آمریکا باید بی کم و کاست برجام به وین بیاید
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 09 آذر 1400
کد خبر : ۸۲۵۳۹۸
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۵ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۸
سخنگوی وزارت خارجه با اعلام اینکه مذاکرات وین ادامه پیدا می‌کند گفت: آمریکا باید با یک دستور کار واقعی و برای اجرای بی کم و کاست برجام به وین بیاید.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
آقای سعید خطیب زاده در نشست خبری هفتگی با خبرنگاران درباره گفتگو‌های وین تصریح کرد: اصل گفتگو‌ها انجام خواهد شد. ایران هم بار‌ها در سطوح مختلف این اجماع حاکمیتی را اعلام کرده و مذاکراتی که برای اطمینان از اجرای بی کم و کاست تعهدات آمریکا ذیل برجام اغاز شده است حتما ادامه پیدا خواهد کرد.

وی ادامه داد: این گفتگو‌ها باید تامین کننده منافع عالی مردم و جمهوری اسلامی ایران باشد که در چند سال گذشته با نقض مکرر آمریکا و بی عملی اروپا این منافع برای مردم و ایران حاصل نشده است. این مذاکرات باید منافع رفع تحریم‌های مندرج در برجام را بی کم و کاست تامین کند؛ ما با این رسالت حتی یک ساعت هم برای رفع تحریم‌های ظالمانه معطل نخواهیم کرد.

آقای خطیب زاده با اشاره به روند طبیعی انتقال دموکراتیک قدرت در ایران گفت: همه طرف‌ها این را درک می‌کنند دولت مستقر و وزرا مشخص شده اند و به زودی تمام مواردی که باید اعلام شود، اعلام خواهد شد و من فکر می‌کنم پیام‌های داده شده از سوی رئیس جمهور و وزیر خارجه درباره مذاکره روشن است.

وی اضافه کرد: مجددا تاکید می‌کنم که طرف آمریکایی باید بداند با ذهنیت دوران ترامپ نمی‌تواند نتیجه‌ای جز شکست حداکثری داشته باشد؛ باید با یک دستور کار واقعی و برای اجرای بی کم و کاست و نه تعهد بیشتر یا کمتر به وین بیاید. این چیزی است که می‌تواند به سرعت همه ما را به نتیجه برساند.

آقای خطیب زاده در پاسخ به سوالی درباره موضوعات فنی بین آژانس بین المللی انرژی اتمی و سازمان انرژی اتمی ایران به دو نکته اشاره کرد و گفت: اجلاس پیش روی شورای حکام یک نشست عادی است. تاکید می‌کنم هیچ طرفی اشتباه محاسباتی نکند و به سمتی نرود که مذاکرات وین تحت تاثیر قرار بگیرد.

وی افزود: همه باید توجه کنند استفاده سیاسی از بستر فنی آژانس پاسخ متفاوتی را از تهران در پی خواهد داشت. روابط ما با آژانس فنی و محترمانه است مفاهمه عمیقی برقرار است و امیدواریم بقیه مداخله نکنند.

آقای خطیب زاده گفت: درباره خبر سفر آقای گروسی به تهران هم باید بگویم این را هم شنیده ایم، اما نمی‌دانیم این سفر برنامه ریزی شده است یا نه؛ باید از سازمان انرژی اتمی بپرسید. اما در موضوعات فنی روابط خوب ادامه دارد. سوالات مطرح شده پاسخ داده شده و گفتگو‌ها ادامه دارد.
 
واردات ۲۰ میلیون دز واکسن تا سه هفته آینده

سخنگوی وزارت خارجه اعلام کرد: حداقل ۲۰ میلیون دوز واکسن تا سه هفته آینده وارد ایران می‌شود.

آقای خطیب زاده درباره واردات واکسن اظهارداشت: وزارت امور خارجه از روز اول و حتی قبل از اینکه کرونا وارد ایران شود اولین دستگاهی بود که در سطح دولت این خطر را گوشزد و اعلام کرد این فراگیری در دنیا آغاز شده است و پس از آن، چه در مرحله جذب کمک‌ها و منابع بین المللی برای مقابله با کرونا و چه در تسریع واردات واکسن نقش کلیدی و اساسی داشت.

وی افزود: البته به جهت حفظ آرامش و فضای روانی جامعه سعی کردیم با سکوت و در کنار مدافعین سلامت به تحقق برنامه‌ها کمک کنیم. تمامی سفرا در کشور‌های مختلف نقش کلیدی در تامین مواد اولیه و دستگاه‌های مورد نیاز حتی برای تولید واکسن داخلی داشتند.

آقای خطیب زاده با دست مریزاد گفتن به دانشمندان پر افتخار و جوان ایرانی در تولید واکسن اضافه کرد: به دلیل نیاز جامعه نمی‌توانستیم معطل باشیم به همین دلیل واردات واکسن را از مقاصد مختلف پیگیری کردیم. چه با تولید مشترک در کوبا و چه از روسیه، چین و هند و بعد هم از سبد کواکس و سبد‌های دیگر واردات انجام شد و الحمد لله با تلاش‌های گسترده‌ای که صورت گرفت و به ویژه با جدیتی که در چند هفته اخیر بوده است، حداقل نزدیک ۲۵ میلیون و ۳۰۰ هزار دوز از چین واردات داشته ایم.

