راه‌های حذف دلالان از بازار مصالح ساختمانی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  چهارشنبه 31 شهريور 1400
کد خبر : ۸۲۵۸۱۹
تاریخ انتشار : شنبه ۲۰ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۰:۳۰
عضو هیئت مدیره انجمن انبوه‌سازان گفت: دلالی بیشتر در مصالحی مانند سیمان و آهن اتفاق می افتد و دیگر مصالح، از توزیع و قیمت مناسب برخوردار هستند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
با توجه به نوسان شدید قیمت سیمان و برخی مصالح ساختمانی دیگر و نقش مستقیم دلالان این بازار در بی ثباتی قیمت ها، راه‌های حذف آنان از بازار مصالح ساختمانی موضوع گفتگوی ۱۸:۳۰ دقیقه بیستم شهریور بود.

حسن محتشم، عضو هیئت مدیره انجمن انبوه‌سازان با حضور در این برنامه درباره قیمت ساخت هر متر مربع ساختمان در کشور گفت: اگر قیمت‌های امروز مصالح ثابت بماند، حداقل بین ۷ تا ۸ میلیون تومان هزینه ساخت هر متر مربع ساختمان آپارتمانی یا ویلایی است. البته با افزایش کیفیت، قیمت هم بالا می‌رود و حتی تا ۱۲ میلیون تومان می‌رسد.
 
او افزود: باید تاکید کنم موضوع دلالی بیشتر در مصالحی مانند سیمان و آهن است و دیگر مصالح از توزیع و قیمت مناسب برخوردارند.

حمید فرمانی، عضو انجمن صنفی تولیدکنندگان سیمان که به صورت اینترنتی در این گفتگو حضور داشت، درباره قیمت روز سیمان گفت: قیمت امروز هر تن سیمان پاکتی (۵۰ کیلویی) درب کارخانه حدود ۴۸۰ هزار تومان و قیمت هر تن سیمان فله نیز ۳۲۴ هزار تومان است. 
 
وی درباره نحوه قیمت گذاری سیمان نیز افزود: سیمان یک قیمت پایه دارد که عرضه و تقاضا عامل تعیین کننده قیمت آن است.

عباس یعقوبی، مدیر عملیات بازار شرکت بورس کالا دیگر میهمان اینترنتی این برنامه بود که درباره قیمت گذاری سیمان در بورس گفت: سیمان در بورس کالا قیمت گذاری نمی‌شود، بلکه در بورس کشف قیمت می‌شود.
 
او ادامه داد: در مقطعی به دلیل قطع برق و کاهش تولید، قیمت سیمان به دلیل افزایش تقاضا، گران شد؛ ولی اکنون که تولید به روال قبل بازگشته است، سیمانِ اکثر شرکت‌ها در قیمت پایه معامله می‌شود. در نتیجه عرضه سیمان در بورس کالا عامل گرانی آن نبوده است.

محمد لهونی، عضو اتحادیه فروشندگان مصالح ساختمانی، میهمان دیگر گفتگو درباره راه حذف دلالان از بازار مصالح ساختمانی گفت: برای حذف دلالی و مدیریت قیمت سیمان، خرده فروشی‌ها نباید کمبودی درعرضه سیمان داشته باشند.
 
او گفت: البته عرضه سیمان با ساز و کار فعلی در بورس، دلالی را تشدید می‌کند، اما در صورتی بورس تاثیرگذار خواهد بود که کسانی که به سیمان نیاز دارند و توزیع کننده آن هستند، بتوانند از بورس خرید کنند.

وی افزود: برای مدیریت قیمت سیمان باید سازوکاری پیش بینی کرد که خریداری که می‌تواند به صورت مستقیم خریدار سیمان باشد و آن‌هایی که نمی‌توانند، از طریق اصناف و خرده فروشی ها با کمترین واسطه خرید کنند.
برچسب ها: گفتگوی 18 و 30 ، سیمان ، بورس
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۳۱.۹۹°    ۳۱.۹۹°