واکسیناسیون، راهبرد وزارت بهداشت برای کنترل بیماری
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  جمعه 26 شهريور 1400
کد خبر : ۸۲۵۴۱۴
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۵ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۶
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: واکسیناسیون، راهبرد وزارت بهداشت برای کنترل بیماری کروناست .
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
دکتر عین اللهی ظهر امروز با حضور در جلسه دیدار با مسئولان دانشگاه علوم پزشکی ایران، افزود: در روز‌های گذشته تاکنون ما مدافعین سلامت را در کشور داشتیم و از امروز شاهد حضور مجاهدین واکسیناسیون در کشور و مراکز درمانی هستیم و تمام تلاش ما در این است که از مرگ و میر جلوگیری کنیم بنابراین راهبرد وزارت بهداشت برای کنترل بیماری، واکسیناسیون است.

وی اضافه کرد: امروز ما متأسفانه شاهد یک فاجعه انسانی در کشور هستیم به طوری که روزانه بیش از ۶۰۰ نفر از هموطنان مان درگیر مرگ و خانواده‌های آن‌ها دغدار می‌شوند و این حادثه تلخی برای ما محسوب می‌شود.

وزیر بهداشت با بیان این که تلاش ما بر این است که از این بحران نجات پیدا کنیم، گفت: تمام کارکنان سلامت، شب و روز تلاش می‌کنند و تمام امکانات وزارت بهداشت برای واکسیناسیون بسیج شده اند.

وی افزود: کرونا در مرحله اول بیماری خود را نشان نمی‌دهد و شبیه سیل و زلزله است که عوارض آن بعد از بهبود از بیماری نشان داده می‌شود و تمام سیستم بدن را به هم می‌ریزد و بیماران بهبود یافته دچار عوارض می‌شوند.

دکتر عین اللهی گفت: وقتی دولت را تحویل گرفتیم با کمبود واکسن مواجه بودیم و همه شبانه روزی تلاش می‌کردیم و امروز این مژده را می‌دهم که واکسن به مقدار کافی وارد کشور شده است و و اکسیناسیون انجام می‌شود، اما از مردم کمک می‌خواهیم که همان گونه که در شروع انقلاب در صحنه حاضر بودند امروز نیز ما را یاری کنند، چنانچه در بازدیدی که از برخی از استان‌ها داشتیم شاهد حرکت‌های انقلابی مردم بودیم از جمله در اهواز یک حسینیه به صورت ۲۴ ساعته توسط مردم اداره می‌شد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: امروز هر کسی که می‌تواند به وزارت بهداشت کمک کند و ما از همه نهاد‌ها از جمله هلال احمر و ارتش کمک می‌خواهیم و این یک کار جهادی محسوب می‌شود.

دکتر عین اللهی افزود: صف‌های طولانی که در مراکز واکسیناسیون ایجاد شده است باید برداشته شود و اگر تاکنون مردم منتظر کادر درمان برای واکسن بودند، از این پس ما باید منتظر حضور مردم برای تزریق واکسن باشیم البته بعد از واکسیناسیون رعایت فاصله‌ها و استفاده از ماسک و مواد ضدعفونی کننده برای کنترل بیماری ضروری است.

وی با اشاره به قرنطینه هوشمند گفت: یکی از برنامه‌های ما قرنطینه هوشمند است و می‌خواهیم محدودیت‌هایی که در کشور ایجاد شده است برداشته شود و افرادی که واکسن زدند می‌توانند به مسافرت و مراسم اربعین بروند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به سابقه کشور در امر واکسیناسیون افزود: ما در کشور سابقه عظیمی از بخش واکسیناسیون داریم چنانچه فلج اطفال، سرخک و سیاه سرفه توسط واکسن کنترل شد.

دکتر عین اللهی با بیان این که اولویت اول دولت واکسیناسیون است، گفت: دولت اعتبارات لازم را برای اولویت اول خود یعنی واکسیناسیون اختصاص داده است و هم اکنون واکسن زیادی وارد کشور شده و آمادگی کامل برای تزریق واکسن کرونا وجود دارد.

وی افزود: دانشجویان انقلابی در کشور وجود دارند که می‌توانند با انجام واکسیناسیون در روستا‌ها و مراکز دور کار جهادی را انجام دهند و در ایام محرم مردم را واکسینه کنند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکید کرد: قرارگاه واکسیناسیون به صورت ۲۴ ساعته در وزارت بهداشت تشکیل شده است و ما نمی‌خواهیم واکسن دپو در کشور داشته باشیم بنابراین هر استانی که سرعت تزریق واکسن بیشتری داشته باشد واکسن بیشتری به آن استان داده می‌شود.