وی افزود: به اضافه چندین میلیون دوز که از سبد‌های کواکس، آسترازنکا داشتیم. از کشور‌های دیگر هم چه به صورت اهدایی و خریداری هم اندکی واکسن داشتیم که همه این‌ها در هفته جاری تشدید خواهد شد.

آقای خطیب زاده همچنین اظهار داشت: از دوستانم در وزارت بهداشت درخواست می‌کنم آمار دقیق و ریز را بدهند، اما من این نوید بزرگ را بدهم که حداقل به میزان ۲۰ میلیون دوز واکسن تا سه هفته آینده وارد ایران خواهد شد که یک جهش عمده‌ای در تزریق واکسن در کل کشور خواهد بود. این علاوه بر واکسن هایی‌ست که (ممکن است) به صورت مقطعی و ناگهانی، مذاکرات به نتیجه برسد و وارد شود.

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه چند ده میلیون دوز هم در ماه اکتبر وارد می‌شود، گفت: اینکه من رقم دقیق را نمی‌گویم به این دلیل است که وزارت خارجه هیچ گاه وعده نداده است و هر وقت واردات صورت گرفته "وعده محقق شده" را اعلام کرده است.

وی افزود: امروز می‌توانم یک وعده بسیار خوشحال کننده درباره ماه اکتبر بدهم. اما انچه که می‌توانم بگویم ۲۰ میلیون دوزی است که در ماه میلادی جاری (سپتامبر) به همراه چند ده میلیون دوز اضافه در ماه اکتبر از مقاصد مختلف وارد خواهیم کرد و این در کنار تولید مشترکی است که انستیتیو پاستور در تولید کووبرکت انجام می‌دهد.

سخنگوی وزارت خارجه گفت: دستگاه دیپلماسی اولویت خود را برای رفع این درد و رنج تا جای ممکن گذاشته است. از روز اول این کار را کرده ایم و بر این عهد هستیم، اما در سکوت و آرامش.

دیپلماسی اقتصادی نیازمند اراده ملی است

سخنگوی وزارت امور خارجه ، دیپلماسی اقتصادی را از برنامه های اصلی این وزارتخانه خواند.

آقای خطیب زاده افزود: تمامی راهکارها و مشکلات تجار در جلسات معاونت اقتصادی و کمیته های تخصصی وزارتخانه احصا شده است.

وی اضافه کرد: اما دیگر دستگاه ها و وزارتخانه ها هم باید اقدامات عملی و جدی تری در این زمینه داشته باشند چون این مهم به صورت زنجیروار و اقدامی به هم پیوسته است و نیاز به اراده ای ملی دارد.

 
حملات طالبان به پنجشیر محکوم است

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: موضوع پنجشیر باید از طریق گفتگو و با وساطت و حضور تمامی بزرگان افغانستان انجام شود و هیچ کس نباید اجازه دهد این موضوع به برادرکشی ختم شود.

سعید خطیب زاده در نشست خبری هفتگی با خبرنگاران درباره تحولات افغانستان و پنجشیر و مداخله مستقیم پاکستان در این موضوع گفت: اخباری که از پنجشیر می‌رسد نگران کننده است. حملات دیشب به اشد وجه محکوم و شهادت رهبران افغانستان مایه تاسف عمیق است.

وی افزود: دخالت خارجی که اشاره کردید حتما باید بررسی شود و ما آن در دست بررسی داریم. مداخله پاکستان در افغانستان را در دست بررسی داریم و هرگونه مداخله خارجی در افغانستان محکوم است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: همگان باید بدانند تاریخ افغانستان نشان داده است مداخله خارجی چه مستقیم و چه غیرمستقیم نتیجه‌ای جز شکست برای نیروی متجاوز نداشته است مردم افغانستان بسیار استقلال طلب و غیور هستند و قطعا و یقینا هرگونه مداخله خارجی محکوم است.

وی ادامه داد: موضوع پنجشیر باید از طریق گفتگو و با وساطت و حضور تمامی بزرگان افغانستان انجام شود و هیچ کس نباید اجازه دهد این موضوع به برادرکشی ختم شود. طالبان هم باید به تعهدات خود پایبند باشد.

خطیب زاده اضافه کرد: محاصره منطقه پنجشیر و گرسنگی دادن به مردم پنجشیر و قطع آب و برق آنچنان که به ما گزارش شده مایه نگرانی است. حقوق بشردوستانه ذیل حقوق بین الملل باید رعایت شود.

وی گفت: جمهوری اسلامی ایران تمام مساعی و همت خود را به کار می‌گیرد تا به پایان الام مردم افغانستان و تشکیل دولت فراگیر که بازتاب دهنده ترکیب قومیتی و جمعیتی این کشور باشد کمک کند.

