رشد ۴۰ درصدی صادرات به کشور‌های اسلامی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  چهارشنبه 31 شهريور 1400
کد خبر : ۸۲۶۱۱۶
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۳
سخنگوی گمرک گفت: تجارت کشورمان با کشور‌های اسلامی در ۵ ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل از لحاظ وزنی ۲۰ درصد و از لحاظ ارزشی ۴۰ درصد رشد داشته است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 سید روح‌اله لطیفی، سخنگوی گمرک گفت: کشورمان در پنج ماه نخست امسال به پنجاه کشور اسلامی کالا صادر کرده است که حجم این صادرات ۲۷.۳ میلیون تن به ارزش ۹.۱ میلیارد دلار بوده است.

وی افزود: ۲۲.۷ میلیون تن کالای ایرانی به ارزش ۶.۵ میلیارد دلار در مدت مشابه سال قبل (۵ ماه نخست سال ۹۹) به ۴۶ کشور اسلامی صادر شده بود که این میزان در ۵ ماهه امسال، نسبت به مدت مشابه سال قبل از لحاظ وزنی ۲۰ درصد و از لحاظ ارزشی ۴۰ درصد رشد را در صادرات به این کشور‌ها نشان می‌دهد.

سخنگوی گمرک در خصوص مقاصد اصلی صادرات کالا‌های ایرانی در کشور‌های اسلامی توضیح داد: بیشترین میزان صادرات به «عراق» با ۳.۱ میلیارد دلار، «امارات متحده عربی» ۱.۹ میلیارد دلار، «ترکیه» ۱.۱ میلیارد دلار و «افغانستان» ۸۵۵ میلیون دلار بوده است که این ۴ کشور اسلامی همواره در سال‌های اخیر در بین ۵ کشور اصلی صادرات کشورمان به کل دنیا بوده اند.

وی افزود: بعد از این چهار کشور، میزان صادرات به «اندونزی» ۴۵۸ میلیون دلار، «پاکستان» ۴۲۱ میلیون دلار، «عمان» ۲۲۸ میلیون دلار، «ازبکستان» ۱۷۴ میلیون دلار، «آذربایجان» ۱۶۱ میلیون دلار، «ترکمنستان» ۱۱۷ میلیون دلار، «سوریه» ۸۶ میلیون دلار، «الجزایر» ۶۶ میلیون دلار، «قزاقستان» ۶۳ میلیون دلار، «قطر» ۵۸ میلیون دلار، «کویت» ۵۲ میلیون دلار، و «مالزی» ۴۲ میلیون دلار بوده است.

سخنگوی گمرک در خصوص میزان واردات از کشور‌های اسلامی گفت: در ۵ ماه نخست سال گذشته میزان واردات از کشور‌های اسلامی برابر با ۴.۸ میلیون تن کالا به ارزش ۵.۲ میلیارد دلار بوده، این درحالی است که در ۵ ماه نخست امسال میزان واردات از این کشورها، ۷.۲ میلیون تن به ارزش ۸ میلیارد دلار را نشان می‌دهد که رشد ۵۰ درصدی واردات از لحاظ وزنی و ۵۴ درصدی از نظر ارزشی را شاهد بودیم که امارات با ۵.۴ میلیار دلار در صدر واردات ۵ ماهه کشور در بین همه کشور‌های اسلامی و غیر اسلامی قرار دارد و ترکیه نیز با حدود ۱.۸ میلیارد دلار در رتبه دوم کشور‌های اسلامی و رتبه سوم کشور‌های دنیا در تامین نیاز‌های کشور قرار دارد.

 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۳۱.۳۹°    ۳۱.۳۹°