آژانس اتمی خواستار دسترسی کامل به مراکز هسته‌ای ایران شد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 30 شهريور 1400
کد خبر : ۸۲۵۵۳۹
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۶ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۲:۴۸
مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی با ابراز ناراحتی از گام‌های متقابل ایران در مقابل اجرا نشدن تعهدات طرفین برجام، دسترسی کامل آژانس به مراکز هسته‌ای ایران را خواستار شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش خود مدعی شد که فعالیت‌های آژانس در ایران به طور جدی تضعیف شده است.

وی در این گزارش مدعی شده است: «من به طور فزاینده‌ای نگران هستم که مسائل مربوط به سایت‌های اعلام نشده، حل نشده باقی بماند و ایران باید آنها را هرچه سریعتر حل کند».

روزنامه آمریکایی وال‌استریت ژورنال خبر داد که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز سه‌شنبه در دو گزارش محرمانه اعلام کرده است که ایران دسترسی بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به سایت‌های مرتبط هسته‌ای را مسدود کرده و به توسعه فعالیت‌های هسته‌ای خود ادامه می‌دهد.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در یکی از این گزارش‌های فصلی خود به طور فزاینده‌ای ابراز نگرانی کرده است که حتی پس از دو سال، موضوعات پادمانی در ارتباط با چهار سایت در ایران که به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام نشده بود، حل نشده باقی مانده است.

گروسی در دومین گزارش گفته است که ایران باید موضوعات مهم در ارتباط با سایت‌ها که شامل سوالاتی درباره موقعیت چهارم بوده و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از آن بازدید نکرده را بدون تأخیر بیشتر، حل کند.

وال‌استریت ژورنال در این گزارش خود نوشته است موضوع مهمی که در دو گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دیده می‌شود این است که تهران مانع از دسترسی به تجهیزات نظارتی شده و تجهیزات نظارتی را در یکی از سایت‌ها برداشته است و هیچ تعامل جدی در زمینه پادمان‌ها و فعالیت‌های هسته‌ای توسعه نیافته است.

 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۳۱.۵۹°    ۳۲.۹۹°