این دیپلمات ارشد کشورمان افزود: این خواست مردم افغانستان است که باید محقق شود و آینده افغانستان را معلوم کند و نه دخالت خارجی. صلح پایدار از طریق گفتگو‌های اصیل بین افغانی می‌گذرد. من تذکر جدی می‌دهم که تمامی خطوط قرمز و تعهدات ذیل حقوق بین الملل رعایت شود.

وی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران با دقت نظر و از نزدیک تحولات افغانستان را پیگیری می‌کند. نهاد‌های بین المللی در کنار کشور‌های منطقه وظیفه جدی دارند برای اینکه صلح و آرامش در افغانستان را تضمین کنند. ان شا الله به تمام گروه‌های افغانستانی کمک می‌کنیم تا صلح پایدار ایجاد شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند این رفتار دولت آتی وگروه‌هایی که در افغانستان در قدرت قرار می‌گیرند رفتار جمهوری اسلامی و کشور‌های عرصه بین الملل را مشخص می‌کند. هرچقدر مسئولانه رفتار کنند پاسخ درست تری از کشور‌های همسایه به ویژه ایران و نظام بین الملل خواهند گرفت.
 
 
ارسال سوخت به لبنان تجارتی مشروع است

سخنگوی وزارت خارجه با محکوم کردن دخالت رژیم صهیونیستی در بحث انتقال سوخت از ایران به لبنان گفت: ارسال سوخت و مایحتاج مردم لبنان مبحثی بازرگانی و تجارتی مشروع است.

آقای خطیب زاده افزود: ورود رژیم صهیونیستی به مسئله خرید و فروش ساده محصولاتی که مردم لبنان به آن‌ها نیاز مبرم دارند نشان دهنده طراحی توطئه‌ای در پشت پرده برای ایجاد جنگ و خونریزی است.

سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: مادامی که تجار لبنانی و بازرگانان دوکشور تمایل به خرید و فروش محصول و سوخت داشته باشند این تبادلات ادامه دارد.

وی همچنین در پاسخ به سوالی راجع به حق آبه ایران از هیرمند گفت: اینکه در افغانستان چه کسی دولت را در دست بگیرد تاثیری بر توافقات و تفاهمات دو کشور ندارد. توافقات در حقوق بین الملل کاملا مسئولیت روشنی را متوجه حاکمیت هر کشور می‌کند البته موضوع حق آبه ایران همواره در دستور کار ما بوده و خواهد بود.

آقای خطیب زاده در پاسخ به سوالی در خصوص آمار اتباع افغانستانی متواری به ایران در بحران اخیر تصریح کرد: ایران سالهاست میزبان برادران و خواهران افغان است و قطعا آمار رسمی وجود دارد.
 
سیاسی کردن منشاء کرونا جای تاسف دارد

سخنگوی وزارت خارجه درباره پروژه سیاسی سازی منشاء کرونا و اتهام زنی به چین گفت: این کار بدترین برخورد با این بیماری و همچنین ابعاد مختلف آن است.

آقای خطیب زاده افزود: این که بررسی شود منشا کرونا کجا بوده باید در مسیر خودش ادامه پیدا کند؛ اما آنچه آمریکا و برخی کشور‌های غربی در سیاسی کردن منشا کرونا انجام می‌دهند آن هم در شرایطی که در میانه فراگیری کرونا همه باید همت کنند، که همه مردم دسترسی برابر به درمان و واکسن کرونا داشته باشند جای تاسف دارد.

وی ادامه داد: الان باید تمرکز کنیم کشور‌های تولیدکننده واکسن کرونا دسترسی یکسان به کشور‌ها بدهند و این امر محقق نشده و متاسفانه شاهد یک آپارتاید واکسن هستیم و کشور‌های آمریکا و اروپا باید به مسئولیت خودشان عمل کنند.

آقای خطیب زاده افزود: همه را دعوت می‌کنم در میانه این درد و رنج جهانی به هم کمک کنیم تا نوع بشر از این فراگیری به سلامت عبور کند.

وی درباره اجلاس مجازی وزرای خارجه و نمایندگان ویژه همسایگان افغانستان اظهار داشت: وزرای خارجه‌ای که با دکتر امیرعبداللهیان تماس گرفتند در خصوص ابتکاراتی که درباره افغانستان مطرح است نکاتی داشتند و قرار شد هر دو موضوع را در دستور کار بگذاریم که هم نمایندگان ویژه و هم وزرای خارجه اجلاس داشته باشند. اما باید ببینیم تحولات به کدام سمت می‌رود.

آقای خطیب زاده گفت: اصل اساسی این است که ایران در کنار مردم افغانستان خواهد ایستاد. صلح و ثبات افغانستان صلح و ثبات ایران است و ایران دوستی اش را با مردم افغانستان داشته و آن را نشان داده و همه سیاست اصولی ایران درباره افغانستان را می‌دانند. در چارچوب خواست و اراده مردم افغانستان می‌خواهیم که به صلح و ثبات در افغانستان کمک کنیم.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۱.۷۹°    ۱۴.۹۹°