قالیباف: پیگیر مسائل اساسی مردم در کنار دولت هستیم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 30 شهريور 1400
کد خبر : ۸۲۵۳۱۱
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۴ شهريور ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۹
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در پیگیری مسائل اساسی مردم که در زندگی جاری آنان تأثیر مستقیم دارد، در کنار دولت هستیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 آقای قالیباف در جلسه علنی صبح امروز (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی در نطق پیش از دستور، با تشکر از نمایندگان مجلس که در بررسی رأی اعتماد به کابینه دولت سیزدهم با تلاش فراوان و کار فشرده و برنامه ریزی شده، برگی درخشان در کارنامه مجلس یازدهم ثبت کردند، تصریح کرد: در یک برنامه ریزی منظم برای اولین بار همه نمایندگان مجلس با تشکیل ۲۷۵ جلسه با تمامی وزرای پیشنهادی در کمیسیون‌های تخصصی و فراکسیون‌ها به صورت مستقیم و چهره به چهره آشنا شدند که این امر نقش مهمی در شناخت دقیق‌تر نمایندگان از وزرا ایفا کرد.
 رئیس مجلس افزود: با عدم اجازه ورود به افراد غیر مسئول امکان ایجاد حاشیه‌های معمول که بعضا در دوره‌های گذشته وجود داشت، از بین رفت و فضای امن برای رسیدگی به صلاحیت وزرا ایجاد شد و در نهایت در چند روز پرکار در محیطی منطقی و نظمی ویژه، فرآیند بررسی رأی به کابینه در صحن علنی مجلس نهایی شد.
 قالیباف ادامه داد: نمایندگان مجلس برای تسریع در تشکیل کابینه با اعتقاد به اینکه رئیس جمهور محترم مسئول اجرایی کشور است، با رأی حداکثری به تیم کاری جناب آقای دکتر رئیسی، زمینه تشکیل دولت قوی را برای حل مسائل اساسی مردم ایجاد کردند.
 وی گفت: گام اول در تعامل بین دولت و مجلس به خوبی با حسن نظر و روحیه همکاری برداشته شد؛ اراده مجلس از روز نخست همین بود و ان‌شاء الله به همین ترتیب هم تداوم پیدا خواهد کرد.
 رئیس مجلس افزود: رئیس جمهور محترم و اعضای هیأت دولت در هفته ابتدایی از مسئولیت خود با حضور‌های میدانی، جدیت خود را در تشکیل دولت مردمی نشان دادند و روح امید را در جامعه دمیدند.
 قالیباف تصریح کرد: ما نمایندگان مردم شریف ایران وظیفه خود می‌دانیم از این شروع امیدآفرین تشکر کنیم و تأکید می‌کنیم در پیگیری مسائل اساسی مردم مخصوصا مواردی که در زندگی جاری مردم تأثیر مستقیم دارد مانند مقابله با آسیب‌های مرتبط با حوزه سلامت و معیشت ناشی از بیماری کرونا، قیمت ارز، حفظ ارزش پول ملی، تأمین کالا‌های ضروری مردم با قیمت مناسب، ثبات اقتصادی و توجه به مناطق محروم در کنار دولت هستیم و آماده‌ایم نیاز‌های تقنینی دولت را در جهت مصالح مردم برآورده کنیم و برای کمک به دولت وظیفه نظارتی خود را همدلانه و دلسوزانه در جهت رصد و برطرف کردن نقاط ضعف احتمالی انجام دهیم.
 رئیس مجلس با بیان اینکه اتفاق مبارکی که در هفته گذشته صورت گرفت، رهنمود‌های بسیار مهم رهبر معظم انقلاب در دیدار با اعضای هیأت دولت بود که نقشه راهی روشن را پیش روی دولت سیزدهم قرار داد، افزود: عمل به وعده‌ها همراه با تعیین روزشمار از رهنمود‌های مهمی است که تجربه نشان می‌دهد می‌تواند علاوه بر امیدآفرینی در مردم، بخش‌های مختلف دولت را وادار به برنامه‌ریزی دقیق و قابل سنجش از پیشرفت کار کند.
 قالیباف ادامه داد: تأکید بر داشتن پیوست عدالت، یکی دیگر از مهمترین فراز‌های این نقشه راه بود که در مجلس شورای اسلامی نیز خود را مخاطب آن در تنظیم قوانین می‌دانیم، همان طور که در سال اول مجلس سعی کردیم به این مسئله توجه کنیم، تکلیف خود می‌دانیم با حساسیت و دقت بیشتر در قانون‌گذاری‌ها مخصوصا تصویب بودجه سال آینده و برنامه هفتم توسعه به آن توجه ویژه داشته باشیم و از همه این موارد مهمتر نگاه تحول گرایانه ایشان با تأکید بر عقلانیت در انقلابی‌گری، ترجیح‌بند مهمی بود که علاوه بر اینکه دولت وظیفه دارد در بازسازی مدیریت‌های اجرایی کشور آن را به کار ببندد، باید نصب‌العین همه دستگاه‌های دیگر و جریان‌های سیاسی و اجتماعی و رسانه‌ای نیز قرار گیرد.
 
اراده جمهوری اسلامی ایران همان اراده مردم افغانستان است
 رئیس مجلس همچنین در ادامه با اشاره به تحولات افغانستان، گفت: تحلیل گران دنیا با سلیقه‌های مختلف فرار ذلیلانه ارتش آمریکا را به عنوان نمادی روشن از افول قدرت بین المللی آمریکا تحلیل می‌کنند، همچنین امروز تجربه دولتمردان و مردم افغانستان پیش روی همه است. رها کردن کشور توسط دولت دست نشانده آمریکا در افغانستان و استقرار بی دردسر طالبان در سراسر آن کشور که نتیجه نارضایتی گسترده از ۲۰ سال اشغالگری آمریکا و بی عملی دولت آمریکا بود به وضوح نشان داد که اعتماد برخی دولتمردان افغانستانی به آمریکا جهت به ارمغان آوردن، پیشرفت و امنیت برای کشورشان خطای راهبردی بود.
قالیباف افزود: بعد از ۲۰ سال حاکمیت یک دولت آمریکایی علیرغم همه شعار‌ها و تصور‌های ایجاد شده نه تنها کشور هیچ پیشرفت ملموسی در زیرساخت‌های اقتصادی و رفاه عمومی نداشته است بلکه ابتدایی‌ترین نیاز یک جامعه مدنی یعنی امنیت نیز در این کشور تامین نشده است.
 وی گفت: ملت ایران بر حفظ حقوق دینی و انسانی مردم آن دیار از تمامی نژادها، زبان‌ها و مذاهب و برقراری امنیت سراسری و پایدار در کشور افغانستان تاکید دارد و نهایتا اراده جمهوری اسلامی ایران همان اراده مردم افغانستان خواهد بود و ما به آینده این همسایه عزیز خود امیدوار و حساس هستیم.
 رئیس مجلس تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران مدافع مردم شریف افغانستان در مقابل تلاش‌های احتمالی قدرت‌های سلطه گر خارجی به منظور ایجاد ناامنی و بی ثباتی خواهد بود و برنامه‌های آن‌ها در این زمینه به دقت تحت اشراف قرار دارد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۵.۵۹°    ۲۲.۹۹°