برگزاری دور بعدی نشست وزرای خارجه همسایگان افغانستان در تهران
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  جمعه 26 شهريور 1400
کد خبر : ۸۲۵۶۸۵
تاریخ انتشار : جمعه ۱۹ شهريور ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۰
سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل گفت: ایران همواره تمام تلاش خود را برای کمک به تمام گروه‌های افغان برای حل و فصل مسالمت آمیز اختلافاتشان انجام داده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 مجید تخت روانچی، دیپلمات ارشد ایران در سازمان ملل در سخنانی در نشست دیروز پنج شنبه به وقت محلی شورای امنیت سازمان ملل افزود: افغانستان در حال عبور از یک مقطع بحرانی است. صد‌ها هزار نفر از کشور گریخته‌اند؛ نزدیک به ۶۰۰ هزار نفر دیگر در داخل آواره شده اند؛ مواد غذایی ضروری در حال اتمام است و ۱۸.۴ میلیون نفر به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند.

وضعیت امروز افغانستان، نتیجه مستقیم مداخله آمریکا و نیرو‌های خارجی

وی بیان کرد: این وضعیت قبل از هر چیز نتیجه مستقیم مداخله آمریکا و دیگر نیرو‌های خارجی در افغانستان و خروج غیرمسئولانه  آنهاست. آنها زمانی که وارد افغانستان شدند، برای افغان‌ها مصیبت به ارمغان آوردند و هنگامی که آنجا را ترک کردند، برای افغان‌ها فاجعه به جای گذاشتند.

تخت روانچی گفت: طی سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۲۱ نزدیک به ۱۶۵ هزار افغان کشته شدند و تلفات کودکان حدود ۳۳ هزار نفر تخمین زده می‌شود. این آمار‌ها به تنهایی نشان دهنده شدت و دامنه مرگ و ویرانی است. جنایات جنگی نیرو‌های خارجی در افغانستان نباید بدون مجازات بماند.

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد گفت: با توجه به لزوم تأمین احتیاجات اولیه میلیون‌ها نفر نیازمند در افغانستان، ایران آماده تسهیل انتقال کمک‌های بشردوستانه به این کشور از طریق بنادر، فرودگاه‌ها، راه‌آهن، جاده‌ها و گذرگاه‌های مرزی خود است.

وی اضافه کرد: طی بیش از چهار دهه، ما میزبان میلیون‌ها پناهنده افغان بوده‌ایم. بعد از بحران اخیر، پناهندگان بیشتری وارد خاک ایران شده‌اند. ما از جامعه بین‌المللی انتظار داریم به مسئولیت خود عمل کرده و اقدام بیشتری در تأمین کمک به این پناهندگان انجام دهد.

تخت روانچی گفت: باید به مردم افغانستان برای رسیدن به صلح پایدار، ثبات و رفاه کمک کرد. تحقق کامل این هدف باید به‌ویژه توسط کشور‌های همسایه مورد حمایت و تسهیل قرار گیرد.

وی با اشاره به نخستین نشست مجازی وزرای خارجه همسایگان افغانستان افزود: ایران همواره تمام تلاش خود را برای کمک به تمام گروه‌های افغان برای حل و فصل مسالمت آمیز اختلافاتشان انجام داده است.

ایران، آماده میزبانی دور بعدی مذاکرات صلح افغانستان و طالبان

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد بیان کرد: در جولای امسال، ایران میزبان مذاکرات صلح هیئت‌های عالیرتبه دولت افغانستان و طالبان بود. آنها موافقت کردند در جلسه بعدی به مذاکرات خود ادامه دهند. ایران آماده است میزبان دور بعدی چنین مذاکراتی باشد.

تخت روانچی تأکید کرد: ایران مجددا از همه رهبران مذهبی، زبانی، قومی و سیاسی افغانستان می‌خواهد منافع همه مردم افغانستان را بر منافع بخش خاصی از جامعه ترجیح دهند، چون افغانستان متعلق به همه افغان‌ها است.

حمله غیرقابل توجیه اخیر و برادرکشی قابل محکومیت در پنجشیر

دیپلمات ارشد ایران در سازمان ملل گفت: حمله غیرقابل توجیه اخیر و برادرکشی قابل محکومیت در پنجشیر در تضاد با موضع متحد جامعه جهانی است که بر اساس آن هر دولتی که با زور در افغانستان به قدرت برسد به رسمیت شناخته نخواهد شد.

وی بیان کرد: راه ثبات، صلح بادوام و توسعه پایدار در افغانستان عملا از مذاکرات درون افغانی با مشارکت فعال و برابر نمایندگان واقعی تمام گروه‌های قومی، زبانی و مذهبی می‌گذرد که هدف آن یافتن یک راه حل عادلانه و پایدار برای بحران، دستیابی به آشتی ملی و ایجاد یک دولت واقعا فراگیر برآمده از آرای مردم در انتخاباتی آزاد و عادلانه از جمله با مشارکت کامل زنان هم به عنوان رأی دهنده و هم به عنوان نامزد و متعهد به مبارزه با تروریسم و جرایم سازمان یافته باشد و حقوق بشر تمام مردم افغانستان از جمله اقلیت‌های قومی، زبانی و مذهبی و زنان را بر اساس آموزه‌ها و اصول اصیل اسلامی تضمین و حمایت کند.

انتظار داریم طالبان به تعهداتش عمل کند

تخت روانچی افزود: ما انتظار داریم طالبان به تعهدات خود در این زمینه عمل کند. چنین دولتی از حمایت ایران برخوردار خواهد بود.

وی تأکید کرد: مانند دیگر همسایگان افغانستان، ما به شدت نگران ناامنی و بی‌ثباتی در این کشور و همچنین تهدید شبکه‌های تروریستی و جنایتکاران سازمان یافته فعال در زمینه قاچاق مواد مخدر و انسان هستیم.

خاک افغانستان نباید برای تهدید، حمله و آموزش تروریسم استفاده شود

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل بیان کرد: ما همچنین قویا معتقدیم تحت هیچ شرایطی نباید از خاک افغانستان برای تهدید، حمله به کشوری، پناه دادن، آموزش تروریست‌ها، برنامه‌ریزی یا تأمین مالی فعالیت‌های تروریستی استفاده شود.

دیپلمات ارشد ایران در سازمان ملل افزود: به گروه‌های تروریستی مانند داعش، که تهدیدی بزرگ برای افغانستان و منطقه هستند نباید اجازه فعالیت در افغانستان داده شود.

وی گفت: افغانستان برای فائق آمدن بر مشکلات کنونی خود به کمک نیاز دارد. ما پیوند افغانستان به عنوان یک کشور محصور در خشکی را از طریق بندر چابهار ایران با دریا‌های آزاد و از طریق راه آهن خواف ـ هرات با اروپا برقرار کرده و آماده‎ایم تا همکاری‌های خود را با آن در تمام زمینه‌ها بیشتر توسعه و تعمیق بخشیده و به تحقق یک افغانستان امن و مرفه کمک کنیم.

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۳۳.۹۹°    ۳۴.۷۹°