ایران مرز‌های خود با افغانستان را باز نگه می‌دارد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  چهارشنبه 31 شهريور 1400
کد خبر : ۸۲۵۵۲۸
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۶ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۱:۱۰
وزیر امور خارجه کشورمان گفت: ایران مرز‌ها و گذرگاه‌های مرزی خود با افغانستان را برای تسهیل وضعیت فعلی در این کشور باز نگه می‌دارد و تجارت را ادامه خواهد داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در گفت‌گوی تلفنی امروز (سه‌شنبه، ۱۶ شهریور) با حامد کرزی رئیس جمهور اسبق افغانستان، آخرین تحولات این کشور مورد گفتگو و تبادل نظر قرار گرفت.

وزیر امور خارجه کشورمان در این گفتگو بر سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر گفتگو بین تمام گروه‌ها با هدف تشکیل یک دولت فراگیر در افغانستان که بازتاب دهنده ترکیب قومی و جمعیتی این کشور باشد تأکید کرد و افزود: افغانستان تنها از این طریق می‌تواند به صلح پایدار برسد.

امیرعبداللهیان تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران خواستار افغانستانی عاری از جنگ و تروریسم است.

وزیر امور خارجه افزود: جمهوری اسلامی ایران مرز‌ها و گذرگاه‌های مرزی خود با افغانستان را برای تسهیل وضعیت فعلی در این کشور باز نگه می‌دارد و تجارت را ادامه خواهد داد.

وزیر امور خارجه کشورمان بیان کرد: آمریکا در ۲ دهه گذشته مسبب و مسئول نابسامانی‌های کنونی در افغانستان است. در عین حال این نظر و اراده مردم افغانستان است که باید به این وضعیت پایان داده و محقق شود.

 کرزی: با گروه‌های مختلف از جمله طالبان در حال رایزنی هستیم

حامد کرزی رئیس جمهور اسبق افغانستان در این تماس تلفنی گفت: بزرگان افغانستان برای عبور از این وضعیت نهایت تلاش خود را انجام می‌دهند و هدف اصلی تحقق خواست و اراده مردم افغانستان است.

وی ضمن تقدیر از مواضع و مساعی به کار گرفته شده از سوی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که همراه با دیگر بزرگان و ریش سفیدان، با گروه‌های مختلف از جمله طالبان در حال رایزنی هستند و از جمهوری اسلامی ایران هم در خواست دارند کمافی السابق کمک‌های خود را در زمینه تسهیل این امر ادامه دهد.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۳۱.۹۹°    ۳۱.۹۹°