نخست وزیرارمنستان از اهمیت ارتباط ریلی با ایران و روسیه گفت
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  پنجشنبه 01 مهر 1400
کد خبر : ۸۲۵۵۹۸
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۷ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۷:۲۲
نخست وزیر ارمنستان در بیان اهمیت ارتباط ریلی با ایران و روسیه گفت: تعمیق یا عادی سازی روابط با کشور‌های هم مرز، یکی از محور‌های اصلی سیاست خارجی دولت ایروان است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
   "نیکول پاشینیان" نخست وزیر ارمنستان، افزود: همانطور که می‌دانید پس از انتصاب مجدد به عنوان نخست وزیر، موفق شدم از ایران دیدن کنم و امروز نیز عازم گرجستان هستم.

وی تاکید کرد که موضوع افزایش ارتباطات منطقه ای، نقشی مهم در دستور جلسه مذاکرات ما با ایران و گرجستان ایفا می‌کند و در این زمینه من به پروژه شمال – جنوب اهمیت می‌دهم که مرز ما با ایران را به مرزمان با گرجستان پیوند می‌دهد.

پاشینیان با بیان اینکه تشکیل ارتباطات ریلی با روسیه و ایران از اهمیت بالایی برای ارمنستان برخوردار است افزود: به منظور حل و فصل این مساله، درمورد بازگشایی ارتباطات به شکلی سه جانبه با حضور ارمنستان – روسیه –  و جمهوری آذربایجان بحث و تبادل نظر می‌کنیم.

وی یادآور شد: ما مصمم است که برای دستیابی به نتایج مشخص تلاش کنیم و البته با درک به این مساله که جمهوری آذربایجان به نوبه خود انتظار ارتباط بین مناطق غربی اش و منطقه نخجوان را دارد.

نخست وزیر ارمنستان گفت: می‌خواهم مجددا یادآوری کنم که ما مایل به احیای روند صلح با (جمهوری) آذربایجان در چارچوب ریاست مشترک گروه مینسک در سازمان امنیت و همکاری اروپا هستیم.

وی همچنین برنامه علامت گذاری و تعیین مرز با جمهوری آذربایجان را مورد توجه قرار داد و افزود: ما به ایجاد شرایط لازم برای این کار ادامه می‌دهیم و امیدواریم که به سرعت روند بازگشت اسرایمان، گروگان‌ها و دیگر افرادی که در (جمهوری) آذربایجان به سر می‌برند، به ارمنستان پایان یابد.

جمهوری آذربایجان در جریان درگیری‌های نظامی ۴۴ روزه سال گذشته توانست به اشغال سرزمین‌های خود از سوی نیرو‌های ارمنستان در قره باغ پایان دهد.

این درگیری‌های نظامی ۲۰ آبان ماه سال گذشته با امضای بیانیه سه جانبه روسای جمهوری آذربایجان، روسیه و نخست وزیر ارمنستان پایان یافت و بر اساس این سند سه جانبه صلح بانان روسیه به مدت پنج سال در بخشی از قره باغ مستقر شدند.

طبق این بیانیه سه جانبه، در صورت توافق همه طرف‌های امضا کننده، تمدید مدت استقرار صلحبانان روسیه در قره باغ امکان پذیر است.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳.۹۹°    ۲۳.۹۹°