دکترعین اللهی در ادامه گفت: دیروز در یک تفاهم نامه‌ای که با وزارت میراث و گردشگری داشتیم مقرر شد واکسیناسیون هوشمند اجرا شود.

وزیر بهداشت افزود: همچنین به دنبال واکسیناسیون برای سنین ۱۲ تا ۱۸ سال هستیم.
 
شرط ورود دانشجویان به کلاس‌ها داشتن کارت واکسن است
 
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه اگر روند واکسیناسیون سرعت نیابد در آبان ماه با موج جدید بیماری مواجه می‌شویم، گفت: شرط ورود دانشجویان به کلاس‌ها باید کارت واکسن باشد.
 
دکتر بهرام عین‌اللهی در نشستی که صبح امروز با حضور رئیس و اعضای هیئت رئیسه دانشگاه علوم پزشکی تهران در محل این دانشگاه برگزار شد با اشاره به اینکه دانشگاه علوم پزشکی تهران نماد آموزش و پژوهش کشور بوده و به همین دلیل انتظارات از این دانشگاه بیشتر است، گفت: قدمت، هویت ایجاد می‌کند و ما هویت را از تاریخ غنی کشورمان داریم.

وی با تاکید بر اینکه با خودباوری و هویت می‌توانیم کشور را جلو ببریم، بیان کرد: مهم‌ترین رکن آموزش، نیروی انسانی و هیئت علمی است.

وزیر بهداشت، اولویت را حوزه بهداشت دانست و در این خصوص گفت: درمان بسیار پرهزینه است در همین راستا باید توجه خود را بیشتر به حوزه بهداشت معطوف کنیم.

وی با تاکید بر اینکه در تاریخ کشورمان هر زمان که از ظرفیت مردم استفاده شده، موفق بوده‌ایم، گفت: باید با همراهی مردم و استفاده از همه ظرفیت‌های موجود از پیچ تاریخی که در آن قرار داریم، عبور کنیم.

عین اللهی در ادامه موتور محرکه دانشگاه را فرهنگ دانست و با بیان اینکه اکنون ما با شرایطی مواجه هستیم که در طول تاریخ کشور کم‌نظیر بوده است، گفت: مهم‌ترین و شاید تنها راه حل برای اداره شرایط کنونی، واکسیناسیون است. در شروع کار دولت با کمبود واکسن مواجه شدیم که برای رفع این معضل به صورت شبانه‌روزی از همه کانال‌ها اقدام کرده‌ایم.

وی با تاکید بر اینکه در چرخه واکسیناسیون باید از تمام ظرفیت مجموعه‌هایی همچون شهرداری، سپاه، بسیج، هلال احمر و آموزش و پرورش استفاده کنیم، ادامه داد: علی‌رغم آنکه شرایط واکسیناسیون در شهرستان‌ها نسبتاً مطلوب است، اما در تهران کماکان با مشکلاتی مواجه هستیم، این نکته را باید مدنظر داشته باشیم که اگر روند واکسیناسیون سرعت نیابد در آبان ماه با موج جدید بیماری با مشکلات بیشتری مواجه خواهیم شد.

در تامین واکسن مشکلی نخواهیم داشت

وزیر بهداشت با بیان اینکه باید با کار جهادی و شبانه‌روزی و بهره‌گیری از همه امکانات برای گذر از شرایط موجود استفاده کنیم، عنوان کرد: در تامین واکسن مشکلی نخواهیم داشت. درنظر داریم شیب گروه سنی مشمول واکسیناسیون را کاهش دهیم و به سمت واکسیناسیون هوشمند و هدفمند حرکت کنیم.

وی با اشاره به اینکه در آینده تمامی خدمات با کارت واکسن ارائه خواهد شد، افزود: همان طور که اعلام شد افرادی که هر دو دز واکسن را دریافت کرده‌اند می‌توانند با لحاظ شرایط در مراسم اربعین در کربلا شرکت کنند.

عین اللهی با تاکید بر استفاده از توانمندی دانشجویان در روند واکسیناسیون به چگونگی روند آموزش دانشجویان در سال تحصیلی جدید اشاره و اظهار کرد: بازگشایی دانشگاه‌ها مساله مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد و البته شرط ورود دانشجویان به کلاس‌ها باید کارت واکسن باشد.

وی تصریح کرد: باید از روش ترکیبی برای بازگشایی دانشگاه‌ها استفاده شود، هیچ کلاسی نباید صرفاً به صورت مجازی برگزار شود و متعاقباً خانواده مدافعان سلامت و خانواده‌های دانشگاهیان نیز باید واکسینه شوند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۳۳.۹۹°    ۳۴.۷۹°