آب ورودی سد‌های کشور ۲۶ میلیارد متر مکعب کاهش یافت
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 03 مهر 1400
کد خبر : ۸۲۵۸۱۸
تاریخ انتشار : شنبه ۲۰ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۰:۳۵
حجم آب ورودی به سد‌های کشور از ابتدای سال آبی جاری از مهرماه ۹۹ تا ۱۹ شهریور امسال، نسبت به مدت مشابه سال آبی پارسال بیش از ۲۶ میلیارد متر مکعب کاهش یافته است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
تداوم روند کاهشی بارش‌ها نسبت به دوره مشابه دو سال اخیر، اثر منفی خود را بر روی موجودی آب سد‌های کشور نشان داده است به گونه‌ای که این کاهش سبب شده تعدادی از نیروگاه‌های برق آبی کشور از مدار تولید خارج شوند.

تازه‌ترین گزارش شرکت مدیریت منابع آب ایران حکایت از آن دارد که حجم کل ورودی آب به سد‌های کشور از ابتدای سال آبی جاری تا نوزدهمین روز شهریورماه درحالی به رقم ۲۹ میلیارد و ۱۵ میلیون متر مکعب رسیده که این میزان در سال آبی پارسال (مهرماه ۹۸ تا آخر شهریور۹۹) ۵۵ میلیارد و ۳۱ میلیون متر مکعب بوده که ۴۷ درصد کاهش یافته است. حجم آب موجود در مخازن سد‌های کشور از ابتدای سال آبی جاری (مهرماه ۹۹) تا نوزدهمین روز شهریورماه که آخرین ماه این سال آبی است ۲۰ میلیارد و دو دهم میلیون متر مکعب شده است.

این درحالی است که سال آبی پارسال (مهرماه ۹۸ تا آخر شهریور۹۹) حجم آب موجود در مخازن سد‌های کشور ۲۸ میلیارد و ۵۰ میلیون متر مکعب بوده که کاهش ۳۰ درصدی را نشان می‌دهد.

حجم خروجی سد‌های کشور نیز از ابتدای سال آبی جاری تا نوزدهمین روز شهریور ۳۶ میلیارد و ۲۳ میلیون متر مکعب گزارش شده که نسبت به مدت مشابه پارسال که ۵۴ میلیارد و ۹۹ میلیون متر مکعب بوده ۳۴ درصد کاهش یافته است.

درصد پرشدگی سد‌های کشور از ابتدای سال آبی جاری (مهرماه ۹۹) تا نوزدهمین روز شهریورماه -۱۱ روز تا پایان این سال آبی باقی مانده -به ۴۰ درصد رسیده است.

وضعیت سد‌های ۵ گانه تامین کننده آب تهران نیز مطلوب نیست به گونه‌ای که با ۲۸ درصد پرشدگی نسبت به پارسال ۳۸ درصد کاهش یافته است.

در این میان وضعیت سد‌های ۱۳ گانه حوضه دریاچه ارومیه نیز چندان خوب نیست به گونه‌ای که حجم کل این سد‌ها نسبت به پارسال ۱۷ درصد کاهش دارد.

وضعیت سد‌های کشور در آخرین روز‌های سال آبی جاری درحالی به این ترتیب است که گزارش اخیر موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو بیانگر آن است که پاییز امسال وضعیت بارش‌ها کمتر از حد طبیعی خواهد بود؛ بنابراین امکان تکمیل شدن مخازن سد‌ها با، اما و اگر روبرو خواهد بود و این امر می‌تواند تامین آب کشور را با چالش جدی همراه سازد.

برچسب ها: آب ، سدهای کشور ، سال آبی
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۵.۵۹°    ۲۷.۹۹°