«آپارات» محکوم شد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  چهارشنبه 31 شهريور 1400
کد خبر : ۸۲۵۷۷۹
تاریخ انتشار : شنبه ۲۰ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۶
پلتفرم آپارات به دلیل نقض حقوق مادی محصولات متعلق به این سازمان، به صورت قطعی در دادگاه محکوم شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 بر این اساس شعبه ۷۰ دادگاه تجدیدنظر استان تهران در ۱۶ شهریورماه، رأی اولیه شعبه ۱۰۵۷ دادگاه کیفری را که در ۶ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ صادر شده بود، تأیید کرد.

مطابق با اعلام روابط عمومی سازمان صداوسیما، اتهام اولیه محمدجواد شکوری‌مقدم مدیر آپارات، نشر و پخش آثار متعلق به رسانه ملی در فضای مجازی بوده که در دادگاه تغییر پیدا کرده است.

متن منتشرشده از سوی روابط عمومی سازمان صداوسیما به این شرح است:

«محکومیت قطعی وب سایت آپارات برای نخستین بار در مراجع عالی قضایی

احتراما، عطف به شکایت مطروحه سازمان علیه محمدجواد شکوری مقدم مدیر وب‌سایت اینترنتی «آپارات» به اتهام نشر و پخش آثار متعلق به سازمان در فضای مجازی به استحضار می‌رساند: پس از ثبت شکواییه در مرحله دادسرا، پرونده با صدور کیفرخواست به شعبه ۱۰۵۷ دادگاه کیفری دو جهت رسیدگی ارسال گردید که حسب پیگیری‌های متعدد و جلسات حضوری با مقامات قضایی مربوطه و ارایه مدارک و مستندات متقن قاضی محترم رسیدگی‌کننده به پرونده در آخرین جلسه رسیدگی مورخ ۱۴۰۰/۲/۶ با تغییر عنوان مجرمانه و اخذ آخرین دفاعیات از متهم، ختم جلسه رسیدگی را اعلام و متهم را مجرم شناخته و مشارالیه را به پرداخت جزای نقدی محکوم نمود.

علی‌رغم اینکه متهم پرونده از حمایت گسترده بخش‌های مختلف برخوردار بوده و مکاتبات عدیده در حمایت از ایشان انجام داده بودند، خوشبختانه با پیگیری‌های صورت‌گرفته و دفاعیات محکم و مستدل اداره کل مالکیت فکری و حقوق بین‌الملل موفق به محکومیت وب‌سایت آپارات در مراجع قضایی گردید که اگر خلاف این صورت می‌گرفت، ضمن ضایع نمودن حقوق سازمان و بیت‌المال، رویه‌ای ایجاد می‌گردید که علاوه بر وب‌سایت آپارات که بخش عمده‌ای از درآمد آن از طریق نقض حق پخش محتوای متعلق به سازمان می‌باشد، سایت‌های مشابه نیز که مدام در حال الگوبرداری از وب‌سایت آپارات هستند، به بهانه کاربرمحور بودن، به پخش محتوای متعلق به سازمان بپردازند که این امر تبعات بسیار گسترده و ضرر و زیان جبران‌ناپذیری از لحاظ مادی و معنوی برای سازمان دربرداشت و موجب تضعیف جایگاه رسانه ملی می‌گردید.

با اعتراض مشتکی عنه به رای بدوی، پرونده به شعبه ۷۰ دادگاه تجدیدنظر استان تهران ارجاع گردید که خوشبختانه با تنظیم لایحه دفاعیه مناسب و پیگیری‌های مجدانه اداره کل مالکیت فکری و حقوق بین‌الملل، دادگاه محترم تجدیدنظر دادنامه بدوی را مطابق با ادله موجود و کیفرخواست صادره دانسته و رای بدوی را مورخ ۱۴۰۰/۶/۱۶ تایید نمود.

صدور این رای علاوه بر ایجاد رویه قضایی مناسب در کشور، از جهات ذیل ارزشمند و حایز اهمیت است:

اولا بر مسئولیت سایت منتشرکننده آثار در فضای مجازی (کاربرمحور) و لزوم پرداخت کلیه ضرر و زیان وارده به سازمان توسط ایشان تاکید دارد.

ثانیا صدور این قبیل از آرا علاوه بر صیانت از دارایی‌های فکری سازمان در بستر فضای مجازی، سبب تقویت جایگاه تلویزیون‌های اینترنتی (IPTV) طرف قرارداد با سازمان و بهبود عملکرد آنها می‌گردد.»

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۳۱.۹۹°    ۳۱.۹۹°