اعزام ۳۰ هزار زائر ایرانی به اربعین
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  پنجشنبه 29 مهر 1400
کد خبر : ۸۲۵۴۲۹
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۵ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۱
معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور از موافقت دولت عراق برای اعزام ۳۰ هزار زائر ایرانی به مراسم اربعین امسال خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 حسین ذوالفقاری معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور در حاشیه جلسه ستاد مرکزی اربعین در جمع خبرنگاران درباره شرایط پیاده‌روی اربعین امسال گفت: موضوع برگزاری اربعین با توجه به روند بیماری کرونا در دستورکار مسئولان ایران و عراق قرار گرفت. وزارت بهداشت هر دو کشور باید اعلام نظر می‌کردند و در کمیته امنیتی اجتماعی و ستاد اربعین با حضور مسئولان وزارت بهداشت بررسی شد و از سمت ایران پیشنهاد شد کسانی که دو دز واکسن دریافت کرده‌اند و فاقد بیماری زمینه‌ای هستند در صورت موافقت عراق، امسال در مراسم اربعین شرکت کنند.

وی افزود: ابتدا وزارت کشور عراق با حضور مسئولان سفارت ایران جلسه گذاشتند و قرار شد نظر نهایی خود را اعلام کنند و تا روز گذشته بر اساس اعلام سفارت ما در عراق دولت عراق موافقت کرده که حداکثر ۳۰ هزار نفر در مراسم اربعین شرکت کنند و شرط این است که از ۷۲ ساعت قبل از سفر، زائران تست pcr داشته باشند.

ذوالفقاری تأکید کرد: این ۳۰ هزار نفر را در قالب موکب‌داران و کمیته‌هایی که وظیفه‌ای داخل عراق دارند ساماندهی خواهیم کرد؛ چرا که این عدد قابل توزیع در کل کشور نیست. هر چند امسال تصمیم بر این بود که فقط ۱۰۰ هزار نفر از خدام شرکت کنند و اکنون باید از آن ۱۰۰ هزار نفر ۳۰ هزار نفر را اعزام کنیم.

معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور در پاسخ به سوالی درباره امکان افزایش تعداد زائران از طریق رایزنی‌ها بیان کرد: بعید می‌دانیم امکان رایزنی برای افرایش این تعداد باشد و این در حالی است که برای سایر کشورها ۱۰ هزار نفر سهمیه داده‌اند.

وی گفت: شرط وزارت بهداشت ایران زدن واکسن و نداشتن بیماری زمینه‌ای است. شرط وزارت بهداشت عراق داشتن pcr منفی ۷۲ ساعت ‌پیش از اعزام است.

ذوالفقاری با بیان اینکه تمامی ۳۰ هزار نفر اعزامی از طریق مرز هوایی به عراق خواهند رسید، گفت: تمام مرزهای زمینی بسته است و هیچ خدماتی در مرزهای زمینی داده نمی‌شود.

معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور بیان کرد: در این زمینه دستورالعمل کاملی برای رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی تهیه شد و مواردی را که در کشور عراق باید مورد توجه قرار بگیرد هم در قالب دستورالعملی مشخص شده است.

وی ادامه داد: هیچ خدماتی در مرزهای زمینی داده نمی‌شود. همکاران ما با تعدادی از کسانی که در خوزستان راهپیمایی کرده بودند صحبت داشتند. دولت عراق به هیچ وجه با تردد زمینی موافقت نکرده است. چنانچه هموطنان ما به هر نحوی وارد کشور عراق شوند، عراق مجازات خودش را دارد.

معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور گفت: کمیته اسکان و تغذیه یکسری موکب‌داران دارای شناسنامه را سهمیه می‌دهد که بتوانند به عراق بروند. این‌ها افرادی هستند که همه ساله در خدمت زوار بودند و وسایل و امکاناتی در عراق دارند که می‌توانند به زائران ما کمک کنند.

 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۹.۵۹°    ۱۳.۹۹°