جزئیات جدید از شنود تلفن های همراه توسط امریکا و انگلیس

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
06:29 - جمعه 22 فروردين 1399
کد خبر : ۸۲۵۳۰
تاریخ انتشار : شنبه ۰۲ اسفند ۱۳۹۳ - ۰۸:۳۲
جاسوس های آمریکا و انگلیس با هک کردن سامانه های بزرگترین تولید کننده سیم کارت جهان موفق به دسترسی نامحدود به میلیاردها دستگاه تلفن همراه در سراسر جهان شدند.
جزئیات جدید از شنود تلفن های همراه توسط امریکا و انگلیس

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، سازمان های جاسوسی آمریکا و انگلیس به بخش عظیمی از مکاتباتی که با تلفنهای همراه در جهان صورت می گیرد، دسترسی داشته اند.

منابع انگلیسی روز جمعه گزارش دادند بر اساس افشاگری جدید' ادوارد اسنودن'، سازمان های امنیتی و اطلاعاتی انگلیس و آمریکا با رمز گشایی کدهای امنیتی سیم کارت های تلفن همراه یکی از شرکت های سازنده بزرگ دنیا، توانسته اند به اطلاعات آنها دست پیدا کنند.

به نوشته روزنامه گاردین، جاسوس های آمریکا و انگلیس با هک کردن سامانه های بزرگترین تولید کننده سیم کارت جهان موفق به دسترسی نامحدود به میلیاردها دستگاه تلفن همراه در سراسر جهان شدند؛ مسئله ای که جنجال بین المللی دیگر را درباره تخطی آژانس های جاسوسی از محدوده وظایف شان موجب خواهد شد.

ادوارد اسنودن، در جدید ترین افشا گری گفته است آژانس امنیت ملی آمریکا (ان اس ای) و آژانس معادل آن در انگلیس (جی سی اچ کیو) با هک کردن سامانه های شرکت جِمالتو تولید کننده سیم کارت در هلند و سرقت کلیدهای رمز توانستند بطور سری به بخش زیادی از مکالمه ها و اطلاعات موجود در گوشی های همراه دسترسی پیدا کنند.

روزنامه دیلی میل نیز نوشت: 'اسنودن' مدعی شده است که سازمان امنیت ملی آمریکا و ستاد ارتباطات انگلیس (جی سی اچ کیو) طی اقدام مشترکی توانسته اند، کدهای رمزگذاری شده در سیم کارت تلفن های همراه یکی از شرکت های سازنده مطرح دنیا که سبب مخفی ماندن مکالمات و اطلاعات ردوبدل شده توسط مشتریان می شود، را هک کنند.
رسوایی جدید جاسوسی امریکا  و انگلیساین کدها باعث می شود که ارتباط بین تلفن همراه و اپراتور رمزگشایی شود که در غیر این صورت، اطلاعات در قالب کدهایی درهم و نامفهوم ظاهر می شد.

دیلی میل افزود: 'ادوارد اسنودن' افشا کننده جاسوسی های آژانس امنیت ملی آمریکا اسناد جدیدی را به پایگاه خبری 'اینترسپت' ارائه کرده است که براساس آن سرویس های اطلاعاتی انگلیس و آمریکا توانسته اند با هک کردن این کدها، اطلاعات مشتریان را اعم از صدای مکالمات، پیام های کوتاه و سایر اطلاعات ردوبدل شده را سرقت نمایند.

گفته می شود براساس این سازوکار دیگر نیازی به اخذ مجوز و یا ارائه حکم قانونی به اپراتورهای تلفن همراه ، برای عملیات استراق سمع نبوده و هیچگونه اثری هم بر جای نمی گذارد.

شرکت 'گمالتو' که تولید کننده بیشترین سیم کارت های تلفن همراه و نسل جدید تراشه های کارت های اعتباری در جهان بشمار می رود، مورد هدف این سازمان ها اطلاعاتی بوده است.

به نوشته روزنامه دیلی میل، این اقدام جاسوسی در سال 2010 میلادی آغاز گردید و منجر به سرقت رمز سیم کارت ها در شماری از کشورهای جهان از جمله کشورهای 'ایران'، 'یمن'، 'هند'، 'سومالی'، 'تاجیکستان' و 'افغانستان' شده است.

در همین حال یک سخنگوی ستاد ارتباطات انگلیس (جی سی اچ کیو) با بیان اینکه قصد ندارد در خصوص موضوعات امنیتی سخن بگوید ، مدعی شده است: تمام فعالیت های این نهاد اطلاعاتی و جاسوسی منطبق با چارچوب های قانونی و اخذ مجوزهای ضروری و مناسب است. وی همچنین یادآور شد که فعالیتهای این سازمان منطبق با کنوانسیون های حقوق بشر اتحادیه اروپا می باشد.

این سخنگوی ستاد ارتباطات انگلیس (جی سی اچ کیو) افزود: اقدامات این سازمان به صورت دقیق توسط وزیر امورخارجه، کمیته اطلاعاتی و امنیتی پارلمان و کمیسیون سرویس های اطلاعاتی نظارت می شود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵°    ۱۳°