبه شود.

او گفت: استفاده از نیروی جوان و نخبه سیستان و بلوچستان در توسعه یافتگی استان دارای اهمیت است و همه مدیران از ظرفیت نخبگی به ویژه جمعیت تحصیلکرده منطقه در جهت رشد آن استفاده کنند.
 
حل مشکل مسکن کپر نشینان حاشیه چابهار تا پایان سال
رئیسی اظهار داشت: دیروز رفتم بعضی کپرنشینان منطقه چابهار را دیدم خیلی ناراحت شدم از بسیج سازندگی، سپاه و بنیاد مسکن بخاطر اقداماتشان تشکر می‌کنم تا آخر سال قضیه مسکن حاشیه‌نشینان چابهار را حل کنیم دوم اینکه از همه مدیران می‌خواهم برای پروژه‌ها زمان بگذارید.

***شورای اداری استان سیستان‌وبلوچستان امشب با حضور حجت الاسلام و المسلمین رئیسی رئیس جمهور و جمعی از اعضای کابینه دولت سیزدهم، وزرای نفت، راه وشهرسازی، صمت، رئیس سازمان برنامه وبودجه ورئیس دفتررئیس جمهور و با شرکت آیت الله محامی نماینده، ولی فقیه در اموراهل سنت استان وامام جمعه زاهدان، احمدعلی موهبتی استاندار سیستان وبلوچستان، معین الدین سعیدی نماینده مردم چابهار در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسئولان استانی و محلی در سالن همایش‌های بین المللی منطقه آزاد چابهار برگزار شد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۶.۵۱°    ۲۶.۹۹°