ترخیص ۱۰ میلیون تن کالای اساسی از گمرکات
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  يکشنبه 14 آذر 1400
کد خبر : ۸۲۵۴۱۲
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۵ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۸
معاون فنی گمرک ترخیص ایران گفت: از ابتدای امسال تا اول شهریورماه، بیش از ۱۰ میلیون تن کالا‌های اساسی مشمول ارز ترجیحی به ارزش بیش از ۵/۵ میلیارد دلار از گمرکات کشور ترخیص شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، از نظر وزن، ۱۷% و از نظر ارزش ۶۸% افزایش داشته است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
مهرداد جمال ارونقی افزود: ترخیص و خروج کالا‌های اساسی از گمرکات و بنادر کشور در حال حاضر سرعت گرفته و میزان حمل کالا‌های اساسی از بنادر و گمرکات کشور به ۱۰۰ هزار تن نیز می‌رسد.

به گفتۀ این مقام مسئول، در حال حاضر حدود ۴ میلیون تن کالای اساسی مشمول ارز ترجیحی شامل گندم، ذرت، جو، کنجالۀ سویا، روغن خام و دانه‌های روغنی در بنادر کشور تخلیه شده و علاوه بر این میزان کالای اساسی، ۱۶ فروند کشتی حاوی ۲۵۴ هزار تن کالای اساسی در حال تخلیۀ کالا‌های اساسی خود در بنادر بوده و ۳۰ فروند کشتی حاوی بیش از یک و نیم میلیون تن کالای اساسی، منتظر در لنگرگاه می‌باشند تا اجازۀ پهلوگیری و تخلیۀ کالا صادر شود.

معاون فنی گمرک ایران خاطرنشان کرد: وفق دستور اکید رییس جمهور و پیگیری‌های بعمل آمده توسط معاون اول ریاست جمهوری مقرر شده به قید فوریت وضعیت کالا‌های اساسی رسوبی در بنادر و گمرکات کشور توسط وزارت جهاد کشاورزی احصاء و بانک مرکزی، پس از اعلام وزیر جهاد کشاورزی، نسبت به تأمین ارز ترجیحی کالا‌های اساسی از جمله نهاده‌های دامی اقدام کند که با اجرای دستورات صادره، ترخیص و خروج کالا‌های اساسی از بنادر و گمرکات کشور، سرعت بیشتری خواهد گرفت.

ارونقی در خاتمه، خاطر نشان کرد: گمرکات اجرایی کشور به خصوص گمرک بندر امام خمینی (ره) که بیشترین کالا‌های اساسی در آن بندر دپو شده است آمادگی کامل خود را برای انجام تشریفات گمرکی کالا‌های اساسی بصورت حمل یکسره و شبانه روزی اعلام و در حال حاضر تشریفات گمرکی کالا‌های اساسی در حداقل زمان ممکن صورت می‌گیرد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱.۷۹°    ۵.۹۹°