بخش خصوصی موتور محرک روابط کشورهاست
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  پنجشنبه 01 مهر 1400
کد خبر : ۸۲۵۴۷۳
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۶ شهريور ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۷
وزیر امور خارجه کشورمان، بر عزم دستگاه دیپلماسی در حمایت از نقش و مشارکت بخش خصوصی در مراودات کشور‌ها تاکید کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
نخستین نشست هم اندیشی وزارت امور خارجه و اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران بعدازظهر دیروز دوشنبه ١۵ شهریور به میزبانی امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه، معاون دیپلماسی اقتصادی و مدیران کل وزارت امور خارجه برگزار شد.

امیر عبداللهیان در این نشست که رئیس اتاق ایران، روسا و اعضای اتاق‌های مشترک بازرگانی ایران و کشور‌های همسایه و همچنین برخی کشور‌های مهم طرف تجاری کشورمان حضور داشتند، بخش خصوصی را موتور محرک روابط میان کشورها، و حلقه‌های تجاری و اقتصادی را عاملی کمک کننده در پایایی سیاست خارجی و مقوّم آن ارزیابی کرد و بر عزم وزارت خارجه در حمایت از نقش و مشارکت دهی هرچه بیشتر بخش خصوصی در مراودات با کشور‌ها تاکید نمود.

وزیر امور خارجه تامین واکسن کرونا را از اولویت‌های بالای وزارتخارجه ذکر کرد و با تشریح اقدامات این وزارت در شتاب‌دهی به تامین واکسن مورد نیاز کشورمان در روز‌های گذشته، از همکاری بخش خصوصی در این زمینه استقبال کرد.

شافعی رئیس اتاق ایران هم در این نشست ضمن تشکر از وزیر امور خارجه کشورمان بخاطر این دعوت، جلسه هم اندیشی مزبور را اولین ابتکار و جلسه برگزار شده وزارتخانه‌های دولت سیزدهم با بخش خصوصی ذکر کرد و آن را مهم و نشانگر نگاه پررنگ وزارت‌خارجه به فعالیت‌های بخش خصوصی دانسته، خواهان تداوم برگزاری متناوب این نشست در ماه‌های آینده شد.

فعالان اقتصادی بخش خصوصی در این نشست دیدگاه‌های خود در زمینه توسعه روابط تجاری با دیگر کشورها، خصوصا همسایگان و طرف‌های تجاری اصلی را بیان داشته، خواهان حمایت هرچه بیشتر وزارت‌خارجه از نقش بخش خصوصی در توسعه مراودات اقتصادی با دیگر کشور‌ها بالاخص در موقع برگزاری کمیسیون‌های مشترک شدند.

در ادامه این نشست معاون دیپلماسی اقتصادی، و مدیران کل حوزه‌های منطقه‌ای وزارت امور خارجه نیز در پاسخ به مطالب مطروحه از سوی فعالان بخش خصوصی به تشریح نقطه نظرات خود پرداختند.

تشکیل کمیته مشترک بین"وزارت امور خارجه"، "وزارت صنعت معدن و تجارت" و "اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران"، در نظر گرفتن جایگاه واقعی برای بخش خصوصی در کمیسیون‌های مشترک همکاری‌های اقتصادی، تداوم جلسات هم اندیشی و حضور رییس اتاق بازرگانی در جلسات شورای معاونین وزارت امور خارجه به تناسب موضوعات اقتصادی مطروحه و در اولویت قرار دادن موضوعات مرتبط به سامان‌دهی پایانه‌های مرزی و تحکیم زیرساخت‌های کشور که ارتقاء دهنده صادرات کشور باشد، از دیگر مباحث مطروحه در خلال جمع‌بندی ارائه شده از سوی وزیر امور خارجه در این نشست بود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۰.۷۹°    ۲۷.۹۹°