بن بست تشکیل کابینه دولت در لبنان شکست+ گزارش
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  پنجشنبه 25 شهريور 1400
کد خبر : ۸۲۵۷۳۰
تاریخ انتشار : جمعه ۱۹ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۷:۵۸
پس از یکسال و اندی از بن بست سیاسی تشکیل دولت لبنان هفتاد و هفتمین کابینه این کشور از سوی «نجیب میقاتی» نخست وزیر تعیین شده معرفی و مهر تایید گرفت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
بعد از ۱۳ ماه بن بست سیاسی، «میشل عون» رئیس جمهور لبنان لیست اعضای معرفی شده برای کابینه این کشور از سوی «نجیب میقاتی» نخست وزیر تعیین شده را امضا کرد و بدین ترتیب کابینه جدید دولت لبنان تشکیل شد.

خبرگزاری ملی لبنان بعد از ظهر امروز (جمعه) در خبری فوری اعلام کرد که فهرست اعضای کابینه دولت لبنان با حضور «نبیه بری» رئیس مجلس لبنان به امضای «میشل عون» رئیس جمهوری و «نجیب میقاتی» نخست وزیر تعیین شده برای تشکیل کابینه در کاخ "بعبدا" رسید.
 
شبکه «ای ام» لبنان نیز با اعلام اشاره به اینکه پس از مدت‌ها انتظار، دولت لبنان به ریاست «نجیب میقاتی» متشکل از ۲۴ وزیر، تشکیل شد اسامی کابینه را به شرح زیر اعلام کرد:

«سعاده الشامی» معاون نخست وزیر، «بسام مولوی» وزیر کشور، «فراس الابیض» وزیر بهداشت، «ناصر یاسین» وزیر محیط زیست، «امین سلام» وزیر اقتصاد، «یوسف خلیل» وزیر دارایی، «علی حمه» وزیر اشتغال، «عباس الحاج سحن» وزیر کشاورزی، «محمد مرتضی» وزیر فرهنگ، «مصطفی بیرم» وزیر کار، «عباس حلبی» وزیر آموزش و پرورش، «عصام شرف الدین» وزیر مهاجرین، «عبدالله ابو حبیب» وزیر امور خارجه، «جونی قرم» وزیر ارتباطات، «ولید نصار» وزیر گردشگری، «جورج قرداحی» وزیر اطلاع رسانی، «هنری خوری» وزیر دادگستری، «ولید فیاض» وزیر انرژی، سرتیپ «موریس سلیم» وزیر دفاع، «هیکتور حجار» وزیر امور اجتماعی، «جورج کلاس» وزیر ورزش و جوانان، «نجلا ریاشی» وزیر توسعه اداری، «جورج دباکیان» وزیر صنعت.

پیشتر، نجیب میقاتی نخست وزیر تعیین شده برای تشکیل کابینه لبنان امروز (جمعه) اعلام کرده بود که تا ساعاتی دیگر کابینه را معرفی خواهد کرد و در دولتی که اعلام خواهد کرد، «ثلث معطل» وجود ندارد.

«ثلث معطل» (یک سوم معطل) یعنی دستیابی اقلیت به یک سوم کرسی‌های وزارتی به اضافه یک و این مانع از آن می‌شود که اکثریت، تصمیم‌های مهم و سرنوشت‌ساز را به تنهایی بگیرد و تک‌روی کند به خصوص اینکه قانون اساسی لبنان شرط کرده مصوبات دولت با رای یک سوم اعضای دولت تصویب شود تا لازم الاجرا باشند.

میقاتی به پایگاه اطلاع رسانی «لبنان ۲۴» گفته بود که با «میشل عون» تماس گرفته و برای اعلام نهایی اسامی وزیران کابینه خود از رئیس جمهور وقت دیدار درخواست کرده است.

نجیب میقاتی چهارم مرداد با کسب بیشترین آرای نمایندگان مجلس لبنان و تایید رئیس جمهوری، مأمور جدید تشکیل کابینه هفتاد و هفتم این کشور شد.

وی سیاستمدار و بازرگان ۶۷ ساله لبنانی است که در سال‌های گذشته از جمله از ۱۳ ژانویه ۲۰۱۱ تا ۱۵ فوریه ۲۰۱۴ نیز سمت نخست وزیری لبنان را برعهده داشته است.

پیش از وی، «سعد حریری» نخست وزیر مامور به تشکیل کابینه انتخاب شده بود، اما پس از هفت ماه، ۲۴ تیر امسال (۱۴۰۰) از این مسئولیت کناره گیری کرد.

«حریری» وظیفه تشکیل دولت جدید لبنان را در اکتبر گذشته با تصویب پارلمان لبنان و تایید «میشل عون» رئیس جمهوری این کشور برای چهارمین بار بر عهده گرفت، اما سایه نفوذ و مداخله دولت‌های خارجی بر او و تصمیم گیری‌هایش و نیز اختلافات در روند سیاسی این کشور، با وجود آن که لبنان با بحران مالی و در بدترین وضعیت اقتصادی طی دهه‌های گذشته قرار دارد، مانع از تشکیل دولت توسط او شد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۳۳.۹۹°    ۳۴.۷۹°