تجارت ۷.۳ میلیارد دلاری ایران و امارات در پنج‌ماه
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  جمعه 02 مهر 1400
کد خبر : ۸۲۵۲۷۱
تاریخ انتشار : شنبه ۱۳ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۸
سخنگوی گمرک گفت: درپنج ماه نخست امسال حدود ۹ و نیم میلیون تن کالا به ارزش ۷ میلیارد و ۳۰۳ میلیون دلار بین ایران و امارات تبادل شد که نسبت به مدت مشابه از لحاظ وزنی ۲۴ درصد و از لحاظ ارزش ۵۴ درصد رشد داشته است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 سید روح‌اله لطیفی، سخنگوی گمرک گفت:جمهوری اسلامی ایران همواره اولویت سیاسی، امنیتی و اقتصادی‌اش توجه و همکاری با کشور‌های همسایه بوده است، از این رو شاهد رونق تجارت با همسایگان در سال‌های اخیر بودیم به گونه‌ای که چهار کشور عراق، امارات، ترکیه و افغانستان همواره جزو پنج کشور مقاصد صادراتی کشورمان در سال‌های اخیر بودند و در رویه واردات نیز امارات و ترکیه در این جایگاه قرار دارند.

لطیفی در خصوص صادرات کالا‌های ایرانی به امارات گفت: کشور امارات متحده عربی در پنج ماه گذشته بیش از پنج میلیون و ۷ هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۹۱۲ میلیون دلار از ایران خریداری کرده است که این میزان ۱۱ درصد وزن و ارزش کل صادرات ۴۵ میلیون و ۴۷۴ هزار تنی ایران به ارزش ۱۷ میلیارد و ۶۶۱ میلیون دلار در پنج ماه نخست امسال به سایر کشور‌ها بوده است.

سخنگوی گمرک توضیح داد: در پنج ماه نخست سال ۹۹ صادرات کشورمان به امارات پنج میلیون و ۹۱۲ هزارتن کالا به ارزش یک میلیارد و ۵۵۳ میلیون دلار بوده است که این میزان تا پایان مرداد ماه ۱۴۰۰ از لحاظ وزنی ۱۵ درصد کاهش و از لحاظ ارزش ۲۳ درصد رشد داشته است که ۳۲ درصد وزن و ۳۲.۵ درصد ارزش کل واردات ۱۳ میلیون و ۸۱۹ هزار تنی کشور به ارزش ۱۶ میلیارد و ۶۳۱ میلیون دلار از سایر کشور‌ها به ایران را به خود اختصاص داده است.

لطیفی در خصوص کالا‌های صادراتی کشور به امارات متحده عربی گفت: خشکبار، محصولات شیلاتی، میوه و صیفی‌جات، خرما، سبزیجات، خاویار، شیرینی و شکلات، فراورده‌های غذایی، ادویه جات، مواد معدنی، مصالح ساختمانی، انواع شوینده، صنایع دستی و فرش، ظروف آشپزخانه، لوازم خانگی، لوازم الکترونیکی، محصولات صنعتی و نیمه صنعتی، آلات موسیقی، پوشاک، کیف و کفش و مبلمان، عمده محصولات صادراتی ایران به امارات بودند.

سخنگوی گمرک در خصوص واردات ایران از امارات بیان کرد: در این مدت چهار میلیون و ۴۳۶ هزار تن کالا به ارزش پنج میلیارد و ۳۹۱ میلیون دلار ازامارات خریداری شده و وارد کشور شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۵۷ درصد از لحاظ وزن و ۶۸ درصد از لحاظ ارزش افزایش داشته است.

وی افزود: نهاده‌های دامی، دام مولد، انواع بذر، انواع روغن، حبوبات، میوه‌های گرمسیری، چای و قهوه، ادویه، شکر، آب میوه، مخمرها، الکترودها، برنج، مکمل‌های غذایی، مواد معدنی، مواد اولیه تولید، ماشین الات، پارچه و نخ، لاستیک، انواع چوب و تخته، خمیر چوب و کاغذ، انواع مقوا و کاغذ، کمپروسور‌ها و فیلتر و صافی از عمده کالا‌های وارداتی از امارات به کشورمان در پنج ماه نخست امسال بوده است.

لطیفی گفت: در سال ۹۹ بیش از بیست میلیون و ۵۷۳ هزارتن کالا به ارزش ۱۴ میلیارد و ۴۲۰ میلیون دلار بین ایران و امارات تبادل شد که در صورت ادامه رشد پنج ماهه در حوزه تجارت با این کشور می‌تواند این میزان تا پایان سال ۱۴۰۰ به بیش از ۲۲ ونیم میلیون تن کالا به ارزش ۱۷ و نیم میلیارد دلار برسد.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۲.۷۹°    ۲۶.۹۹°