كنترل هوشمند توان راكتيو شبكه توزيع امكان پذير شد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  پنجشنبه 01 مهر 1400
کد خبر : ۸۲۶۰۸۶
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۴
براي نخستين بار در كشور، سامانه هوشمند پايش ضريب توان، توسط توانير راه اندازي شد که کاهش بیشتر تلفات برق را امکان پذیر می نماید.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
پایگاه خبری توانیر، برای نخستین بار در کشور، با ایجاد راه اندازی سامانه نرم افزاری هوشمند پایش ضریب توان، توسط متخصصان داخلی، کنترل هوشمند توان راکتیو شبکه توزیع امکان پذیر شد.

با راه اندازی این سامانه، تلفات شبکه توزیع برق کشور کاهش بیشتری خواهد یافت.

در همین خصوص مهندس محمدحسن متولی زاده مدیرعامل شرکت توانیر، ایجاد سامانه هوشمند پایش ضریب توان را به عنوان یک ماموریت ویژه عنوان کرد و خاطرنشان ساخت: این طرح برای نخستین بار در کشور و حول محور تحول دیجیتال منجر به هوشمندسازی در مقوله ضریب توان شد.
متولی زاده با ارسال نامه‌ای خطاب به معاون برق وانرژی وزارت نیرو یاداور شد: این سامانه نرم افزاری با همکاری شرکت توزیع برق شهرستان اصفهان و حمایت معاونت هماهنگی توزیع توانیر تهیه و راه اندازی شد که به عنوان یک سامانه فعال، در حال بهره برداری است و نتایج قابل توجهی در پایش توان راکتیو و ضریب توان فیدر‌های فشار متوسط کشور داشته است.

برپایه این گزارش، همایون حایری معاون برق و انرژی وزیر نیرو نیز در خصوص اهمیت راه سامانه هوشمند پایش ضریب توان توسط توانیرگفت: با اقدامات انجام شده توسط شرکت توانیر، تلفات شبکه توزیع برق طی چندسال اخیر کاهش چشمگیری داشته و از ۱۵ درصد به ۹.۲ درصد رسیده و تک رقمی شده است.

حایری در هامش این نامه، خطاب به علی اکبر محرابیان وزیر نیرو نوشت: در همین راستا، ایجاد سامانه هوشمند پایش ضریب توان که برای نخستین بار و باسامانه نرم افزاری بومی ایجاد شده است، این قابلیت را فراهم می‌سازد که توان راکتیو در شبکه توزیع برق به طور هوشمند کنترل و مدیریت شود و به دنبال آن تلفات شبکه توزیع برق، کاهش بیشتری داشته باشد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۰.۷۹°    ۲۷.۹۹°