لغو روادید ایران و عراق برای سفرهای هوایی است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 01 آبان 1400
کد خبر : ۸۲۵۹۳۲
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۲ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۷
سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به توافق دو کشور ایران و عراق برای لغو روادید گفت: این موضوع برای سفرهای هوایی است و ترتیبات اجرایی آن هم طی روزهای آینده انجام خواهد شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در نشست خبری امروز (دوشنبه، ۲۲ شهریور) با اصحاب رسانه اعلام کرد: رئیس‌جمهور برای شرکت در اجلاس سران شانگهای به تاجیکستان سفر می‌کند.

وی با اشاره به توافق دو کشور ایران و عراق برای لغو روادید گفت: این موضوع برای سفرهای هوایی است و ترتیبات اجرایی آن هم طی روزهای آینده انجام خواهد شد.

خطیب‌زاده با اشاره به تعویق زمان سفر وزیر امور خارجه به هند گفت: در حال رایزنی با مقامات دهلی هستیم تا زمان جدیدی برای این سفر مشخص شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان تأکید کرد: سفر گروسی به تهران، سفر موفقی بود و  آقای گروسی بعد از جلسه شورای حکام بار دیگر به تهران می‌آید.

وی افزود: ما از نزدیک جلسه شورای حکام را پیگیری می‌کنیم.


هیچ خط قرمزی برای واردات واکسن نداریم

خطیب‌زاده درباره واردات واکسن‌ گفت: ما در خصوص واردات واکسن هیچ خط قرمزی نداشتیم و نداریم و مرجعیت صلاحیت‌دار و یگانه اینکه کدام واکسن وارد شود وزارت خارجه بوده است. وزارت بهداشت در مقاطعی مصحلت ندانسته و تصور این بوده که منابع قابل اعتماد نیستند و شرکت‌های وارداتی دارای ویژگی‌های واردات نبودند. در یکی دو ماه اخیر درخواست‌ها به صورت حداکثری در حال تأیید شدن است و از مسیر‌های مختلف باعث تسریع در واردات واکسن شده است. از مسیر کوواکس و همکاری با کشورهایی، چون چین واردات در حال انجام است.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان گفت: در خصوص تأمین نیاز‌های مردم مسیر برجامی و غیربرجامی نمی‌شناسیم و هیچ خط قرمزی نداریم. دولتی در جهان است که می‌خواهد خود را به عنوان پلیس دنیا معرفی کند و بدون توجه به قوانین بین‌المللی خودش قاضی و زندانبان می‌شود. دنیا بیدار شده و می‌داند که آمریکا نمی‌تواند قوانین خود را به عنوان قوانین بین‌المللی تحمیل کند. به رغم تمامی تحریم‌ها و فشار‌ها وظیفه قطعی و اصلی حاکمیت است که نیاز‌های مردم را تأمین کند.

خطیب‌زاده با اشاره به واردات واکسن در هفته‌های گذشته گفت: واردات واکسن در مسیر عادی خود ادامه خواهد یافت و همراه با تولید پرافتخار داخلی این مسیر تشدید خواهد شد.

تشکیل ستاد عالی افغانستان در وزارت خارجه

سخنگوی وزارت خارجه گفت: ایران جزو معدود کنشگرانی است که با همه طرف‌ها در افغانستان روابط خود را دارد. با برخی گفتگو‌های فراگیرتر و با برخی محدودتر داشته است. همواره سعی کردیم با این گروه‌ها گفتگو کنیم و دور اول گفتگو‌های فراگیر بین الافغانی در تهران برگزار شد و سعی کردیم همه گروه‌ها را مشارکت دهیم.
وی افزود: تأکید کردیم مسیری که به برادرکشی در افغانستان بی‌انجامد مسیر درستی نیست. بر خواست و اراده مردم در آینده افغانستان و عدم دخالت خارجی تأکید کردیم.

خطیب‌زاده ادامه داد: در وزارت خارجه بعد از این بحران تلاش کردیم به صورت جدی و متمرکز کار‌ها را جلو ببریم. اخیرا ستاد عالی افغانستان در وزارت خارجه ذیل نماینده ویژه وزارت امور خارجه در امور افغانستان تشکیل شده است.

این دیپلمات ارشد ایرانی اضافه کرد: آنچه اراده قطعی ماست تقویت روابط با مردم افغانستان و کمک به تحقق خواست و اراده مردم مظلوم و سربلند و غیور افغانستان است.

وی درباره دعوت از ایران توسط طالبان گفت: زود است در این زمینه صحبت کنیم باید تشکیل دولت آینده افغانستان را ببینیم و بعد در مورد موضوعات دیگر تصمیم می‌گیریم. براساس عملکرد طالبان، در خصوص درخواست و دعوت آنها تصمیم می‌گیریم.

دسترسی آژانس به حافظه دوربین‌ها منوط به حصول توافق است

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره حافظه دوربین‌های آژانس گفت: مصوبه مجلس کاملا روشن و لازم الاجراست. دولت از روزی که مصوبه مجلس لازم الاجرا شد تمامی دسترسی‌های فراپادمانی و اجرای داوطلبانه پروتکل‌الحاقی را متوقف کرد.

وی افزود: دسترسی آژانس به حافظه دوربین‌ها زمانی ممکن است که توافقی حاصل شود. اگر روزی به توافق مرضی الطرفین در حوزه برجام رسیدیم اجرای کامل برجام از سوی ایران از سر گرفته می‌شود. ایران با حسن نیت اجازه می‌دهد فیلمبرداری‌ها انجام شود، ولی دسترسی به آژانس به فیلم‌های دوربین‌ها داده نمی‌شود.

 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۹.۵۹°    ۱۹.۹۹°