گروسی: به زودی به ایران باز می‌گردم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  يکشنبه 14 آذر 1400
کد خبر : ۸۲۵۹۷۸
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۲ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۲:۵۹
مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که به زودی به ایران باز می‌گردد تا درباره مسائل مورد اختلاف دو طرف با مقامات عالی رتبه ایران رایزنی کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
  رافائل گروسی روز دوشنبه در نشست خبری در وین گفت: محمد اسلامی معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران قرار است هفته آینده برای شرکت در اجلاس مجمع عمومی آژانس به وین سفر کند و دو طرف با یکدیگر ملاقات خواهند کرد.
وی افزود: سپس قصد دارد تا دوباره به ایران سفر کند، اما تاریخی برای آن مشخص نشده است؛ گروسی به این نکته بسنده کرد که سفر او پس از سفر رئیس سازمان انرژی اتمی ایران به وین و «خیلی زود» خواهد بود.
مدیرکل آژانس درباره عیار توافق به دست آمده با ایران در جریان سفر اخیرش به تهران گفت: به مقامات ایران گفته مسائل مورد اختلاف دو طرف «جدی» است و نیاز دارد تا با دولت جدید مذاکرات شفافی را داشته باشد. وی با بیان اینکه دولت سیزدهم دیدگاه محکمی درباره فعالیت‌های اتمی گذشته، جاری و آینده ایران دارد افزود: باید با ان‌ها بنشینم، بگویم اوضاع را چگونه می‌بینیم، چه انتظاری دارم و حرف‌های آن‌ها را بشنوم.
وی درباره احتمال صدور قطعنامه و اتخاذ موضع تند علیه ایران در نشست شورای حکام گفت: این مساله در حوزه اعضای شورا است.
گروسی تلویحا نیاز به صدور قطعنامه را با توجه به توافق با ایران غیرضروری دانست و افزود: تمام اطلاعات را در اختیار شورای حکام قرار داده تا جایی برای گمانه زنی نباشد، فرصت تصمیم‌گیری داشته باشند و اقدام بعدی خود را سبک سنگین کنند.
وی تکرار کرد: کار آژانس ارائه گزارش فنی است و سختگیری علیه ایران در حوزه تصمیم‌گیری شورای حکام است.
گفتنی است، مدیرکل آژانس روز یکشنبه در تهران بود تا با معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران درباره همکاری‌های فنی دو طرف گفتگو کند.
گروسی ملاقات خود با طرف ایرانی را سازنده و حاوی معنای بسیار مهم عنوان کرد و گفت: بعد از روی کار آمدن دولت جدید جمهوری اسلامی نخستین بار است که این بازدید انجام می‌شود.
محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران هم تاکید کرد: روح حاکم بر مذاکرات، ایجاد فرصت برای توسعه تعاملات، همکاری‌ها در چارچوب موازین و مقررات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است.
اظهارات گروسی و اسلامی در بیانیه مشترک هم به نوعی منعکس شد. طرفین در این بیانیه روحیه همکاری و اعتماد متقابل و اهمیت تداوم آن و همچنین ضرورت رسیدگی به موضوعات فیمابین در فضایی سازنده و منحصرا فنی را مورد یادآوری و تاکید مجدد قرار دادند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۹.۷۹°    ۱۰.۹۹°