بازنگری در نحوه اختصاص ارز ترجیحی به کالا‌های اساسی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 30 شهريور 1400
کد خبر : ۸۲۵۹۷۵
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۲ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۲
پورابراهیمی: بازنگری در نحوه اختصاص ارز ترجیحی به کالا‌های اساسی در دستور کار مجلس و دولت قرار دارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: یکی از دغدغه‌های جدی ما استمرار وضعیت گرانی کالا‌های اساسی علی‌رغم اختصاص حدود ۸ میلیارد دلار ارز ترجیحی به واردات این کالا‌ها در نیمه اول سال جاری بود که خوشبختانه این مسئله قرار است به زودی در دولت تعیین تکلیف شود.
«محمدرضا پورابراهیمی» رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به جلسه کمیسیون متبوعش با وزیر صنعت گفت: با توجه به اینکه حدود ۳ هفته از زمان شروع فعالیت دولت سیزدهم می‌گذرد، این نشست به منظور پیگیری اقدامات دولت در حوزه بازرگانی داخلی و خارجی که مأموریت کمیسیون اقتصادی است، برگزار شد.
وی افزود: در این نشست گزارشی از وضعیت میدانی توسط کمیته تخصصی کمیسیون درباره تنظیم بازار کالا‌های اساسی و غیراساسی ارائه شد. همچنین برنامه‌های وزارت نیز در این حوزه از سوی آقای وزیر مطرح شد. یکی از دغدغه‌های جدی ما در این حوزه استمرار وضعیت گرانی کالا‌های اساسی علی‌رغم اختصاص حدود ۸ میلیارد دلار ارز ترجیحی به واردات این کالا‌ها در نیمه اول سال جاری بود که به همین جهت بازنگری در این سیاست به عنوان یکی از اصلی‌ترین برنامه‌های مجلس، در این نشست نیز مورد تأکید قرار گرفت.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس خاطرنشان کرد: خوشبختانه آقای «فاطمی امین» نیز در این رابطه توضیح دادند که موضوع تعیین نرخ ارز ترجیحی برای کالا‌های اساسی مدنظر دولت سیزدهم است و قرار است به زودی تعیین تکلیف شود. اما در خصوص کالا‌های غیراساسی اقداماتی خوبی در وزارت صمت آغاز شده است منتها ما معتقدیم که باید فرصت و زمانی را در اختیار وزارت صمت قرار دهیم تا اقداماتی همچون عدم دخالت دولت در قیمت‌گذاری کالا‌ها و نظارت دولت بر عملیات قیمت‌گذاری و همچنین تأکید بر رویکرد بازار سرمایه به ویژه بورس کالا در تعیین قیمت‌ها در چارچوب ضوابط کالایی به مرحله اجرا برسد.

پورابراهیمی با تأکید بر اینکه قیمت‌گذاری دستوری قطعاً ایجاد رانت و فساد به همراه خواهد داشت، گفت: اعتقاد ما این است که باید ساختار قانونی بازار سرمایه و بورس کالا در بحث قیمت‌گذاری کالا‌ها اعمال شود. همچنین در این جلسه خبر‌های خوبی در حوزه صادرات و تجارت خارجی کشور در گزارش وزیر محترم ارائه شد که امیدواریم با تحقق وعده ایشان در بحث افزایش ۵ میلیارد دلاری صادرات در نیمه دوم سال، بهبود کسب و کار نیز حاصل شود. پیش‌بینی ما گشایش‌های صادراتی با تأمین مواد اولیه برای واحد‌های تولیدی است که مجموعه این اقدامات می‌تواند مسیر حرکت اقتصادی کشور را روان سازی کند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۵.۵۹°    ۲۲.۹۹°