هماهنگی خوب وزارت اقتصاد، بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  پنجشنبه 25 شهريور 1400
کد خبر : ۸۲۵۲۷۵
تاریخ انتشار : شنبه ۱۳ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۸:۴۵
وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: در دوران جدید، برای نهادمند و قاعده‌مند کردن ارتباط وزارت اقتصاد و دانشگاه، برنامه جدی داریم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 به نقل از (شادا)؛ سید احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی در نشست با اعضای هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران گفت: در سال‌های طولانی حضور در مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی و به عنوان نماینده مردم در مجلس، این موضوع را به عینه لمس کرده‌ام که فاصله و زاویه قابل توجهی بین دیدگاه صاحبنظران و اساتید دانشگاهی با سیاست‌های اجرایی دستگاه‌های دولتی وجود دارد.

وی افزود: متأسفانه از دیرباز، همیشه حس "به مشارکت گرفته نشدن" نزد علمای اقتصادی وجود داشته و شرایط به گونه‌ای است که گویا دولت و دانشگاه در دو جهان متفاوت بسر می‌برند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی تأکید کرد: در دوران جدید، برای نهادمند و قاعده‌مند کردن ارتباط وزارت اقتصاد و دانشگاه، برنامه جدی داریم.

خاندوزی با تأکید بر تداوم برگزاری جلسات با اساتید اقتصاد، با دستور کار دقیق‌تر و "ناظر به نتیجه" از رئیس پژوهشکده امور اقتصادی خواست، با حضور در تمام جلسات با هیئت‌های علمی دانشگاه‌ها و دیگر صاحبنظران، راه را برای نهادینه کردن این ارتباط بین وزارت اقتصاد با دانشگاه، چه به‌صورت فردی و چه در قالب مؤسسه، باز نماید.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه این حس وجود دارد که جریان اطلاعات اقتصادی از سوی دولت به سمت دانشگاه‌ها قطع است، گفت: من از همکاران خودم می‌خواهم در این زمینه چاره‌ای بیاندیشند و به سمتی برویم که دسترسی‌ها تسهیل شود و حتی بخشی از آمارهایی که ممکن است قبلاً جنبه طبقه‌بندی شده داشته را با در نظر گرفتن ملاحظات خاص خود، در اختیار اساتید قرار دهیم.

خاندوزی بیان کرد: دسترسی به این آمار، می‌تواند زمینه را برای صاحبنظران اقتصادی که قصد ارائه پیشنهادات اصلاحی دارند، مهیا کند که آخرین وضعیت اقتصادی را در حوزه تخصصی خود مشاهده کنند.

وی با اشاره به تأکید اساتید حاضر در جلسه مبنی بر تمرکز بر چند هدف معدود و مشخص بر اساس اولویت‌گذاری‌های اقتصادی، گفت: بنای خود ما هم در وزارت اقتصاد این بود که بعد از گذشت هفته اول و دریافت گزارش کار همه معاونت‌ها و سازمان‌های زیر مجموعه وزارتخانه؛ در افق روبرو، برای هر کدام از سازمان‌ها و معاونت ها، به یکی دو اولویت مشخص برسیم و این اولویت ها، دستور کار تعامل ما با آن‌ها و مبنای مطالبه وزیر از معاونین و رؤسای سازمان‌ها قرار گیرد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی اعلام کرد: این اولویت‌ها در آینده نزدیک به‌طور رسمی تعیین و ابلاغ خواهد شد.

وی افزود: با وجود برخی نگرانی‌های ابراز شده؛ می‌توانم این امید را بدهم که هماهنگی خوبی بین وزارت امور اقتصادی و دارایی، بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه وجود دارد و تلاش می‌کنیم این هماهنگی به درجاتی بیشتر از سنوات گذشته، برسد؛ کما اینکه همین امروز، نخستین جلسه هماهنگی در ارتباط با رویکرد بخشنامه ابلاغی بودجه ۱۴۰۱ بین من و رئیس سازمان برنامه و بودجه برگزار خواهد شد.

خاندوزی محور جلسه خود با رئیس سازمان برنامه و بودجه در خصوص بخشنامه بودجه ۱۴۰۱ را "کنترل جدی کسری تراز عملیاتی دولت" به عنوان مهم‌ترین نقطه کانونی تصمیمی گیری اعلام کرد.

این گزارش حاکی است، وزیر اقتصاد پس از پایان این نشست و در گفتگو با خبرنگاران، هدف از حضور خود در دانشگاه تهران را اعلام موضع نظام سیاستگذاری اقتصادی کشور مبنی بر برقراری ارتباط مؤثر با دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور بیان کرد و گفت: کیفیت سیاستگذاری‌های اقتصادی ایران باید ارتقاء پیدا کند و این فراهم نمی‌شود مگر اینکه از تمام ظرفیت بالقوه علمی و پژوهشی کشور استفاده کنیم.

وی گفت: امروز نزد اساتید اقتصاد دانشگاه تهران آمدم برای اینکه نشان بدهم نه تنها آغوش نظام سیاستگذاری کشور بر روی اهالی علم و صاحبنظران و پژوهشگران باز است، بلکه دست یاری ما به سمت اساتید دانشگاه، پژوهشکده‌ها و اندیشکده‌های کشور دراز است تا به ما برای ارتقای کیفیت سیاستگذاریِ اقتصاد ایران در دوره جدید، کمک کنند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی بیان کرد: این جلسات ادامه خواهد یافت، اما با این تفاوت که ما دنبال نهادینه کردن ساز و کار مستمر و مؤثری هستیم تا تمام این ظرفیت‌های فضای دانشگاهی و پژوهشگاهی کشور، عملاً در اکثر مصوبه‌ها و سیاست‌های مهم وزارت امور اقتصادی و دارایی مشارکت داده شود.

خاندوزی ادامه داد: اعضای هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران، پیشنهادات مختلفی در حوزه سیاست‌های مختلف مالی، مالیاتی، بانکی و ... داشتند که بنا شد هر کدام از موضوعات در کارگروه‌هایی با حضور پژوهشکده وزارت اقتصاد؛ به سیاست‌های مشخصِ قابل ارائه در سطح کلان تبدیل شوند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی در پاسخ به سؤالی در خصوص انتخاب رئیس کل جدید بانک مرکزی با اشاره به اینکه به لحاظ قانونی، وظیفه معرفی رئیس کل بانک مرکزی بر عهده وزیر اقتصاد و صدور حکم آن بر عهده رئیس جمهور است، گفت: گفتگو‌هایی در این ارتباط انجام شده و نتیجه آن، در هفته‌های آینده اعلام خواهد شد.


پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۳۲.۹۹°    ۳۳.۷۹°